• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy i jak zlecane są testy na COVID-19?

ws
6 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Koronawirus raport zakażeń 11.01.2023 (środa)
Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu. Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu.

Kaszel, katar, podwyższona temperatura, złe samopoczucie - w czasie pandemii nawet objawy przeziębienia budzą w nas strach. Wiele osób wciąż nie wie, jak się zachować, kiedy źle się czuje i w jakiej sytuacji lekarz powinien skierować ich na badania w kierunku koronawirusa. Podpowiadamy, gdzie i kiedy powinien zgłosić się pacjent, którego objawy wskazują na COVID-19 lub są wątpliwe i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu.



Czy miałe(a)ś przeprowadzony test na obecność koronawirusa?

Jak pomocy powinien szukać pacjent, który jest samodzielny lub niesamodzielny oraz gdy ma objawy charakterystyczne dla COVID-19, takie jak: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku lub gdy nie wystąpią wszystkie te objawy jednocześnie, ale ma infekcję.

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na infekcję powinniśmy w pierwszej kolejności skontaktować się z przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W czasie pandemii koronawirusa teleporady udzielane przez lekarzy i pielęgniarki stały się jednym z głównych sposobów pomocy pacjentom.

Jak wyglądają zasady zlecania testów na koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia określa, jak wygląda powstępowanie z pacjentem w konkretnych przypadkach po konsultacji lekarskiej i w szpitalu.

Czytaj też: Przeziębienie, grypa, COVID-19. Kiedy po teleporadę, a kiedy na wizytę do lekarza?

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na infekcję powinniśmy w pierwszej kolejności skontaktować się z przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na infekcję powinniśmy w pierwszej kolejności skontaktować się z przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Kiedy pacjent jest samodzielny i ma objawy COVID-19



Samodzielny pacjent, który ma cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19: gorączka powyżej 38 stopni, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku, kontaktuje się z przychodnią POZ, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. W przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą.

Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe, tylko jeśli są stwierdzone cztery charakterystyczne objawy. Wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego).

Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2. Jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, samochodem, udaje się on do punktu drive thru, by wykonać badanie.

Jeśli pacjent uda się do punktu drive thru, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada z auta.

Pobrana próbka trafia do analizy do laboratorium COVID. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu. Jest ona widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Lekarz POZ przekazuje też informację do szpitala z oddziałem zakaźnym o skierowaniu pacjenta z potwierdzonym COVID-19. W szpitalu podejmowane są możliwe trzy decyzje:
  • o przyjęciu do szpitala,
  • o rozpoczęciu izolacji w izolatorium (w izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych),
  • o rozpoczęciu izolacji domowej.

Lekarz szpitala wprowadza informację o izolacji domowej do systemu gabinet.gov.pl (taka usługa jest dostępna od 1 października 2020 r.), natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium - do rejestru COVID-19. Jeśli nie ma możliwości wpisania danych do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która wprowadza ją do systemu EWP.

Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ - pacjent samodzielny spełniający kryteria: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku. Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ - pacjent samodzielny spełniający kryteria: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku.

Kiedy pacjent ma objawy, ale nie może samodzielnie udać się na test



Nieco inaczej wygląda zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez lekarza POZ u pacjenta niesamodzielnego, który ma charakterystyczne objawy.

Gdy pacjent samodzielnie nie może udać się do drive thru, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu i wysyła do pacjenta karetkę "wymazówkę".

Później lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Informacja o wyniku testu jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje lekarza POZ o wyniku badania. Lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego. Tam zapada decyzja o:
  • przyjęciu do szpitala,
  • rozpoczęciu izolacji w izolatorium,
  • rozpoczęciu izolacji domowej.


Czytaj też: Ile razy powtarza się testy na koronawirusa i od czego to zależy?

Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ - pacjent niesamodzielny spełniający kryteria: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku. Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ - pacjent niesamodzielny spełniający kryteria: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku.

Zlecenie testu dla pacjenta samodzielnego, który nie ma pełnych objawów



Gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent samodzielny z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu trzech-pięciu dni od pierwszej wizyty.

Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2, może umówić wizytę osobistą w POZ.

Jeśli lekarz POZ stwierdzi objawy kwalifikujące do zlecenia badania w kierunku SARS-COV-2, zleca test tak jak w przypadku pacjenta samodzielnego z objawami [opis powyżej - dop. red.]. Jeśli stwierdzi objawy podczas wizyty osobistej, po zbadaniu pacjenta, lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) zlecić wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2.

Czytaj też: Zasiłek za izolację nie na śmieciówkach

  • Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ - pacjent samodzielny z objawami infekcji niespełniający kryteriów zlecenia testu podczas teleporady (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku).
  • Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ - pacjent niesamodzielny z objawami infekcji niespełniający kryteriów zlecenia testu podczas teleporady (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku).

Co dzieje się, gdy pacjent dowie się w domu, że ma pozytywny wynik testu?



O wyniku dodatnim pacjenta informuje lekarz POZ i kieruje go do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu (w maseczce, unikając kontaktu z innymi osobami). Pacjent udaje się do wyznaczonego przez szpital punktu triage (np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie przekazuje informacje o wyniku badania w kierunku SARS-COV-2.

Personel medyczny szpitala kieruje pacjenta do odseparowanego miejsca, w którym czeka na badanie lekarskie. Lekarz decyduje o: przyjęciu pacjenta do oddziału, przekazaniu do innego szpitala lub skierowaniu na izolację. W przypadku skierowania na izolację lekarz decyduje o formie izolacji (izolacja domowa lub w izolatorium).

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacje



Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu. Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu.

Jeśli pacjent zostanie skierowany do izolatorium, pozostaje pod opieką lekarza



Pacjent, który został skierowany do odbycia izolacji domowej, pozostaje pod opieką lekarza POZ. Lekarz POZ dzwoni wówczas do pacjenta w 8-10 dobie, aby uzyskać informacje o stanie jego zdrowia. Pacjent, u którego nie wystąpiły objawy, zostaje automatycznie zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testu. Gdy u pacjenta wystąpiły objawy, które w ocenie lekarza kwalifikują go do wydłużenia czasu izolacji, lekarz POZ określa dzień zakończenia izolacji lub termin ponownej teleporady.

Gdyby wystąpiły objawy wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i koniecznie poinformować dyspozytora medycznego o tym, że chory przebywa w izolacji domowej.

  • Pacjent samodzielny oczekujący w domu na wynik testu zleconego przez POZ - ścieżka postępowania.
  • Pacjent niesamodzielny oczekujący w domu na wynik testu zleconego przez POZ - ścieżka postępowania.
ws

Opinie (143) ponad 10 zablokowanych

  • Kto produkuje te testy ?

    Proszę podać mi nazwę testu i nazwę firmy co je produkuje

    • 2 1

  • Testy cale zycie haha

    Od przedszkola do śmierci

    • 0 0

  • Art 165 KK - dla ekspertów od "a jaka postawa prawna" (1)

    Art. 165 Kodeksu Karnego
    § 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wiel­kich rozmiarach:
    powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
    § 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
    § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
    § 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

    • 1 1

    • Już te zdziwione gęby spod wygiętej czapeczki

      "Ale jak to, k@#!a, przeca na fejsbuku pisało, że nie ma podstaw, i że konstytucyja. A ja mom tu wydrukowane z internetów oświadczenie, żem niezdolny do noszenia maski" Sobie te oświadczenia odbiorą z depozytu po wyjściu z aresztu, buuuuuahahaha

      • 2 1

  • Bezobjawowy wirus?

    Rok temu zaraziłam się chyba od kuzynki wirusem tzw.jelitowka,grypa żołądka jak zwał tak zwał.Objawy:lało się że mnie wszystkimi otworami cała noc wymioty co 20 minut.Od godziny 3 Nad ranem wymioty żółcią i krwią dalej biegunka czyt.woda.Nad ranem mąż dzwoni na pogotowie bo nie ma że mną kontaktu,nie wstaje do toalety z braku sił.Coś majacze przez telefon, ratownik odradza karetkę bo będę musiała czekać na krześle na sorze-nie dam rady.W połowie następnego dnia zaczyna się polepszać,po dwóch tygodniach odzyskuje sprawność po kroplówkach.Mam 30 lat nigdy czegoś podobnego nie doświadczyłam.Wirus bezobjawowy bez komentarza.

    • 0 1

  • Wadliwe testy

    Zobacz na YouTube wywiad z profesorami :Kornelią Polok i Zielińskim. Wniosek - te testy rt-PCR nie nadają się do diagnozy tego koronawirusa

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane