• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Gnijące glony problemem na plażach. "Trzeba sprzątać częściej"

Maciej Korolczuk
27 czerwca 2022, godz. 14:30 
Opinie (182)
  • Miejscami glony pokrywają cały brzeg, uniemożliwiając wejście do wody. Na zdjęciu zanieczyszczony odcinek plaży przy molo w Brzeźnie.
  • Ukształtowanie linii brzegowej i prądy morskie sprawiają, że największe uciążliwości są na odcinku między falochronem zachodnim a molo w Brzeźnie.
  • Ukształtowanie linii brzegowej i prądy morskie sprawiają, że największe uciążliwości są na odcinku między falochronem zachodnim a molo w Brzeźnie.
  • Ukształtowanie linii brzegowej i prądy morskie sprawiają, że największe uciążliwości są na odcinku między falochronem zachodnim a molo w Brzeźnie.

Utrzymujące się od kilku dni upały sprawiły, że wypoczynek na plaży w Brzeźnie stał się mało komfortowy. Nie za sprawą tłumu plażowiczów, ale fetoru wyrzuconych na brzeg glonów. Magistrat zapewnia, że wodorosty są sprzątane regularnie, ale zdjęcia naszych czytelników nie pozostawiają wątpliwości - ekipa sprzątająca musi się tam pojawiać zdecydowanie częściej.Najczęściej plażujesz:

Na uciążliwy fetor gnijących na plaży glonów uwagę zwrócili nasi czytelnicy. W ostatnich dniach nieprzyjemne zapachy nasiliły się zwłaszcza na plaży w Brzeźnie, między moloMapkafalochronem zachodnimMapka.

Ukształtowanie linii brzegowej i prądy morskie właśnie na tym odcinku plaży wyrzucają na brzeg najwięcej wodorostów. Sytuacji nie poprawia także wschodni wiatr, którzy nie pozwala glonom odpłynąć. Panujące w ostatnich dniach wysokie temperatury sprawiły, że rozkład glonów stał się nieznośny dla plażowiczów.

- Specyficzny "zapach" czuć nie tylko na plaży, ale też w parku Brzeźnieńskim i całym pasie nadmorskim aż do molo. Im bliżej Jelitkowa, tym problem wydaje się mniejszy. Wszystko płynie raczej w kierunku główki portu i plaży między falochronem a molo. Widać to zresztą po samej plaży. Miejscami tworzą się hałdy rozkładających się i śmierdzących glonów, sięgające do kolan! Służby miejskie dbające o opróżnianie plażowych koszy na śmieci czy równanie plaży powinny też więcej uwagi poświęcić problemowi glonów - uważa pani Beata, mieszkanka Brzeźna i lokalny przedsiębiorca.
20:53 25 CZE
Skopiowano

Brzeg w Brzeźnie pokryty glonami

Cały brzeg plaży w Brzeźnie od molo do falochronu zachodniego pokryty gnijącymi i śmierdzącymi glonami. Nigdy wcześniej problem nie występował na taką skalę. Ktoś ma pomysł czym to może być spowodowane? Nie da się wysiedzieć na piasku taki odór. Prawie jak z Szadółek
Cały brzeg plaży w Brzeźnie od molo do falochronu zachodniego pokryty gnijącymi i śmierdzącymi glonami. Nigdy wcześniej problem nie występował na taką skalę. Ktoś ma pomysł czym to może być spowodowane? Nie da się wysiedzieć na piasku taki odór. Prawie jak z SzadółekSpecjalny ciągnik z broną w SopocieNa sprzątanie uciążliwych glonów i redukcję "czynnika odorowego" zdecydowały się władze Sopotu. Od 1 maja do 30 września plaża oczyszczana jest w godz. 6:00-9:00.

Sprzątanie odbywa się przy wejściach na plażę nr 7 do 9, 11 do 13, 17 do 19, od Hotelu Sheraton do mola, od mola do wejścia nr 24, od 25 do 31/32 i od 35 do 45.

Za pozostałe wejścia na plażę odpowiadają dzierżawcy plaż. Tylko w czasie sopockiej majówki zbierano ok. 3,5 ton glonów dziennie.

Latem problem jest nieporównywalnie większy. Specjalny ciągnik z broną i sitem usuwa każdego dnia nawet 30-40 ton glonów.

W Sopocie ilość glonów na plaży redukuje specjalny ciągnik z broną i siatką zbierającą wodorosty. W Sopocie ilość glonów na plaży redukuje specjalny ciągnik z broną i siatką zbierającą wodorosty.

W gdańsku kolejne sprzątanie we wtorekJak mówi Grzegorz PawelecGdańskiego Ośrodka Sportu, który na co dzień dba o porządek na gdańskim odcinku plaż, są one regularnie sprzątane.

- Nieczystości, które w ostatnich dniach obserwujemy na plaży w Brzeźnie, to glony, które są naturalnym zjawiskiem, o charakterze przejściowym. Ich ilość i częstotliwość pojawiania się na brzegu jest uzależniona od stopnia falowania morza. Są one oczywiście sukcesywnie usuwane, w miarę potrzeb. Ostatnie takie sprzątanie miało miejsce w piątek. Wykorzystany został do tego ciężki sprzęt. Niestety bardzo szybko morze naniosło kolejne "porcje" tej substancji organicznej. We wtorek, 28 czerwca, po raz kolejny przystąpimy do usunięcia zalegających glonów - mówi Pawelec.
Jak dodaje, wkrótce problem powinien zostać zredukowany do minimum.

- Obserwujemy, że ilość glonów ulega zmniejszeniu, więc wkrótce plażowicze powinni odzyskać pełny komfort korzystania z kąpieli morskich.

Film z 2013 r. - już wówczas na trójmiejskich plażach trwała nierówna walka z glonami

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (182)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.