Fakty i opinie

Mieszkańcy Trójmiasta pomagają seniorom

To dla seniorów trudny czas, bo z bliskimi widują się najczęściej jedynie przez okienną szybę.
To dla seniorów trudny czas, bo z bliskimi widują się najczęściej jedynie przez okienną szybę. fot. lopolo/123rf.com

Liczba osób zakażonych koronawirusem systematycznie rośnie. W tym trudnym czasie warto szczególną opieką otoczyć seniorów, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Mieszkańcy Trójmiasta nie zostawiają ich bez pomocy, oferując zrobienie zakupów czy dostarczenie posiłków. Osoby starsze nie zawsze mają jednak dostęp do takich informacji, dlatego jeśli mamy w sąsiedztwie kogoś, kto może potrzebować pomocy, nie miejmy oporów przed uświadomieniem tego, gdzie może zwrócić się po wsparcie.W czasie epidemii, w trosce o własne bezpieczeństwo, seniorzy nie powinni wychodzić z domu. Aby mogli bez przeszkód odbyć samokwarantannę, z pomocą ruszyło wiele firm i wolontariuszy. Postarajmy się, aby informacja na temat prezentowanych poniżej inicjatyw, dotarła do zainteresowanych. Warto również wesprzeć je finansowo, bo choć w większości przypadków wolontariusze pracują charytatywnie, to ich działalność generuje koszty.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystkie informacje na temat COVID-19 w TrójmieścieWidzialna Ręka Trójmiasto - zakupy z dostawą do domuWidzialna Ręka Trójmiasto to drużyna wolontariuszy, którzy gotowi są nieść pomoc potrzebującym w okresie stanu epidemicznego w Polsce. Aktualnie świadczą pomoc w zrobieniu i dostarczeniu zakupów nie tylko osobom starszym, ale i tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą opuścić domu.

Aby złożyć zamówienie na tego rodzaju pomoc, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 58 555 53 00 w godzinach od 8 do 18. Koordynator robi zamówienie i przekazuje łączną kwotę zakupów. Wolontariusz robi i/lub odbiera zakupy ze sklepu, a następnie dostarcza je seniorowi, najczęściej już następnego wieczora. Płatności za zakupy senior dokonuje po ustaniu stanu epidemicznego w Polsce lub wcześniej, zdalnie, z pomocą rodziny (przelewem, blikiem).

Z prowadzeniem tego rodzaju działalności wiążą się oczywiście koszty - trzeba np. opłacić transport zakupów. Jeśli mielibyście ochotę dorzucić swoją cegiełkę, na jednym z portali crowdfoundingowych prowadzona jest zbiórka na ten cel. Szczegółowy opis akcji znajduje się na stronie dobronosze.pl.

Seniorzy nie chcą siedzieć w domach. "Doskwiera im samotność"Darmowa pomoc od czytelników Trojmiasto.plWyprowadzą psa, przyniosą zakupy bądź ciepły posiłek, pomogą w szukaniu pracy czy w opiece nad osobą niepełnosprawną - czytelnicy Trojmiasto.pl nie zamierzają pozostawić potrzebujących bez pomocy. W naszym katalogu systematycznie pojawiają się nowe ogłoszenia od osób, które gotowe są nieść pomoc zupełnie bezinteresownie.#PosiłekZaWysiłek - akcja finansowana przez przedsiębiorcówAkcja #PosiłekZaWysiłek ma podwójne znaczenie: pozwoli zachować miejsca pracy gdańskich kucharzy, a jednocześnie pokazuje wdzięczność i uznanie pracownikom służby zdrowia. Wspiera także najbardziej narażonych na zakażenie wirusem - seniorów, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Pracownikom ochrony zdrowia chcemy zapewnić ciepły, dwudaniowy posiłek, aby mieli siłę codziennie stawać do wielogodzinnej i niezmiernie trudnej walki z pandemią koronawirusa - informują organizatorzy akcji. - Chcemy zapewnić ciepły posiłek także seniorom, których codzienność stała się jeszcze trudniejsza niż dotąd.
Miesięczny, dwudaniowy posiłek dla jednej osoby, to koszt 540 zł brutto z dowozem. Pracowników personelu medycznego oraz seniorów są tysiące. Dlatego zasięg akcji uzależniony jest od hojności darczyńców.

Pierwsze posiłki w ramach akcji mają zostać wydane już w przyszłym tygodniu. Na chwilę obecną organizatorzy zwracają się z prośbą o finansowe wsparcie głównie do przedsiębiorców. W zamian oferują szereg korzyści, głównie o znaczeniu promocyjnym.

Akcja #PosiłekzaWysiłek komunikowania szeroko będzie w kampaniach w social mediach inicjatorów akcji: Pracodawców Pomorza, Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego oraz AmberEXPO, a także w mediach tradycyjnych. Inicjatorzy akcji wyślą także mailing wszystkich swoich partnerów w regionie oraz kraju, w którym zostaną wymienione firmy wspierające.

Szczegółowych informacji na temat włączenia się do akcji udziela Alicja Skonieczna (tel. 513 279 358, e-mail: a.skonieczna@gfrg.gda.pl).

#niesiemyposiłki - akcja finansowana również przez osoby prywatneNa podobnej zasadzie, jak wspomniana wcześniej inicjatywa #PosiłekZaWysiłek działa akcja analogiczna, #niesiemyposiłki. Różnica jest taka, że w tym przypadku pieniądze zbierane są poprzez portal crowdfundingowy, więc wesprzeć ten szczytny cel może każdy, kto będzie miał taką ochotę.

Tomasz Deker oraz szef kuchni Adam Woźniak, we współpracy z gdańskim MOPR'em oraz z lokalnymi firmami, ruszają z przygotowywaniem posiłków dla seniorów, ale także tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

- Przygotujemy pełnowartościowy posiłek i dostarczymy go pod same drzwi, wszystko oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa - zapewniają organizatorzy akcji. - Zaczynamy od Oliwy i Przymorza, ale mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zaniesiemy posiłki jeszcze dalej!
Będzie to posiłek niezwykły, bo przygotowany przez mistrzów - Tomasz Deker ma tytuł mistrza świata w cukiernictwie, a Adam Woźniak jest utytułowanym szefem kuchni i reprezentantem polskiej kadry narodowej kucharzy.

Wesprzeć akcję można nie tylko wykonując przelew, ale też odwiedzając Tu Można Marzyć by Tomasz Deker w gdańskiej Oliwie oraz na Przymorzu piekarnię Bakery by Tomasz Deker - w tych miejscach można "zawiesić" posiłek, czyli wpłacić 25 zł lub dowolną wielokrotność tej kwoty i dołączyć do wspólnego pomagania.

Wszelkie informacje na temat współpracy, pomocy i szczegółów włączenia się do akcji przez firmy można uzyskać pod numerem tel: 505 461 977 oraz kierując zapytanie drogą mailową na adres e-mail: kawiarnia@tomaszdeker.com.

Opinie (91) 2 zablokowane

 • (7)

  A ja widzę seniorki nic sobie z wirusa nie robią, przykład moja sąsiadka... zakupy przynosi jej syn a ona i tak chodzi po osiedlu po sklepach, po 1 bułeczke, po pomodorka... spotyka się z koleżankami na spacerki, potem zaprasza je do domu na kawusie... no ręce opadają!!!!

  • 64 9

  • To samo plus pies

   Zobaczymy xd

   • 1 0

  • kłamiesz ,kłamiesz , kłamiesz

   • 2 10

  • Mam za sąsiadkę starszą samotną panią

   parę razy proponowałem, że jak coś trzeba ze sklepu to się przejdę, bo teraz wychodzenie jest niezbyt bezpieczne, ale ona uparcie "bardzo dziękuję, nie trzeba" i sama chodzi. I co poradzić?

   • 16 1

  • zastawcie seniorów czy to jedyna grupa społeczna (1)

   Oni i tak Mają wylane na wirusa

   • 2 1

   • Oni mogą mieć wylane ale przez swoje zachowanie narażają nas wszystkich!

    • 0 2

  • Ku..a co Ty śledzisz ludzi?

   • 2 0

  • Ona niedługo będzie zakopana w skrzynce a ksiądz zarobi krocie!!!

   • 0 0

 • robię zakupy mojej sąsiadce (3)

  ma wnuki ale oni niczym się nie przejmują, bezstresowo wychowani, pokolenie róbta co chceta. nie wiem co z nich będzie,

  • 35 8

  • Nie pochwalam zachowania jej wnuków. (2)

   Ale przestań pier..lic farmazony o pokoleniu Róbta Co Chceta. Powtarzasz i**otyczne banały prawackich pustakow nie rozumiejąc w ogóle co Owsiak miał na mysli rzucając to hasło.

   • 16 16

   • czy ktoś tu pisał coś o Owsiaku. wyluzuj. (1)

    • 8 10

    • Ale to Owsiak ze 20 lat temu rzucił to hasło i nie miało ono oznaczać anarchii,bezprawia

     i samowoli. A prawackie tłumoki lubią czepiać sie tego zawołania owsiakowego gdy młodzież zle postępuje.

     • 7 1

 • dziwi mnie postępowanie władz Sopotu. (3)

  mieszka tam wielu seniorów a nie mogą liczyć na żadną pomoc władz miasta.

  • 24 3

  • seniorzy to najbardziej roszczeniowa grupa, nikt ich tak naprawdę niechce bo nie ma znich korzyści poza głosami w wyborach

   • 5 6

  • Sopot też pomaga ale ten portal o tym nie napisał

   Sopot prowadzi różne akcje aby pomóc seniorom w tym trudnym czasie: Zakupy na telefon dla seniorów, dostarczanie leków i zakupów przez wolontariuszy, pomoc psychologa na telefon, posiłki do domu itp. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie sopot.pl oraz mopssopot.pl. Na klatkach wiszą plakaty z numerami telefonów. Informacje znalazły się też w biuletynie miejskim "Przepis na Sopot", który był roznoszony po klatach.

   • 6 0

  • dokładnie tak...
   Blue alert drodzy włodarze Sopotu to nie jest opcja dla seniora, oni sobie nie ściągną apki.
   Także nie uprawiajcie marketingu politycznego w czasie zarazy, stwórzcie narzędzia do realnej pomocy.

   • 0 1

 • A gdzie jest wieczorny raport liczby zarażonych ja się pytam? (11)

  Ministerstwo zaczęło "spłaszczać krzywą"?
  I coraz bardziej widzę, że ta cała epidemia to jakaś jedna wielka przesada, na zapalenie płuc rok temu zmarło w Polsce prawie 20 tys. osób! Równie dobrze ten wirus mógł być już z nami od lat a dopiero w tym roku go odkryto.
  Dlaczego WHO nagle zmieniło klasyfikację i zaczęła pozwalać zaliczać zgony wg objawów? Boją się, że im śmiertelność spadnie czy jak i ich wymarzoną epidemię wuj trafi? Wirus jest wszechobecny (a przynajmniej tak wynika z testów), więc jak każdy z pozytywnym wynikiem testu albo który kaszlał jest zaliczany jako ofiara, to można wielką epidemię zrobić. Dziwnym trafem ludzi zdrowych i w wieku produkcyjnym (oraz poniżej) praktycznie ten wirus nie dotyka - ktoś wyjaśni ten fenomen?
  Albo skąd taka różnica w zgonach, choć liczba ciężkich przypadków jest wszędzie podobna?
  Politycy kłamią. Media manipulują. A skąd mamy wiedzieć, jak jest naprawdę?

  • 25 13

  • "39 osób z Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy jest zarażonych koronawirusem. (4)

   Chodzi o 23 osoby z personelu i 16 podopiecznych placówki."
   "Dodatni wynik testów na COVID-19 ma 60 mieszkańców i 9 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach" - porobić testy w takich miejscach to za chwilę zabraknie skali na wykresie. A co radzą ministrowie? Zamknąć plażę. A co zrobiono by pomóc służbie zdrowia, domom opieki, domom starców, hospicjom?

   • 10 2

   • Zrobiono tyle ile zrobiono. (2)

    Pamiętaj że ludzie też są winni... Najlepiej zwalić na rząd...

    • 1 7

    • Rząd bierze kse, jest pazerny na każdą złotówkę w podatkach i pazerny na władzę ale zrobić coś to juz ich przerasta

     • 6 1

    • W czym są winni?

     Bo chodzili po plażach i parkach? Bo nie siedzieli w domu? Zwłaszcza ci w ostatnim stadium nowotworów? Wk.. mnie już te wszystkie teorie, że wirus się roznosi bo ludzie mają gdzieś zakazy i sobie wychodzą z domu. O ile większa jest szansa zarażenia się w bloku, gdzie wszędzie dookoła są ludzie a wentylacja jest jaka jest w porównaniu z np. parkiem czy plażą? Są jakieś badania, fakty, statystyki? Nie ma. Na jakiej więc podstawie takie decyzje? Ano na takiej, że licytujemy się kto wymyśli większą bzdurę w walce z wirusem - a ludzie temu kibicują i tak się ten bezsens nakręca. A rząd sam nakręcił największą panikę bo najpierw mówili, że nic nie będzie a już następnego dnia, że lockdown - czym wywołali bezprecedensową panikę i tłumy ludzi w sklepach, łażących od lidla i biedrony by próbować kupić cokolwiek. Jeśli ktoś tu jest winny, to najbardziej rząd.

     • 4 0

   • Ze wszystkim się z tobą zgadzam tylko nie z wyłażeniem na plażę , czy gdzie indziej bo tak wszyscy runą na plaże

    dotykając w korytarzach klamki i poręcze i wtedy dopiero to świństwo się rozniesie

    • 0 1

  • Ja ci powiem jaka jest prawda (3)

   Prawda jest taka że we Włoszech umarło już 15 tysięcy osób. Do końca epidemi umrą jeszcze tysiące przez takich jak ty którzy jeszcze widzą spisek. Połowa ze zmarłych w Lombardii. Wyobraź sobie że w woj. Gdańskim w ciągu miesiąca umiera 8 tyś. Ludzi na koronawirusa... Pozostawiam tobie do przemyślenia....

   • 1 5

   • Województwo gdańśkie?

    Pisze Pan/Pani z przeszłości czy przyszłości?

    • 6 1

   • Umarło, ale na co ja się pytam?

    Przecież tam co roku jakieś 650 tys. osób umiera, z wyraźną górką w sezonie zimowym (czasem mniejszą, czasem większą) - ile z tych 15 tys. faktycznie umarło na wirusa, jeśli Włosi jako ofiarę liczą każdego, kto miał pozytywny wynik testu lub podobne objawy? Ile z tych 15 tys. to osoby bez chorób i nie w podeszłym wieku, które miałyby szansę choć przeżyć następne 5 lat?
    I tak, wyobrażam sobie, że umiera 8 tys. ludzi - ale nie na wirusa, tylko przez panikę, pozamykane szpitale, odwoływane zabiegi, depresję i samobójstwa. Wirus i tak zrobi swoje a my mu łaskawie dorzucimy kilka razy tyle - bo w jakieś spłaszczania krzywych czy zamykanie granic to nikt już chyba nie wierzy. W Polsce mamy już ponad 400 tys. zgonów rocznie, wystarczy że z powodu zapaści w służbie zdrowia i kryzysu gospodarczego to wzrośnie o 10% i będzie 40 tys. ekstra. Nic nie usprawiedliwia stosowania tak drastycznych a w dodatku nieskutecznych metod. Z samego głodu umrze pewnie parę milionów ludzi ekstra na całym świecie.

    • 4 1

   • Pan pisze z PRL-u?

    Woj. gdańskie? Pewnie Pan zadowolony że władza terroryzuje teraz ludzi.

    • 2 1

  • Ten wirus o ile go jest wirus to substancja która przyspiesza i wzmacnia

   Choroby które istnieją w organizmie i to nie wszystkie głównie choroby układu oddechowego .wpys tez ma środowisko im bardziej zdegradowane większy smog to ludzie są bardziej podatni na choroby układu oddechowego. Być może wpływ ma palenie papierosów . Pudzie którzy nie chorują na wybrane choroby nie zachorują bo wirus nie ma czego przyspieszać

   • 1 1

  • No nie wiem czy przesada

   Jakaś młoda Torunianka zaraziła się gdzieś w sklepie. Nie miała kontaktu z osobami zza granicy ani zakażonymi. Mamy już poziome zakażenia.

   • 0 1

 • szkoda że samorządy nie pomagają swoim seniorom, zostawili ich samym sobie (1)

  taki Słupsk każdemu mieszkańcowi dostarczył maseczki a w Gdyni? zapomnij.

  • 17 5

  • a po co maseczki

   • 0 0

 • Już nie mam siły na seniorów z mojego bloku... (6)

  Na zakupy to pójdą 2-3 razy dziennie, w międzyczasie wyjazd autobusem na działkę. Jeszcze zebranie w gronie kilku osób na ławce przed klatką. Mimo ogłoszeń i rozmów o robieniu dla nich zakupów to nie dadzą rady wysiedzieć w domach przez więcej niż parę godzin. Jednej z pań syn regularnie robi zakupy, więc ona dla towarzystwa wychodzi z inną sąsiadką na rynek.

  Problemy widzę dwa:
  1. Zamknięte plaże/parki/lasy - ludzie szukają pretekstu do wyjścia i wybierają sklep.
  2. Samotność, które szczególnie doskwiera osobom starszym.

  • 34 11

  • To zadzwoń na policję jak się zbierają (1)

   Albo idź i im to wytłumacz. Tu się pochwaliłeś że umiesz pisać. Pochwal się jeszcze że umiesz gadać

   • 5 9

   • Właśnie się pochwaliłeś, że czytać nie potrafisz.

    "Mimo ogłoszeń i rozmów..."

    • 9 2

  • Emeryci to najbardziej roszczeniowa, bezczelna i niezsocjalizowana grupa społeczna (2)

   Wszystko wiedzą najlepiej i najwięcej im wolno, tylko dlatego, że są starzy. A wiek nie daje monopolu na wiedzę. Jak ktoś się d**ilem urodził, to d**ilem umiera. Niestety, ale 80% osób starszych zachowuje się jak niespełna rozumu despoci.

   • 12 7

   • Mają wolną wolę.

    Może wolą umrzeć nieco wcześniej ale jako wolni ludzie a nie w areszcie domowym. Skoro jesteś młody to nie twój interes, nie masz się czego obawiać.

    • 7 2

   • zgadzam się, jednak nie ulega wątpliwości,że tym którzy potrzebują pomocy powinniśmy POMÓC.

    • 0 0

  • Zamkniete przestronne miejsca do spacerow - plaze, mola, lasy, ktorych w Trojmiescie jest mnostwo.

   Tam raczej nie zlapie sie wirusa, bo mozna trzymac sie z daleka od innych a w kolejkach o zarazenie nietrudno. Ktos tu chyba przesadzil z zakazami. Moze lepiej bylo tylko zamknac miasto dla turystow?

   • 1 0

 • (2)

  Seniorzy pomagają młodym - stojąc od 7 rano przed marketami w czasie kiedy mają wytyczone godziny na zakupy tylko dla siebie.

  • 35 4

  • byle co jesz i byle co piszesz , kończ z kaszanką i myj łapy i swojego zasyfiona smartfona

   • 2 7

  • robią tłok po co

   • 0 2

 • Jeżeli w swoich domach macie sąsiadów co wychodzą bezmyślnie , a nie tylko po zakupy wrzuccie (5)

  w ich skrzynkę pocztową anonimową karteczkę ( Nie roznoś zarazy wychodz tylko po zakupy )

  • 17 5

  • Starzy ludzie niestety bardziej przestrzegają tych zasad niż młodzi , młodzi sprawę bagatelizują bo (4)

   uważają ,że lekko zachorują i nic nie będzie ale niestety medycyna jeszcze ma dużo czasu na sprawdzenie jakie będą skutki uboczne z czasem po przejściu tej choroby przez młodych , może będą dziurawe płuca i słabe serce bo to świństwo wali w te organy ludzkiego ciała. Poza tym jak szpitalach zakażnych nie ma miejsca i inne szpitale przekształca się w zakażne , tragedia służby zdrowia to gdzie bohaterscy młodzi będziecie leczeni , to nie zwykła grypa tylko wirus co zabija. Gospodarka z dnia na dzień pada ,czeka nas susza,a więc i bardzo bliski głód ,a w lesie obok mojego domu młode chłopaki grupkami na piwku .

   • 10 12

   • Stek bzdur. Wypociny ignoranta. (1)

    • 9 5

    • to ty jesteś głupi , myśl bo myslenie nie boli

     • 1 2

   • Starcza ci jeszcze rolek papieru?

    Jak wsiadasz do samochodu to też jesteś taki wydygany?

    • 0 4

   • To starzy ludzie prześcigają się w wielokrotnych wyjściach do sklepu, na bazarki, pogadać z sąsiadką. Myślą tylko o sobie, mają za nic odpowiedzialność za innych

    • 6 5

 • Żabianka. Ławeczki tuż obok deptaku. Tak lekko z boku, żeby nie było widać. (3)

  Randeczki, spotkanka, ploteczki w towarzystwie mieszanym. Wiek 65+. Na uwagi, że nie można się gromadzić - krzyki i oburzenie, że "co ty tam wiesz g*wniarzu: oraz "zajmij się sobą". Nie będzie dobrze w tym kraju. I to nie przez młodych w lesie, tylko przez upartych starców w sklepach i na ławeczkach.

  • 34 11

  • mieszkam na Guderskiego przy lasku zobacz cieciu ilu tam młodych siedzi na piwie (1)

   • 1 4

   • Chamie bezczelny cieciów szukaj sobie z rodzinie

    • 0 0

  • nasza rząd to cyrk co ustalą do do d...

   Jak te godziny chociaż dla senorów a i maski mają być obowiazkowe no jaja jakieś

   • 1 1

 • Starzy ludzie najmniej się przejmują wirusem (6)

  Łażą wszędzie, gadają ze sobą i co tam kaska z renty czy emerytury i tak wpadnie. A tysiące ludzi traci pracę, ja musiałem zwolnić wszystkich pracowników i zawiesić działalność, a zadowolone emerytki pytlują radośnie o kwiatkach jakie posadzą (zero odstępu, jakie tam 2 metry).

  Szkoda mi młodych i ludzi w sile wieku, którzy ucierpią najbardziej na kryzysie a nie starych egoistów.

  • 40 13

  • Dokładnie tak!

   • 6 4

  • Poczekajmy. Za chwilę nie będzie pieniędzy na emerytury, na 500+, krowę+ i inne wymysły

   Zostanie tylko na "świnie przy korycie+"

   • 7 0

  • A dlaczego ucierpią?

   • 1 1

  • dokładnie tylko jedna grupa seniorzy i 500+

   Gdzie inni ...

   • 0 0

  • Ksieza

   Księża również nie rozumieją odwiedzają starszych ludzi w domach w pierw
   Sobotę miesiąca jestem opiekunka środowiskową i był bardzo nieodpowiedzialne powiedziałam że jak jeszcze raz ktoś przyjdzie to nie będę przychodzić i pomagać dla swojego bezpieczeństwa i babci

   • 0 0

  • to miej pretensje do wlodarzy,a nie do starych,swierze powietrze i promienie sloneczne nie szkodza.Zdobedziesz doswiadczenie zyciowe - zmienisz zdanie. Nie emeryci sa winni Twoich problemow z dzialalnoscia gospodarcza.Wlacz myslenie,zastanow sie co za tym calym balaganem sie kryje ?

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.