Fakty i opinie

Kłótnia o obecność i rolę Wojska Polskiego na Westerplatte

Najnowszy artukuł na ten temat

1 września uroczystości na Westerplatte

- To sytuacja nie do pomyślenia. Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczpospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce, które jest symbolicznym miejscem pokazującym męstwo polskiego żołnierza - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w reakcji na informację, że WP ma nie być zaproszone do udziału w uroczystościach na Westerplatte.
- To sytuacja nie do pomyślenia. Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczpospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce, które jest symbolicznym miejscem pokazującym męstwo polskiego żołnierza - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w reakcji na informację, że WP ma nie być zaproszone do udziału w uroczystościach na Westerplatte. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Kłótnia o obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września na Westerplatte między szefem MON i prezydentem Gdańska. - To skandal, że ma tam nie być polskiego wojska - grzmiał minister obrony narodowej. - Tego dnia wojsko na Westerplatte będzie - zapewnia prezydent Gdańska.Skąd wziął się spór między MON i prezydentem Gdańska?

to wyłącznie nieporozumienie, które już zostało wyjaśnione 2%
szef MON szuka haka na prezydenta związanego z opozycją 55%
prezydent Gdańska prowokuje rząd, bo buduje swój wizerunek opozycjonisty 43%
zakończona Łącznie głosów: 2901
Słowo "skandal" padło w czwartek i Warszawie, i w Gdańsku. Pierwszy raz zostało wypowiedziane przez szefa MON Mariusza Błaszczaka:

- Jest to skandal, to sytuacja nie do pomyślenia. Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczpospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce, które jest symbolicznym miejscem pokazującym męstwo polskiego żołnierza, Westerplatte to miejsce symboliczne, to na Westerplatte odbyła się pierwsza bitwa w czasie II wojny światowej. Z pozoru te informacje są oczywiste, ale jak się okazuje, są tacy, którym przeszkadza obecność wojska na Westerplatte - mówił szef MON.
Ta wypowiedź to efekt informacji, że dowódca Garnizonu Gdańsk zwrócił się do prezydenta Gdańska o rozmowę w sprawie udziału Wojska Polskiego w uroczystościach na Westerplatte, lecz nie został przyjęty. Z rozmowy telefonicznej z wojewodą pomorskim szef MON dowiedział się, że "Wojska Polskiego 1 września tego roku na Westerplatte nie będzie".

- Prezydent Gdańska jest słynny z tego, że podejmuje zadziwiające inicjatywy. Jedno z rond nosi nazwę Wolnego Miasta Gdańska [to nieprawda, rondo nosi nazwę Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk - Rzeczpospolita Polska (1920 -1939) - dop. red.]. Jeden z tramwajów w mieście został nazwany mianem hitlerowskiego naukowca [to prawda, opisaliśmy to i ujawniliśmy jako pierwsi w artykule o Adolfie Butenandtcie. Po publikacji naszego artykułu patron został zmieniony - dop. red.]. To wszystko powoduje, że prezydent Gdańska na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa, w retorykę tych, którzy na Polskę napadli. Dziś jest retoryką tych, którzy próbują postawić znak równości między oprawcami a ofiarami. Chciałbym zażądać od prezydenta zmiany tej decyzji. Nie wyobrażam sobie, że na Westerplatte nie będzie Wojska Polskiego - wyjaśnił Błaszczak.

Adamowicz: Błaszczak sugeruje, że my, gdańszczanie, jesteśmy opcji niemieckiejPrezydent Paweł Adamowicz na konferencji prasowej zażądał przeprosin od szefa MON.
Prezydent Paweł Adamowicz na konferencji prasowej zażądał przeprosin od szefa MON. fot. K. Moritz/Trojmiasto.pl
W odpowiedzi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwołał konferencję prasową. Zaczął od podkreślenia, że jest Polakiem i że w urzędzie mówi się w języku polskim oraz przypomniał, że to on był inicjatorem wprowadzenia obchodów na Westerplatte w 1999 roku.

Czytaj też: Obchody na Westerplatte. Zgrzyt z apelem poległych


- Jesteśmy Polakami nie gorszymi od pana. Ja oczekuję od pana, że pan przeprosi gdańszczanki i gdańszczan, że pan znajdzie w sobie odrobinę honoru i odwoła te słowa (...) o wpisywaniu się w retorykę, która była retoryką tych, którzy na Polskę napadli. To jest skandal, żeby w XXI w. konstytucyjny minister obrony narodowej takie rzeczy mówił; tego się nie da już ocenić, to jest jakiś poziom szaleństwa w wykonaniu tego ministra - powiedział Adamowicz.

Moment, gdy oficer nie dopuszcza harcerza do odczytania skróconej wersji apelu poległych.


Przypomniał też, że rok temu "poszedł na ustępstwa" i na prośbę MON zgodził się zmienić formułę obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Zostałem wówczas oszukany, zostałem okłamany przez funkcjonariuszy MON, którzy obiecali mi, że Apel Pamięci będzie odczytany na przemian przez harcerza i oficera. Zgodzili się na to, wszyscy się zgodziliśmy. Poszedłem na kompromis - mówił Adamowicz.
Ostatecznie apel został w całości odczytany przez oficera Wojska Polskiego, a harcerz został zablokowany przez urzędniczkę MON.

Wojsko Polskie będzie na Westerplatte

- Mamy wielkie zaufanie do polskiego munduru. Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte i jak co roku przedstawiciele służb mundurowych są zapraszani i uczestniczą w uroczystościach o godz. 4:45 1 września na Westerplatte. Będzie też tak i w tym roku. Ale nie mamy zaufania do politycznego, partyjnego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej - wyjaśniał prezydent Gdańska. - Dlatego rola współorganizatorów i wykonywanie obowiązków ceremonialnych zostanie powierzone harcerzom.
Na razie zaproszenia na obchody wysłano tylko do czterech najważniejszych osób w państwie: prezydenta RP, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i Prezesa Rady Ministrów. Prezydent zapewnia, że zaproszenia na uroczystości dostaną również wysłane do ministrów i przedstawicieli służb mundurowych.

Opinie (1223) ponad 100 zablokowanych

 • brawo panie Pawle

  a tak byłbym apel smoleński a tak nie będzie cyrku z tej smutnej i tragicznej rocznicy

  • 772 563

 • W 1939 Niemcy też nie chcieli żołnierzy polskich na Westerplatte.

  Ja Prezydentowi Adamowiczowi podziękuje za to na wyborach. Niedługo.

  • 638 702

 • jaka kłótnia?

  adamoweloper jest zwykłym bucem.

  • 598 443

 • Najpiękniejszy kraj

  Kocham Polskę za wszystko. I tak już pozostanie. A Pawełek ma stresa bo wie że odchodzi zhańbiony na zawsze. Liczba mieszkań hańby nie zmyje Adamku. A życie stanie się piekłem. Wygrają Polacy!!

  • 510 428

 • Gdyby PiS nie oszukał w zeszłym roku nie byłoby problemu. Brawo Panie Prezydencie!

  • 716 424

 • Adamowiczowi można zarzucić dużo

  Ale za kopa w tyłek Błaszczakowi i całemu pisowi szacunek mu się należy!!!

  • 801 431

 • Dla Pana Pawła Adamowicza prezydentura w Gdańsku to ostatnia deska ratunku.

  Jak przegra najbliższe wybory to ma wrogów i w PIS i w PO, a to dla niego koniec!!!

  • 417 151

 • Szanowny Panie Pawle, jak chce się Pan z kimś kłócić lub spierać, to proszę to zrobić np. w prywatnej rozmowie telefonicznej

  a nie wykorzystywać swoją pozycję i możliwości do politycznych gierek. To nie są Pana prywatne zabawki.

  • 455 379

 • Won paskudo zapluta!

  • 72 58

 • No i brawo

  Błaszczak to jakieś monstrum z deficytami intelektu.

  • 541 297

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.