• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pierwsza taka jadłodzielnia w mieście

Aleksandra Nietopiel
9 grudnia 2023, godz. 12:00 
Opinie (74)
 • Od dzisiaj Orunia ma swoją Jadłodzielnię i to podwójną.
 • Od dzisiaj Orunia ma swoją Jadłodzielnię i to podwójną.
 • Montaż lodówki w jadłodzielni na Oruni, która zostanie uruchomiona o godz. 15.
 • Montaż lodówki w jadłodzielni na Oruni, która zostanie uruchomiona o godz. 15.
 • Montaż lodówki w jadłodzielni na Oruni, która zostanie uruchomiona o godz. 15.

Orunia dołącza do dzielnic, które mają swoje jadłodzielnie. Nie będzie to jednak zwyczajna lodówka społeczna, ale także kontener na ubrania, książki i inne przedmioty, którymi można się podzielić. Jej uruchomienie zaplanowano na sobotę.Czy korzystałe(a)ś kiedyś z lodówki społecznej?

Lodówka stanie dzisiaj przy ul. DworcowejMapka obok budynku Stacji Orunia. Będzie oznaczona z łatwym dojściem. Pojawi się tam w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego i bardziej przypomina kontener. Jest większa niż te z innych dzielnic miasta.

Przede wszystkim: zero wasteNa pomysł ustawienia lodówki na Oruni wpadła przewodnicząca Rady Dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce - Agnieszka Bartków. Napisała projekt i zgłosiła go do budżetu obywatelskiego. Dzięki oddanym na projekt głosom lodówka pojawiła się w dzielnicy.

Zbiórka pieniędzy na odbudowę spalonego kiosku na Stogach Zbiórka pieniędzy na odbudowę spalonego kiosku na Stogach
- Ta lodówka nie jest wyłącznie dla bezdomnych i biednych, ale dla wszystkich. Chodzi o to by nie marnować jedzenia - 5 mln ton rocznie jedzenia ląduje na wysypiskach śmieci w Polsce. To jest pierwsza w Gdańsku lodówka miejska, która ma celu ideę zero waste - podkreśla Bartków.

Bardziej kontenerJadlodzielnia przypomina bardziej kontener, w którym są dwa pomieszczenia. Z jednej strony jest lodówka, z drugiej pomieszczenie na rzeczy "suche". I - jak czytamy w opisie projektu - nie należy do nich kupować jedzenia. Chodzi bowiem o uratowanie przed zmarnowaniem tego, co zostało już kupione.

- Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi zasad funkcjonowania lodówek i np. studenci bardzo chętnie z nich korzystają. Przychodzą tam jednak wszystkie grupy wiekowe oraz społeczne. Kluczowa jest edukacja i uświadamianie społeczeństwa o uwadze problemu marnowania żywności. Potrzebne są akcje edukacyjne, np. w szkołach czy domach kultury - zaznacza autorka projektu.

Otwarcie w sobotęPoczątkową propozycją lokalizacji dla lodówki była okolica Ratusza Oruńskiego, ale ostatecznie stanie ona przy Stacji Orunia. Inauguracje działania jadłodzielni zaplanowano 9 grudnia podczas imprezy "Gwiazdka na Oruni".

Impreza odbędzie się przy ulicy GościnnejMapka i Dworcowej. Początek o godzinie 15.

Będzie Orszak Mikołajów, uroczyste rozświetlenie choinki na Gościnnej, wspólne śpiewanie kolęd, występy dzieci na scenie. Na alejkach za kawiarnią Kuźnia rozstawione będą namioty i stragany.

Jedna z lodówek społecznych w Gdańsku. Jedna z lodówek społecznych w Gdańsku.

Lodówki społeczne w TrójmieścieIdea lodówek społecznych jako miejsc, w których można dzielić się jedzeniem z potrzebującymi, przyjęła się w Trójmieście już kilka lat temu. Gdzie je znajdziemy?

Gdańsk:
przy ul. Mickiewicza 11Mapka we Wrzeszczu
przy kościele św. Mikołaja, ul. PańskaMapka
przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 10Mapka
przy ul. Myśliwskiej 25 Mapka
przy ul. Hynka 73 Mapka 

Gdynia:
przy kościele FranciszkanówMapka

Sopot:
przy ul. 3 Maja 18Mapka

Jadłodzielnie na mapie Trójmiasta - miejsca, gdzie można zostawić jedzenie dla potrzebujących

Zasady dzielenia się jedzeniem:

 • Przynosząc jedzenie, dbaj, by było z ważnym terminem do spożycia
 • Dobrze, by było hermetycznie zapakowane
 • Domowe jedzenie pakujmy w woreczki foliowe, słoiki lub plastikowe pudełka z napisaną datą przygotowania potrawy
 • Po włożeniu jedzenia lodówkę należy szczelnie zamknąć
09:05 30 GRUDNIA 23

Jadłodzielnia Orunia - ubrań jednak nie wolno zostawiać (35 opinii)

Niedawno miasto chwaliło się niezwykłą jadłodzielnią, w której można zostawić nie tylko jedzenie ale również ubrania, książki itp. Po niespełna trzech tygodniach, prośba, aby jednak ubrań nie zostawiać.
Niedawno miasto chwaliło się niezwykłą jadłodzielnią, w której można zostawić nie tylko jedzenie ale również ubrania, książki itp. Po niespełna trzech tygodniach, prośba, aby jednak ubrań nie zostawiać.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane