• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kobiety wygrywają wybory w Trójmieście. Czy będą trzy prezydentki?

Maciej Korolczuk
8 kwietnia 2024, godz. 11:00 
Opinie (575)
Trójmiasto będzie kobietą? Aleksandra Dulkiewicz pokieruje Gdańskiem, Magdalena Czarzyńska-Jachim Sopotem, a duże szanse na przejęcie władzy w Gdyni ma Aleksandra Kosiorek. Trójmiasto będzie kobietą? Aleksandra Dulkiewicz pokieruje Gdańskiem, Magdalena Czarzyńska-Jachim Sopotem, a duże szanse na przejęcie władzy w Gdyni ma Aleksandra Kosiorek.

Czy przez najbliższe pięć lat Trójmiasto będzie kobietą? Już wiadomo, że Aleksandra Dulkiewicz nadal pozostanie za sterami Gdańska, Magdalena Czarzyńska-Jachim będzie rządzić Sopotem. W Gdyni czeka nas wyborcza dogrywka, ale w pierwszej turze najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Kosiorek.Czy ma dla ciebie znaczenie, czy prezydent jest mężczyzną lub kobietą?

Gdyby po wyborach w 2018 r., gdy w wyborach samorządowych zwyciężali Paweł Adamowicz, Jacek KarnowskiWojciech Szczurek, ktokolwiek przypuszczał, że będzie to ich ostatnia kadencja (po kilkunastu latach niepodzielnych rządów), taka projekcja mogłaby uchodzić za wizję z serii "political fiction".

Zmiany zapoczątkowała tragiczna śmierć prezydenta Adamowicza, którego na stanowisku w wyborach uzupełniających zastąpiła Aleksandra Dulkiewicz.

Jesienią mandat do Sejmu pozbawił funkcji prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, którego tymczasowo zastąpiła Magdalena Czarzyńska-Jachim. Po wyborach z 7 kwietnia to już się nie zmieni.

Sopot: Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrywa w pierwszej turze Sopot: Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrywa w pierwszej turze

I tak jak w Gdańsku i Sopocie trudno uznać zwycięstwa Dulkiewicz i Czarzyńskiej-Jachim za niespodziankę, tak prawdziwą sensację sprawiła Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu (35 proc. poparcia). Wszystko wskazuje na to, że o fotel prezydenta będzie ubiegać się w drugiej turze z Tadeuszem Szemiotem z KO (ok. 25 proc. poparcia).

Oficjalnie: druga tura w Gdyni bez Wojciecha Szczurka Oficjalnie: druga tura w Gdyni bez Wojciecha Szczurka

Dotychczasowy prezydent Wojciech Szczurek z Samorządności osiągnął dopiero trzeci wynik, co oznacza, że po 26 latach przestanie być prezydentem Gdyni. Odchodzący prezydent może mieć jeszcze wpływ na ostateczny wynik wyborów, przekazując swoje poparcie Szemiotowi lub Kosiorek. Zwycięstwo tej ostatniej będzie oznaczać, że po Franciszce Cegielskiej za gdyńskie sznurki znów będzie pociągać kobieta.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (575)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane