• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lechia Gdańsk nie może trenować na trawie. Duże koszty podgrzewania i doświetlania

Jacek Główczyński
1 grudnia 2023, godz. 17:00 
Opinie (29)

Lechia Gdańsk

W takiej scenerii była rozgrywana druga połowa ostatniego meczu domowego Lechii Gdańsk w 2022 roku. W takiej scenerii była rozgrywana druga połowa ostatniego meczu domowego Lechii Gdańsk w 2022 roku.

Lechia Gdańsk w dwóch najbliższych kolejkach Fortuna 1. Ligi rozegra dwa ostatnie mecze roku 2023 na Polsat Plus Arena Gdańsk. Zima już daje się we znaki drużynie. Wbrew oczekiwaniom trenera Szymona Grabowskiego, nie udało się przeprowadzić treningu w Letnicy, a musiała wystarczyć sztuczna murawa przy ul. Traugutta. Ponadto klub musi zapłacić 3 tysiące złoty kary za "naruszenie porządku i bezpieczeństwa" podczas ostatniego, domowego spotkania z Wisłą Kraków, ale tym razem obyło się bez sankcji w postaci zamykania trybun. Maksymalna widownia w niedzielę została ograniczona do 12 tysięcy widzów, ale to suwerenna decyzja klubu.

Lechia Gdańsk przed rokiem kończyła u siebie na śnieguLechia Gdańsk nie poradziła sobie w derbach Trójmiasta rozgrywanych na śniegu w Gdyni. Jednak musi się jak najszybciej przystosować do takich warunków, gdyż nie można wykluczyć, że w takiej scenerii zaprezentuje się również własnym kibicom w dwóch ostatnich meczach roku na Letnicy.

Lechia Gdańsk na 3. czy może dopiero na 9. miejscu na półmetku Fortuna 1. Ligi. Sprawdź, możliwe warianty Lechia Gdańsk na 3. czy może dopiero na 9. miejscu na półmetku Fortuna 1. Ligi. Sprawdź, możliwe warianty

Biało-zieloni 3 grudnia o godzinie 12:40 ugoszczą Miedź Legnica na zakończenie pierwszej rundy Fortuna 1. Ligi, a już 9 grudnia o godz. 17:30 otworzą... rundę rewanżową spotkaniem u siebie z Chrobrym Głogów. Przypomnijmy, że przed rokiem po raz ostatni grali 18 listopada, a i tak w drugiej połowie z Górnikiem Zabrze przyszło im rywalizować w zimowych warunkach, gdyż w przerwie nadeszła śnieżyca.

Tak wyglądało boisko na Polsat Plus Arenie Gdańsk w przerwie ostatniego meczu przed rokiemSzymon Grabowski: Mam nadzieję, że problemu z boiskiem nie będzieW tym tygodniu Lechia Gdańsk ma kłopoty, aby zorganizować treningi na trawie.

- Mam nadzieję, że problemu z boiskiem nie będzie. W piątek mamy tutaj trenować i mam nadzieję, że to się uda. Warunki są ciężkie, ale trzymam się tego, że w piątek trenujemy tutaj, a w sobotę na Traugutta - tak mówił Szymon Grabowski, szkoleniowiec Lechii Gdańsk dwa dni temu, w środę na przedmeczowej konferencji prasowej.
Czy podrażniony jest Dawid Bugaj. Przeczytaj, co powiedział piłkarz Lechii Gdańsk Czy podrażniony jest Dawid Bugaj. Przeczytaj, co powiedział piłkarz Lechii Gdańsk

Tamtego dnia jego podopieczni trenowali na sztucznym boisku pod tzw. balonem. Płyty przy ul. Traugutta były bowiem zmrożone. W piątek na tym obiekcie piłkarze trenowali na sztucznej murawie, gdyż zorganizowanie zajęć na Polsat Plus Arenie Gdańsk nie było możliwe z uwagi na troskę o stan trawiastego boiska w kontekście niedzielnego meczu.PZPN nakazuje podgrzewać murawę od 15 listopadaZgodnie z podręcznikiem licencyjnym PZPN kluby biorące udział w rozgrywkach Fortuna 1. Ligi są zobowiązane do podgrzewania murawy od 15 listopada. Zalecenia mówią o utrzymaniu temperatury minimum 10 stopni przy korzeniu trawy.

Dla operatorów stadionów to duże koszty. Na przykład na Polsat Plus Arenie Gdańsk, jak nieoficjalnie ustaliliśmy, kwota dziennego ogrzewania boiska to 5 tysięcy złotych.

Lechia Gdańsk definitywnie straciła sponsora premium. Energa odeszła po 16 latach Lechia Gdańsk definitywnie straciła sponsora premium. Energa odeszła po 16 latach

Aby murawa była w jak najlepszym stanie, w miarę możliwości finansowych, boisko w Letnicy jest doświetlane. Takie zabiegi też są bardzo kosztowne. 12-godzinne seanse kosztują po 2,5 tys. złotych każdy.

Nic zatem dziwnego, że dmucha się i chucha na trawę pomiędzy meczami. Zniszczenia, które powstają na niej w tym okresie, do wyeliminowania będą najwcześniej wiosną.

Gdy tylko można, władze Polsat Plus Areny Gdańsk doświetlają murawę. Tak to wyglądało przed ostatnim meczem"Gotowi na śnieg i przymrozki"- Jesteśmy w takim okresie roku, że musimy być gotowi na wszystko. Jesteśmy gotowi na opady śniegu i delikatne przymrozki, Myślę, że radzimy sobie najlepiej jak tylko możemy. Takie problemy ma większość zespołów w kraju. Mieliśmy zajęcia pod "balonem". Na pewno to nie ułatwia zadania, ale mm nadzieję, że pozwoli to dobrze nam przygotować do tego pojedynku - podsumował trener Grabowski.


Kara za Wisłę KrakówO ile za przygotowanie murawy odpowiada operator Polsat Plus Areny Gdańsk, to odpowiedzialność za organizację meczu spoczywa na Lechii Gdańsk. Dlatego to klub musi płacić kary, które nakłada Komisja Dyscyplinarna PZPN.

Jaki wpływ na wynik derbów mieli kibice? Jan Biegański: Byliśmy cały czas wyzywani Jaki wpływ na wynik derbów mieli kibice? Jan Biegański: Byliśmy cały czas wyzywani

Kolejna sankcja została orzeczona po spotkaniu z Wisłą Kraków, gdzie dopatrzono się "naruszenia porządku i bezpieczeństwa". Trzeba zapłacić 3 tysiące złotych. Tym razem obyło się przed zamykaniem trybun. A przypomnijmy, że w tym sezonie Lechia grała już spotkania z wyłączoną trybuną dopingową, a następnie mogła wpuścić kibiców tylko do strefy Premium.

Oprawa podczas meczu Lechia Gdańsk - Wisła KrakówMaksymalnie 12 tysięcy kibiców na Miedź LegnicaWe wspomnianym meczu z Wisłą według oficjalnej frekwencji na stadionie było obecnych 12 003 kibiców. Już wiadomo, że ten wynik nie zostanie poprawiony. Na 3 grudnia Lechia zgłosiła imprezę masową maksymalnie na 12-tysięczną widownię.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Miedź Legnica

Jak typowano

68% 241 typowań LECHIA Gdańsk
22% 78 typowań REMIS
10% 34 typowania Miedź Legnica

Twoje daneKluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane