• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Międzynarodowe Forum Gospodarcze zmieni Trójmiasto?

Michał Sielski
15 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Spece od gospodarki zjadą do Gdyni
W centrum Nowego Jorku niemal każdy znajdzie coś dla siebie. W centrum Nowego Jorku niemal każdy znajdzie coś dla siebie.

Burzliwa dyskusja zamiast nudnych wykładów i projekty, które pozwolą zrobić Trójmiastu cywilizacyjny krok naprzód, zamiast futurystycznych planów, trafiających do szuflady - tak ma wyglądać IX Międzynarodowe Forum Gospodarcze, które odbędzie się w Gdyni.



Na forum zjadą światowej sławy autorytety, zwłaszcza w dziedzinie turystyki i zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Te dwa tematy będą bowiem dominować podczas rozpoczynającego się 9 października forum.

- Hasła tegorocznego forum to: "Kryzys w gospodarce światowej - kolejny rozdział czy początek nowej ery", "Turystyka bez granic - nowe wyzwania" i "Inteligentne przestrzenie w rozwoju współczesnych miast" - tematy ważkie, aktualne, ale również ciekawe - podkreśla prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Najwięcej emocji wzbudzi z pewnością panel poświęcony gospodarce morskiej. Wiadomo - upadająca stocznia, kłopoty rybaków. - Ufam, że przy pomocy ekspertów uda się nam zidentyfikować przyszłe zagrożenia i wprowadzić kroki zaradcze - mówi Sławomir Kalicki prezes zarządu Intermarine, wiodącej firmy w szeroko rozumianej branży morskiej.
Przyjazne centrum tworzą także nowoczesne meble miejskie. Przyjazne centrum tworzą także nowoczesne meble miejskie.

Ciekawy będzie z pewnością panel turystyczny. Głównie dlatego, że niektóre rozwiązania znane na świecie, już trafiają do Trójmiasta.

- Są nimi choćby multimedialne przewodniki, które już funkcjonują w Gdańsku. Ale przy dzisiejszym zaawansowaniu technologii nic nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze je rozbudować. Chcemy stworzyć w Gdyni narzędzie, które będzie oparte o system GPS i będzie się je instalować w telefonie komórkowym - zdradza nam prezes zarządu Agencji Rozwoju Gdyni Anna Somorowska.

Trójmiasto może zmienić się także dzięki panelowi poświęconemu umeblowaniu miast. Swoje wizje przestawi m.in. architekt Henning Thomsen uważany za jednego z twórców turystycznego sukcesu Kopenhagi. - Pracowałem dla takich miast jak Melbourne, Nowy Jork, Oslo, Meksyk czy London. W każdym z nich misja była podobna: dostosować przestrzeń miejską dla różnych ludzi, różnych grup społecznych. Warto stworzyć ludziom możliwość, by mogli poczuć się mobilni, ale nie musieli korzystać z samochodu - podkreśla Henning Thomsen.

Dzięki doświadczeniu takich ludzi jak on, Trójmiasto ma się stać bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. - Przełożenie takich rozmów i dyskusji na faktyczne zmiany jest niemal natychmiastowe. Know how jest bowiem w dzisiejszych czasach najważniejsze. Sama realizacja nie nastręcza już bowiem wielkich trudności - podkreśla Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni.

W nowoczesnych centrach miast powinno znaleźć się wszystko, czego potrzebują ludzie. I to dosłownie na wyciągnięcie ręki. - Tętniące życiem place, ulice i promenady wraz ze znajdującymi się przy nich sklepami, kawiarniami, restauracjami, a także galeriami, muzeami i innymi atrakcjami turystycznymi - wylicza dr Michał Stangel z Politechnikli Śląskiej, który poprowadzi panel o przestrzeni miejskiej. - Taka kompilacja to pożądany wizerunek miasta, który przyciąga nie tylko turystów, ale też nowych inwestorów i mieszkańców.

Wydarzenia

Opinie (92) 3 zablokowane

  • nie jestem docentem ale wiem że Gdańsk potrzebuje jak stoczni :) szerszych dojazdówek do obwodnicy, zabudowy pewnej wyspy i

    zasypania pewnej dziury i będzie GUCIO, tylko o tyle proszę !!!!

    • 4 0

  • Co za pierdoły tu piszą? To juz nie możecie sami zaprojektować ławek? I co ma wspólnego to z upadającymi stoczniami? Jeszcze (1)

    ekspertów potrzeba zeby kase brali Gdynia to żenada, bierzcie się do roboty sami a nie przygłupo-konferencje robicie.

    • 2 6

    • nie podszywac się pode mnie

      proszę

      • 0 0

  • Czy Międzynarodowe Forum Gospodarcze zmieni Gdynie? (2)

    Na pewno jest to wstępniak, który może pokazać gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Jak wiele ma Gdynia do zrobienie i jak dużej ciężkiej pracy i infrastruktury potrzebuje.
    Skupie się tylko na jednym aspekcie, mianowicie na ogromnym potencjale przemysłu stoczniowego, który dziś na naszych oczach upada. Jeśli zaprzepaścimy szanse informowania społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży ulegnie faktycznie całkowitemu zapomnieniu.
    Pisze to jako były stoczniowiec a zarazem prowadzący niejedną wycieczkę osób zainteresowanych wykorzystywanymi tam specjalistycznym technologiami i budownictwem okrętowym. Pamiętam nawet grupę wyższych oficerów WP tak mocno zainteresowanych tym przemysłem, że mimo spędzenia z nimi w niedzielę sześciu godzin(a nad odpowiedziami musiałem się nieźle "nagimnastykować") zorganizowaliśmy dodatkowe spotkanie tematyczne wieczorno-nocne w klubie Riwiera.

    Jak ja to widzę? Już dziś należałoby powołać zespół, który koordynowałby projektowanie i budowę infrastruktury, począwszy od przygotowania wniosku unijnego, zebrania dokument ów i multimediów dot. przemysłu stoczniowego i roli Stoczni Gdynia jako wiodącej w tym zakresie. Trzeba natomiast uzbroić to wszystko w odpowiednie wnętrza IP taki Multimedialny Park. Mam nadzieję, że na tę ścieżkę turystyczną uda się zdobyć dofinansowanie unijne do tych inwestycji. Będzie to kosztować co najmniej 100 milionów złotych. Takie aktywne projekty są typowo infrastrukturalne i na zachodzie zwłaszcza w USA się ogromnie sprawdzają. Unia Europejska już takie projekty współfinansowała. Sądzę, że na ten cel pieniądze z UE są jak najbardziej realne. Gdynia nie może pozwolić, aby budowana przez całe społeczeństwo stocznia zniknęła z powierzchni tego miasta i Polski nawet przetrwanie w postaci wirtualnej pamięci będzie cenne dla pokoleń, które przyjdą po nas. Zresztą w stosunku do miasta Stocznia Gdynia ma jeszcze zobowiązania finansowe o których pewnie zapomniał Minister Skarbu. Za te długi na ew.przekazanym gruncie gdzie możemy zastać zrujnowane resztki starych zakładów produkcyjnych, zwałki gruzu, śmieci i chaszcze, może powstać CENTRUM PAMIĘCI STOCZNIOWEJ. Trzeba to wszystko uprzątnąć i uporządkować. Wtedy wkrótce zmieni się wygląd tego terenu i cała Polska zobaczy dni naszej świetności o czym mówił przy odbiorze ostatniego ze statków izraelski armator. Gdynia ma przede wszystkim firmy z branży zaawansowanych technologii, które wprowadzą tam najnowocześniejsze systemy wizualizacji a i pozwolą przypomnieć i wyeksponować firmy kooperujące z przemysłem stoczniowym. Chciałbym, aby były to przedstawiciele firm, które działają na obrzeżu uczelni, czy jeszcze nie sprzedanego Biura Projektów Stoczni. Są to ludzie, którzy mają doskonałe pomysły, patenty i ciekawe rozwiązania. Wczoraj i dziś nie było to dobre środowisko do ich wdrażania może kryzys wskrzesi nowe inicjatywy. Takim właśnie środowiskiem powinien być jeden ze sposobów wykorzystania małej części obszaru stoczni, kiedyś naturalne budowanego przez lata na potęgę stoczniową a dziś ew.wykorzystany jako historyczny park kultury technologicznej w tak potrzebnej ścieżce edukacyjno-turystycznej Gdyni.

    • 8 5

    • Czy dziedzictwo wspaniałej przeszłości Gdyni może wspomagać rozwój regionów? (1)

      Na tym Forum Gospodarczym przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy oraz organizacje pozarządowe pewnie zastanawiać się będą, między innymi, czy dziedzictwo przeszłości Gdyni może w istotny sposób wpłynąć na rozwój innowacyjności i nowoczesnej turystyczną w... przyszłości.

      Jednym z takich tematów może być opieka nad zabytkami związanymi kulturowo z techniką i technologią i nie powinny zostać niedocenione przez pełnych wyobraźni urbanistów, organizatorów turystyki i wypoczynku, oraz inwestorów niebojących się ryzyka. I wszystko wskazuje na to, że "stare" może być kołem zamachowym "nowego".
      Tak trzymać!!!

      • 2 0

      • czy dziedzictwo przeszłości Gdyni może w istotny sposób wpłynąć na rozwój innowacyjności i nowoczesnej turystyki?

        każde mądre i kreatywne działanie powiększy spektrum programowe dla odwiedzających turystów i na pewno pomoże w uatrakcyjnieniu pięknego miasta z marzeń.

        • 2 0

  • na tak przez 24 h

    gdynia w sieci - jestem na tak24

    • 5 0

  • taaaa

    z forum bedzie tylko duzy korek - jak zwykle. Powoza ich po miescie i na tym sie skonczy.

    • 1 2

  • IX Forum ględzenia ciągle tych samych ludzi (prawie wyłącznie z Gdyni) (2)

    Pan Sielski mógłby się wysilić, a nie bezmyślnie kwtować wierszówkę za wklejanie informacji prasowych UM Gdyni.

    Forum jest takie same co roku, co roku ci sami ludzie, te same pseudotematy, ten sam bankiet w Rodizio, te same przekonanie, że Urząd Miasta może zmienić gospodarczy krajobraz Trójmiasta.

    Najśmieszniejsze jest to, że jest to impreza stricte Gdyńska.

    Gdańsk z Sopotem robią podobne równie kretyńsko małe imprezki dla krewnych i znajomych. Wiem, bo byłem i widziałem. Nawet niewygodnych pytań nie można zadawać, bo mąci się atmosferę ogólnego sukcesu.

    Turystyka i kryzys. Rzeczywiście super tematy. Zresztą takie jak co roku (turystyka jest za każdym razem)...

    • 10 2

    • ale turystyka to najprostsza rzecz jaką się powinno zrobić IMHO

      konieczne jest zwarte dzialąnie i wspólna promocja

      • 0 0

    • ta impreza w rodizio to jakieś 30000 zł, poczestunek dla gości na nasiadówce w teatrze to kolejne 20000 zł. to jest dopiero

      przewalanie szmalcu, prokurator powinien się tym zająć w końcu

      • 0 0

  • Czy obecny kryzys jest... (1)

    tylko kolejnym rozdziałem w historii ekonomii czy też początkiem nowej ery zadecyduje Słońce Gdyni, Jej natchnienie dr Szczurek.
    Swym jakże charakterystycznym głosem, pełnym troski o wszystko i zadumy ogłosi urbi et orbi co i jak.
    Gdy będzie trzeba wierni gwardziści z rady miasta podniosą ręce głosując za jedynymi słusznymi stwierdzeniami, a pani rzecznik swoje dopowie.

    • 4 2

    • książkę napisz - śmieszne to co z siebie wydałeś

      • 0 0

  • Powinni wyciąc lasy

    przede wszystkim powinni wyciac lasy i oddac tereny deweloperem, aby ci pobudowali zamkniete osiedla dla bogaczy, gdyz tylko to przynosi zysk i prace. precz z zielenia. tako rzecze guru jkm

    • 4 1

  • Centrum

    Co można poprawić w centrum Gdańska, w centrum, którego nie ma. Bo może za centrum uznać rejon ulic Heweliusza i Rajskiej? Z potężną dziurą okoloną płotem. Można z tej dziury zrobić atrakcję turystyczną - np. otoczyć pięknym płotem , raczej murem (trwałym, żeby wytrzymał minimum 20 lat) przyozdobionym elementami nawiązującymi do dawnej zabudowy tego fragmentu miasta. Albo portretami rajców z prezydentem miasta na czele (koniecznie w strojach średniowiecznych - prezydent prezentuje się wspaniale w takim stroju). Tylko czy Portico zgodzi się na takie rozwiązanie?

    • 3 0

  • Brawo Szczurek naczelny propagandysta RP (2)

    że ten czlowiek tak sie marnuje. 30 lat temu robilby furorę jako mistrz propagandy. Szkoda że w gdyni za słowami nie idą czyny. Wszedszie słysze jakie to miasto przyjazne itd. A jak dochodzi do rankingów to jestesmy na szarym końcu. gadac sie nie chce. W Gdańsku sie buduje i nie gada. a u nas co zrujnowany teatr muzyczny, zrujnowany hotel w środku miasta, jedno centrum handlowe. To ma byc miasto przyjazne? Chyba w snach Pana gryzonia

    • 8 2

    • a Ty chyba w sanch jestes z Gdyni, zal czytac takie zaczepki

      • 1 0

    • gdynianin

      Tak, Centra handlowe i jeszcze raz centra handlowe. Niech powstaną wszędzie centra handlowe. O niczym nie marzą jak tylko spędzać tam jak najwięcej czasu. Jest to bardzo rozwojowe.

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane