• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Lewitujące" statki na Zatoce Gdańskiej

szym
19 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

"Lewitujące" statki na wodach Zatoki Gdańskiej.

Nietypowe zjawisko na wodach Zatoki Gdańskiej uwiecznił na swoim nagraniu jeden z internautów. Na zarejestrowanym filmie widać cztery sporych rozmiarów statki, które wyglądają jakby unosiły się w powietrzu. To złudzenie optyczne, nazwane mirażem doskonałym.Czy nabrałe(a)ś się kiedyś na złudzenie optyczne?

Film, na którym widać "lewitujące" statki, opublikowano w niedzielę, 18 kwietnia. Jak tłumaczą eksperci, to efekt sprzyjających warunków atmosferycznych, które doprowadziły do powstania nietypowego złudzenia optycznego. Naukowcy nazywają je mirażem doskonałym.

Co ciekawe, podobne zjawisko kilka tygodni temu dostrzeżono u wybrzeży Kornwalii. Na zdjęciu wykonanym przez Davida Morrisa widać tankowiec, który wygląda jakby frunął.

Sprawę opisano m.in. na instagramowym profilu BBC News.

Jak tłumaczył David Braine, meteorolog BBC, tzw. miraż doskonały, to zjawisko, które można zaobserwować w sprzyjających warunkach atmosferycznych, zwanych inwersją temperatury, kiedy to zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim - cieplejsze.

- Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, zakrzywia światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu - wyjaśniał ekspert BBC.
szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (108)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane