Cmentarze otwarte po trzech dniach przerwy

Odwiedzający Cmentarz Łostowicki we wtorek, 3.11


Po trzech dniach przerwy otwarto cmentarze w całej Polsce, w tym w Trójmieście. Znowu można odwiedzać groby bliskich.W czasie weekendu nasi czytelnicy na bieżąco relacjonowali sytuację w otoczeniu trójmiejskich nekropolii w Raporcie z Trójmiasta.
Część z nas odwiedziła cmentarze "rzutem na taśmę" w piątkowy wieczór, ale ci, którzy z wielu powodów nie mogli tego zrobić, zapewne czują niedosyt. Dzisiejsze wizyty na cmentarzach prawdopodobnie nie będą tak masowe, jak byłyby 1 listopada, ale w z pewnością wiele osób się na nie zdecyduje.

Cmentarze w TrójmieścieCmentarz Witomiński w Gdyni po południu 3 listopada.


Godziny otwarcia cmentarzy

W Gdańsku wszystkie cmentarze komunalne otwarte są w godz. od 7 do zapadnięcia zmroku.

Sopot:
Cmentarz komunalny przy ul. Malczewskiego 31 godz. 8-15
Cmentarz katolicki przy ul. Malczewskiego 17 godz. 9-15

Gdynia:
Gdyńskie cmentarze komunalne tj. pry ul. Witomińskiej i Spokojnej oraz ul. Rzemieślniczej w Kosakowie otwarte są w godz. 7- 22


Otwarcie cmentarzy to nie tylko szansa na odwiedzenie miejsc pochówku bliskich osób, ale też wsparcie sprzedawców, których piątkowa decyzja premiera postawiła w bardzo trudnej sytuacji.

Puste cmentarze w dzień Wszystkich Świętych


Co prawda lokalne władze wsparły ich, jak mogły, odkupując część kwiatów przeznaczonych do sprzedaży lub udostępniając im place do handlu na terenie miasta, ale trudno powiedzieć, by to pozwoliło sprzedawcom odrobić straty, które ponieśli podczas zamknięcia nekropolii.

Czytaj także: Chryzantemami można udekorować balkon - apelują ogrodnicy i... liczą stratyWarto jednak odnotować, że w czasie weekendu wielu mieszkańców Trójmiasta starała się im pomóc, kupując kwiaty, które zabierali do domów, ogrodów czy na balkony.

Swoimi obserwacjami na ten temat podzielił się z nami nasz czytelnik, pan Adam.

Już od piątkowego wieczoru przez całą sobotę i niedzielę mieszkańcy pokazywali swoją solidarność z handlującymi, kupując od nich kwiaty - do domu, na balkon, na działkę - gdziekolwiek.

Postanowiliśmy razem z żoną podjechać w okolice cmentarza na Łostowicach i również kupić kilka kwiatów, bo przecież dla nas to niewielki jednorazowy wydatek, a dla handlujących możliwość przetrwania.

Przed cmentarzem pojawiliśmy się w sobotę późnym popołudniem i ku naszemu zaskoczeniu osób takich jak my było więcej. Przed nami kwiaty kupował młody mężczyzna (miał około 20 lat). Kiedy zapłacił, a starsza pani podała mu duże chryzantemy, ten oddał je, mówiąc, że są dla niej i że w tych trudnych czasach musimy sobie pomagać.

W takich chwilach wiara w ludzi powraca. To był świetny gest, za który z całego serca gratuluję młodemu mężczyźnie.


Kiedy przyszła nasza kolej, wybraliśmy dwie doniczki chryzantem. Starsza pani policzyła nam je kilkanaście złotych taniej niż cena, która widniała na karteczkach. Na niższą kwotę rzecz jasna się nie zgodziliśmy, a i daliśmy trochę więcej. Tu nie chodzi absolutnie o przechwałki, a o ludzki gest, tak bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach.

Pani sprzedająca kwiaty nie kryła wzruszenia i powiedziała, że takich przypadków było dużo więcej i nie wie, jak ma dziękować. Poinformowała nas również, że w przyszłym roku mamy się przypomnieć i że zrobi specjalne rabaty.

Nie mamy nikogo na Łostowicach, także pewnie już się nie zobaczymy, ale najważniejszy w całej sytuacji był uśmiech łamany z wyrazem wzruszenia na twarzy tej pani.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w tych trudnych - dla handlujących kwiatami - chwilach przyczynili się do tego, by ci ludzie nie wracali do domu ze łzami w oczach.

Opinie (226) ponad 50 zablokowanych

 • No to dzisiaj będzie szturm...Ja przewidziałem zamknięcie i byłem tydzień wcześniej...sama decyzja o zamknięciu powinna być podana co najmniej 5 dni szybciej szczególnie dla tych co odwiedzają groby raz w roku...11 listopada to będzie podejrzewam dopiero mega tłum na największym święcie narodowym.

  • 62 56

 • a z jakiej racji kwiaciarki na srebrzysku wystawiają się na parkingu vis a vis szkoły?

  a miejsca parkingowych jak na lekarstwo?

  • 73 16

 • tak jakby nie można było ich zamknąć 2 tygodnie temu

  ale może rząd chciał zirytować kolejną grupę przedsiębiorców :) a sondaże lecą :)

  • 10 9

 • Święto zostało przesunięte o tydzień. Rząd najwyżej zrobi mniej testów i powie że jest już bezpiecznie. Zauważcie, ze ilość wykonanych testów determinuje wszystko co się dzieje w Polsce. Każda chora decyzja jest podejmowana na tym ile testów wykonano i ile jest dodatnich. Od razu mowi sie ze to są CHORE osoby i zamyka się wszystko a te osoby nie są chore. Tak bedą tłumaczyć swoją nieudolność i absurdalne pomysły i nielegalne ruchy które nam serwują od marca

  • 83 36

 • Brawo pis!

  Widzicie? Nikt nie otworzył tyle cmentarzy co oni.
  A jeszcze na wiosnę otworzyli lasy.
  To wszystko dla nas, obywateli!
  Chwała naszym dzielnym przywódcom.

  • 155 33

 • ja kupiłam za 200 zł hryzantemy pod cmentarzem. pomogłam sprzedawcy

  jetem zadowolona

  • 25 98

 • To teraz się zacznie...

  ...podwójne uderzenie beretowych babć.

  • 26 58

 • Dziś już można się nie bać wirusa

  Ten rząd zachowuje się jak pijany zając we mgle

  • 108 46

 • przynajmniej trawa przy cmentarzu łostowickim jest niezniszczona

  • 73 5

 • Najbardziej cierpieli ci, którzy musieli pilnować tych cmentarzy. Rozrzucenie confetti przez policjantów było mniej poniżające.
  Jeden z głupszych pomysłów na zatrzymanie epidemii.
  Klasuje się gdzieś obok zamykania lasów, parków i plaż.

  • 93 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.