• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kosiorek i Dulkiewicz zapowiadają współpracę

Ewelina Oleksy
24 kwietnia 2024, godz. 14:30 
Opinie (376)
Najnowszy artykuł na ten temat Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni
Aleksandra Kosiorek i Aleksandra Dulkiewicz deklarują współpracę między sobą. Aleksandra Kosiorek i Aleksandra Dulkiewicz deklarują współpracę między sobą.

Deklarację współpracy składają sobie nawzajem prezydent Gdańska z nowowybraną prezydent Gdyni. Obie panie są już po rozmowie, choć na razie tylko telefonicznej. W rozmowie z nami Aleksandra Dulkiewicz skomentowała wyborczy wynik Aleksandry Kosiorek oraz porażkę Wojciecha Szczurka, którego popierała w kampanii wyborczej.Jak oceniasz deklarację współpracy między prezydentkami Gdyni i Gdańska?

Aleksandra Kosiorek wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni z wynikiem 62,49 proc. i to ona obejmie ten urząd 7 maja. Dotychczasowy, rządzący przez ostatnie 26 lat, prezydent Wojciech Szczurek przepadł już w pierwszej turze - zdobył 23,53 proc. głosów.

W drugiej turze Kosiorek pokonała kandydata KO Tadeusza Szemiota.

We wtorek, 23 kwietnia, Kosiorek zorganizowała pierwszą konferencję prasową już w nowej roli - prezydent miasta, a nie kandydatki na to stanowisko.

Gdynia ma nową prezydentkę. Kim jest Aleksandra Kosiorek? Gdynia ma nową prezydentkę. Kim jest Aleksandra Kosiorek?

Podziękowała podczas niej mieszkańcom za zaufanie okazane jej przy urnach wyborczych.

- Jesteśmy pełni nadziei co do tego, jak będzie wyglądała nasza praca na rzecz Gdyni. Jestem już po pierwszych rozmowach z przyszłymi współpracownikami i po spotkaniu z panem Szemiotem. Obiecaliśmy sobie podjęcie współpracy i ta współpraca z mojej strony została zaproponowana. Teraz nasze środowiska muszą same, wewnętrznie, porozmawiać o tym, jak ta współpraca ma konkretnie wyglądać - powiedziała Kosiorek. - Proszę o chwilę cierpliwości, seria spotkań już za mną, seria przede mną.
Ruszają rozmowy ws. stanowisk w Gdyni Ruszają rozmowy ws. stanowisk w Gdyni

Deklaracja współpracy między prezydentkami Gdyni i GdańskaKosiorek poinformowała, że "miała już przyjemność rozmawiać przez telefon z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz".

- Zadeklarowałyśmy sobie współpracę. Zostałam zaproszona na zaprzysiężenie pani prezydent. Nie wiem, czy dam radę przyjść, bo wychodzi na to, że w tym samym czasie będzie zaprzysiężenie naszych radnych. Ale o współpracy zaczęłyśmy już rozmawiać - powiedziała Kosiorek.
Aleksandra Kosiorek nie była kandydatką, którą w kampanii popierała Aleksandra Dulkiewicz. Ta najpierw wspierała Wojciecha Szczurka, a po jego przegranej, na finiszu kampanii udzieliła poparcia Tadeuszowi Szemiotowi.

Szczurek, Dulkiewicz i Jachim poparli Tadeusza Szemiota Szczurek, Dulkiewicz i Jachim poparli Tadeusza Szemiota

- Nie czuję o to żalu. Rozumiem reguły gry politycznej. Ciężko, żeby partie popierały bezpartyjną kandydatkę, więc nie mam z tym żadnego problemu - skomentowała to Kosiorek. - Liczę na czystą kartę w nowym rozdziale Gdyni, więc nie będę się obrażać, że akurat mi tego poparcia nie udzielono.
Aleksandra Kosiorek obejmie urząd 7 maja. Aleksandra Kosiorek obejmie urząd 7 maja.

Dulkiewicz komentuje zwycięstwo KosiorekZapytaliśmy prezydent Gdańska, jak ocenia wynik, który Kosiorek osiągnęła w wyborach.

- Podczas rozmowy telefonicznej pogratulowałam wspaniałego wyniku, bo rzeczywiście poparcie społeczne jest bardzo duże, ale to także wielkie zobowiązanie i nadzieje, które gdynianie w tym pokładają - powiedziała nam Aleksandra Dulkiewicz. - Nasza rozmowa z panią Kosiorek była na razie krótka, kurtuazyjna, bo jeszcze się nie znamy. Ale jest otwartość, żeby się poznać. Zaoferowałam nie tylko wolę współpracy, ale też pomocy w tym, co i jak. Prezydent Sopotu czy ja jednak ileś lat wcześniej pracowałyśmy w samorządzie. Gdy wchodzi ktoś z zewnątrz, to jest inaczej - dodała.
W pierwszej turze Aleksandra Dulkiewicz popierała Wojciecha Szczurka, w drugiej - Tadeusza Szemiota. W pierwszej turze Aleksandra Dulkiewicz popierała Wojciecha Szczurka, w drugiej - Tadeusza Szemiota.
Dulkiewicz podkreśla, że nie wyobraża sobie, żeby nie było współpracy między nią a nową prezydent Gdyni, czy Sopotu.

- Mamy chociażby wielkie wyzwanie, którym jest wspólna sprawa - lobbowanie na rzecz ustawy metropolitalnej, która jest nam bardzo potrzebna - wskazuje Dulkiewicz. - Zaprosiłam panią Kosiorek na swoje zaprzysiężenie i jeśli będzie taka możliwość kalendarzowa, też bym chciała uczestniczyć w jej zaprzysiężeniu. Niezależnie od tego, czy stanęłam w kampanii koło pana Szemiota, to też wiem, że oni będą współpracować, bo padła deklaracja, że pan Szemiot będzie przewodniczącym Rady Miasta, więc patrzę na to z nadzieją.


Dulkiewicz o porażce Szczurka: "mógł stracić czucie społeczne"Dulkiewicz pytana przez nas o to, co "nie zagrało", że prezydent Szczurek wybory przegrał, odpowiada, że cały czas jest z tego powodu " w szoku".

- Ale też staram się być w kontakcie z panem prezydentem Szczurkiem, bo to też nie jest tak, że jak się tyle lat razem współpracowało, to coś się kończy i się drzwi zamyka. Myślę, że na ten temat powstanie niejedno opracowanie naukowe. Trudno mi powiedzieć, co się wydarzyło, ale myślę, że wybory w różnych miejscach na Pomorzu i w Polsce pokazały, że ludzie mają chęć na zmiany - mówi nam Dulkiewicz. - To też pokazuje, że my musimy się zmieniać jako włodarze miast, dopasowywać sposób komunikowania z mieszkańcami. I pewnie trochę to zawiodło, że pan prezydent Szczurek mógł troszeczkę stracić to czucie społeczne - wskazuje.
Wojciech Szczurek stracił władzę po 26 latach rządów. Wojciech Szczurek stracił władzę po 26 latach rządów.

Wojciech Szczurek wygranej nie pogratulowałKosiorek pytana o to, czy wygranej w wyborach pogratulował jej Wojciech Szczurek - chociażby sms-owo, odpowiedziała, że nie.

- Po żadnej turze wyborów pan prezydent Szczurek nie napisał do mnie z gratulacjami. Nie przypominam też sobie, bym miała w tej sprawie kontakt z którymkolwiek z wiceprezydentów. Mam nadzieję, że spotkam się z prezydentem Szczurkiem na swoim zaprzysiężeniu i wymienię ten ostatni uścisk dłoni, przejmując funkcję prezydenta, ale nie mam takiej informacji, by do takiego spotkania miało dojść - podkreśliła Kosiorek.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (376)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane