Ponad 900 kar za niedoczyszczone tramwaje i autobusy

Najnowszy artukuł na ten temat Pojedziemy 45-metrowymi tramwajami?
Tak zwany system kontroli czystości i estetyki pojazdów działa na podstawie umowy przewozowej, podpisanej między ZTM a operatorami. ZTM przyznaje jednak, że od około roku system został zaostrzony.
Tak zwany system kontroli czystości i estetyki pojazdów działa na podstawie umowy przewozowej, podpisanej między ZTM a operatorami. ZTM przyznaje jednak, że od około roku system został zaostrzony. fot. Mateusz Ochocki / KFP

W związku z niezadowalającym stanem czystości autobusów i tramwajów Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku nałożył w tym roku na Gdańskie Autobusy i Tramwaje ponad 900 kar na łączną kwotę ponad 26 tys. złotych. Od około roku w gdańskiej komunikacji miejskiej obowiązuje zaostrzony system kontroli czystości i estetyki pojazdów.Przypadkowo mocno brudzisz wnętrze autobusu/tramwaju. Co robisz?

Zobacz wyniki (1711)
Z komunikacji miejskiej każdego dnia korzystają tysiące mieszkańców Gdańska i turystów. Stan wnętrz pojazdów może więc być zarówno reklamą, jak i antyreklamą miasta. Lokalni urzędnicy zdają sobie z tego sprawę: podkreślają, że każdy zjeżdżający do zajezdni pojazd codziennie jest sprzątany, zamiatany i myta jest w nim podłoga.

- Średnio co 10 dni pojazdy odwiedzają myjnię, gdzie po umyciu na karoserię nakładany jest wosk, który chroni przed nadmiernym przyleganiem błota i kurzu. Myte są wtedy okna, całe wnętrze pojazdu, aż po sufit, odkurzane i czyszczone są siedzenia. Sprzątanie rozpoczyna się wieczorem, a kończy nad ranem - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM w Gdańsku.
Dodaje, że niezależnie od tego motorniczowie zobowiązani są do przeglądu pojazdu w czasie trwania kursu: dokładniej podczas dłuższej przerwy na stacjach krańcowych. Jeżeli zauważą zabrudzenia czy nieczystości, które pojawiły się w trakcie kursu, usuwane są one na miejscu. W przypadku poważniejszego zanieczyszczenia pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie zabrudzenie jest usuwane. W ten sposób zażegnano problem, o którym niedawno powiadomił nas czytelnik w Raporcie z Trójmiasta.- W tym konkretnym przypadku zanieczyszczenie powstałe w trakcie kursu usunięte zostało podczas postoju. Po zakończeniu kursu i zjeździe na zajezdnię tramwaj został gruntownie uprzątnięty - zapewnia Zygmunt Gołąb.
Zaznacza, że bardzo pomocne są zgłoszenia pasażerów. Jeżeli pasażer zauważy w pojeździe zanieczyszczenie, które powstało podczas jazdy, fakt ten może zgłosić kierowcy czy motorniczemu, który w trakcie jazdy nie miał jeszcze możliwości odnotowania tego zanieczyszczenia. Interwencja będzie wówczas szybsza.

Zaostrzony system kontroli czystości pojazdówTak zwany system kontroli czystości i estetyki pojazdów działa od zawsze - zgodnie z umową przewozową, podpisaną między ZTM a operatorami. Organizator przewozów przyznaje jednak, że od około roku system został zaostrzony.

- Powodem jest m.in. dbałość o komfort pasażerów i estetykę pojazdów, szczególnie w kontekście zakupów nowych autobusów i tramwajów. W efekcie trzy razy w tygodniu przez godzinę Centrala Ruchu ZTM kontroluje pojazdy wyjeżdżające z zajezdni w czterech lokalizacjach: zajezdnie tramwajowe na Wita Stwosza i w Nowym Porcie, zajezdnia autobusowa GAiT przy al. Hallera oraz autobusowa firmy BP Tour. Centrala Ruchu przeprowadza kontrole - w tym kontrole czystości - również w ciągu dnia na przystankach końcowych - tłumaczy Zygmunt Gołąb.

Rozkłady jazdy autobusów i tramwajówDodaje, że każdy pracownik ZTM jest zobowiązany podczas podróży komunikacją miejską po Gdańsku przeprowadzać kontrole - nie tylko jakości usług przewozowych, ale również czystości i estetyki pojazdów. Po takiej kontroli sporządzany jest raport wraz z dokumentacją fotograficzną, do którego musi ustosunkować się operator.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, których przyczyny leżą po stronie operatora, naliczane są kary. W tym roku do końca października było ich 919. Opiewały na kwotę 26,6 tys. zł.

Opinie (232) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Bardziej zwróciłbym uwage na brudnych i śmierdzących pasażerów i im kary wlepiał.

  Nie zauważyłem aby pojazdy były brudne. Może w porze zimowej, jak śnieg leży i wnosi sie go do pojazdów no ale taki mamy klimat.

  • 388 21

 • Budzet Obywatelski

  W Budzecie Obywatelskim byl projekt zakupu srodkow czystosci do autobusow i tramwajow...

  • 66 14

 • A jak ze stanem technicznym wozów? Bo chyba Jazzy wypadają najgorzej.

  • 48 20

 • Sam głosowałem na niego, szkoda, że nie wygrał.

  • 4 5

 • z pewnością dotowana spółka miejska przejęła się karami.

  Co to za bzdury?

  • 132 1

 • Coś jeden użytkownik

  Pisał na ten temat kiedyś ( raczej nie sven), ze może pomoc. Chłop ma dużo czasu na głupoty wiec coś pożytecznego z wielka przyjemnością by zrobił.

  • 59 4

 • Caly syf to odklada sie na siedzeniach.

  zwlaszcza po menelach az strach usiasc po takich. Kto to wymyslil zeby krzesla obic tkanina na ktorej nie da sie utrzymac higieny. Moze czas zmienic te obicia na bardziej praktyczne i higieniczne.

  • 266 2

 • Samo się nie pobrudziło

  Jeżdżę do pracy pierwszymi kursami linii dziennych tramwajami i widzę jak młodzież z kebabami w dłoni wracają z imprez, jedzą, głośno gadają i brudzą i potem taki pobrudzony tramwaj jeździ cały dzień przez kolejne 18 godzin.

  • 144 3

 • 26 tys kary haha faktycznie mega kara

  • 78 8

 • Autobusy i tramwaje są ikoną czystości w...

  .porównaniu z SKM tam jest dopiero syf!!!!!!!!!! Mam odruch wymiotny jak mam jechać tym syfem...

  • 92 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane