• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie stanie pomnik Jagiellończyka?

Aleksandra Kozłowska
25 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Pomnik Kazimierza Jagiellończyka ma stanąć pomiędzy Bramą Wyżynną i Zespołem Przedbramia. Pomnik Kazimierza Jagiellończyka ma stanąć pomiędzy Bramą Wyżynną i Zespołem Przedbramia.

Między Bramą Wyżynną a Katownią zobacz na mapie Gdańska ma stanąć pomnik Kazimierza Jagiellończyka. Jadącemu na koniu królowi towarzyszyć będą rycerze i patrycjusze witający orszak.



Jaką formę powinien mieć pomnik Kazimierza Jagiellończyka w Gdańsku?

Organizator konkursu - Zarząd Dróg i Zieleni - życzy sobie, by król przybywał do Gdańska jako pełen mocy oswobodziciel i nadawca praw. Kazimierz Jagiellończyk wjechał do Gdańska 1 maja 1457 r. Osiem dni później rycerstwo puckie, lęborskie i gdańskie złożyło wraz z rajcami symboliczny hołd królowi, a 15 i 25 maja monarcha nadał miastu szereg ustaw, zwanych wielkimi przywilejami. Dzięki nim w Gdańsku rozpoczęła się era prosperity.

- Wizyta monarchy nastąpiła w kluczowym momencie konfliktu z zakonem krzyżackim o Pomorze, zwanego wojną trzynastoletnią. Ponieważ przybycie króla jest związane ściśle z tematyką wojenną, chcemy jego pomnik osadzić w kanonie tryumfu militarnego - tłumaczą organizatorzy.

Projekt zakłada przedstawienie sześciu postaci naturalnej wielkości: króla na koniu, idących za nim trzech rycerzy oraz dwóch gdańskich patrycjuszy witających orszak. W materiałach historycznych dołączonych do informacji o konkursie nie brak szczegółowych wskazówek dla rzeźbiarzy. Zleceniodawcy widzą Jagiellończyka "wraz z insygniami władzy na koniu w pierwszej fazie stępa". Król ma być w koronie i zbroi płytowej odziany w płaszcz, na koniu okrytym kropierzem paradnym. Przypominają też, że najwierniejszym odwzorowaniem twarzy króla jest wizerunek zachowany na jego nagrobku w katedrze wawelskiej, sugerują jednak, by w gdańskim projekcie monarcha był nieco młodszy.

- Artyści powinni traktować nasze wskazówki tylko jako sugestie, zostawiamy im swobodę kompozycji rzeźby. Jedyny warunek, jaki należy spełnić to ten, by wizerunek króla był zgodny z materiałami źródłowymi - mówi Marian Werner, sekretarz konkursu.

Dla pełnego obrazu władcy ZDiZ cytuje też Macieja Miechowitę i jego Chronica Polonorum: "Był zaś król Kazimierz wysokiego wzrostu; od przodu głowy do jej szczytu całkiem łysy; o twarzy podłużnej i chudej; mówił sepleniąc; od (...) dzieciństwa do starości życia zawsze myśliwy i łowca... zawsze trzeźwy, pił wodę a win i sycery nie używał i nawet zapachu ich nie znosił (...) Kler szanował, od poddanych żądał pieniędzy, o przyrzeczeniach pamiętał, był prawdomówny, pożyczki zwracał".

- Zainteresowanie jest znaczne - mówi Werner. - Do końca stycznia wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie pobrało 50 dyplomowanych rzeźbiarzy.

Czy liczba historycznych detali, jakie artyści mają uwzględnić w projekcie, nie ogranicza ich pola działania?

- Nie. Trzeba mieć szacunek dla historii, zwłaszcza że wiernie oddane detale uzbrojenia, stroju, ostrogi, mają wartość edukacyjną - mówi rzeźbiarz Adam Dawczak-Dębicki, który już pracuje nad projektem. - Artysta może wygrać tu gestem, dynamiką ruchu, wzajemnymi relacjami tych kilku postaci, emocjami, jakie pomnik będzie wzbudzał.

- Sama idea pomnika nawiązująca do przywilejów, jakie Gdańsk dostał od króla, wydaje mi się słuszna, podobnie jak wybór miejsca - komentuje Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Uważam jednak, że stawiany dziś pomnik powinien tę ideę wyrażać w dzisiejszej estetyce, bez naśladownictwa historycznych detali, które wydaje mi się czymś fałszywym. Przecież o dawnych wydarzeniach też nie mówimy w mowie staropolskiej.

Projekty można składać do 29 kwietnia. - Właśnie wpłynął do nas wniosek o przedłużenie tego terminu. Jeśli tak się stanie, konkurs rozstrzygniemy pewnie po wakacjach. Kiedy pomnik zostanie zrealizowany? Dopiero wtedy, gdy znajdą się sponsorzy, nie mamy konkretnego deadline'u - dodaje Werner.
Gazeta WyborczaAleksandra Kozłowska

Opinie (119) 6 zablokowanych

  • ciekawe

    moze z koniem by sie zaprzyjaznila jego malomiasteczkowa zona przeciez jesc z championsem po zrobieniu 70 bledow to sama uczta

    • 0 0

  • Jagellończyk nie pasuje do zabytku jakim jest LOT.Czy w końcu ten lotowski obelisk zostanie rozebrany gdyż ostatnio zaczął już straszyć wszędobylskie wrony,gołębie i mewy.

    • 1 1

  • Lokalizacja

    Doskonały pomysł, jednak lokalizacja jest fatalna...
    Nie dość że sam Król będzie stłamszony przez otaczające go wielkie bryły na zbyt malym placyku (gdzie mało osób chodzi swoją drogą), to jeszcze zbuży charmonię prostych linii sąsiadujących budynków. Przestrzeń przed Bramą Wyżynną doskonale podkreśla jej skalę i postawienie tam pomnika zaszkodzi obu obiektom.
    Skoro mamy się trzymać historyczności proponuję postawić Jagiellończyka przed Złotą Bramą, nieco na uboczu w miejscu paru krzewów, doskonale widoczny przez ludzi wypełnił by tym samym widok na fatalny niezagospodarowany obszar po prawej stronie Złotej Bramy. Miejsce bardziej historyczne i nikt wtedy nie pomyśli że Kazimierz wjeżdżał do Gdańsk Bramą Wyżynną...
    ps. być może władze zasugerowały się pomnikiem Wilhelma I, który jednak stał po drugiej stronie bramy w znacznej odległości i reprezentujący zupełnie inną epokę.

    • 3 0

  • Jasne... co za beznadzieja (3)

    chyba naprawdę nie mają pieniędzy wydawać. Czy ktoś się odważy i poda do wiadomości ile będzie kosztował ten pomnik? A może obok króla postawić pomnik Pawełka? W końcu też zasłużony dla Gdańska...

    • 0 3

    • Czytaj uważnie! (1)

      Pomnik będzie miał sponsorów, nie będzie ufundowany przez władze Gdańska

      • 0 0

      • No tak, racja, ostatnie zdanie...

        ale moim zdaniem są poważniejsze zmartwienia. Ktoś kto zajmuje się takimi sprawami znaczy, że nie ma nic innego do roboty. I to jest problem.

        • 0 2

    • gdybyś był tak zatroskany o piękno Gdańska z całą pewnością

      zauważyłbyś, że w Gdańsku jest bardzo mało pięknej rzeżby . Dawniej na niemal każdej patrycjuszowskiej kamienicy było pełno rzeźb, płaskorzeżb a miasto nie potrafi uczcić jednego z wiekszych, jeśli nie najwiekszego swojego dobrodzieja pomnikiem. To wstyd ale tacy ludzie jak ty wstydu nie mają a poczucie estetyki , zapotrzebowanie na dobra kultury są im po prostu obce. Brak ulicy (nazwanie jego imieniem obwodnicy to wedlug mnie niefortunny pomysł), brak pomnika wystawiało włodarzom miasta złe swiadectwo. To chcą zmienić i chwała im za to. Mało tego takich pomników powinno być o wiele więcej;
      Bolesław Chrobry ( może w parze ze św. Wojciechem) Zygmunt August, może nieszczęsny Leszczyński to kolejni kandydaci.

      • 3 0

  • Kwapiński - miłośnik współczesności...

    Chyba ten pan rozminął się z powołaniem.
    Promuje szklaną tandetę na Targu Węglowym z nieznanych nikomu powodów i potem gada, że trzeba promować nowe. Najlepiej między zabytkami. Albo najlepiej je rozebrać i zastąpić nowym.
    No bo go przecież do tego zobowiązuje ustawa jak sam powiedział.
    Figurę króla w formie współczesnej?
    Żeby się nikt nie pomylił, że to jedzie żywy król bo wstał z grobu na Wawelu i przyjechał na chwilę do Gdańska?
    Tak trzeba koniecznie odróżnić od pomników stawianych w średniowieczu :) Musi być współcześnie. Bo by ktoś pomyślał, że pomnik jest zabytkowy...
    Ojoj...

    • 2 0

  • masakra

    Wybrane miejsce jest za małe na pomnik. Zaburzy odbiór architektury i nie będzie perspektywy aby oglądać pomnik kto to wymyslił, chyba jakiś psełdo artysta z ZDIZ. Poza tym powinni zająć się ważniejszymi sprawami a nie pomnikiem potrzebnym jak broszka do kożucha. Odkorkujcie węzeł hucisko, odnowcie kolejne kamienice itp. a nie zajmujecie się pierdołami.

    • 0 1

  • To spóźniony pomysł ale bardzo dobry. Miejsce też dobre. Pozostają dwie (1)

    rzeczy: wybrać dobrego artyste a nie jakiegoś nawiedzonego, który chce zaistnieć w świecie antysztuki czyli tzw. awangardy i zbiórka pieniędzy, bo rzygać mi sie chce , jak czytam tu posty zabiedzonego, głodnego menelstwa, któremu obojetnie jest, gdzie wegetuje - czy za Bugiem, czy w jakims tam Gdańsku

    • 2 0

    • beton pruski

      Jakbyś ruszył ciężki tyłek i zobaczył, jak wyglądają pomniki i zabytki polskiej architektury za Bugiem, to może coś by zaświtało w mózgownicy? Jeden zresztą stoi w Gdańsku - ale nie zauważyłeś.

      • 1 0

  • Krzysztofie, zapłać ze swoich pieniędzy za pomnik, podnieś sobie podatki (1)

    a gołębie zrobią kupę na pomnik i miasto nawet nie znajdzie kasy na prysznic w napiętym futbolowym budżecie

    • 1 1

    • gołębie wszędzie robią na pomniki, o ile te są. Nasze miasto wygląda jak

      kulturalna pustynia. Jeżdżę po świecie i wiem co mówię. Natomiast pomysł budowy tak nadymanego stadionu również uważam za całkowicie chybiony. Te 600-800 mln a odliczając dotacje to min. 400 mln nasze miasto nie tylko mogłoby ale też powinno lepiej wydać.

      • 0 0

  • Na cholerę kolejny pomnik lepiej byście pieniądze na połatanie ulic wydali!

    • 1 3

  • Adamowicz!!! lepiej przeznacz kase na szczepionki a nie bawisz sie w pomniki...

    ....jak maly dzieciak zolnierzykami!!

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane