• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy mieszkanie to usługa. Spór na Przymorzu

Michał Brancewicz
14 lutego 2024, godz. 16:30 
Opinie (232)
Przy ul. Droszyńskiego na Przymorzu Małym mają powstać dwa budynki zamieszkania zbiorowego: akademik i aparthotel. Ich architektura może się jeszcze różnić od tej zaprezentowanej na wizualizacji. Przy ul. Droszyńskiego na Przymorzu Małym mają powstać dwa budynki zamieszkania zbiorowego: akademik i aparthotel. Ich architektura może się jeszcze różnić od tej zaprezentowanej na wizualizacji.

Wkrótce ma rozpocząć się budowa dwóch budynków przy ul. DroszyńskiegoMapka, w których znajdzie się 400 niewielkich lokali. Sąsiedzi tej inwestycji obawiają się większej liczby mieszkańców i aut w okolicy, bo miejsc parkingowych przybędzie niewiele. Inwestycja jest zgodna z miejscowym planem, który co prawda na budowę tradycyjnych mieszkań nie pozwala, ale na obiekty zamieszkania zbiorowego już tak.Czy ustawodawca powinien uniemożliwić budowę obiektów zamieszkania zbiorowego na terenie usługowym?

Działki przy ul. Droszyńskiego na Przymorzu Małym należą do firmy Torus.

Po sąsiedzku wybudowała ona już biurowiec Format, a w przyszłości zagospodaruje też teren dawnej fabryki słodyczy Bałtyk.

Deweloper ma pozwolenie na budowę przy ul. Droszyńskiego dwóch nowych budynków już od maja 2022 roku.

Usługi to dziś już nie tylko biura i hoteleObowiązujący od 2011 roku miejscowy plan pozwala na wzniesienie w tym miejscu budynków usługowych do wysokości 24 metrów. Przy czym, o czym nie wszyscy wiedzą, słowo "usługi" oznacza w dokumentach planistycznych nie tylko biura czy hotele, ale także tzw. obiekty zamieszkania zbiorowego.W ostatnich latach, na terenach usługowych, deweloperzy coraz częściej stawiają właśnie budynki z niewielkimi lokalami mieszkalnymi. W zależności od przeznaczenia określane są one zwykle jako akademiki lub aparthotele.

I tak jest również w tym przypadku.

- Pozwolenie przewiduje budowę hotelu akademickiego z 234 lokalami oraz hotelu apartamentowego ze 166 lokalami, z których prawie wszystkie będą dwupokojowe - informują przedstawiciele dewelopera. - Ponadto projekt zakłada także zlokalizowanie dwóch lokali usługowych na parterze.

Dużo lokali mieszkalnych, niewiele miejsc parkingowychCzym w praktyce różni się budynek mieszkalny od budynku zamieszkania zbiorowego? Poza tym, że charakter pobytu w takim miejscu jest czasowy, to prawo wymaga też innej - mniejszej - liczby miejsc parkingowych.

W obu nowych budynkach przy ul. Droszyńskiego powstanie łącznie 89 takich miejsc w garażu podziemnym.I tego właśnie najbardziej obawiają się okoliczni mieszkańcy.

- Największym problemem dla mieszkańców jest funkcja nowych budynków. Gdy kilka lat temu kupowali swoje lokale mowa była, że powstaną tam biura - mówi Marcin Mickun, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Przymorze Małe. - Zabudowa mieszkaniowa jest na tych działkach niedozwolona, ale budując mikrokawalerki obchodzi się zapisy miejscowego planu. A takie obiekty nie muszą mieć dużej liczby miejsc parkingowych, jak jest w przypadku normalnych budynków mieszkalnych.
Warto jednak przypomnieć, że na bazie tego samego miejscowego planu, w latach 2015-2021 powstało osiedle IdeaMapka składające się z 11 budynków. To właśnie mieszkańcy tego osiedla zaalarmowali przewodniczącego zarządu rady dzielnicy o planowanej inwestycji przy ul. Droszyńskiego.

Sylwetki dwóch planowanych budynków przy ul. Droszyńskiego. Za nimi widać budynki osiedla Idea, którego mieszkańcy obawiają się nowego sąsiedztwa.  Sylwetki dwóch planowanych budynków przy ul. Droszyńskiego. Za nimi widać budynki osiedla Idea, którego mieszkańcy obawiają się nowego sąsiedztwa.
Marcin Mickun zorganizował we wtorek spotkanie wszystkich zainteresowanych tą sprawą. Pojawiło się ok. 100 osób.

O spotkaniu informowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Dziękujemy! Pod wpisem rozgorzała dyskusja, która liczy już ponad 140 komentarzy.

Protest przeciwko mikroapartamentowcom (155 opinii)

Mieszkańcy Przymorza i Oliwy zwierają szyki w walce przeciwko planom budowy kolejnych 450 "apartamentów" na wynajem przy ul. Droszyńskiego.
Mieszkańcy Przymorza i Oliwy zwierają szyki w walce przeciwko planom budowy kolejnych 450 "apartamentów" na wynajem przy ul. Droszyńskiego.


Mieszkańcy chcą rozmawiać, deweloper mówi, że nie było chęci do dialoguJakie są efekty wtorkowego spotkania?

- Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją do inwestora, w której proszą o spotkanie i konsultacje społeczne - dodaje przewodniczący. - Wcześniej nikt ze strony inwestora nie kontaktował się w tej sprawie z radą dzielnicy czy poszczególnymi radnymi.
W rozmowie z nami przedstawiciele dewelopera przekonują, że podejmowali oni próby wyjścia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ale nie było widać chęci wejścia w rzeczywisty dialog.

Jak słyszymy od inwestora, oba budynki będą budowane jednocześnie. Realizacja formalnie już się rozpoczęła, natomiast szczegółowy harmonogram budowy zależeć będzie od ustaleń z inwestorem docelowym, czyli firmą, która po zakończeniu budowy stanie się właścicielem obu budynków przy ul. Droszyńskiego.

Miejsca

  • Torus Gdańsk, al. Grunwaldzka 413

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (232)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane