Kampania wyborcza tuż tuż

Najnowszy artukuł na ten temat Tusk w Gdańsku: będę premierem
Szykuje się kolejne starcie na linii PO-PiS. Nz. kampania wyborcza z 2005 r.
Szykuje się kolejne starcie na linii PO-PiS. Nz. kampania wyborcza z 2005 r.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje spotkanie w Stoczni Gdańskiej z udziałem premiera Jarosława Kaczyńskiego - podała w piątek "Rzeczpospolita". Informacja została szybko zdementowana przez biuro prasowe PiS, jednak widać wyraźnie, że największe partie już przygotowują się do kampanii wyborczej.Czy weźmiesz udział w jesiennych wyborach parlamentarnych?

Zobacz wyniki (824)
Spotkanie PiS miało odbyć się w kolebce "Solidarności" 25 sierpnia b.r., czyli na tydzień przed oficjalnymi obchodami 27. rocznicy porozumień sierpniowych. W ten sposób PiS miał narzucić innym partiom ton kampanii wyborczej. Na wiec zaproszenia nie miał otrzymać Lech Wałęsa, a według rozmówców "Rzeczpospolitej" jego brak mógł dowodzić próbie zawłaszczenia przez partię symbolu "Solidarności". Wiec, w przeciwieństwie do tego z 2006 r., nie miał być skierowany przeciwko Platformie Obywatelskiej, bo możliwe, że po wyborach partie będą się musiały porozumieć.

Innego zdania jest PO. Jak tłumaczy wiceszef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiadając w poprzednich wyborach współpracę z PiS, PO ułatwiła odpływ części wyborców do partii Kaczyńskich. Dlatego tym razem zaakcentuje przede wszystkim różnice pomiędzy partiami.

Już dziś wiadomo, że skala kampanii PO będzie ogromna. Właśnie kończą się rozmowy z firmami medialnymi odnośnie rezerwacji czasu antenowego, miejsca w prasie i na billboardach. Drukarnie przygotują ponad 20 mln ulotek. Donald Tusk pojedzie do Wielkiej Brytanii i Irlandii po głosy polskiej emigracji, a program partii trafi pocztą do każdego wyborcy. Przygotowano także duży zestaw "haków" na politycznych przeciwników. Oficjalnie kampania PO ma wystartować 2 września.

- Takiej kampanii Polska jeszcze nie widziała - zapowiadają działacze PO na łamach "Dziennika", jednocześnie zarzekając się, że wygrają wybory nie za pomocą skali, a jakości kampanii, w której najpopularniejszym hasłem będzie "Polska Obywatelska".

Kampanię przygotowuje również klub Lewicy i Demokratów, który do wyborów ruszy z Leszkiem Millerem, jako twarzą kampanii.

Jak będą wyglądały jesienne wybory? Według ekspertów z powodu naglącego czasu, jesienny wyścig będzie podobny do tego z 2005 roku. Partie zamiast merytorycznej dyskusji potoczą walkę na reklamy. Wielu uważa, że będą to także najdroższe z dotychczasowych wyborów. Przypomnijmy, że w 2005 r. PiS na kampanię wyborczą wydało 12 mln zł, PO 8 mln zł, a wszystkie partie, które dostały się do parlamentu, 145 mln zł.

Oczekujmy negatywnej kampanii

dr Jarosław Och, politolog z UG

Trudno ustosunkować się do informacji, która została zdementowana, ale można powiedzieć, że PiS konsekwentnie uprawia politykę patriotyczną, odwołując się do symboli i miejsc szalenie wrażliwych dla Polaków. Potwierdza to chociażby ubiegłoroczny, poprzedzający wybory samorządowe wiec pod Stocznią Gdańską.

Tegoroczna kampania wyborcza będzie z pewnością kampanią negatywną, podobną do tej z 2005 roku. Jak się wówczas okazało najbardziej skuteczne są kampanie oparte właśnie prostym przekazie i odwoływaniu się do symboli zrozumiałych dla wyborców, jak symboliczna pusta lodówka w kampanii PiS. W tym roku PiS będzie przede wszystkim próbował pokazać, co pozytywnego zrobił dla Polski.

PO oczywiście, jako partia opozycyjna, będzie chciała zdyskredytować PiS, podkreślając niestabilność polityczną ostatnich miesięcy, ciągłe konflikty, chaos i destabilizację oraz przyrównując rządy PiS-u do takich symboli, jak lustracja, dekomunizacja, czy dworzec we Włoszczowie.

Będzie to kampania zdecydowania medialna, operująca tym, co wyborcy są w stanie zakodować. Nie będzie miejsca na polityczną debatę. Natomiast czy dopisze frekwencja? Teoretycznie rzecz biorąc frekwencja dopisuje wówczas, kiedy społeczeństwo jest zniechęcone i zniecierpliwione stanem politycznym. Dziś taką sytuację mamy, ale nie wiadomo, czy przełoży się ona na wysoką frekwencję. Można powiedzieć, że niska frekwencja wpisała się już w tradycje demokratycznej Polski.

Opinie (60) 4 zablokowane

 • Laszek Miller jako twarz kampanii?

  To chyba jakiś żart? LiD chyba chce popełnić samobójstwo już na starcie :D

  • 0 0

 • Kolejne wybory,

  No nie, żenada ... znowu kampania! A z czyjjej kieszeni idzie na kampanie, na plakaty na pieprzone reklamy w TV.

  Oczywiście z podatników. I tak się nic nie zmieni... nie ma pozadnych kandydatów.

  • 0 0

 • Joasiu

  Jak nie ma pożądnych kandydatów. To ty wystartuj.

  • 0 0

 • NIE dla PISduszków i NIE dla POpaprańców

  NIE dla zamiany madam kaczynskiej na neli z nad Wołgi.
  PIS to ohyda, PO to dupki, spadochroniarze, duzo mówią np. taka Zyta, cóż on zrobiła (przykleiła się do koryta), drugi Religa, w d... ma strjaki i ze człowiek zdycha, jakokoita nie ma własnego auta, d... wozi na koszt podatnika, jego zona, szkoda słów na tym forum, nic nie reprezentuje, po ziobrze drugie zero, córka tuseka w tańcu z gwiazdami sztywna jak gałąź sekata, pchana przez tatę do przodu na koszt podatnika. LPR zboczeni jaskoniowcy, samobrona banda oborowa, miller, pawlak już byli i bądź tu mądry -- NA KOGO GŁOS ODDAĆ???

  • 0 0

 • a wg. mnie powinni wyp*******ć cały rząd i posłów i zmniejszyć ich liczbe do 200, oczywiście zastępując tych "starych" jakimiś sensownymmi, wartościowymi i mądrymi ludźmi.

  • 0 0

 • badboy....

  żyby wystartować to trzeba się dołączyc do jakiejs POpapranej parti albo do PiS-Zomo, żeby wygrac.

  • 0 0

 • Jak slysze ;- wybory , to ogarnia mie pustka i zal, K...a- z czego tu wybierac?,a czy mozna wybrac sobie cos z klatek w Oliwskim ZOO ? Juz widze jakie minki balwany ,gamonie beda stroic,jacy to piekni,jakie obiecanki Dla kazdego 25000-,zl. na mies.do tego samochod i mieszkanie .Budowa w roku 6000km. autostrad trzy transatlantyki ,bez wiz do ameryki raz do roku darmowy lot na Marsa ,olimpiady letnia co 2 lata zimowa co rok.Kazdemu obowiazkowo 6 w totka.Ja juz pare razy zostalem zrobiony w h..a i dlatego w dzien wyborow;- owszem pojde;- wybrac zakiet na zime do ciucholandu.

  • 0 0

 • Jak w starym kawale:
  Mamy dwie piżamy, moja jest w paski. Teraz wybieraj.

  • 0 0

 • ja tez kocham narzekac

  lepiej niech rydzyk startuje, co?

  (ironia, jakby ktos nie skumal)

  • 0 0

 • zamiana muchomora na purchawkę, czy to cel?

  dlaczego nie mozemy głosować na konkretne osoby, tylko wciąż na tych podstawionych, ukrytych za parawanem partii?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane