Fakty i opinie

Jest projekt zasadzenia nowych drzew w centrum Gdańska

Najnowszy artukuł na ten temat Nowa, zielona polityka Gdańska. Są dwa projekty

Nasadzenie nowych drzew wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego w centrum Gdańska, bo teraz jest tam betonowa pustynia - projekt rezolucji w tej sprawie do prezydent miasta przygotowali miejscy radni klubu Koalicji Obywatelskiej. Po jego przegłosowaniu na czerwcowej sesji prezydent będzie zobowiązana do podjęcia działań w tym kierunku.Przy głównych ulicach w centrum Gdańska powinno być więcej drzew?

nie, centrum miasta to nie park 7%
tak, ale tylko w kilku wybranych lokalizacjach 13%
tak, na całej długości 80%
zakończona Łącznie głosów: 2161
Dokument ws. nasadzenia nowych drzew dotyczy ulic:

  1. Wały Piastowskie Mapka,
  2. Podwale Grodzkie Mapka,
  3. Wały JagiellońskieMapka,
  4. OkopowaMapka.

Bardziej obrazowo: chodzi o trasę od okolic Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, w linii prostej przy budynku LOT-u i Dworcu Głównym, do Zieleniaka. To główny ciąg komunikacyjny w centrum Gdańska i przestrzeń publiczna licznie uczęszczana przez mieszkańców i turystów.

- Odcinek ten stanowi swoistą wizytówkę miasta i powinien być zdecydowanie bardziej zadrzewiony. Oprócz kwestii estetycznych taki kierunek działań jest konieczny z uwagi na zmiany klimatyczne i potrzebę zapewnienia lepszego mikroklimatu w przestrzeniach publicznych - wskazuje Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący radnych Klubu KO. - Priorytetem jest, aby tę ważną przestrzeń publiczną jak najbardziej zazielenić, w sposób, który zapewni jak najszybsze, a zarazem trwałe efekty.
Radni podkreślają, by nowych nasadzeń dokonać w miarę możliwości bezpośrednio w gruncie i nie rezygnować z jakiegokolwiek potencjalnego miejsca do zadrzewienia z powodu istnienia sieci podziemnych.

Taki argument przeciwko sadzeniu nowych drzew przy Dworcu Głównym i w okolicach władze miasta podawały pod koniec ubiegłego roku. Bo radni już wtedy, za pomocą interpelacji, prosili o nasadzenia nowych drzew w centrum.

Rezolucja zobowiązuje do podjęcia działańRezolucja jest narzędziem formalnym dosyć rzadko wykorzystywanym przez radnych, ale bardzo mocnym, bo nadaje sprawie szczególne znaczenie. W przeciwieństwie do np. apeli (których na sesjach było już wiele) rezolucja ma większą "moc" sprawczą, bo jest dla prezydenta konkretnym zobowiązaniem do podjęcia działań w niej zawartych.

Mówi o tym regulamin Rady Miasta Gdańska.

- Do wyłącznej właściwości Rady Miasta Gdańska należy stanowienie o kierunkach działania prezydenta miasta Gdańska. Rezolucja to zawierająca prawnie wiążące wezwanie prezydenta do podjęcia wskazanego w rezolucji działania - komentuje tryb zgłoszonego projektu Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu KO.

Szukasz sadzonek drzew i krzewów? Oni pomogąJak podkreślają radni w rezolucji, ciąg ulic Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa po stworzeniu naziemnych przejść dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej oraz w rejonie Dworca Głównego PKP, a także po zasadzeniu nowych drzew, stałby się przestrzenią bardziej przyjazną i bezpieczną dla wszystkich jej użytkowników: pieszych, rowerzystów i kierowców.

Dodają też, że podobny kierunek działań realizowany jest w innych miastach. Jako przykłady podają Nowe Centrum Warszawy oraz kilkuletni plan na zasadzenie 20 tysięcy nowych, choć rozwiniętych drzew (kilkumetrowych, ze sporą koroną) przy głównych drogach w Łodzi, co spotyka się z pozytywną oceną mieszkańców.

Gdzie mogłyby się pojawić drzewa?Radni KO informują, że przed zgłoszeniem projektu rezolucji dokonali szeregu ustaleń co do możliwości zasadzenia drzew wzdłuż ulic Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa.

- Nie ma przeszkód technicznych, aby zasadzić w gruncie nowe drzewa pomiędzy Zieleniakiem a budynkiem "Solidarności". Przy odpowiedniej organizacji ruchu możliwe jest zasadzenie drzew bezpośrednio w gruncie naprzeciwko Dworca Głównego PKP - tak aby osoby oczekujące na autobus mogły schronić się przed słońcem w cieniu nowych drzew - wskazuje konkretne miejsca radna Emilia Lodzińska, przewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska, z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (219)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »