Po raz 15. obchodzimy dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na ulicach zawisły flagi narodowe, a niektóre obiekty w Gdańsku zyskały biało-czerwoną iluminację. W Gdańsku o godz. 11 w Hevelianum, a w Gdyni w samo południe przy ORP Błyskawica zostanie wciągnięta flaga na maszt. Przypominamy też, jak poprawnie wieszać polską flagę.
Defilada orkiestry marynarki wojennej w Gdyni
W Gdyni przygotowania do Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej trwały kilka dni. W wtorek flagę można było otrzymać przed Infoboksem.
- Ten rok jest szczególny, obchodzimy bowiem 15-lecie ustanowienia Dnia Flagi, a także, co być może nawet ważniejsze, 100-lecie uchwalenie przez sejm niepodległej Polski flagi i godła państwowego. To, po przeżyciach wielkiego jubileuszu niepodległościowego ubiegłego roku, kolejna rocznica, która skłania nas do refleksji jak wielką wartością jest wolne państwo i jak bardzo warto zamanifestować, że z tej wolności się cieszymy - komentowała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
W czwartek, 2 maja, odbędą się główne obchody Dnia Flagi o godz. 12 przed ORP Błyskawica. Odegrany zostanie polski hymn z równoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt. Uroczystość zakończy defilada Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Podnoszenie bandery na ORP "Gen. T. Kościuszko". Film archiwalny
Wspólne śpiewanie i gra miejska w Gdańsku
Z kolei w Gdańsku będzie można otrzymać flagę od godz. 11 na głównym placu centrum Hewelianum

Kwadrans później w Wozowni Artyleryjskiej odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Capellą Gedanesis.
O godz. 13:30 odbędzie się zorganizowana przez harcerzy rodzinna gra terenowa.
Także z okazji Dnia Flagi kilka obiektów inżynierskich i pomników w Gdańsku zostanie podświetlonych w narodowych barwach. Na terenie miasta zawieszone zostały biało-czerwone flagi drzewcowe i masztowe. W kilku miejscach stanęły też stojaki z flagami.
Świętu towarzyszą iluminacje następujących obiektów:
- Wiadukt harfa obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej;
- Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki;
- "Żółty most" łączący aleję Zwycięstwa z ul. Jana z Kolna;
- Pomnik Poległych Stoczniowców;
- Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.
Pomnik Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności w Gdańsku.
Stałe biało-czerwone podświetlenie, mają też pomniki:
- "Tym, co za Polskość Gdańska";
- Marszałka Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu.
Biało-czerwone barwy powiewają już od 1 maja na głównych ciągach komunikacyjnych Trójmiasta. Od początku majówki w Gdańsku wisiały także flagi Unii Europejskiej, dla uczczenia 15. rocznicy przyłączenia się Polski do tej organizacji.
Jak poprawnie wieszać flagę?
Czystą i wyprasowaną flagę wieszamy na drzewcu, pod kątem ok. 45 stopni lub w pionie. Na maszcie można wieszać ją pionowo lub poziomo, podobnie w przypadku, gdy drzewca nie ma. Wieszając ją pionowo, ważne jest odpowiednie ułożenie kolorów. W obu sytuacjach (na drzewcu lub na maszcie) kolor biały musi znajdować się po lewej, a nie po prawej stronie.
Jak obchodzić się z flagą narodową - instrukcja
Podstawowym warunkiem, jest zachowanie dla niej czci i szacunku. Oznacza to, że flaga powinna być czysta, nie uszkodzona czy pomięta, nie może dotykać ziemi, a jej barwy nie mogą być wyblakłe.
Przy parzystej liczbie polską flagę jako najważniejszą wywiesza się z lewej strony dla patrzącego, a przy nieparzystej umieszcza się ją na środku.
W czasie burzy bądź silnego wiatru flagi należy jak najszybciej zdjąć bądź opuścić. Flaga państwowa nie może służyć jako nakrycie czy opakowanie i nie wolno umieszczać na niej żadnych napisów.