• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Mieszkańcy Przeróbki ocalili bibliotekę

ms
17 maja 2022, godz. 10:30 
Opinie (189)
  • Masowy sprzeciw mieszkańców Przeróbki sprawił, że władze Gdańska wycofały się z pomysłu przeniesienia dzielnicowej filii miejskiej biblioteki na Stogi.
  • Masowy sprzeciw mieszkańców Przeróbki sprawił, że władze Gdańska wycofały się z pomysłu przeniesienia dzielnicowej filii miejskiej biblioteki na Stogi.

Walczyli, walczyli i wywalczyli. Dzięki uporowi mieszkańców Przeróbki władze Gdańska wycofały się z decyzji o przeniesieniu dzielnicowej filii biblioteki na Stogi.Wiesz, gdzie znajduje się najbliższa biblioteka publiczna?

Przypomnijmy: w ubiegłym roku władze Gdańska oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej poinformowały, że filia biblioteki przy ul. Krynicznej Mapkana Przeróbce zostanie przeniesiona na Stogi. Miałaby trafić do centrum społeczno-kulturalnego przy ul. Szpaki 1Mapka. W nowoczesnym budynku miałaby się mieścić nie tylko biblioteka, ale także pałac młodzieży, który w tym miejscu prowadziłby swoje zajęcia.

Kilkumiesięczne protesty mieszkańców PrzeróbkiMieszkańcy Przeróbki od miesięcy protestowali przeciwko tej decyzji. Tłumaczyli, że dzielnicowa biblioteka jest "nie tylko czytelniczym oknem na świat, ale także miejscem spotkań". Przekonywali, że traktują ją jak dzielnicowy dom kultury.

Protest mieszkańców Przeróbki opisywaliśmy w grudniu.

Prezydent Gdańska zmienia decyzję po spotkaniu z mieszkańcamiTe protesty nic nie dawały, aż do wczoraj, czyli poniedziałku, 16 maja.

Podczas dzielnicowego spaceru po dzielnicy, organizowanego regularnie przez gdańskich urzędników, prezydent Aleksandra Dulkiewicz zmieniła zdanie. Sprawił to liczny udział mieszkańców dzielnicy, którzy jednoznacznie bronili swojej placówki.

Biblioteka zostanie na Przeróbce, ale nie wiadomo gdziePrzyznała, że skoro tak wielu mieszkańcom zależy na utrzymaniu placówki, to "biblioteka pozostanie na Przeróbce, choć niewykluczone, że zmieni lokalizację".

Powód: obecny budynek jest w złym stanie technicznym i musi przejść remont. Miasto musi zlecić opracowanie koncepcji remontu budynku, aby poznać zakres niezbędnych prac i szacowany kosztorys.

Prezydent zapowiedziała, że równocześnie rozpoczną się poszukiwania innej lokalizacji dla biblioteki na Przeróbce, w porozumieniu z Radą Dzielnicy.
ms

Opinie wybrane


wszystkie opinie (189)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.