Jak wybrać najlepszą kartę graficzną?


Odpowiedni wybór karty graficznej bardzo często spędza sen z powiek wśród graczy i nie tylko. Jaką kartę kupić? Profesjonalną czy gamingową? Z chipem NVIDIA, Intel lub AMD? Z tradycyjnymi zegarami czy lepiej w wersji OC? Na te i inne pytania musisz odpowiedzieć sobie sam, ponieważ warunkuje to odpowiedni wybór karty graficznej. Warto wiedzieć, że do najważniejszych elementów, które wpływają na wydajność komputerów PC oraz laptopów należą procesory i właśnie karty graficzne. Natomiast znaczenie odpowiedniej karty graficznej wzrasta, jeśli planujesz konfigurację typową do grania. Warto więc, abyś na spokojnie przemyślał jej wybór i zdecydował się na najlepszą dla Twoich upodobań konstrukcję.Jaka jest rola karty graficznej w komputerze?
Karta graficzna odpowiada przede wszystkim za generowanie oraz wyświetlanie obrazu na komputerze. Musisz jednak mieć na uwadze, że w przypadku generowania animacji w grach, proces jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Dobra karta graficzna musi posiadać odpowiednią wydajność, zwłaszcza jeżeli Ci zależy na wysokiej rozdzielczości oraz szczegółowości obrazu.

Taka karta może także wspomagać obliczenia procesora w zastosowaniach, takich jak na przykład: obróbka zdjęć, renderowanie animacji oraz konwertowanie wideo czy też archiwizowania plików.
Programiści bardzo często wykorzystują biblioteki  OpenCL i CUDA, dzięki czemu nawet stosunkowo niedroga karta graficzna, pozwoli przyspieszyć wykonywanie zadania Twojemu komputerowi. Musisz jednak wiedzieć, że możliwości karty zależą przede wszystkim od konkretnego oprogramowania oraz od  tego czy potrafi ono odpowiednio wykorzystać potencjał graficznej karty. Zazwyczaj wykorzystuje się profesjonalne modele z serii Nvidia Quadro oraz AMD Radeon Pro.

Główne funkcje karty graficznej w każdym komputerze:

  • generowanie oraz wyświetlanie obrazu na komputerze;
  • zwiększanie wydajności komputera, a co za tym idzie przyspieszenie wykonywanych zadań;
  • wspomaganie obliczeń procesora.

Jak wybrać odpowiednią kartę graficzną?
Jak wybrać kartę graficzną oraz jak rozpoznać jej wydajność? Karty graficzne MSI na sferis.pl posiadają stosowne oznaczenia, które  znacznie ułatwiają i pozwalają szybko oszacować wydajność oraz generację danego modelu. Podczas wyboru karty powinieneś zwrócić uwagę na pierwszy człon cyfr i liter w nazwie modelu. Możesz także spotkać się z konstrukcjami kart z edycji specjalnych, gdzie nieco trudniej rozpoznać ich specyfikację. Zdecydowanie najbardziej dominujące obecnie na rynku są karty graficzne AMD oraz NVIDIA.

Karta graficzna AMD
Karty graficzne AMD, dzielą się także na:
  • Karty graficzne dla graczy - Radeon RX
  • Karty do podstawowych zastosowań - Radeon.

Pierwsza cyfra modelu karty odpowiada za jej generację. Przykładowo model karty Radeon RX 6800 XT jest nowszy niż Radeon RX 5700 XT. Kolejna cyfra mówi o segmencie wydajnościowym i tak: model Radeon RX 6900 jest nieco wydajniejszy od Radeon RX 6800. Czasem trudno od razu zidentyfikować do której serii należy odpowiednia karta, dlatego też dokładnie zapoznaj się z jej specyfikacją.

Karta graficzna NVIDIA
Karty graficzne NVIDIA, dzielą się na:
  • GeForce - podstawowe modele;
  • GeForce GT - wersje ze średnio-niskiej półki;
  • GeForce GTX - modele gamingowe dedykowane graczom;
  • GeForce RTX - modele gamingowe, architektura Turing.

Pierwsza cyfra modelu oznacza dokładną generację karty. Na przykład karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3080 jest nowszą kartą niż Nvidia GeForce RTX 2080. Kolejna cyfra odpowiada za segment wydajnościowy, przykładowo GeForce RTX 3070 jest wydajniejsza od GeForce RTX 3060 Ti.
Seria GeForce RTX charakteryzuje się także dodatkowymi jednostkami RT, odpowiadającymi za technologię śledzenia promieni, w rzeczywistym czasie -Ray-tracing oraz odpowiada także za jeszcze bardziej realistyczną animację. Innym ważnym oznaczeniem na karcie jest słowo SUPER, które sugeruje znacznie wyższą wydajność karty od podstawowej wersji.

Najlepsza karta graficzna do gier
Podczas poszukiwań karty graficznej najlepiej skorzystać z szerokiej oferty sklepu https://www.sferis.pl/. Jeśli szukasz karty graficznej do gry, to przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na jej wydajność. W tym przypadku sprawdzi się doskonale GeForce GTX 1650 bądź Radeon RX 570.
W bardziej wymagających grach, musisz zaopatrzyć się w coś znacznie bardziej wydajniejszego, jak na przykład: AMD Radeon RX 5600 XT, GeForce RTX 2060, AMD Radeon RX 5700 lub Nvidia GeForce RTX 2070. Najmocniejsze oraz najbardziej profesjonalne obecnie karty graficzne, to na przykład: NVIDIA GeForce RTX 3080, Nvidia GeForce RTX 3070 oraz  karty AMD Radeon RX 6000.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Najczęściej czytane