Fakty i opinie

"Lewitujące" statki na Zatoce Gdańskiej

"Lewitujące" statki na wodach Zatoki Gdańskiej.

Nietypowe zjawisko na wodach Zatoki Gdańskiej uwiecznił na swoim nagraniu jeden z internautów. Na zarejestrowanym filmie widać cztery sporych rozmiarów statki, które wyglądają jakby unosiły się w powietrzu. To złudzenie optyczne, nazwane mirażem doskonałym.Czy nabrałe(a)ś się kiedyś na złudzenie optyczne?

tak, zdarzyło się kilka razy 62%
nie, bo interesuję się tym tematem 19%
nie, bo nigdy nie widziałe(a)m złudzenia optycznego 19%
zakończona Łącznie głosów: 1222
Film, na którym widać "lewitujące" statki, opublikowano w niedzielę, 18 kwietnia. Jak tłumaczą eksperci, to efekt sprzyjających warunków atmosferycznych, które doprowadziły do powstania nietypowego złudzenia optycznego. Naukowcy nazywają je mirażem doskonałym.

Co ciekawe, podobne zjawisko kilka tygodni temu dostrzeżono u wybrzeży Kornwalii. Na zdjęciu wykonanym przez Davida Morrisa widać tankowiec, który wygląda jakby frunął.

Sprawę opisano m.in. na instagramowym profilu BBC News.

David Morris/Apex/screen instagram
Jak tłumaczył David Braine, meteorolog BBC, tzw. miraż doskonały, to zjawisko, które można zaobserwować w sprzyjających warunkach atmosferycznych, zwanych inwersją temperatury, kiedy to zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim - cieplejsze.

- Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, zakrzywia światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu - wyjaśniał ekspert BBC.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (108)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »