Fakty i opinie

Już nie jest tak łatwo wyciągnąć kogoś "na piwko"

felieton w trojmiasto.pl

Najnowszy artukuł na ten temat Czy restrykcje covidowe wciąż mają sens?
Czy w maju będziemy tłumnie korzystać z uroków życia po zniesieniu obostrzeń? Czas pokaże.
Czy w maju będziemy tłumnie korzystać z uroków życia po zniesieniu obostrzeń? Czas pokaże. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Po ostatnim ogłoszeniu luzowania obostrzeń, głównie tych dotyczących częściowego otwarcia gastronomii od połowy maja, spodziewałam się euforii wśród swoich znajomych w grupie 30+. No bo przecież skoro w końcu będzie można zjeść i napić się w plenerze, to czemu z tego nie skorzystać już pierwszego dnia! Ku mojemu zdziwieniu, wielkiego entuzjazmu, by znów ruszyć na podbój miasta, nie było. Czy to znaczy, że pandemia zabrała nam umiejętność i chęci spotykania się z ludźmi w realu? Coś w tym jest.Planujesz wyjść ze znajomymi do restauracji/pubu po majowym otwarciu gastronomii?

tak, już pierwszego dnia 26%
tak, ale bez pośpiechu i nie jakąś dużą grupą 41%
raczej nie, bo nie chce mi się ruszać z domu 20%
nie, bo obawiam się zakażenia 13%
zakończona Łącznie głosów: 3613
Lockdown? A komu to przeszkadzało! - rzekła do mnie znajoma, na wieść o tym, że rząd, tuż po majówce, rusza do odmrażania tego, co przez ostatnie tygodnie, a nawet miesiące w zamrożeniu tkwiło. Nie mam dzieci, więc informacje o ponownym otwarciu szkół mnie nie emocjonowały. Nie jestem też fanką spędzania czasu w galeriach handlowych, więc ich ponowne otwarcie też mnie nie rozgrzało. Za to zapowiedź namiastki normalności w gastronomii już tak.

Przypomnijmy: od 15 maja otworzyć mogą się ogródki gastronomiczne, a od 29 maja lokale przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Oczami wyobraźni widziałam już więc, że tak jak przed pandemią, wychodzę ze znajomymi na przysłowiowe piwko i jest super, tzn. normalnie.

Zobacz też:

Gastronomia szykuje się do otwarciaWyobrażenia szybko zweryfikowała rzeczywistość. A ta pokazała, że zebrać ekipę "na piwko" wcale nie jest już tak łatwo, jak wcześniej. Bo chętnych, by znów bawić się na mieście tak, jakby jutra miało nie być, wcale wielu nie ma.

Powody? Różne. Ku mojemu zdziwieniu rzadziej pojawiały się te całkowicie dla mnie zrozumiałe, że ktoś nie chce ruszyć się z domu w obawie przed zakażeniem koronawirusem. Spora część znajomych jest już zresztą zaszczepiona. Część na szczepionkę czeka i dopóki się nie doczeka, to spotykać się nie chce. Jasna sprawa.

"Nie, bo nie chce mi się ogarniać. W dresie i na kanapie jest tak wygodnie"Częściej przewijał się natomiast argument związany z rozleniwieniem się, czasem zrzucanym też na wiek, że 30+ to przecież nie 20 lat i siły już nie te. "A, bo mi się nie chce", "zasiedziałe(a)m się w domu na dobre", "przyrosłe(a)m do kanapy i już nie pamiętam jak to jest żyć normalnie", "nie, bo trzeba będzie się ogarnąć, przebrać z dresu, pomalować, uczesać".

Sama złapałam się kilka razy na tym, że teraz "mniej mi się chce" - przecież siedzenie w domu, w przeciwieństwie do wyjścia z niego, nie wymaga żadnego wysiłku. Po otwarciu gastronomii z przyjemnością jednak wysiłek ogarnięcia się podejmę i spotkam się z kilkoma znajomymi, bo oczywiście mam w tym gronie też takich, których długo nie trzeba było namawiać.

Powyższe dylematy dobrze obrazuje humorystyczny (i zmyślony) news portalu ASZdziennik.pl, który w reakcji na luzowanie obostrzeń opublikował tekst pt. "Dramat 30-latki. Kraj się otwiera, znowu trzeba będzie czasem myć głowę".

- Badania GUS potwierdzają, że spontaniczne otwieranie kraju przez rząd oznaczają znaczące wydatki dla wielu polskich gospodarstw domowych. Jak dowiaduje się ASZdziennik, ponad 50 proc. Polaków musi zainwestować w spodnie na gumkę, w których nie wstyd się pokazać ludziom. Jakieś 10 proc. dziwaków mieści się w dżinsy sprzed lockdownu, a kolejne 20 proc. postanowiło, że ten stary dres, w którym spędzili ostatnie tygodnie, będzie im towarzyszył w życiu już na zawsze - żartuje portal.
Tylko że w tym żarcie, zdaje się, jest ziarnko prawdy. Każdy powrót do "normalności", od której w dodatku się odzwyczailiśmy, bywa trudny. Mam jednak nadzieję, że gdy skończy się pandemiczna rzeczywistość, to my - tak jak dawniej - będziemy jeszcze chcieli i potrafili spotykać się z ludźmi w realu, poza czterema ścianami.

Znajdź pub w Trójmieście, w którym poczujesz swój klimat

Opinie (402) ponad 50 zablokowanych

 • Check out ! I po majówce...Impreza odwołana, wracamy do domu

  • 52 8

 • Dziwne...przed sklepem osiedlowym takie ekipy już są od rana...A w kafejce jak za piwo mam dać 15 zł to podziękuję, mam nadzieję że w końcu ceny dostosują do polskich realiów.

  • 194 10

 • Przez ponad rok trochę się przytyło, zaniedbało

  Teraz trzeba się doprowadzić do porządku, a zadawać szyku na Monciaku będziemy w lato
  :)

  • 26 57

 • Knajpy mnie nie kręcą

  niech korzystają inni

  • 148 25

 • lada chwila naród ruszy imprezować

  • 35 76

 • Od piwa się głowa kiwa.

  • 72 10

 • W plenerze zawsze sie mozna bylo napic.

  Ja pilem w plenerze przed Covidem, w Covidzie, a po Covidzie tez nie zamierzam zmieniac upodoban.
  W knajpie jest po prostu za drogo. Poza tym halas i brak prywatnosci.

  • 202 12

 • Niesamowicie szkoda mi właścicieli pubów i pracowników zmuszonych do zamknięcia działalności.

  Mnóstwo osób straciło dorobek życia, parę znajomych osób uciekło z kraju przed długami. Wcześniej władza nas popychała i kopała, teraz dobiła i pogrzebała.

  • 111 64

 • Bo ludzie w końcu dojrzeli do tego, że picie pogłębia depresję.

  • 156 28

 • Popieram

  • 33 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.