• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hiszpan-wandal odpowie za uszkodzenie rzeźby

ms
27 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (129)
Przesuń aby
porównać

Na lotnisku zatrzymano młodego Hiszpana, który miesiąc temu uszkodził rzeźbę stojącą na pl. Zdrojowym w SopocieMapka.
Najbardziej adekwatna kara za uszkodzenie rzeźby to:

Przypomnijmy: pod koniec stycznia, na pl. Zdrojowym w Sopocie, stanęła rzeźba autorstwa Daniela Rycharskiego, o którym opowiada film "Wszystkie nasze strachy", nagrodzony Złotymi Lwami na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Uszkodzony "Pomnik chłopa" promował wystawę w Państwowej Galerii SztukiRzeźba stanowiła element rozpoczynającej się wówczas wystawy "Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki", którą wciąż można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Rzeźba pt. "Pomnik chłopa" została jednak uszkodzona na kilkanaście godzin przed wernisażem wystawy. Do zdarzenia doszło w nocy, 28 stycznia. Kamery monitoringu zarejestrowały trzech mężczyzn wspinających się na instalację w formie wozu drabiniastego oraz stojącego na nim słupa, na którego zwieńczeniu umieszczono beczkę i siedzącą na niej postać chłopa.

W efekcie chuligańskiego wybryku, postać chłopa została oderwana od beczki, nie spadła jednak na ziemię.Chuligański wybryk pod wpływem alkoholuNajbardziej prawdopodobnym powodem ataku była chęć zniszczenia czegoś zaskakującego w przestrzeni publicznej, spowodowana raczej upojeniem alkoholowym, niż chęcią kontestacji sztuki nowoczesnej.

Publikacja wizerunków sprawców ułatwiła ich identyfikacjęCzęść sprawców zidentyfikowano dość szybko, po tym jak policjanci opublikowali ich wizerunki.

Zaraz po uszkodzeniu rzeźby opublikowano wizerunki mężczyzn, którzy mogli mieć do czynienia z tym aktem wandalizmu. Zaraz po uszkodzeniu rzeźby opublikowano wizerunki mężczyzn, którzy mogli mieć do czynienia z tym aktem wandalizmu.
Nie udało się ich jednak zatrzymać, więc informacje o ich poszukiwaniu wprowadzono do międzynarodowych systemów.

Młody Hiszpan zatrzymany na lotnisku w GdańskuMiesiąc od tych wydarzeń zatrzymano jednego ze sprawców. Okazał się nim 22-letni obywatel Hiszpanii, studiujący od kilku miesięcy w Polsce. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali go na lotnisku w Gdańsku. Mężczyzna przyleciał właśnie z Irlandii.

Młodego Hiszpana zatrzymano na lotnisku, po tym jak wrócił do Trójmiasta z Irlandii. Młodego Hiszpana zatrzymano na lotnisku, po tym jak wrócił do Trójmiasta z Irlandii.

Wartość uszkodzonej rzeźby to 200 tys. złProkurator przedstawił mu zarzut uszkodzenia rzeźby wspólnie z dwoma mężczyznami (wciąż ich nie zatrzymano).

Po przesłuchaniu prokurator zastosował wobec 22-latka dozór policyjny i poręczenie majątkowe w wysokości 5 tys. zł.

Za uszkodzenie mienia znacznej wartości grozi kara od roku pozbawienia wolności.

Wartość uszkodzonej rzeźby oszacowano na 200 tys. zł.

ms

Wydarzenia

Wystawa "Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki"

15 zł
wernisaż

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane