Fakty i opinie

Kanalizacja po gdyńsku: dziura w całym

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: ponad 60 mln na ochronę przed zalaniami

Na gdyńskim Wiczlinie nie będzie kanalizacji tylko na trzech ulicach: Tęczowej, Śnieżnej i Gradowej.
Na gdyńskim Wiczlinie nie będzie kanalizacji tylko na trzech ulicach: Tęczowej, Śnieżnej i Gradowej. fot. Aleksandra Bober/Trojmiasto.pl

Gdynia Zachód prężnie się rozwija, ale nie pod każdym względem. Skanalizowane zostanie prawie całe Wiczlino, ale słowo "prawie" robi tu wielką różnicę - dla mieszkańców trzech ulic.Czy miasto powinno pozwalać na inwestycje mieszkaniowe w miejscach, gdzie nie ma infrastruktury?

tak, kupujący tam domy i mieszkania wiedzą co robią 44%
tak, ale pod warunkiem, że w niedługim czasie infrastruktura się pojawi 20%
nie, potem zawsze przedłużają się terminy realizacji 12%
nigdy, to bardziej lub mniej jawne oszustwo 24%
zakończona Łącznie głosów: 458
Zakrojony na szeroką skalę program skanalizowania zachodnich dzielnic Gdyni współfinansuje Unia Europejska. Mieszkańcy cieszyli się, że ta część miasta także doczeka się infrastruktury, ale niektórych z nich opuścił optymizm, gdy dowiedzieli się, że część osiedla zostanie... pominięta. Kanalizacji nie będzie bowiem na trzech ulicach: Tęczowej zobacz na mapie Gdyni zobacz na mapie Gdańska, Śnieżnej zobacz na mapie GdyniGradowej zobacz na mapie Gdyni.

- Na razie jest tu trzydzieści budynków, ale zapewne w przyszłości będzie więcej. Wszyscy dookoła będą mieli kanalizację, a my nie. Jesteśmy zszokowani taką dyskryminacją - mówi mieszkaniec Wiczlina, Wojciech Białecki.

Wizyty w gdyńskim magistracie na niewiele się zdały. Decyzja została już podjęta. Kanalizacji na tych ulicach nie będzie, przynajmniej na razie. Dlaczego, skoro praktycznie całe Chwarzno i Wiczlino doczeka się tej infrastruktury?

- Chcieliśmy kupić grunty potrzebne do skanalizowania także tej części dzielnicy, ale ich właściciele zaproponowali zaporowe ceny, odbiegające od stawek rynkowych, oszacowanych przez rzeczoznawcę - wyjaśnia wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Miasto, realizujące projekt wraz PEWiK-iem, długo nie negocjowało, bo projekt, współfinansowany ze środków UE, musiał rozpocząć się w terminie. Gdyby tak się nie stało, mogłyby być kłopoty z przekazaniem pieniędzy. Rozwiązaniem byłoby wynajęcie rzeczoznawcy przez samych mieszkańców, ale na to już za późno. Zresztą, gdyby wyceny się różniły, o ostatecznej cenie i tak zdecydowałyby mediacje.

Na udział w najbliższym projekcie już więc za późno. Mieszkańcy ul. Śnieżnej, Gradowej i Tęczowej muszą liczyć na przychylność Rady Dzielnicy, która po roku 2013 będzie miała pieniądze na tego typu inwestycje.

Opinie (96) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.