Fakty i opinie

Jarmark św. Dominika bardziej artystyczny

Najnowszy artukuł na ten temat

Kto zorganizuje Jarmark św. Dominika?

Jarmark św. Dominika to nie tylko szał kupowania, ale i imprezy artystyczne.
Jarmark św. Dominika to nie tylko szał kupowania, ale i imprezy artystyczne. fot. Mateusz Ochocki/KFP

W sobotę po raz 750 zaczyna się Jarmark św. Dominika. Jak na okrągły jubileusz przystało będzie kolorowo i hucznie. Nie zabraknie też zmian i nowości.Zobacz, gdzie w tym roku pojawią się jarmarczne stragany.
Zobacz, gdzie w tym roku pojawią się jarmarczne stragany. mat. MTG
Jarmark św. Dominika od zwykłego odpustu Dominikanów, rozrósł się do największej imprezy plenerowej w Europie. Tylko w zeszłym roku odwiedziło go ok. 7 mln osób.

Wielu jednak zarzucało organizatorom, Międzynarodowym Targom Gdańskim, że z roku na rok gdański Jarmark zamienia się w zwykły rynek z chińskimi ciuchami i podróbkami perfum, a coraz mniej jest tego, co stanowiło jego urok - klimatycznych straganów z artystycznym rzemiosłem i pchlego targu z unikatami.

Sprawdź, gdzie podczas Jarmarku będzie można zaparkować.
Sprawdź, gdzie podczas Jarmarku będzie można zaparkować. mat. MTG
Teraz wszystko ma się zmienić. Przede wszystkim straganów nie zobaczymy już na ulicach: Długa zobacz na mapie Gdańska, Długi Targ, Targ Rybny zobacz na mapie Gdańska, Warzywnicza zobacz na mapie Gdańska, Piwna zobacz na mapie GdańskaWartka zobacz na mapie Gdańska. Natomiast jarmarczne kramy na Targu Węglowym stać będą tylko do 15 sierpnia, by potem ustąpić miejsca kolejnej imprezie - Festival Solidarity of Arts.

Także budki z piwem, kapustą i grillowaną kiełbasą nie będą już straszyć na Targu Rybnym, nieopodal Hotelu Hilton, przeniesiono je bowiem na Targ Węglowy. Pchli targ, który co roku przyciąga miłośników antyków "na każdą kieszeń" znajdziemy z kolei na ul. Świętojańskiej, Groblii IV, U Furty i Podwalu Staromiejskim.

Czy w tym roku wybierasz się na Jarmark św. Dominika?

tak, wierzę, że będzie ciekawiej niż w poprzednich latach 28%
wpadnę na jeden dzień, jeśli będzie ciekawie, na pewno wrócę 42%
nie, bo nie wierzę, że w tym roku będzie mniej tandety niż kiedyś 24%
nie, nie byłam/byłem i się nie wybieram 6%
zakończona Łącznie głosów: 1425
Pierwszy raz Jarmark zagości m.in. na ul.: Pańskiej zobacz na mapie Gdańska, Węglarskiej zobacz na mapie Gdańska, Kołodziejskiej zobacz na mapie Gdańska, Garbary zobacz na mapie Gdańska, Lektykarskiej zobacz na mapie Gdańska oraz Grobla III i IV zobacz na mapie Gdańska czy od Świętojańskiej na odcinku od Grobli II do Warzywniczej. W tym roku organizatorzy postanowili też ożywić omijaną często przez turystów ul. Ogarną. - Chcemy promować tę ulicę, by ją w końcu ożywić. Dlatego znajdą się tam wieloformatowe, trójwymiarowe instalacje 4 na 5 m, które będą przedstawiać postacie z legend gdańskich. Znajdzie się tam też miejsce do odpoczynku - Rondo Chopina z kutymi ławkami i wierzbami. Nie zabraknie też muzyki tego kompozytora mówi Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Poza tym staną tam stosika z żywnością ze sprawiedliwego handlu.

Jak zapowiada organizator, w tym roku tandeta będzie, jednak w ograniczonym zakresie. - Zapewne znajdą się też stoiska z chińskimi wyrobami, jednak nowe lokalizacje w większości przeznaczone są na asortyment artystyczno-rzemieślniczo-kolekcjonerski, którego w tym roku będzie więcej niż dotychczas- podkreśla Joanna Czauderna-Szreter.

750. Jarmark św. Dominika rozpocznie i zakończy się hucznie. Na otwarcie przewidziano liczne imprezy w tym grę na gigantycznym, 3-tonowym bębnie, fajerwerki i wiele wydarzeń artystycznych. - Pojawi się też 14 gdańska brama, która stanie między Zieloną Bramą a Długim Targiem, która będzie zliczać przechodzące przez nią osoby. Każdy tysięczny przechodzień będzie witany fanfarami - dodaje.

Zobacz na stronie www.trojmiasto.pl/jarmark jakie jeszcze wydarzenia będą odbywać się podczas tegorocznego Jarmarku.

Informacje dla kierowców:

Na odcinku od ul. Kołodziejskiej do Targu Drzewnego obowiązuje ruch dwukierunkowy, a ul. Szeroka jest ulicą bez przejazdu.

Wjazd na teren Starego i Głównego Miasta dla osób uprawnionych odbywa się ulicami: Szeroką, Złotników, Św. Ducha i Kozią. Natomiast wyjazd z terenu Starego i Głównego Miasta możliwy jest ul. Kozią, Św. Ducha.

Wyłączono z ruchu ogólnego fragment ul. Szerokiej od Żurawia do ul. Grobla I i II.

Opinie (190) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.