• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na inwestycje w parku Oliwskim jeszcze poczekamy

Katarzyna Moritz
22 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
W Parku Oliwskim odbyło się 11 edycji międzynarodowego festiwalu Mozartiana. Wszystko wskazuje na to, że zniknie on z tego miejsca. W Parku Oliwskim odbyło się 11 edycji międzynarodowego festiwalu Mozartiana. Wszystko wskazuje na to, że zniknie on z tego miejsca.

Szumnie zapowiadane inwestycjeparku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska będą musiały poczekać, gdyż najpierw mają być przeprowadzone badania historyczne i archeologiczne zabytkowego ogrodu. Teraz jedynie rekomenduje się, by nie odbywały się w nim masowe imprezy, jak Mozartiana. Ma też być zatrudniony inspektor parku.



Czy park Oliwski wymaga dużych zmian?

Właśnie zakończyła prace rada programowa parku, która przez ostatnie kilka miesięcy pracowała nad wytycznymi do projektu rewaloryzacji parku Oliwskiego, a także jego modelu organizacyjnego.

Utworzenie rady to efekt kontrowersji, jakie się pojawiły pod koniec zeszłego roku, po zapowiedzi dużych zmian w parku Oliwskim. Ogłoszono wtedy, że planuje się budowę nowej palmiarni z kawiarnią, jednak już bez 180-letniego daktylowca, który miałby być zastąpiony nowym. Ponadto, w Pałacu Opatów miałby powstać butikowy hotel i restauracja, miałby też stanąć nowy budynek obok zabytkowej wozowni.

Czytaj też: Palma w parku Oliwskim doczeka się większej rotundy

Po protestach mieszkańców miasto wycofało się z pomysłu ususzenia 180-letniego daktylowca i zapowiedziało budowę nowej palmiarni. W środę, podczas spotkania z mieszkańcami, rada programowa i władze Gdańska przedstawiły plany działania związane z palmiarnią.

- Obecnie opracowywany jest projekt zabezpieczenia palmy. Na sezon zimowy będzie ona odpowiednio chroniona. Równolegle przygotowywany jest projekt związany z palmiarnią i oranżerią. Mamy również finansowanie na budowę nowej rotundy. Zakładamy, że inwestycja ruszy w przyszłym roku - zapewniał Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej.
Palma w parku Oliwskim ma ponad 17 m i ciągle rośnie. Ma zyskać jednak nową rotundę. Palma w parku Oliwskim ma ponad 17 m i ciągle rośnie. Ma zyskać jednak nową rotundę.
Mało konkretów rekomendowanych przez radę

Rada sugeruje, że park ma być najpierw poddany szczegółowej diagnozie i - zanim nastąpią spektakularne działania inwestycyjne (szacowane na 55 mln zł) - mają zostać przeprowadzone dodatkowe badania historyczne i archeologiczne, gdyż głównym celem jest odtworzenie kształtu parku z XVIII w.

- Park Oliwski jest bardzo cennym, unikatowym zabytkiem sztuki ogrodowej. Charakteryzuje go nawarstwiony układ kompozycyjny i złożona stylistyka, której rozczytanie wymaga szczegółowych badań. Wielką wartością parku są czytelne do dziś barokowe osie kompozycyjne, podkreślający je kanał czy wyprowadzająca widok w kierunku morza tzw. Droga do wieczności - mówi ogrodnik miejski Joanna Paniec, pracująca w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Badania mają na celu pokazanie m.in. jak pierwotnie wyglądał układ ścieżek spacerowych i czy warto go przywrócić oraz z czego była wykonana nawierzchnia. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwają te badania, gdyż dokumentacja dotycząca parku jest rozproszona w różnych, także zagranicznych, archiwach.

Park bez festiwalu Mozartiana, paradujących pawi, za to z inspektorem

Jeszcze przed wykonaniem studium historyczno-kompozycyjnego parku, rada rekomenduje zwiększenie nakładów finansowych na bieżące funkcjonowanie parku, sporządzenie jego regulaminu oraz powołanie stałej rady eksperckiej i zespołu pracowników parku.

Ponadto park Oliwski ma być przekształcony w odrębną jednostkę budżetową i w nawiązaniu do tradycji miałby być powołany inspektor ogrodu, który czuwałby nad nim.

- Należy też określić chłonność użytkową parku, aby nie dopuścić do jej przekroczenia - imprezy masowe, takie jak Mozartiana, są według rady niewskazane. To park zabytkowy, nie rekreacyjny - wyjaśnia jeden z członków rady, Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.
W listopadzie zakładano powyższe inwestycje w Parku Oliwskim. W listopadzie zakładano powyższe inwestycje w Parku Oliwskim.
Wycofano się też z pomysłu, by w Pałacu Opatów powstał hotel butikowy, ale nadal ma tam istnieć Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego. W tym roku miały w parku pojawić się spacerujące po nim pawie, ale jak na razie nie zapowiada się, by to rychło nastąpiło.

Rekomendacje rady są więc bardzo ogólne i nie do końca wiadomo, jak duże inwestycje ostatecznie będą realizowane. Prezydent Paweł Adamowicz zapowiada, że mają one ruszyć najwcześniej w 2018-2019 roku. Urzędnicy twierdzą, że bardziej szczegółowe opracowanie rekomendacji rady ma być dostępne od 28 września na stronie internetowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Teraz wykonywane są jedynie mniejsze inwestycje. Trwają przygotowania do remontu Groty Szeptów. Gotowy jest już projekt wraz z kosztorysem. Trwają również wspomniane wyżej przygotowania do zabezpieczenia roślinności w istniejącej rotundzie na zimę 2016/2017 i na czas prowadzonych w przyszłości robót. Zmodernizowane zostały też wszystkie mostki w parku.

Kup sobie ławkę

Remont parku mogą wesprzeć darczyńcy poprzez zakup ławki, która zostanie postawiona na terenie parku. Koszt minimalny to 4500 zł. W tej cenie Fundacja Gdańska, która koordynuje projekt, zapewnia umieszczenie tabliczki z dedykacją (albo logo firmy), a ZDiZ zobowiązuje się do konserwacji i naprawy mebla.

- To solidne, dębowe ławki stylizowane na te z angielskich ogrodów - mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej. - W planach jest wymiana wszystkich 98 ławek, a docelowo postawienie 121 w całym parku. Będziemy jednak prowadzić to kwartałami. W pierwszej kolejności wymienione zostaną meble w okolicach Pałacu Opatów. Pierwsze 16 spośród 24 lokalizacji jest już zarezerwowanych - w 80 proc. przez osoby prywatne, które w ten sposób chcą sprawić komuś prezent albo mają wspomnienia związane z tym miejscem.
Nowe ławki zostaną postawione z końcem października. Obecnie w parku Oliwskim można korzystać z prototypu, który stanął w ogrodzie na tyłach Pałacu Opatów. Mebel zafundował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Opinie (107) 2 zablokowane

  • rady, spółki, pełnomocnicy, doradcy...

    Arena Gdańsk Operator Sp. z o.o.,
    Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.,
    TBS "Motława" Sp. z o.o.,
    Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
    - ciekawe kto zasiada w zarządach i radach nadzorczych? Kiedy odbywają się posiedzenia? Czy są rejestrowane?
    I jeżeli powstanie coś jeszcze, np. pełnomocnik, doradca prezydenta, kolejna spółka to kto zasiądzie na stołkach i za ile?

    • 7 3

  • Panie Strug....

    Panu juz podziekujemy.Radny bezradny...

    • 8 3

  • Mozartiana

    tylko w Parku Oliwskim
    przeciez ten park jest dla ludzi a nie dla kolejnej grupy obibokow - pseudoexpertow ktorzy szukaja roboty na lata

    • 12 3

  • Strugu, to nie jest twój prywatny Park

    nie obe.raj się na całą Oliwę.

    • 11 4

  • ambicja Gdańska (1)

    Taki park musi kosztować. To jedna z pereł Gdańska. Ambitne miasto powinno starać się o utrzymanie w dobrym stanie wspaniałego zabytkowego parku. Także na gustowne, zgodne ze stylem parku, powiększenie palmiarni nie można skąpić.

    • 12 0

    • zgadza sie

      • 0 0

  • jak tam Małaczek, Strugu?

    był jakiś ochlej po wywaleniu przychodni?

    Postawił chociaż grantsa na ceracie?

    • 5 2

  • Brawo mieszkańcy!

    bez Was zniszczyliby ten park do końca! Akurat Mozartiana jako jedyna impreza tu pasuje. Jednak hotele i budowa osiedla w tym parku to kpina!!! Nawet komuna bardziej szanowała ten zielony zabytek niż obecna władza, a na imprezy masowe są tereny wokół stadionu.

    • 13 3

  • park Oliwski

    Nazwy własne parków należą do nazw obiektów miejskich (podobnie jak nazwy ulic, alei, placów, mostów, cmentarzy, kościołów, pałaców i innych budowli miejskich), a w nazwach tego typu pierwszy wyraz jeśli jest to wyraz typu ulica, aleja, plac, most, cmentarz, kościół itp. piszemy małą literą. Natomiast wyraz imienia w nazwach tych parków podobnie jak w nazwach szkół, muzeów i innych instytucji nie jest wyrazem samodzielnym (pełni funkcję przyimka), a takie wyrazy w wielowyrazowych nazwach własnych wszystkich typów zapisujemy od małej litery (podobnie jak wyrażenia pod wezwaniem, do spraw, na rzecz itp.), niezależnie od tego, czy piszemy je w całości (np. park Brzeźnieński imienia Jana Jerzego Haffnera), czy w skrócie (np. park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera). Oczywiście, jeśli wyraz imienia występuje w nazwie własnej jako wyraz samodzielny, piszemy go dużą literą, np. kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny.

    • 1 2

  • Mozartiana

    Chyba się "przesłucham" - wg p. Struga ma nie być Mozartiana?! Toż to jest jeden z tych pomysłów, które przyciągają do nas ludzi z całego Pomorza, Polski i częściowo świata. Głupota! Co do strażnika Parku to zgoda. Sama b. często przypominam, że po Parku nie można jeździć, że nie wolno skracać sobie drogi przez trawniki, że nie wolno krzyczeć. Boję się, że na inwestycje trzeba będzie poczekać, skoro Rada nie ma swojego konkretnego zdania.

    • 4 2

  • W Gdańsku (1)

    przydałby się ogród botaniczny z prawdziwego zdarzenia,a nie tylko beton.

    • 4 2

    • Tak, to dobry pomysl

      najwyrazniej jacys ze wsi neguja, bo jeszcze sie nie nacieszyli betonem...

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane