• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Liczba ludności. 8 miliardów ludzi na świecie

Klaudia Cichocka
16 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

15 listopada br. liczba ludności na świecie przekroczyła 8 miliardów. ONZ prognozuje, że już w połowie trwającego wieku populacja wzrośnie do 10 miliardów. Na rosnącą liczbę ludności wpływa stopniowe wydłużanie się długości życia, ale również wysoki współczynnik dzietności w niektórych regionach na świecie.




Rosnąca populacja to duży sukces cywilizacyjny. Długość życia wydłuża się dzięki poprawie i zwiększeniu dostępności opieki medycznej i żywienia, większej świadomości na temat higieny osobistej, ale również za sprawą postępu w medycynie. Równocześnie wzrost liczby ludności na świecie wiąże się z wyzwaniami w zakresie ochrony i eksploatacji środowiska naturalnego, migracji czy konfliktów.

Więcej mieszkańców i mieszkań. Gdańsk błyszczy na tle Polski



Liczba ludności 2022 i prognozy ONZ



Liczba ludności na świecie wzrosła o miliard w ciągu 11 lat. Ogólne tempo wzrostu populacji zwolniło - kolejny miliard ma zostać odnotowany za 15 lat, czyli w 2037 r. a do 2050 r. liczba ludności wyniesie 9,7 miliarda. Szacunki zakładają, że po roku 2080 wielkość populacji na świecie ukształtuje się na poziomie około 10,4 miliardów i utrzyma się do około 2100 roku. Światowa demografia mierzy się jednak z dużymi nierównościami.

W 2022 r. najludniejsze regiony na świecie to Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia - 2,3 mld osób oraz Azja Centralna i Południowa - 2,1 mld. Na kolejnej pozycji znajduje się Afryka Subsaharyjska (1,2 mld) oraz Europa i Ameryka Północna (1,1 mld). Dla dwóch ostatnich regionów w ciągu najbliższej dekady prognozuje się spadek wielkości populacji w wyniku niskiego współczynnika dzietności.

Z kolei liczba ludności w Azji Centralnej i Południowej będzie rosła tak samo, jak w państwach Afryki Subsaharyjskiej. Szacunki ONZ wskazują, że nawet ponad połowa wzrostu liczby ludności do 2030 r. dotyczyć będzie takich państw jak Indie, Egipt, Etiopia, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Zjednoczona Republika Tanzanii. Z danych przedstawionych przez ONZ wynika również, że już w 2023 r. Indie wyprzedzą Chiny stając się najludniejszym państwem na świecie.

20 proc. więcej mieszkań na Pomorzu w ciągu 10 lat



Prognozy mogą ulec zmianie na skutek zdarzeń o nadzwyczajnym charakterze. Wojny światowe, epidemii chorób zakaźnych czy katastrofy naturalne mogą przyczynić się do niższego przyrostu demograficznego niż zakładają szacunki.

Wzrost liczby ludności to nie tylko sukces rozwoju cywilizacji, ale również zagrożenie. Na świecie wciąż wielu ludzi walczy o zaspokojenie podstawowych potrzeb, a brak dostępu do wody, żywności czy paliwa wpływa na komfort życia i skutecznie hamuje rozwój. W najbliższych latach problemy z dostępem do zasobów dotyczyć będą głównie krajów Afryki. Równocześnie region w dużym stopniu narażony jest na skutki zmian klimatu. Kolejne wyzwanie dla światowej gospodarki to migracje nie tylko ekonomiczne, ale również polityczne i ekologiczne.

Trójmiasto w statystykach. 107 kobiet na 100 mężczyzn



Liczba ludności w Polsce - ilu mieszkańców ma Polska?



Polska wpisuje się w trend spadku liczby ludności w Europie. Ujemny przyrost naturalny pojawił się po 2000 roku. Obecnie wciąż liczba zgonów przeważa nad liczbą urodzeń, a polskie społeczeństwo starzeje się. We wrześniu br. GUS podał dane, z których wynika, że liczba ludności w Polsce spadła poniżej 38 milionów, a prognozy wskazują, że po 2030 r. ma spaść poniżej 36 milionów. Naotomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił prognozy zakładające, że w 2080 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,3 mln osób. Równocześnie przeciętna długość życia wydłuży się, a Polska będzie musiała zmierzyć się z kryzysem demograficznym i depopulacją. Ostatni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań wskazał, że co piąty mieszkaniec Polski ma więcej niż 60 lat.

Kiedy najczęściej umierają Polacy?



Liczba ludności w Gdańsku



Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w 2021 r. liczba ludności w Gdańsku wyniosła 486 271 osób. W ciągu ostatnich 10 lat przybyło 26 tys. gdańszczan, co daje jeden z najlepszych wyników demograficznych w skali kraju. Gdańsk jest jednym z 8 miast w Polsce liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, w którym wystąpił wzrost liczby ludności. Natomiast saldo migracji w Gdańsku w 2021 r. wyniosło +1007 osób.

Liczba ludności w Gdyni



Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w Gdyni mieszkało ponad 245 tys. osób w 2021 r. Natomiast dane z meldunków wskazują na 224 824 mieszkańców. Biorąc pod uwagę dane GUS można jednak zanotować spadek liczby osób mieszkających w ostatnich latach. W 2012 r. było to 248 726 osób.

Ilu naprawdę jest gdynian? Tłumaczymy skąd się biorą różnice w liczbie mieszkańców



Liczba ludności w Sopocie



Sopot liczy 35 049 mieszkańców - wynika z danych GUS. Liczba ludności systematycznie spada. Ponad dekadę temu, czyli w 2010 roku, w Sopocie mieszkało 38 858 osób.

Opinie (7)

  • Niezła liczba... 8 miliardów...

    • 1 2

  • Dostęp do paliwa jako podstawowa potrzeba życia? (1)

    Kto to wymyślił?

    • 3 0

    • Dostęp do energii owszem.

      W miejscach gdzie jest dostęp do paliw i elektryczności jest również kanalizacja, woda, szczepionki, motocykl czy inny środek transportu, żeby dojechać po żywność, do lekarza, do pracy. Dla ludzi, którzy żyją na klepiskach to jest inny poziom życia. Ich dzieci nie umierają, oni sami mogą pracować, posłać dzieci do szkoły i nie muszą rodzić też po 6 dzieci, żeby zapewnić jakiś byt rodzinie.

      • 0 0

  • jesteście nienormalni ile się można mnożyć ?!?! (1)

    • 1 2

    • więcej yyy daj w zginiemy - i nie my tylko azjaci. Nas jest za mało a ich za dużo

      • 0 0

  • Polecam Pani redaktor trochę zweryfikować opinię.

    I wziąć pod uwagę przeżywalność dzieci. W biedniejszych krajach współczynnik dzietności jest wyższy, ale dzieci niestety umierają. W 90% ludzkości średnio na kobietę przypada dwoje dzieci. Według szacunków ONZ liczba dzieci do 15 roku życia w do 2100 roku nie zmieni się. Zatem przyrost populacji to porostu wydłużająca się średnia życia.

    • 2 0

  • Od lat słychać że jest nas za dużo - 6 miliardów było za dużo i 7 i teraz 8 i jak będzie 12 też tak będą mówić.
    I oczywiście nikt z komentujących nie sprawdzi ile tak na prawdę będzie krytycznie (jeszcze nam trochę brakuje) i płaczą w komentarzach że potrzeba wojny albo epidemii co by zabić trochę ludzi.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane