• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zmienią się tereny Dalmoru w sercu Gdyni

Ewa Budnik
26 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Osiem nowych budynków nad samym morzem
  • Budowa pierwszych sześciu budynków mieszkalnych i mariny rozpocznie się w 2016 r. Potem sukcesywnie ogłaszane będą konkursy na zabudowę pozostałych części pirsu.
  • Marina projektowana jest przez pracownię Wuprohyd, inwestorem będzie sam Polski Holding Nieruchomości.
  • W pierwszym etapie powstanie sześć budynków.

Pierwsze budynki na pirsie należącym do Dalmoru zaczną powstawać w przyszłym roku. Deweloper już planuje budowę kolejnych apartamentowców w sąsiedztwie, a właściciel gruntu - Polski Holding Nieruchomości - budowę biurowców u zbiegu ul. Waszyngtona i Hryniewickiego. Tymczasem w budynkach dawnych chłodni powstaną mieszkaniowe i biurowe lofty.



Czy będą chętni do kupna mieszkań w tym miejscu?

Yacht Park to nazwa sześciu budynków mieszkalnych, które za sprawą ogólnopolskiego dewelopera, firmy mLocum, powstaną na pirsie należącym do Dalmoru (od 2011 roku właścicielem Dalmoru jest Polski Holding Nieruchomości - PHN). Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest do końca roku, rozpoczęcie budowy w drugim kwartale przyszłego, a jej zakończenie na koniec 2017 roku.

Tuż obok budynków mieszkalnych powstanie marina z trzema pomostami. Za jej budowę zapłaci PHN. Właśnie kończą się prace projektowe toczące się równocześnie w gdyńskich pracowniach Arch Deco (budynki) i Wuprohyd (marina).

Cały teren należący do Dalmoru jest jednak znacznie większy i liczy ok. 9 ha.

- Na tym terenie może powstać 300 tys. metrów kwadratowych zabudowy, z czego po 1/3 przeznaczone będzie na funkcje biurowe, usługowe i handlowe. Budowa mariny to nasza inwestycja w ten teren, która ma podkreślić klimat i potencjał tego miejsca, a także przyciągnąć kolejnych inwestorów. Nie ma wielu miejsc w Polsce, gdzie można mieć apartament, garaż i jacht w tym samym miejscu. Marina powstanie za sprawą spółki Marina Molo, która jest w 100 procentach własnością PHN-u - wyjaśnia Krzysztof Rychlicki, prezes zarządu Dalmor S.A.
Znane są plany dotyczące kolejnych etapów zabudowy Dalmoru. Znane są plany dotyczące kolejnych etapów zabudowy Dalmoru.
Wracając do inwestycji mLocum: firma nie chce poprzestać na sześciu budynkach Yacht Parku. Umowa z Dalmorem pozwala jej złożyć ofertę na rozszerzenie tej inwestycji. mLocum przedstawiło już propozycję zagospodarowania wewnętrznej części pirsu kolejnymi budynkami mieszkalnymi, w których mogłoby znaleźć się 12 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej.

Jeśli Dalmor przyjmie tę ofertę, ogłoszony zostanie kolejny konkurs architektoniczny na zabudowę, która miałaby tu powstać.

Nie są to łatwe ani tanie inwestycje, bo na terenie pirsu woda znajduje się 1,8 metra pod powierzchnią gruntu, tymczasem pod każdym budynkiem (czy to mieszkalnym, czy biurowym) musi powstać co najmniej jednokondygnacyjna hala garażowa.


Z drugiej strony pirsu, w budynkach Chłodnia 1 i Chłodnia 2 planowane jest powstanie tak oczekiwanych w Trójmieście loftów, autentycznych, bo w rewitalizowanych budynkach przemysłowych. Pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku na temat tej części projektu będzie wiadomo więcej.

Biura w drugim etapie

PHN myśli o samodzielnym zabudowaniu zbiegu ulic Waszyngtona i Hryniewickiego zobacz na mapie Gdańska biurowcami.

- Chcemy utrzymać dobre tempo inwestowania w tym miejscu, choćby dlatego, że ponosimy ogromne koszty uzbrojenia terenu. Planowana zabudowa biurowa nie będzie bardzo wysoka, ale jej dominanta może mierzyć nawet 90 metrów, czyli tyle, ile niższa wieża Sea Towers. Na początku przyszłego roku planujemy ogłosić konkurs na projekt architektoniczny zabudowy, która miałaby powstać w tym miejscu; taki, który przewidywałby etapowanie tej części inwestycji - mówi Krzysztof Rychlicki.
Dalmor jest firmą mocno związaną z gospodarką morską. Dlatego, jak przyznaje prezes Rychlicki, firmy z sektora morskiego (również zagraniczne) interesują się najmem powierzchni biurowych w tym miejscu deklarując, że lokowałyby tu swoje siedziby i oddziały.

Póki co najemcy, którzy chcą mieć biuro w tym rejonie mogą zainteresować się najmem w modernistycznym, należącym do Dalmoru budynku przy ulicy Waszyngtona 34-36 zobacz na mapie Gdańska. Budynek ma 4,4 tys. m kw. powierzchni najmu, z czego 15 proc. jest wolne. W tej chwili trwa tu remont.

- Przebudowujemy cały budynek. Będą nowe windy, recepcja, wejście główne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zmieniona aranżacja korytarzy, wyremontowane powierzchnie niewynajęte - opisuje zakres prac Krzysztof Rychlicki.
Nie tylko Gdynia

Tereny po Dalmorze to nie jedyne inwestycje PHN w Trójmieście. W tym firma podpisała przedwstępną umowę kupna drugiego etapu kompleksu biurowego Alchemia w Gdańsku.

Holding jest także właścicielem 40 ha gruntu przy obwodnicy, nieopodal gdańskiego portu lotniczego zobacz na mapie Gdańska. Istnieją już wstępne plany dotyczące sposobu zagospodarowania tego terenu. Zostaną one upublicznione w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Spółka Dalmor S.A. z siedzibą w Gdyni powstała w 1946 r. W przeszłości firma koncentrowała się głównie na rybołówstwie dalekomorskim i przetwórstwie rybnym, usługach portowych i chłodniczych, a także na najmie powierzchni, w tym powierzchni magazynowych i logistycznych.
Od grudnia 2011 r. jest częścią grupy kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Nabrzeża w centrum Gdyni z lotu ptaka.

Inwestycje

Yacht Park

Yacht Park

Polski Holding Nieruchomości

Gdynia Śródmieście, ul. Hryniewickiego Mapa

zakończona
Realizacja

Miejsca

Opinie (227)

  • Szok (1)

    Apartamentowce szok i zgroza co wy robicie

    • 2 0

    • to prawda ! nie w tym miejscu !

      • 0 0

  • Wladza Gdyni brakuje wizji tego miasta.

    Zaczelo sie z ul. Swietojanska, ktora kiedys byla wizytowka tego miejsca. Tu sie jezdzilo na zakupy i tu sie kiedys chodzilo. Teraz to miejsce nie przyciaga.
    To co dzieje sie z terenem Dalmoru tez przeraza. Czy nikt nie slyszal o przystosowaniu terenow po firmach zwiazanych z rybolostwem na uzytkowe? Masa miast na siecie rewitalizuje tekie tereny i inwestuje tam w puby, sklepy i inne urzytkowe rzeczy. To powoduje ze klimat nadmorski pozstaje ( bo zostaja budynki zwiazane z branza nadmorska) i jednoczenie przyciaga to ludzi. Przykladem jest waterfront w Capetown w Afryce. W Gdyni potrzebne jest takie miejsce. Czemu powstaja tam budynki mieszkalne?

    • 0 0

  • piekne ,ale za.... niskie !.... to prestizowe miejsce na skale PL !

    powinno byc bardziej oh ! i ACH !

    • 0 0

  • beton,beton

    brama na swiat.....i okno.........zabetonowane.........romantyzm tego miejsca juz nie istnieje.......panie kwiatkowski i grabski moze nie wszystko stracone .........glupcy sami zostana z betonowymi klatkami

    • 0 0

  • teren byłego dalmoru

    przepracowałem w dalmorze ponad 20 lat od stanowiska prakt.maszynowego do starszego mechanika .dostałem 150 akcji pracowniczycz.mam nadziejęi iż ta kwota ułatwi zakup apartamentu w miejscu dawnej przystani kutrowej a może starczy na miejsce na jacht w marinie? ciepło pozdrawiam tych wszystkich przyszłych sąsiadów którzy nie mogli liczyć na taką pomoc dalmoru.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane