• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lodowe plaże. "Zapomnieliśmy, jak wygląda prawdziwa zima"

Szymon Zięba
16 lutego 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudne warunki na drogach w Trójmieście

"Lodowa zupa" w Zatoce Gdańskiej

W ostatnich dniach w Trójmieście wystąpiły dawno niewidziane zjawiska, takie jak "lodowa plaża", kry w Zatoce Gdańskiej, a nawet zamarznięty pas, który podzielił zatokę na pół. - To zupełnie normalne, ale może dziwić, bo dawno nie mieliśmy prawdziwej zimy - komentuje prof. Mariusz Sapota z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego."Zima stulecia" w 1979. Jak wyglądało Trójmiasto?Jaką porę roku lubisz najbardziej?

O wyjątkowych zjawiskach w zimowej aurze przez cały weekend informowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

- Krajobrazy na mniej uczęszczanych miejscach w Trójmieście wyglądały jak żywcem wyjęte ze Skandynawii. Dawno nie było takiej zimy - pisze pan Paweł, mieszkaniec Gdańska.
Spacerowicze mogli więc natknąć się na kry w Zatoce Gdańskiej, "lodową zupę", a nawet pas lodowy przecinający wody zatoki.- Zatoka Gdańska zamarza, ale to nie jest nic niezwykłego. Gdyby poszukać wcześniejszych, historycznych danych, to okazałoby się, że Bałtyk bywał skuty lodem. Po prostu przez dłuższy czas nie mieliśmy na Pomorzu typowej zimy - podkreśla prof. Mariusz Sapota z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. - Przyzwyczailiśmy się do takiej zimy, w której nie ma śniegu, nie ma sanek, a na łyżwach jeździ się wyłącznie na sztucznych lodowiskach.

"Lodowa zupa" przy plaży

W tym roku - podkreśla ekspert - mamy na tyle mroźną i długą zimę, że woda wychłodziła się tak, że powstał lód.

- Co do "podzielonej" lodem Zatoki Gdańskiej, to jest to zmarzlina, która powstała przy brzegu, a następnie prądy morskie oraz wiatr zepchnęły ją wgłąb zatoki - tłumaczy zjawisko prof. Mariusz Sapota.

"Śnieżne górki" na plaży

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane