Fakty i opinie

stat

Miasto pyta mieszkańców o wodę i śmieci

Czy odpady komunalne  są odbierane wystarczająco często? - to jedno z pytań ankiety na stronach Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Czy odpady komunalne są odbierane wystarczająco często? - to jedno z pytań ankiety na stronach Urzędu Miejskiego w Gdańsku fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Jak oceniasz jakość dostarczanej wody? Czy selekcjonujesz domowe odpady komunalne? - to pytania z ankiet, jakie pojawiły się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Po co? Chodzi o zbadanie, a w konsekwencji o poprawę jakości usług dostarczanych mieszkańcom.Do 5 lutego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku mieszkańcy miasta mogą wyrazić swoje zdanie nt. jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem od mieszkańców odpadów komunalnych, a także o jakości usługi dostarczania wody i odbioru ścieków świadczonych przez Saur Neptun Gdańsk S.A.

- Dostrzegamy pewne problemy w tych dziedzinach, dlatego zdecydowaliśmy się na takie ankiety. Woda i nieczystości komunalne to ważne dla nas tematy, a od wyników badań będą zależały ewentualne zmiany w celu poprawienia jakości usług. Mamy nadzieję, że przy pomocy wyników ankiety lepiej poznamy oczekiwania mieszkańców - wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Ankiety powstały we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. ZMP zebrał informacje od swoich członków i rozesłał gotowy wzór ankiety. Miasta powieliły go niemal bez zmian.

Czy SAUR i firmy odbierające odpadki nie postrzegają ankiet jako braku zaufania do ich działania? Tym bardziej, że ankiety opracowano bez ich wiedzy.

- Urząd ma prawo, żeby ankietować odbiorców usług komunalnych nawet bez porozumienia z nami. Nie traktujemy tego absolutnie jako działanie przeciwko spółce, wręcz przeciwnie - chcemy mieć wgląd w wyniki, które zbierze Urząd Miejski. Nigdy dość badań, po każdych wyciągamy wnioski - zapewnia Grażyna Pilarczyk, rzecznik Saur Neptun Gdańsk.

Niezależnie od badań miasta, Saur Neptun Gdańsk co dwa lata przeprowadza własne. - Czym innym są opinie internautów, a czym innym profesjonalne badania. Chcę podkreślić, że ostatnie badania z 2007 na losowej próbie 1200 osób wykazały, że odsetek mieszkańców zadowolonych z jakości gdańskiej wody wzrósł z 59 proc. do 68 proc. Badania przeprowadzała Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych z UG. W tym roku planujmy kolejne - wyjaśnia Pilarczyk.


Ankiety na stronach UM w Gdańsku

Ankieta dotycząca sprawdzenia jakości usług w zakresie odbioru odpadów komunalnych

Ankieta dotycząca sprawdzenia jakości usług w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków

Można je wypełniać do 5 lutego.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (88)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.