Fakty i opinie

stat

Inauguracja PKM. Tłumy pasażerów podczas dnia otwartego

Zobacz film z pierwszego przejazdu PKM.

Tysiące przewiezionych pasażerów i dziesiątki osób fotografujących dwa składy kursujące wahadłowo między Strzyżą a lotniskiem - tak wyglądał Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Darmowe bilety skończyły się w niedzielę jeszcze przed godz. 15.Czy byłeś na Dniu Otwartym PKM?

tak, bo to historyczny moment dla miasta

18%

nie, wolę poczekać na regularne kursy

57%

nie interesuje mnie ta inwestycja

25%
Pierwsze osoby pod namiotem, z którego rozdawano od soboty darmowe bilety na przejazd kolejką PKM, pojawiły się na Strzyży już o godz. 6 rano. Pierwszym pasażerem był mieszkaniec Strzyży, pan Bogdan, który na swój bilet czekał niemal sześć godzin. Wejściówki rozeszły się w zaledwie kilka godzin, a długa kolejka oczekujących musiała próbować zdobyć bilet w niedzielę.

Nie wszystkim się to jednak udało, bo bilety także następnego dnia znikały błyskawicznie i jeszcze przed godz. 15 pula wejściówek się skończyła. Pierwsi szczęśliwcy tuż po godz. 13 odjechali pierwszą kolejką PKM w kierunku lotniska.

- Jak wrażenia? Fantastyczne. Nie ma się nawet do czego przyczepić. Pociąg pachnie jeszcze nowością, jest czysty, w środku jest sporo miejsca i jest cicho - podkreślali pytani przez nas pasażerowie.
Ich zdania nie zmieniały nawet niewielkie wpadki i niedociągnięcia. Już pierwszy kurs ze Strzyży był opóźniony, w drodze powrotnej złapał jeszcze kilka minut, gdy w jednym ze składów zablokowały się drzwi, a niepotrzebną nerwowość wprowadzali niedoinformowani stewardzi.

Sam przejazd między Strzyżą a Portem Lotniczym trwał ok. 25 min. O tym, jaką nowością są widoki widziane z okien pociągu świadczy fakt, że nawet rodowitym gdańszczanom sprawiało trudność określenie, w której części miasta znajduje się w danej chwili kolejka. Z nietypowej perspektywy można było zobaczyć m.in. dwa zbiorniki retencyjne w Kiełpinku i Jasieniu czy przejechać pod obwodnicą Trójmiasta.

Efektownie, ale tylko przez chwilę, wyglądał też jednoczesny przejazd po obu torach kolejki PKM z pociągiem retro. Składy zrównały się, ale tylko na kilka minut, co ucieszyło pasażerów siedzących po wewnętrznej stronie torowiska.

- Pomysł na wspólny przejazd jest ciekawy, a sam pociąg retro wygląda ciekawie, ale... zasłania nam widok. Dobrze, że jedzie za nami - śmiała się po chwili jedna z pasażerek.
Ogromne zainteresowanie zaskoczyło też władze PKM.

- Zależało nam na tym, by móc pokazać PKM taką, jaka jest, bo zdjęcia czy prasowe zapowiedzi tego nie oddawały - mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. Zainteresowanie mieszkańców przerosło nasze oczekiwania, choć już po pierwszym dniu dystrybucji biletów spodziewaliśmy się, że wszystkie wejściówki rozejdą się także w niedzielę. Cieszymy się, że PKM przypadła do gustu naszym pierwszym pasażerom i mamy nadzieję, że tak będzie dalej.
Pierwszy regularny kurs PKM odbędzie się we wtorek 1 września. Punktualnie o godz. 3:40 pierwsza kolejka PKM wyruszy z Dworca Głównego w Gdańsku. Trzy minuty później w przeciwnym kierunku pojedzie kolejka z Gdyni Głównej.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (517)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.