• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Letni dzień w Trójmieście: samolot na cokole i przystanie rybackie

Patryk Szczerba
12 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Łodzie na trasie spaceru to wdzięczny obiekt do fotografowania. Łodzie na trasie spaceru to wdzięczny obiekt do fotografowania.

Większości wydaje się, że podczas letniego spaceru nad morzem niewiele można zobaczyć. Przykład proponowanej poniżej wędrówki z Babich Dołów do Oksywia pokazuje, że to nieprawda, a trasa może naprawdę zaciekawić.Do końca wakacji będziemy opisywać, jak można spędzić letni dzień w Trójmieście. Postaramy się unikać miejsc i atrakcji oczywistych, za to przedstawić te, które dla części z was mogą być zaskoczeniem. Czy nam się to uda? Sami ocenicie. Zapraszamy do śledzenia cyklu: Letni dzień w Trójmieście. Wczoraj opisaliśmy wycieczkę szlakiem zbiorników retencyjnych, a jutro odwiedzimy piwnice pełną czaszek.


Czy często robisz sobie długie spacery po plaży?

Zaproponowana trasa będzie dzielona pomiędzy autobusem i pieszą wędrówką. Na Babie Doły, gdzie rozpoczynamy wędrówkę, dostaniemy się linią 109 z pętli przy SKM Wzgórze św. MaksymilianaMapka. Ułatwione zadanie mają więc także mieszkańcy Gdańska. Linia 109 odjeżdża stamtąd średnio i regularnie co ok. pół godziny, ale tylko w weekendy, więc wycieczkę najlepiej zaplanować na sobotę lub niedzielę.

Rozkład linii 109Będziemy jechać całą trasą aż do Babich Dołów i pętliMapka zlokalizowanej na wjeździe do najbardziej wysuniętej na północ i jednocześnie niezwykle kameralnej dzielnicy Gdyni.

Samolot na cokole: symbol Babich DołówPo wyjściu z autobusu kierujemy się najpierw pod górę. Po drodze mijamy pierwszą i zarazem od razu niebywale ciekawą atrakcję: to samolot TS - 8 BiesMapka. To szkolno-treningowy samolot, który został skonstruowany w Państwowych Zakładach Lotniczych w latach 50. ubiegłego wieku.

 • Przy samolocie odbywa się obecnie wiele uroczystości.
 • Przy samolocie odbywa się obecnie wiele uroczystości.
Dzięki zwycięstwu w głosowaniu w budżecie obywatelskim maszyna w 2018 r. najpierw została umyta, a później zbadali ją eksperci z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Remont został przeprowadzony w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi.

Mycie samolotu. Film z 2018 r.


Powrót samolotu na cokół. Film z 2018 r.Dalej wchodzimy na przytulne osiedle bloków mieszkalnych zbudowanych w latach 80. Mieszkańcom można zazdrościć dostępu do morza na wyciągnięcie ręki, ale z drugiej strony współczuć odległości, którą muszą pokonać, by dostać się do centrum miasta.

Kierując się w stronę morza, docieramy do stromego zejścia na plażęMapka. Do czasu otwarcia drogi przez wojsko, o której pisaliśmy przy okazji wędrówki z Babich Dołów do Mechelinek, zejście cieszyło się sporą popularnością. Przed nami roztacza się widok na znaną torpedownięMapka. Ruszamy w kierunku Oksywia. Na horyzoncie majaczy molo. Wieńczy je niedostępna siedziba komandosów z grupy FormozaMapka, ale zanim dotrzemy w jej pobliże, jeszcze kilka niespodzianek przed nami.

 • Po drodze można zawiesić oko na wielu pięknych widokach.
 • Po drodze można zawiesić oko na wielu pięknych widokach.
 • Po drodze można zawiesić oko na wielu pięknych widokach.
 • Po drodze można zawiesić oko na wielu pięknych widokach.

Plaża między Babimi Dołami i Oksywiem: łodzie i kamienie po drodzeIdziemy plażą, ale rejony te cechują się dużą obecnością kamieni, więc warto trzymać w ręce w razie czego adidasy lub inne wygodne buty, bo szybko może zrobić się nieprzyjemnie. Po drodze wchodzimy na kładkę nad głazami narzutowymiMapka, które mają chronić brzeg. Stąd rozpościera się pierwszy warty przystanięcia na chwilę widok na zatokę. Po po prawej stronie mijamy klif Oksywski. Obserwowanie z dołu potęgi przyrody bywa fascynujące i potrafi naprawdę uspokoić.

 • Łodzie na plaży między Oksywiem i Babimi Dołami wyglądają zjawiskowo.
 • Łodzie na plaży między Oksywiem i Babimi Dołami wyglądają zjawiskowo.
Po drodze są miejsca na plaży, gdzie można przez chwilę odpocząć i to także w cieniu, wśród drzew. Spacerując wzdłuż brzegu, natrafiamy na łodzie rybackie. To przystań Obłuże z historyczną nazwąMapka, mimo że to według mapy Babie Doły. Miejsce, które na pewno warto zobaczyć i poczuć klimat dawnych czasów. Kawał historii Gdyni i rybołówstwa.

Idąc dalej plażą, mijamy granice dzielnic, wchodzimy do Oksywia. Zaczynają się kamienie, ale przed nami już widać bulwar na OksywiuMapka. To właściwie droga techniczna w Oksywiu, która została udostępniona do użytkowania w listopadzie 2015 r..

Jako część sześciokilometrowej opaski, m.in. w miejscowościach Ostrowo i Rozewie, na cyplu Helu, a także odcinka Westerplatte, służy przede wszystkim ochronie brzegu przed sztormami. Inwestycja była prowadzona przez Urząd Morski. Nie ma tu tak dużo ludzi jak w centrum. Jest ciszej, bardziej klimatycznie, choć by dotrzeć do opaski, trzeba jednak mieć trochę krzepy.

Wyremontowana przystań rybacka i piękne widoki na osłodę wędrówkiPrzed wejściem na bulwar chętni mogą się jeszcze wykąpać w morzu, choć ostrzegamy, że na dnie jest sporo kamieni. Gdy wchodzimy z piasku na twarde podłoże, nogi wreszcie mogą odpocząć. Idziemy w kierunku przywoływanej wcześniej Formozy, w pewnym momencie natykając się na kolejną przystań rybacką. Tym razem to przystań OksywieMapka wyremontowana trzy lata po bulwarze.

Bulwar na Oksywiu - krótko po zakończeniu budowyNa miejscu są wyciągarki, slip do cumowania i postoju dla pięciu jednostek rybackich, pochylnia do postoju kutrów i falochron. Teren jest monitorowany i oświetlony, a łódki stanowią świetne tło do malowniczych fotografii.

Koniec remontu przystani Oksywie. Film z 2018 r.Blisko Formoza, na górze lody, potrawy i widokChętni mogą iść dalej do końca bulwaru, gdzie z najbliższej możliwej odległości można zobaczyć siedzibę komandosów z Formozy. Spacer na pewno nikomu nie zaszkodzi, choć gdy niebo jest bezchmurne, potrafi tu mocno przygrzać.

Na górę dostaniemy się stromymi schodami Mapkaznajdującymi się w okolicy przystani rybackiej. Słynna ulewa, która nawiedziła Trójmiasto w lipcu 2016 r., zniszczyła betonowe zejście. Po roku odbudowano je w nowym kształcie. Z góry rozpościera się wspaniały widok na zatokę.

Jesteśmy na ul. Osada RybackaMapka. Tutaj można zjeść lody lub ciepły posiłek albo napić się czegoś chłodnego w lokalach gastronomicznych. Trzeba tylko mieć na uwadze, że nie zawsze są otwarte, choć gdy wybieramy się na wędrówkę w trakcie dobrej pogody, możemy być pewni, że nie odejdziemy z kwitkiem.

Spacerując ul. Osada Rybacka, można przyjrzeć się zabudowaniom albo skręcić w prawo na plac zabaw i polanęMapka. W okolicy jest teren wojskowy, więc polecamy dojść do ul. DickmanaMapka i skręcić w lewo. Po chwili dochodzimy do pętli, gdzie można wsiąść w autobus i przejechać jeden lub dwa przystanki linią 152 lub iść wzdłuż ulicy pieszo.

Kwatera z prochami Józefa Unruga na koniecSkręcamy w ulicę Władysława Miegonia i dochodzimy do cmentarza Marynarki WojennejMapka ze zbudowaną kilka lat temu Kwaterą Pamięci.

Pogrzeb adm. Józefa Unruga • Kwatera pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej.
 • Kwatera pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej.
Znajdują się tam prochy Józefa Unruga i jego żony Zofii, które przypłynęły do Polski. Przewożono je na pokładzie ORP gen. Tadeusza Kościuszki. 2 października 2018 r. zostały złożone na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni i spoczywają w Kwaterze Pamięci.

Wracamy na przystanek i wsiadamy w linię 152, która zawiezie nas do centrum Gdyni.

Quiz Atrakcje turystyczne Trójmiasta. Sprawdź, co o nich wiesz Średni wynik 52%

Atrakcje turystyczne Trójmiasta. Sprawdź, co o nich wiesz

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane