Fakty i opinie

stat

Heweliusz wciąż ma szansę na satelitę

Gdański astronom Jan Heweliusz wciąż ma szansę zostać patronem drugiego polskiego satelity, który trafi na orbitę okołoziemską w 2013 roku.
Gdański astronom Jan Heweliusz wciąż ma szansę zostać patronem drugiego polskiego satelity, który trafi na orbitę okołoziemską w 2013 roku. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Gdański astronom Jan Heweliusz wciąż ma szansę zostać patronem jednego z dwóch polskich satelitów. W głosowaniu bardzo wyraźnie prowadzi Stanisław Lem, ale Heweliusz jest na drugim miejscu.Pod koniec czerwca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs na nazwę dla dwóch polskich satelitów, które powstają w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, a których głównym zadaniem będzie prowadzenie obserwacji 286 najjaśniejszych gwiazd galaktyki.

Jeszcze do 31 sierpnia na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwa druga tura głosowania.

Wyniesienie pierwszego polskiego satelity na orbitę nastąpi w przyszłym roku z kosmodromu Sriharikota w Indiach. Po wystrzeleniu będzie orbitować nad ziemią na wysokości ok. 800 km, tak, by co pół godziny przelatywać nas stacją nadawczą w Warszawie.

Drugi satelita, którego patronem ma szansę zostać Heweliusz, trafi na orbitę w roku 2013.

Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

Opinie (52) 25 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.