• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Majaland? Tak, ale nie większy niż w projekcie

Ewelina Oleksy
24 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ile można budować 150 metrów drogi?
Majaland w Kownatach przez trzy lata działalności powiększył swoją powierzchnię dwukrotnie. Mieszkańcy i radni z Osowej obawiają się, że w Gdańsku będzie podobnie. Majaland w Kownatach przez trzy lata działalności powiększył swoją powierzchnię dwukrotnie. Mieszkańcy i radni z Osowej obawiają się, że w Gdańsku będzie podobnie.

Wniosek o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, uniemożliwiające rozbudowę parku rozrywki Majaland w Osowej, złożył do władz Gdańska miejski radny Karol Ważny. Urzędnicy zapowiadają, że taką możliwość przeanalizują. W Kownatach, gdzie podobny park już działa, jego powierzchnia zwiększyła się dwukrotnie od czasu oddania do użytku.Czy obawy o rozbudowę Majalandu w Gdańsku są uzasadnione?

Plany budowy parku rozrywki Majaland przy węźle OwczarniaMapka od samego początku budzą duże emocje wśród mieszkańców Osowej.

Obawiają się oni m.in., że inwestycja spotęguje i tak dokuczliwe w tej części miasta korki oraz spowoduje hałas w okolicy. Park rozrywki powstanie ok. 500 metrów od najbliższych domów.

Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie z mieszkańcami , podczas którego przedstawiciele inwestora, belgijskiej firmy Plopsa, próbowali przekonać osowian do tej inwestycji.

Raczej się to nie udało się, a mieszkańcy po spotkaniu opublikowali obszerny list otwarty , w  którym podtrzymują swoje racje.

Inwestor Majalandu ma pozwolenie na budowę w Osowej od pół roku. Firma nie podała jeszcze terminu rozpoczęcia prac.

Wybudowanie całego parku ma zająć 14 miesięcy. Majaland ma mieć powierzchnię ok. 5 ha, z czego 1 ha zajmie budynek, a kolejne hektary przeznaczone będą na strefę atrakcji na świeżym powietrzu.

Wniosek o zablokowanie możliwości rozbudowy MajalanduDo władz Gdańska wpłynął tymczasem wniosek miejskiego radnego KO Karola Ważnego. Postuluje on przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Majalandu. Chodzi o uniemożliwienie rozbudowy parku, po realizacji projektu, na który inwestor ma już pozwolenie na budowę.

Zobacz też:

Osowa: nie będzie planu, który miał uporządkować dzielnicęPodkreślmy - nie chodzi o zablokowanie inwestycji, tylko o to, by już po jej wybudowaniu nie można jej było powiększać o teren kolejnych, okolicznych działek.

- Zawnioskowałem o to w związku z protestami części mieszkańców Osowy. Co prawda zgodnie z publicznymi deklaracjami składanymi przez inwestora parku rozrywki, na razie nie planuje on pozyskania prawa do kolejnych gruntów i nie zamierza w przyszłości rozbudowywać parku Majaland, ale wielu mieszkańców oczekuje również wprowadzenia formalnego ograniczenia dla rozbudowy, by całkowicie zapobiec takim planom w przyszłości przez tego lub innego inwestora - tłumaczy Karol Ważny.
Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku.
Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku.

Majaland Kownaty podwoił swoją wielkość w trzy lata od otwarciaKarol Ważny uważa, że zmiana planu zagospodarowania, czyli wpisanie do niego odpowiednich ograniczeń, pozwoliłoby uniknąć sytuacji takiej jak w Kownatach. Tam, w ciągu trzech lat działalności, czyli od otwarcia w 2018 r., park rozrywki podwoił swoją wielkość.

W ubiegłym roku otwarto nową strefę "Wickieland" z dwiema nowymi atrakcjami. Latem tego roku kolejną nową strefę "Super Wings" z atrakcjami i towarzyszącym im punktem gastronomicznym.

Zorganizuj dziecku dobrą zabawę w Trójmieście - oni pomogą- Mieszkańcy Osowej od początku mieli obawy, które ja podzielam, że w Gdańsku może się ziścić scenariusz z Kownat. Tam też Majaland zaczynał od takiej wielkości, jak planowana w Gdańsku, a z biegiem lat park się rozrastał. Dopóki ograniczenia z tym związane nie zostaną wpisane do planu zagospodarowania, nie będzie pewności, że inwestor nie dokupi kolejnych działek i nie przystąpi do rozbudowy - wskazuje radny Karol Ważny.
Zwłaszcza, że w Osowej jest gdzie się rozbudowywać. Działki obok tych kupionych pod budowę Majalandu stoją puste i należą do tego samego właściciela, co te sprzedane już inwestorowi parku rozrywki.

Wpisanie ograniczeń do planu pozwoliłoby już teraz uciąć wszelkie dywagacje w tym temacie.

Film z Majalandu w Kownatach. Podobny park ma powstać w Osowej

Miasto podejmie decyzję po analizieWładze Gdańska informują, że wniosek o zmianę planu zagospodarowania, mający na celu uniemożliwienie ewentualnej rozbudowy Majalandu, zostanie rozpatrzony "po uprzedniej analizie pod kątem zasadności przystąpienia do zmiany planu."

- Rozpatrywanie napływających wniosków odbywa się cyklicznie - dwa razy do roku. Najbliższy termin rozpatrywania ich przewidywany jest w styczniu 2022 roku - wskazuje Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska - Jednocześnie na początku roku tworzony jest plan pracy Biura Rozwoju Gdańska na rok bieżący. W rocznym harmonogramie przystąpień do nowych planów miejscowych brane są pod uwagę w szczególności: stopień, w jakim podjęty plan będzie umożliwiał realizację interesów publicznych, kolejność składania wniosków oraz ich ilość z danego rejonu - wyjaśnia i dodaje, że gdy decyzja ws. propozycji radnego zapadnie, zostanie on o niej powiadomiony na piśmie.
- Wiem, że kolejka do przystąpień do nowych planów jest długa, ale mocno liczę na przychylne rozpatrzenie mojego wniosku - mówi na to radny Karol Ważny.
Majaland w Gdańsku ma być mniejszy niż ten w Kownatach

Majaland to park rozrywki z atrakcjami głównie dla młodszych dzieci. Majaland to park rozrywki z atrakcjami głównie dla młodszych dzieci.
Gdański Majaland w liczbach:

  • powierzchnia parku 25 tys. m kw. (hala z całorocznymi atrakcjami - ok. 10 tys. m kw. oraz instalacje pod gołym niebem - również ok. 10 tys. m kw.),
  • powierzchnia parkingu 25 tys. m kw. - 770 miejsc parkingowych (w tym miejsca dla autokarów i osób niepełnosprawnych),
  • ok. 300 tys. odwiedzających rocznie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (228)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane