• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Najważniejsze inwestycje w trakcie prezydentury Pawła Adamowicza

Krzysztof Koprowski
16 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Paweł Adamowicz przyczynił się do budowy pierwszego i na razie jedynego w Polsce tunelu drogowego pod rzeką. Druga konstrukcja tego typu, w Świnoujściu, wciąż pozostaje w sferze planów. Paweł Adamowicz przyczynił się do budowy pierwszego i na razie jedynego w Polsce tunelu drogowego pod rzeką. Druga konstrukcja tego typu, w Świnoujściu, wciąż pozostaje w sferze planów.

Ponad 20-letnia prezydentura Pawła Adamowicza bogata była w inwestycje, które całkowicie zmieniły oblicze Gdańska. Przypominamy najważniejsze projekty infrastrukturalne oraz obiekty, które powstały w czasach jego urzędowania - zarówno realizowane i finansowane przez miasto, jak i władze wyższego szczebla, a także inwestorów prywatnych.Tunel pod Martwą Wisłą oraz układ transportowy do portuTrudno dzisiaj w to uwierzyć, ale 20 lat temu tereny portowe po wschodniej stronie Martwej Wisły (w tym Port Północny) były pozbawione wygodnego połączenia drogowego. Ciężki transport odbywał się zdegradowanym Mostem Siennickim zobacz na mapie Gdańska (wyremontowanym w 2015 r. wraz z torowiskiem tramwajowym na Przeróbce).

Dzisiaj ruch TIR-ów, który znacznie wzrósł na przestrzeni dwóch dekad (przede wszystkim za sprawą budowy terminalu kontenerowego), odbywa się niemal bezkolizyjnie Trasą Sucharskiego zobacz na mapie Gdańska wraz z mostem wantowym im. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska (oddanym do użytku w 2001 r.) oraz Obwodnicą Południową zobacz na mapie Gdańska (2012 r.).

Powstał też pierwszy w Polsce podwodny tunel drogowy zobacz na mapie Gdańska (2016 r.), który pozwolił na wyprowadzenie ruchu ciężkiego pojazdów z rejonu ul. Marynarki Polskiej z pominięciem centrum Gdańska. Jego realizacja ułatwiła też dojazd do osiedli Dolnego Tarasu.

Swoją "cegiełkę" do rozwoju portu dołożyli też kolejarze, którzy w 2015 r. zastąpili wąskie gardło w postaci jednotorowego, wyeksploatowanego mostu kolejowego przez Martwą Wisłę nową, dwutorową konstrukcją zobacz na mapie Gdańska.Zagłębie biurowców, galerie handlowe, rekordy wysokości


Dwie pierwsze kadencje Adamowicza przypadły na czas ogromnych trudności gospodarczych. W rekordowym 2002 r. bezrobocie rejestrowane w Gdańsku osiągnęło poziom ponad 13 proc., w województwie 22,4 proc., zaś w całej Polsce 20 proc.

Dzisiaj po przeorientowaniu gospodarki z przemysłu (w Gdańsku przede wszystkim ograniczona została produkcja stoczniowa) na rynek usług i handlu udało się zejść z poziomem bezrobocia w Gdańsku do poziomu zaledwie 2,9 proc. (dane za 2017 r.), a na rynku pojawiło się zjawisko praktycznie nieznane 20 lat temu, czyli znaczny udział obcokrajowców wśród osób zatrudnionych.

Na Przymorzu Małym i w Oliwie wyrosły trzy duże kompleksy biurowców: Arkońska Business Park, Olivia Business Centre oraz Alchemia. W ramach tego drugiego powstał też najwyższy budynek w Trójmieście - Olivia Star zobacz na mapie Gdańska o wysokości 156 metrów do dachu.

Inwestycje biurowe w TrójmieścieCeremonia wmurowania kamienia węgielnego na budowie najwyższego budynku w Gdańsku: biurowca Olivia Star w kompleksie biurowym Olivia Business Centre przy al. Grunwaldzkiej Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego na budowie najwyższego budynku w Gdańsku: biurowca Olivia Star w kompleksie biurowym Olivia Business Centre przy al. Grunwaldzkiej
Całkowitemu przeobrażeniu uległ handel. Typowe dla miast ulice handlowe zostały zastąpione galeriami handlowymi, wśród których należy wymienić m.in. Galerię Bałtycką (2007 r.) oraz Forum Gdańsk (2018 r.). Wzdłuż obwodnicy powstały też duże skupiska wielkopowierzchniowe handlu - przede wszystkim wokół Ikei (otwarcie w 1998 r.) oraz Designer Outlet Gdańsk (2005 r.).

Drogi rowerowe oraz komunikacja miejska


Paweł Adamowicz był pierwszym włodarzem w Polsce, który zaczął traktować ruch rowerowy nie tylko w kategorii rekreacji, ale codziennych dojazdów do pracy. To za jego rządów powstała w Gdańsku spójna sieć dróg rowerowych, a miasto zyskało tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Wycofanie z eksploatacji Ikarusów w 2009 r. Wycofanie z eksploatacji Ikarusów w 2009 r.
Warto tutaj przypomnieć też postać jego bliskiego współpracownika, Antoniego Szczyta (zginął podczas urlopu w 2010 r.), który był orędownikiem budowy tras rowerowych jako obligatoryjnego wyposażenia przy remoncie lub budowie nowych dróg dla kierowców aut.

Adamowicz starał się modernizować infrastrukturę tramwajową. W ciągu 20 lat wyremontowano niemal wszystkie torowiska i dodatkowo wprowadzono do służby na masową skalę tramwaje przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wraz z modernizacją taboru tramwajowego spore nakłady finansowe szły również na wymianę taboru autobusowego. W 2009 r. Gdańsk zrezygnował z wysokopodłogowych Ikarusów, podczas gdy Katowice uczyniły to dopiero ubiegłym roku, zaś Lublin w 2017 r.

Nowe ikony architektoniczne Gdańsk


Za rządów Pawła Adamowicza powstały co najmniej trzy budynki użyteczności publicznej, które stały się nowymi, rozpoznawalnymi ikonami architektonicznymi Gdańska:


Warto odnotować także budowę hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena zobacz na mapie Gdańska na granicy Gdańska i Sopotu (2010 r.) oraz Teatru Szekspirowskiego zobacz na mapie Gdańska (2014 r.).

Kalendarz imprez w TrójmieścieRozwój infrastruktury rekreacyjnej


Choć przez wszystkie kadencje Adamowicza mówiło się o nieustannym "betonowaniu Gdańska", zmarły tragicznie prezydent przyczynił się do powstania największego w Gdańsku Parku Nadmorskiego im. Reagana zobacz na mapie Gdańska (2003 r.).

Jak sam zawsze podkreślał, była to jedna z inwestycji, za którą był w momencie powstania silnie krytykowany przez opozycyjnych polityków i właścicieli ogródków działkowych i - co zdecydowanie rzadziej się zdarzało - chwalony, gdy teren ten został zagospodarowany na ogólnodostępny park.

W ostatnich latach jego urzędowania rozpoczęto również odnowę zagospodarowania Parku Oruńskiego zobacz na mapie Gdańska oraz Parku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska.
Park Nadmorski w Gdańsku powstał w miejscu nieużytków i licznych ogródków działkowych. Park Nadmorski w Gdańsku powstał w miejscu nieużytków i licznych ogródków działkowych.


Pomorska Kolej Metropolitalna

Przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Jasieniu. Przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Jasieniu.
Pomorska Kolej Metropolitalna (2015 r.) nie była wprawdzie realizowana przez Miasto Gdańsk, lecz samorząd województwa. Udział Gdańska i jego dotychczasowego włodarza w lobbowaniu na rzecz jej realizacji oraz współpracy jest jednak nie do przecenienia. Gdańsk dołożył się również do budowy węzłów integracyjnych w obrębie przystanków.

Warto pamiętać, że początkowo miasto planowało w śladzie zdemontowanej po wojnie kolei kokoszkowskiej budowę tramwaju oraz drogi dla samochodów i rowerów. Ostatecznie częściowo wycofano się z tych planów (pozostawiono niewielkie rezerwy terenów), otwierając tym samym drogę do realizacji infrastruktury kolejowej.

Rozwój portu lotniczego im. Lecha Wałęsy

Gdańskie lotnisko jest obecnie trzecim portem lotniczym w kraju pod względem natężenia ruchu pasażerskiego. Gdańskie lotnisko jest obecnie trzecim portem lotniczym w kraju pod względem natężenia ruchu pasażerskiego.
W trakcie rządów Pawła Adamowicza port lotniczy rozrósł się z niewielkiego regionalnego lotniska do trzeciego pod względem natężenia ruchu pasażerskiego obiektu w Polsce.

Na początku pierwszej kadencji Adamowicza, rocznie korzystało z lotniska niespełna 250 tys. osób. W 2017 r. liczba ta urosła do ponad 4,6 mln zł.

W trakcie kadencji Adamowicza powstał także nowoczesny terminal oraz zmodernizowano system nadzoru nad ruchem lotniczym, zaś dojazd na lotnisko możliwy jest zarówno pociągiem, jak czteropasową Trasą Słowackiego.

Nowe osiedla mieszkaniowe na Południu

Południe to dzisiaj miejsce zamieszkania ponad 70 tys. mieszkańców. Południe to dzisiaj miejsce zamieszkania ponad 70 tys. mieszkańców.
W momencie, gdy Paweł Adamowicz zaczynał karierę na stanowisku prezydenta Gdańska w 1998 r. pojęcie dzielnic południowych istniało w świadomości niemal wyłącznie urbanistów, a miejsca zajmowane dzisiaj przez niezliczone osiedla były wykorzystywane jeszcze na potrzeby rolnictwa. Dzisiaj Południe zamieszkuje ponad 70 tys. osób, a z każdym rokiem przybywa kolejnych budynków.

Wprawdzie wciąż nie nadąża za tym infrastruktura komunikacyjna, choć przez dwie dekady prezydentury Pawła Adamowicza udało się wznowić przerwane w latach 80. prace nad budową Trasy W-Z i "dociągnąć" ją do obwodnicy (2011 r.) oraz zbudować pierwszą po przemianach ustrojowych zupełnie nową trasę tramwajową na Chełm (2006 r.), którą następnie wydłużono do ul. Świętokrzyskiej wraz z budową al. Havla zobacz na mapie Gdańska (2012 r.).

Czytaj też: Gdańsk Południe - dzielnice młodych ludzi

W trakcie budowy jest ul. Nowa Bulońska zobacz na mapie Gdańska z torowiskiem tramwajowym oraz węzłem przesiadkowym tramwaj-autobus w pobliżu skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową.

Warto zwrócić uwagę, że Gdańsk wraz z rozwojem Południa zrealizował też kilkanaście zbiorników retencyjnych, które nie tylko mają chronić Gdańsk przed podtapianiem (praktyka ostatnich lat pokazuje, że potrzeba ich jeszcze więcej), ale również stanowią atrakcyjne miejsca do spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców. To sytuacja wyjątkowa na tle innych nowych dzielnic w polskich miastach, które są niemal pozbawione terenów rekreacyjnych.

Czytaj też: Tak wyglądało (nie)dawno Trójmiasto

Opinie (671) ponad 20 zablokowanych

 • brawo. ma się czym pochwalić (59)

  Aleja Grunwaldzka Niepodległośći Zwycięstwa Gdańsk Gdynia powinna nosić jego imię!

  • 302 285

  • centrum handlowe Forum im Pawła Adamowicza! (13)

   • 55 29

   • Jak Kielnienska zmienilaby nazwę to może wreszcie byłby remont i budowa chodnika?

    • 17 5

   • w sumie to mogłoby być (3)

    zamiast pomnika np. upamiętnić cały ten teren jego imieniem

    • 16 7

    • Bez przesady!! (1)

     • 21 18

     • dokladnie to trzymalo PO jak planowano pochowek sw. p Prezydenta

      w Katedrze na Wawelu

      • 2 0

    • Tak policzyłem i jeszcze jedna inwestycja gdzieś umknela

     Inwestycji jest 17 a mieszkań 18!?

     • 39 38

   • Gdańsk im Pawła Adamowicza! (1)

    • 11 25

    • głupota ludzka nie zna granic

     Na Kaczyńskiego narzekacie a kolejnego sami wpychacie. Czyli tamten nie bo PiS a ten dobrze bo PO. Ludzie sami się podzieliście na głąbów i jeszcze większych głąbów. Skończcie z polityką w takiej formie.

     Sam prezydent nigdy by tego nie chciał. Nie pomniki, nie ulice , nie place winny nosić jego imię.

     Nie można w UM Gdańska znaleźć 2 x 2 m miejsca i wstawić jakąś tabliczkę upamiętniającą ?

     • 1 0

   • (1)

    Jestem za Forum Adamowicza! Jest ono umiejscowione w centrum Gdańska, ludzie często go krytykowali za betonowanie Gdańska a prawda taka, że ta budowla przetrwa ich wszystkich.

    • 29 22

    • Ty tak naprawdę czy tylko powiększ te glupoty

     • 11 15

   • Ja pier.. Może jeszcze żabka imienia p. prezydenta

    Lepiej zmienić nazwę portu lotniczego

    • 16 13

   • Nazwę Lotniska zmieńcie !

    • 6 6

   • Lotnisko im Adamowicza! (1)

    • 3 2

    • Poczekajcie, emocje opadną i na pewno na spokojnie wymyśli się wspólnie godny, odpowiedni i akceptowany społecznie sposób upamiętnienia Prezydenta.

     • 4 2

  • Bardzo dużo zrobił! (6)

   Dzieki niemu Gdańsk był / jest olbrzymim placem budowy. A to świadczy o inwestycjach, dzięki którym miasto się rozwijało. Bo przecież więcej wpłynie do kasy miasta z podatków od lokali mieszkalnych oraz usługowych, niż od leżącego odłogiem pola! O innych aspektach nie wspominając.
   Jego oczkiem w głowie był ECS. Moim zdaniem to właśnie to miejsce powinno nosić jego imię!

   • 48 28

   • Czy aby napewno? (1)

    Czy nie uważasz, że gdyby kto inny był u władzy nie wybudowano by tego samego?
    Bardzo żałuję stratę prezydenta i na pewno nie zasłużył na śmierć - nie zmienia to faktu że Jego - szczególnie - ostatnie decyzje były baaaardzo kontrowersyjne i niepotrzebne. Nie chcę roztrząsać tematu.
    Cześć Jego pamięci .

    • 45 15

    • Może inny zrobiłby tyle samo, a może i więcej, ale tu oceniamy Adamowicza, nie odnosimy się do nikogo innego.

     • 16 5

   • Co za tępe łby

    • 5 8

   • byl w kazdym zarzadzie wiekszej spolki. Gdansk za Najjasniejszej Rzeczpospolitej byl (2)

    najbogatszym miastem Polski. sytuacja jest podobna. nie ma wojen. ludzie sie bogaca i inwestuja. Gdansk wraca w swoje utarte tory od 700 lat. za 10 lat Gdansk bedzie jeszcze bogatszy i kto wie czy nowy prezydent nie otworzy nowe horyzonty. Gdansk czekal dugo na nowe rozdanie.

    • 4 3

    • Zawsze dobrze przeczytać parę linijek analizy od totalnego ignoranta. (1)

     Wartość poznawcza żadna, ale jest się chociaż z czego pośmiać.

     • 1 3

     • Ignorant

      Wlasnie przeczytalem co napisales ....

      • 1 0

  • Zwłaszcza za to że przez 20 lat wyremontowano może ze 25% Zwycięstwa-Grunwaldzkiej w Gdańsku (1)

   • 25 9

   • więcej, to nie zaniedbana Gdynia,

    • 5 10

  • zapomnieliście napisać o tym co nie powstało (16)

   np. normalny, spójny system ścieżek rowerowych od osiedli do szkół, naprawa dziurawych ulic czy brak chodników w wielu newralgicznych miejscach - to zaniechanie i porażka

   • 27 44

   • Pokaż mi miasto... (15)

    Gdzie nie ma już nic do zrobienia. Nie tylko w Polsce, ale w Europie. Nie ma takiego. W każdym coś zawsze jest do zrobienia. Ale z tych polskich miast to właśnie w Gdańsku najwięcej zrobiono. Zresztą to tutaj w Polsce żyje się najlepiej. Ja wiem, że wszyscy by chcieli wszystkonjuż tu, teraz, od razu! Ale tak się nie da. 44 lata komunistycznej niewoli zrobiły swoje i trzeba to nadganiać. I Gdańsk to robi wyśmienicie. Zanim następnym razem zaczniecie narzekać, to pomyślcie sobie że w innych miastach nam zazdroszczą tego co mamy i jak żyjemy!

    • 81 14

    • (10)

     Zgadzam się. Wystarczy pomieszkać trochę w Gdyni, by zobaczyć, co zrobił pan Adamowicz. Szczurek na jegovtle to nierób.

     • 27 4

     • (9)

      Wrocław i Kraków we wszystkim wyprzedzają Gdansk. Wiec sa miasta nawet w Polsce które wyglądają jak miasto a nie wies z austostradami jak Gdansk

      • 14 36

      • (1)

       Wyprzedzają, ponieważ zawsze pakowano tam pieniądze a Gdańska nie miało w ogóle być po wojnie miało to być nowoczesne komunistyczne miasteczko,chwała autochtonom Gdańska którzy zawsze szukali tu wolności i sprawiedliwości w latach; 1970,1980,1981,1989.

       • 24 4

       • udało się

        • 8 0

      • dlaczego porównujesz Gdańsk do dużo wiekszych miast a ne do takich samych jak np Szczecin? (2)

       • 15 8

       • Gdańsk miał szansę jak żadne inne miasto na kontynencie. (1)

        • 6 4

       • miał szanse jak wiele miast, ... i ją wykorzystał, tak jak należy

        • 8 7

      • (1)

       Wyprzedzaja w...
       Liczbie nozy i maczet na jednego mieszkanca
       Liczbie marszow i piknikow ONRu na metr kwadratowy
       Oraz liczbie patoli w szeregach lokalnych klubow psedopiłkarskich

       • 11 5

       • e, już nie przesadzaj. W tym co napisałeś pewno też, ale przede wszystkim w liczbie ludności.

        • 1 1

      • A Ty byłeś we Wrocławiu ?? Wydaje mi się że to tylko w necie oglądałeś .

       • 3 0

      • Lol Krakow

       Chyba wyprzedza w ilości smogu :)

       A Wrocław jest po prostu konkurencyjny.. ale nie powiedziałbym że wyprzedza.

       • 1 0

    • remont głównych ulic to standard w europie a nie fanaberia

     pojedź traktem konnym czy potokową - wstyd

     • 7 9

    • Pojedz do miast w holandii (1)

     dziur na drodze nie uswiadczych bo nabiezaco je łataja

     • 3 5

     • pojedź do Pardoglasa

      dziur w drodze nie uświadczysz ... bo nie ma dróg i takiej miejscowości

      • 11 1

    • W gdańsku nie tylko PRL jest do nadgonienia. Do tej pory straszą dziury po II WŚ.

     • 3 0

  • może Jabłoniowa? (1)

   • 10 0

   • Szadolki

    • 5 1

  • Platforma szykuje skok na stołek prezydenta Gdańska. (2)

   oni nie zadbają o dziedzictwo Pana Adamowicza!

   • 11 17

   • Niewiadomo czy nie zadbają. (1)

    Ale jedno jest pewne, nie rozwalą tak jak to pisiory potrafią.

    • 7 12

    • No nie rozwala tylko sprzedadzą

     • 6 0

  • żona Adamowicza na prezydenta! (2)

   • 7 29

   • będzie walczyć o dziki i konstytucje??

    • 12 3

   • Bardzo ładna kobieta

    Dobry gust miał nasz prezydent
    Żal mi przede wszystkim żony i córek, bez sensu straciły męża i ojca...
    To nie musiało się wydarzyć...

    • 31 6

  • Wystarczy Nowa Bulońska (1)

   aby stała się aleją Pawła Adamowicza

   • 11 7

   • droga na Szadółki ma nosić imię najwybitniejszego prezydenta???!!

    • 11 5

  • Każdy na jego stanowisku zrobił by tyle samo a może nawet ładniej i więcej! (2)

   • 10 35

   • szczurek też??

    • 16 1

   • przecież każdy miał szansę być prezydentem, ... a tylko On wygrywał wybory

    więc jak to jest ? ... jednak nie każdy, bo tylko Adamowicz potrafił skutecznie działać i wygrywać

    • 12 3

  • A co z budową spalarni odpadów niebezpiecznych w Nowym Porcie?

   O ty nie napisali...

   • 9 1

  • brawo. ma się czym pochwalić

   Aleja Grunwaldzka na Aleję Amber Gold. Jakiś biurowiec można nazwać - Biurowiec Dewlopera.

   • 11 18

  • południowe dzielnice to przykład jak nie powinno się projektować miasta

   • 12 1

  • obwodnica poludniowa nie jest za sprawa adamowicza a z centrali (1)

   nawet w kampanii prezydenckiej wytkneli mu ze sie lansuje przy placu budowy a nie jest to z inicjatywy i budzetu miatsa.. reszta okay

   • 4 1

   • To jak Szczurek przy PKM na Karwinach.

    • 1 0

  • Wystarczy ze Al Grunwaldzka na Adamowicza zmienimy,

   Sopocianom i Śledziom zostawmy ich ulice

   • 2 1

 • wiele ważnych inwestycji nie zostało wymienionych (19)

  Pan prezydent zmienił Gdański region.
  Ciekawe jakby takie podsumowanie zrobili u nas w Gdyni.

  • 276 57

  • Możnaby napisać jak PO wydało miliard zł dotacji na PKM w Gdyni (7)

   ...ale niestety to był miliard w Gdańsku. Tak właśnie PO rozwijalo Trójmiasto i region - Tylko Gdańsk a reszcie ochlapy

   • 20 29

   • szczurek nie chciał i nie chce rozwijać PKM! (3)

    • 38 8

    • dzięki Gdyni PKM jest jako linia kolejowa (2)

     a nie tramwaj do lotniska, jak chciał Gdańsk

     • 3 7

     • nie przetłumaczysz, mają swoją "prawdę" (1)

      • 3 0

      • taaa...

       sekta gdańska... i walki plemienne...

       • 1 1

   • typowa retoryka wyznawcy szczura, wszyscy źli tylko nie nasz szczur:)))

    • 22 4

   • Piszesz o dotacjach (1)

    I nie wiesz o czym mówisz... Dokształć się... To zobaczysz, że dofinansowanie np z UE to kropla w morzu potrzeb... Za rządów obecnych PiS blokował mu notorycznie dotacje... Bo przecież prezydent miasta (z PO) nie może robić dobrze swojej roboty... A Adamowicz mimo rzucanych Mu kłód pod nogi zwiększył częstotliwość inwestycji i co za tym idzie rozwoju miasta... Najgorsze jest to, że zaraz przyjdzie rządzić w Gdańsku jakiś pisior... I zniszczy to co zbudował tu Pan Paweł... Tak samo jak niszczy Polskę... Skłóca Polaków i ośmiesza nasz naród za granicą.

    • 2 9

    • wychodzi na to, że paranoja jest zakaźna

     chyba trzeba ogłosić kwaranntannę i ustanowić kordon sanitarny...

     • 3 0

  • Już zaczynasz szczucie na Gdynię, weźcie w tym GD walnijcie się zdrowo w czerep. Samouwielbienie wasze sięga zenitu.

   • 13 23

  • Gdynia marnuje swój potencjał. (2)

   • 36 2

   • gryzoń to przeciwieństwo (1)

    to przeciwieństwo Pana Adamowicza więc skutki jego urzędowania są odwrotne

    • 3 2

    • Może słowo "gryzoń" nie jest odpowiednie? Jak uważacie?

     • 3 2

  • (1)

   Zależy, kto by robił to podsumowanie. Jeśli gdyński "Ratusz", to pewnie wyszło by podobnie, jeśli trojmiasto.pl, to Gdynia w ruinie.

   • 6 1

   • akurat trojmiasto.pl bardzo koloryzuje bezowocną prezydenturę szczurka.

    • 18 0

  • smierdzące szadółki?

   • 3 6

  • (1)

   Nasza Gdynia nigdy nie miała i nie będzie miała takiego prezydenta jakim był Pan Paweł Adamowicz. Ogromna strata wspaniały wybitny człowiek. Zawsze był z mieszkańcami, słuchał mieszkańców, tyle dobrego zrobił dla Gdańska... A u nas jest infobox i kolejka na kamienną górę...

   • 5 6

   • Mieliście, nazywała się Franciszka Cegielska

    Ale być może jesteś za młoda, żeby pamiętać

    • 11 0

  • tak, zmienił wraz z kolegami region (1)

   w obszar największego wykluczenia komunikacyjnego w całym kraju. Brak transportu zbiorowego, brak dróg, wioski i miasteczka odcięte od świata.

   Bo kasa poszła do Gdańska. Na Euro i muzea...

   Potem narzekania w "mieście" na korki z T4 i TDI wypełnione "robolami" z Kaszub. W końcu zmienili kierunek i ruszyli w Europę a zastapili ich przybysze ze Wschodu...
   To tylko drobny wycinek "zmian".

   • 3 1

   • jak to kasa poszła do GD ?

    każde miasto ma swoją kasę z podatków i żadne dotacje nie zostały zabrane z GA. Adamowicz nie bał się dofinansowania z kredytów żeby rozwijać infrastrukturę, urzędnicy dobrze pisali wnioski o dofinansowanie, ale też miasto dokładało swoja część kasy do inwestycji, Szczurek nie bierze kredytów i nie ma kasy na dołożenie tych 15-20% zeby zrealizować duże budowy

    • 0 0

 • Fakt, kilka ukcesów było... (10)

  • 108 29

  • mieszkań przybyło... (5)

   • 26 9

   • (2)

    Apartamentow Adamowiczowi. Nawet nie pamietal ile dokladnie ich ma... i pieniedzy na kilkudziesieciu kontach.

    • 25 17

    • (1)

     założę się, że gdybyś był na jego miejscu też byś miał tyle co on .... ale polak zawistny i tak po kieszeniach patrzeć będzie ....

     • 26 13

     • on nie potrafil sie z tego rozliczyc przed sadem....

      darowizny od tesciow, rzekomo przywiezione z robot przymusowych w III Rzeszy.....

      • 6 2

   • .... popaprańców z nożami i maczetami....

    • 2 3

   • i widzisz

    do grobu nie zabierzesz, to powinno uczyć co w zyciu ważne

    • 4 0

  • Z innym moglo byc lepiej lub gorzej (1)

   Wiekszosc i tak by powstala tych inwestycji ,co wy myslicie ze on to wymyslil?byl prezydent teraz go nie ma i nic sie nie zmienia,ludzi codziennie umiera ile????kretacz i oszust jak reszta,majatku zapomnial dopisac czy amber gold ,przyszlo licho po niego i koniec

   • 14 23

   • jutro przyjdzie po ciebie

    • 8 4

  • Budyń zawsze był pierwszy przy kamerze by wyszczerzyć się przy okazji otwarcia inwestycji.

   Kiedyś mnie to denerwowało,ale dziś tego uśmiechu jakoś tak przejmująco brakuje. Był przez tyle lat,nieraz się na niego narzekało,a dziś tak pusto bez niego...

   • 4 1

  • g*wno prawda

   W tym jakże słynna na całą europę g*wniana afera, już zapomnieliście?

   • 3 0

 • Przyjechałem do Gdańska w 2004 (21)

  Na moich oczach stawał się miastem europejskim. Dobry gospodarz to podstawa i oddać trzeba, że Adamowicz takim był. W moim rodzinnym mieście stagnacja. Niewiele się zmienia...

  • 471 73

  • jesteś z Gdyni? (4)

   • 26 13

   • Z Szadółek... (3)

    • 9 16

    • Nie jestem z Gdyni, ale jako ciekawostkę podam (2)

     Że to Gdynia miała być moim miejscem docelowym. No ale przy okazji pojechałem do Gdańska i się zakochałem.

     • 44 5

     • A ja odwrotnie

      • 11 21

     • nie dziwię się. Gdynia to teraz zakorkowana dziura.

      • 32 6

  • (5)

   Słoik

   • 12 18

   • (1)

    Butelka

    • 15 2

    • Zapoznaj się ze znaczeniem słowa "słoik" zanim go użyjesz

     Słoik wraca systematycznie do swojego rodzinnego miasta, wraca ze słoikami z jedzeniem, podatki opłaca w miejscu zameldowania. Ja przeprowadziłem się do Gdańska po studiach i tu rozpocząłem swoje dorosłe życie. Nie wracam po słoiki do mamusi, tu opłacam podatki. Nie mamy wpływu na to, gdzie się urodzimy, a niektórzy uważają to za życiowy sukces. Pozdrawiam!

     • 54 4

   • Słoik to termin warszafki (2)

    Jako urodzony w Gdańsku, nie mam nic przeciwko przyjezdnym, tak jak i inni urodzeni w Gdańsku. Tylko niedorajdy życiowe i nowobogaccy wyzywają innych od słoików. Dla takich ludzi mam radę: wyprowadźcie się do warszafki, bo w Gdańsku się udusicie.

    • 34 1

    • (1)

     W Gdańsku większość populacji to słoiki. Jeśli nie my to nasi rodzice lub dziadkowie

     • 2 4

     • mylisz pojecia, zapoznaj sie z opisem słoika powyżej ( 1979)

      nasi dziadowie którzy przyjechali do Gdańska po wojnie- najczyściej ze wchodu ( Wilno) to nie słoiki tylko ludność napływowa. A jeśli ktoś się urodził w Gdańsku i tu mieszka, to jest rodowitym Gdańszczaninem

      • 0 0

  • (6)

   To dokładnie jak ja :) Mam taki sam obraz Gdańska tego czasu. Gdynia obecnie to skansen lat 90.

   • 33 4

   • skansen lat 60-90.

    • 13 2

   • (4)

    No i co z tego? Im miasto starsze tym piękniejsze,tym lepszy odkrywasz klimat. Nowoczesność też kiedyś się zestarzeje.

    • 4 11

    • miasto które się nie rozwija i nie ma remontów jest piękniejsze:)))?? (3)

     • 9 2

     • (2)

      Akurat poruszyłeś ciekawy temat bo w historycznej części miasta Gdańska brakowało mi remontów zabytków tak jak czyniono to w latach 60-tych XX wieku kiedy stare miasto promieniało.Ul.Długi Targ i Długie Pobrzeże wciąż czekają na remonty chodników.

      • 4 4

      • w Gdansku prawie nie ma autentycznych zabytow (1)

       cala Dluga zbudowana od zera za Gomulki z cegly wywiezionej ze starowki w Elblagu

       • 5 5

       • A cegły z Gdańska poszły do Warszawy

        błędne koło komunistycznej propagandy, że jak stolica jest odbudowana to już cały kraj ma dobrze.

        • 9 1

  • W szczególności komunikacja publiczna jest na europejskim poziomie

   • 13 1

  • No ale wlasnie przez takich przyjezdnych jak Ty Gdansk zatracil swoja atmosfere (1)

   A przyjezdni sie tylko ciesza ze tu nowe budynki i beton.
   A co z kultowymi starymi miejscami?

   • 0 3

   • stare miejscówki stoją zabite dechami

    • 2 0

 • Tunel pod Pacholkiem (10)

  Powinien nosic imie Pawla Adamowicza

  • 91 106

  • ten tunel nie istnieje. może zmienić nazwę samego Pacholka?

   Kopiec prezydenta?

   • 8 9

  • (2)

   nie będzie żadnego tunelu pod Pachołkiem

   • 20 8

   • Dlaczego?

    • 8 9

   • Nawet jeżeli jakiś tunel będzie, to z godnie z planami wcale nie będzie przebiegać pod Pachołkiem, tylko za.

    • 3 1

  • albo sam Pachołek (1)

   • 8 2

   • ....

    Pacholek adamowicz haha

    • 7 8

  • Gdańsk im Pawła Adamowicza

   Cały Gdańsk nazwijmy jego imieniem najlepiej. Przecież to nasz bohater.

   • 11 11

  • Może Pachołek Adamowicza

   ostatecznie

   • 2 0

  • Powinien Twoim - Cymbał

   • 3 2

  • Powinien nosić Twoje - Cymbał

   • 2 2

 • a teraz porownajmy to z osiagnieciami Gdyni w tym samym czasie... (32)

  • 180 33

  • Skoro tyle lat kasę w województwie i państwowa rozdzielalo PO (8)

   To czego się spodziewasz? Przykład PKM albo muzeum za pół miliarda. A obwodnicę to gdzie poszerzali i dostępny do jakiego portu robili drugi olewając?

   • 26 23

   • W punkt.A dodam ,że przy lotnisku w Gdyni pan Paweł też maczał paluszki.

    • 15 18

   • Dodajmy do tego,że gdyby nie Euro 2012 to tych inwestycji byłoby znacznie mniej.

    • 18 7

   • (3)

    Masz na myśli wybudowanie trasy Kwiatkowskiego do obwodnicy, kiedy w Gdańsku dojazd do portu to było telepanie się przez Elbląską?

    • 7 6

    • (1)

     Trasa Kwiatkowskiego została sfinansowana ze środków unii europejskiej w większości.Resxtę dołożyło miasto Gdynia.Nie zaś budżet centralny.

     • 14 2

     • tak...

      i sądząc po efektach, to lepiej by było aby tego nie zrobiono.

      • 0 1

    • Ta trasa została napoczęta w latach siedemdziesiątych kolego.

     • 19 2

   • co szczurek zrobił dla rozwijania Gdyni?!? (1)

    nie porównuj szamba z perfumerią!

    • 22 3

    • ciebie nikt nie porównuje

     skąd takie przypuszczenie?

     • 3 3

  • szczurek właściwie nie ma osiągnięć. (17)

   • 36 7

   • jak to? a ilość kadencji to nie osiągnięcia?

    • 25 2

   • (13)

    Hala sportowa ,stadion piłkarski,węzeł Cegielskiej,Waterfront, multikikino obok muszli.Szyte wszystko na miarę potrzeb.Bez megalomanii

    • 11 28

    • (5)

     Trasa Kazimierza Górskiego..

     • 5 14

     • (4)

      Gdyńskie Centrum Innowacji.Piękny obiekt.

      • 3 8

      • gdzie to? (1)

       • 2 1

       • pewnie w Gdańsku...

        • 4 2

      • (1)

       Pomorski Park Naukowo Technologiczny

       • 4 4

       • dobre, skarbonka bez dna

        odpowiada na potrzeby mieszkańców

        • 1 0

    • jaki waterfront:)))??? ten bałagan na nabrzezu??? to wszystko przez 20 lat przy koryciie??? (6)

     • 19 5

     • (4)

      Masz ból zada bucu widzę.

      • 2 16

      • już włączyłeś język nienawiści, nawet w obliczu tragedi. (3)

       • 7 5

       • (1)

        Wytykanie błędów to nie język nienawiści, kolego.

        • 7 3

       • błędów?

        A co mógł zrobić wobec gdańskiej miejsko-wojewódzko-centralnej "spółdzielni" i fetysza Euro?
        To dotyczy całego Pomorza, które Gdańsk wyssał jak pająk. Jak stracił Słupsk, Bytów i inne mniejsze miejscowości bez źródeł finansowania? Jak rozbudowano sieć dróg? Podobnie jak linii kolejowych, najgorzej w kraju...

        • 4 3

       • a co to jest ten "język nienawiści"?

        na wszystkie zachowanie wykraczając poza prawo są paragrafy więc po co dodajemy co.ś czego nie można dokładnie zdefiniować?Chyba tylko po to aby wsadzić każdego który się komuś nie podoba.Kolejna rzecz odbierająca nam wolność.

        • 4 1

     • Ta dziura przy Nocie w Gdańsku to ile lat straszyła?

      • 4 8

   • (1)

    Riviera,

    • 3 14

    • wybudowałem dom jednorodzinny w Gdyni. Pewnie mi powiesz, że to też sukces szczurka:))

     • 16 5

  • szczurek nie ma wizji rozwoju miasta, on tylko imprezki i pomniki.

   • 14 2

  • Po co?

   Jaki to ma związek z Adamowiczem? Po co ten komentarz???

   • 2 0

  • Choć raz frustraci jak ty powinni milczeć

   • 0 0

  • przypomnijcie sobie (1)

   20-30 lat temu wszyscy porównując wymarzone miejsce do osiedlenia się na wybrzeżu: Gdańsk czy Gdynia, wybierali najczęściej Gdynię, a teraz Gdańsk, Reda ,Wejherowo, Kosakowo a w ostateczności może....................................... Gdynia

   • 2 1

   • Duży wpływ mają na to ceny. Przedwczoraj widziałam w Gdańsku reklamę jakiegoś dewopera 4800 zl za metr. Na drugi dzień w Gdyni - 7800 zl za metr!!! Nawet moi sąsiedzi uciekli do Gdańska, bo w Gdyni nie było niczego za rozsądną cenę.

    • 0 0

 • chwała (6)

  w swojej 20 letniej kadencji naprawdę zawdzięczyć możemy bardzo dużo - może inni tego nie widzą - ale ja widzę Dziękuję Panie Prezydencie.
  Teraz będziesz rozwijał się w innym świecie i patrzył na Nas z góry. Cześć i chwała

  • 290 53

  • Na pewno przez 20 lat były dobre i złe pomysły (1)

   Ale to nadmierne lukrowanie jego prezydentury nie bardzo mi się podoba i chyba nie tylko mi. Wiele negatywnych rzeczy to tez sprawka jego i jego środowiska.

   • 23 13

   • Na pewno były i te negatywne rzeczy, bo wszystkim się nie dogodzi, ale to mały ułamek, w stosunku do tego, co zrobił przez ten czas, pożyjemy zobaczymy, ale ja uważam, ze drugiego tak dobrego prezydenta już mieć nie będziemy.

    • 3 0

  • Dobrych ludzi zawsze za szybko wołają - nie maja tam u góry swoich?

   • 7 3

  • Sporą rolę w szerzeniu pozytywnej propagandy odgrywał niemalże prywatny miejski portal propagandowy

   Jeśli rzeczywistość nie była tak różowa to przynajmniej przychylne media sowicie opłacane tak ją przedstawiały. Oprócz portalu propagandowego gromada szmalu szła na wybrane wydawnictwa czy stacje telewizyjne i dlatego one roztaczają taki heroiczny obraz kadencji Adamowicza chociaż niekoniecznie tak było w rzeczywistości.

   • 8 6

  • Jeszcze wszyscy za nim zatęsknią. (1)

   • 7 0

   • Deweloperzy już płaczą

    • 3 3

 • Nie da się wszystkiego wymienić (2)

  Jest poprustu pięknie A duma że się mieszka w tak pięknym mieście jest nie do oceniania.

  • 246 64

  • zamknij jape

   • 3 19

  • już byś sobie odpuścił sven...

   • 2 2

 • Ciekawe co z zieloną drogą (2)

  • 36 11

  • Ty ją wybudujesz i poniesiesz ewentualne konsekwencje nieudanej inwestycji, ok?

   • 2 2

  • Zielona Droga powinna pójść w tunelu.

   Tunel wykonany metodą odkrywkową nie powinien być koszmarnie drogi. Pozostaje pytanie o koszty odwadniania w trakcie budowy i eksploatacji (wysoko lustro wód gruntowych).
   Jeśli ZD pójdzie klasycznie (po powierzchni), to całkowicie zabije walory bezcennych terenów rekreacyjnych: Parku Reagana, pasa nadmorskiego, Jelitkowa itd. To właśnie nasze gdańskie Planty są wytchnieniem dla mieszkańców i współdecydują o wysokiej jakości życia na dolnym tarasie miasta.
   Oczywiście, excelowa ekonomia nie udowodni sensowności takiego rozwiązania, ale prawdziwe wizje nie powstają w Excelu :)

   • 2 0

 • Był przeciwieństwem Bolka (15)

  Nie rozumie dlaczego PO wyrzuciło Pawla i zamieniło na cwiercinteligenta Bolka.
  Dziwna decyzja.
  Paweł był dla kogoś z PO zagrożeniem.

  Tylko nie Bolek. Ten tuman nie może zagarnąć osiągnięć Pawła.

  • 141 80

  • Skończyłeś już PiSowski trollu? (8)

   Po wyborach pa