Fakty i opinie

stat

Kaszubi przetłumaczyli Facebooka

Okazało się, że polskie komunikaty w serwisie Facebook w łatwy sposób można zmienić na kaszubskie.
Okazało się, że polskie komunikaty w serwisie Facebook w łatwy sposób można zmienić na kaszubskie.

Młodzi kaszubscy działacze, skupieni w stowarzyszeniu Kaszëbskô Jednota, stworzyli specjalne skrypty, które tłumaczą polskie wersje Facebook'a i Google na język kaszubski. Jak przekonują przedstawiciele organizacji, to nie koniec promocji tego języka w internecie.Według GUS, w 2011 roku językiem kaszubskim posługiwało się 106 tys. obywateli RP.
Według GUS, w 2011 roku językiem kaszubskim posługiwało się 106 tys. obywateli RP. fot. Anna Szczodrowska/trojmiasto.pl
Instrukcję obsługi skryptów można pobrać ze strony internetowej stowarzyszenia.

- Skrypty może pobrać i zainstalować na swoim komputerze każdy, z wyłączeniem użytkowników przeglądarek Internet Explorer oraz od kilku dni Google Chrome, który od niedawna automatycznie blokuje je z serwera, na którym je umieściliśmy - opowiada Mateusz Meyer, prezes stowarzyszenia, który podjął się tłumaczenia stron.

Dzięki specjalnym aplikacjom w miejscu popularnego "Lubię to!" pojawia się kaszubskie "Widzy mie sa!", szuka się "drëchów", a nie "znajomych", a także można dowiedzieć się o najbliższej "rozegracje" - czyli "wydarzeniu". Przetłumaczonych jest 90 proc. treści.

Co sądzisz o wprowadaniu języka kaszubskiego do internetu?

świetny pomysł, oby więcej takich inicjatyw

43%

dobrze, że promuje się język kaszubski, choć wciąż jest tego za mało

17%

niepotrzebna fanaberia

40%
- To jeden z kroków, które postanowiliśmy podjąć dla rozwoju naszego języka ojczystego, przede wszystkim w przestrzeni internetowej, z której Kaszubi korzystają na co dzień. Mamy nadzieję, że przyczyni się to również do wzrostu liczby osób używających języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej - podkreśla Meyer.

W ciągu kilku dni dostępny ma być w języku kaszubskim także popularny serwis YouTube oraz kolejne podstrony Google'a. Na razie skrypty pobrało kilkadziesiąt osób. Całość jest wzorowana na skryptach przygotowanych dla języka gaelickiego-szkockiego, którym posługuje się ok. 58 tys. mieszkańców północnej Wielkiej Brytanii oraz dla mowy śląskiej.

- Zrzeszamy bardzo dużo młodych osób, dlatego liczymy na ich odzew i dalsze propagowanie idei kaszubskiej - dodaje Karol Rhode ze stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (238)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.