• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Magdalena Adamowicz została uniewinniona

szym
1 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Sędzia ogłasza wyrok w procesie Magdaleny Adamowicz

Magdalena Adamowicz uniewinniona od zarzutu podania nieprawdy w zeznaniach podatkowych i uszczupleniu w ten sposób podatku - zdecydował Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. Wyrok jest nieprawomocny.Sprawa Magdaleny Adamowicz - sąd uzasadnia wyrok uniewinniający


Czy jesteś zaskoczona(y) wyrokiem sądu?

W uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że prokurator w żaden sposób nie wykazał, z jakiego źródła miałyby pochodzić nieujawnione dochody i z jakiego względu miałyby być wykazywane w zeznaniu PIT-37, a w konsekwencji na jakiej podstawie oskarżona miałyby naruszyć przepisy.

Sąd zauważył, że choć prokurator przekonywał, że środki te nie pochodziły z darowizn udzielonych członkom rodziny oskarżonej przez innych krewnych, to nie podjął żadnych właściwie czynności i nie przedstawił żadnych dowodów na to, skąd pochodzą.

Przypomnijmy: Magdalenę Adamowicz (zgodziła się na podawanie jej pełnych danych) Prokuratura Krajowa oskarżyła w sierpniu 2020 r. o popełnienie dwóch przestępstw karnoskarbowych.

Polegały one - zdaniem śledczych - na nieujawnieniu w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 dochodów w kwotach odpowiednio: prawie 300 tys. zł i 100 tys. zł.

Akt oskarżenia zawierał też zarzut dotyczący tego, że wdowa po prezydencie Gdańska nie dokonała rozliczenia dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań, prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego zarzutu jednak prokurator się wycofał.

Tak po wyroku wypowiadał się adwokat Magdaleny Adamowicz.


Tak po wyroku wypowiadał się prokurator.Magdalena Adamowicz na sali rozpraw. Zdjęcie z 2021 r. Magdalena Adamowicz na sali rozpraw. Zdjęcie z 2021 r.

Magdalena Adamowicz nie pojawiła się na sali rozprawChoć proces w tej sprawie rozpoczął się w lutym 2021 r., to od 17 maja 2021 r. nie odbywały się rozprawy. Kolejne terminy przesuwano głównie ze względu na zwolnienie lekarskie samej oskarżonej.

Proces i wyrok cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Proces i wyrok cieszył się dużym zainteresowaniem mediów.
Ponieważ zwolnienie obowiązywało do 25 kwietnia 2022 r., wydawało się, że tym razem, na majowej rozprawie, Magdalena Adamowicz pojawi się w sądzie.

Tak się jednak nie stało. Jej obrońca tłumaczył to zmianą adresu jej zamieszkania. Sąd uznał jednak, że kolejnego terminu na wyjaśnienia europosłanki wyznaczać nie będzie i zakończył przewód sądowy.

Pod koniec maja strony przedstawiły więc mowy końcowe.

Co ciekawe, europosłanka nie pojawiła się także na ogłoszeniu wyroku.

Na ogłoszeniu wyroku stawił się wyłącznie obrońca reprezentujący Magdalenę Adamowicz. Na ogłoszeniu wyroku stawił się wyłącznie obrońca reprezentujący Magdalenę Adamowicz.

O co wnioskowała prokuratura i obrona?Prokurator chciał ukarania Magdaleny Adamowicz karą finansową w wysokości 300 tys. zł, zaś jej obrońcy wnoszą o jej uniewinnienie.

Prokurator mówi o linii obrony. Film z 24 maja 2022 r.

szym

Opinie wybrane