Fakty i opinie

Mało pasażerów w komunikacji. ZTM stracił 5 mln zł w miesiąc

Najnowszy artukuł na ten temat

Dozowniki z płynem do dezynfekcji w autobusach i tramwajach

Często zdarza się, że puste tramwaje są również w godzinach szczytu. Nagranie z piątku, 13.11.2020

Niemal 5 mln zł mniej wpłynęło do kasy ZTM ze sprzedaży biletów w październiku tego roku w porównaniu do października 2019 roku. Przedstawiciele organizatora przewozów szacują straty, które spowodowała pandemia koronawirusa. Zapowiadają jednak, że w najbliższym czasie cięć w liczbie kursów autobusów i tramwajów nie będzie.Tramwaje/autobusy w twojej okolicy w ostatnich tygodniach:

jeżdżą prawie puste, rzadko kiedy jest więcej osób 27%
są wypełnione, ale nie są przepełnione - tłok ostatnio się zmniejszył 39%
są przepełnione w godzinach szczytu i puste poza nimi 21%
są cały czas przepełnione 13%
zakończona Łącznie głosów: 1232
Przypomnijmy: zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd w tramwajach i autobusach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych siedzisk.

Choć miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej jest mniej, zamknięcie szkółniektórych gałęzi gospodarki, zalecenie pracy zdalnej oraz ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii wpłynęły znacząco na liczbę pasażerów, którzy na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej.

Czytelnicy regularnie informują nas o pustych autobusach i tramwajach - nawet w godzinach szczytu. Przedstawiciele ZTM nie potrafią jednak w tej chwili wskazać, ile osób średnio korzysta z komunikacji miejskiej od wprowadzenia jesiennych obostrzeń.

- Strefa czerwona funkcjonuje dopiero od niespełna miesiąca. To za krótki okres, by móc ocenić pełną skalę spadku liczby pasażerów, spowodowaną najnowszymi restrykcjami rządowymi - tłumaczy Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.
Warto jednak zaznaczyć, że organizator przewozów do oceny obłożenia składów wykorzystuje też m.in. bramki zliczające. Na tej podstawie można stwierdzić, że sytuacje przekroczenia limitu wynoszącego 30 proc. pojemności pojazdu zdarzają się wyłącznie incydentalnie i są przez ZTM systematycznie korygowane za pomocą choćby tzw. kursów bisowych (zdublowanych) lub przez oddelegowanie na te trasy bardziej pojemnych pojazdów.

Październik 2020 i 2019. Wpływy o prawie 5 mln zł niższe- Nie dysponujemy "bankiem" wolnych pojazdów do wykorzystania w dowolnym momencie. Tego typu czynności są realizowane głównie poprzez przesunięcia pojazdów między liniami. Optymalizujemy przydział taboru, aby zapewnić pasażerom możliwie najlepsze warunki podróży - podkreśla Zygmunt Gołąb.

ZTM Trójmiasto - rozkładyZmniejszenie liczby pasażerów przekłada się jednak na straty ZTM. W październiku tego roku wpływy z biletów wyniosły 5 mln 692 tys. 867 zł. W analogicznym miesiącu rok wcześniej organizator przewozów sprzedał bilety na kwotę 10 mln 164 tys. 574 zł.

Cięć w kursach na razie nie będzieW tym miejscu należy podkreślić, że 1 kwietnia tego roku podniesiono ceny biletów, więc nominalna wartość sprzedaży jest jeszcze niższa. Mimo to ZTM nie zamierza w najbliższym czasie ciąć kolejnych kursów.

- W trosce o komfort i bezpieczeństwo pasażerów nie chcemy ograniczać liczby kursów autobusów i tramwajów i póki co nie prowadzimy prac w tym kierunku, wręcz przeciwnie: dodajemy kursy bisowe tam, gdzie istnieje taka potrzeba (linia 186 od soboty, 14.11.2020 r., kurs bisowy o godz. 05:27) czy też dokonujemy zmian taborowych (linia autobusowa 132 od poniedziałku, 16.11.2020 r., na porannych kursach obsługiwana taborem przegubowym) - podsumowuje Zygmunt Gołąb.

Opinie (303) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Godziny szczytu i pusty tramwaj

  Coraz więcej bezrobocia i biedy dlatego wszędzie pusto.A le w jedynce o 19 .30 i w Teleekspresie będą trąbić że Polacy wracają z Zachodu bo tu zarobki powoli się wyrównują ...a ludziom żyje się coraz lepiej

  • 230 71

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Godziny szczytu i pusty tramwaj

  bezkuteczny brak lawki!

  Od pol roku brakuje skradzionej lawki na przystanju agrarna!Jest tan tez od pol roku wybita szyba w wiacie!przystanek 01 w kierunku Wrzeszscza.Wszelkie proby informacjt do Daid nie daja skutku.Trzeba siadac pod golym niebem na betonowym murze!Gait odpowiada w emliach,ze to nie ich tylkormy ams,a oni na okragro nowe reklamy pakuja ,a lawki i szyby nie zrobia

  • 54 17

 • Niechay jeżdżą półpuste,zmniejszy to ilość zakażeń.Na początku pandemii okroili kursy i było multum zakażeń.Mamy wyjątkowy stan,ludzie stracili pracę,studenci i uczniowie siedzą w domu,podobnie starsi.Czas wyjąć z sakiewki pieniądze zarobione z okresu prosperity a nie narzekać na straty...ten stan może potrwać jeszcze miesiącami.I ceny za bilety powinny być mniejsze adekwatne do realnych zarobków rodaków w większości robiących za minimalną albo na czarno.

  • 97 40

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Godziny szczytu i pusty tramwaj

  bo Gait nie zajmuje się wiatami i przystankami

  • 16 2

 • To trzeba ciąć kursy, a nie dodawać bisy albo puszczać bez sensu przegubowe autobusy, które jeżdżą puste. No ale ZTM wie lepiej

  • 35 96

 • Gospodarka wkrótce runie.

  Z pustego i Salomon nie naleje. Będzie się działo! Nie będzie kasy nie tylko na walkę z Covidem, ale i z innymi chorobami. O innych sferach życia nawet nie wspomnę. To co, wprowadzamy lockdown? Za rok obudzimy się w średniowieczu.

  • 96 48

 • weźcie z kasy z wiosny

  kupiłem córce semestralny bilet i siedziała w domu.

  • 106 9

 • Tak jest rujnowane państwo polskie przez nielegalne zamykanie gospodarki przez Morawieckiego.
  Generalnie polecam rower. Koszt eksploatacji znikomy a jest zdrowo i paradoksalnie szybko :)
  Świadomie zrezygnowałem z samochodu. Same plusy a jaka kondycja i rzeźba :)

  • 65 68

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Godziny szczytu i pusty tramwaj

  Nie masz innych problemow? Co za......

  • 12 9

 • A 25 milionów na Renomę pooooooszło!

  • 155 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.