• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nie będzie większego wydobycia ropy na Bałtyku? Niejasna sytuacja wokół remontu platformy Lotosu

Platforma wiertnicza "Petrobaltic" miała zostać przebudowana i stać się centrum produkcyjnym na złożu B8. Całość prac wiertniczych miała przejąć platforma "Lotos Petrobaltic". Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 początkowo planowano na koniec 2015 r. Teraz mówi się o roku 2016.
Platforma wiertnicza "Petrobaltic" miała zostać przebudowana i stać się centrum produkcyjnym na złożu B8. Całość prac wiertniczych miała przejąć platforma "Lotos Petrobaltic". Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 początkowo planowano na koniec 2015 r. Teraz mówi się o roku 2016. mat.prasowe

Niejasna sytuacja wokół remontu platformy "Petrobaltic", przeprowadzanego w spółkach związanych z państwową Grupą MARS, może mieć konsekwencje dla zagospodarowania przez Lotos nowych złóż ropy na Bałtyku, co jest strategicznym celem państwa.Czy powinniśmy zwiększać wydobycie gazu i ropy naftowej w Polsce?

Zobacz wyniki (528)
O zlecany przez Grupę Lotos kontrakt na przebudowę platformy "Petrobaltic" Grupa MARS walczyła z bardziej doświadczoną w tego typu projektach Remontową. Warte ponad 300 mln zł zlecenie przypadło jednak spółkom związanym z MARS-em. Remontem miały zająć się Energomontaż Północ Gdynia i Nauta należące do MARS Shipyards & Offshore oraz Crist, którego MARS jest udziałowcem. Właścicielem MARS S&O jest Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

Nie zaskoczyło to branży, w której od dawna szeptano, że prestiżowy kontrakt z Lotosu - spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa - na pewno trafi do państwowej Grupy MARS. Umowę na przebudowę jednostki podpisano pod koniec października 2014 roku.

Do tej pory platforma "Petrobaltic" była wykorzystywana do wykonywania otworów w poszukiwaniu węglowodorów pod dnem Bałtyku. W ramach przebudowy jednostka miała zostać dostosowana do prac wydobywczych. Miano z niej zdemontować urządzenia i instalacje wiertnicze, a następnie zamontować urządzenia służące do wydobycia ropy i gazu oraz ich separacji. Planowano wymianę nóg, rozbudowę pontonu i części hotelowej oraz budowę modułów procesowych.

Od lewej: Andrzej Szwarc, były prezes Stoczni Nauta, Włodzimierz Dyrka, prezes Energomontażu-Północ Gdynia, Ewa Kruchelska, prezes Crist SA i Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos po podpisaniu umowy na przebudowę platformy "Petrobaltic".
Od lewej: Andrzej Szwarc, były prezes Stoczni Nauta, Włodzimierz Dyrka, prezes Energomontażu-Północ Gdynia, Ewa Kruchelska, prezes Crist SA i Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos po podpisaniu umowy na przebudowę platformy "Petrobaltic". mat. prasowe
Już na etapie przetargu Lotos zaznaczył, że będzie wymagał od oferentów dokumentów potwierdzających, że dysponują odpowiednio wykwalifikowanym personelem. Konkurencja wielokrotnie podkreślała, że spółki MARS-a nie mają kompetencji w tym zakresie. Sam MARS tłumaczył, że ofertę na przebudowę platformy wydobywczej przygotowywał wraz ze stocznią Dubai Drydocks World, która zrealizowała już ponad 100 podobnych projektów.

Remont platformy "Petrobaltic" rozpoczął się jesienią i miał się zakończyć we wrześniu 2015 roku. Prace jednak toczyły się powoli, a ostatnio pojawiły się informacje, że wielomilionowy kontrakt na przebudowę platformy się nie uprawomocnił i wygasł.

Czy to prawda? Zapytaliśmy o to w centrali gdańskiej spółki. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, jest niejasna choć wynika z niej, że "Lotos ponownie analizuje zakres prac dotyczących przebudowy platformy "Petrobaltic", a głównym tego powodem są znaczne spadki cen ropy na światowych rynkach."

Nie wiadomo, czy któraś ze stron umowy poniesie konsekwencje finansowe w związku z ewentualnymi opóźnieniami lub zerwaniem umowy.

- Lotos Petrobaltic ma wieloletnie doświadczenie w zakresie wydobycia węglowodorów spod dna Bałtyku i realizacji projektów poszukiwawczo-wydobywczych - mówi portalowi Trojmiasto.pl Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos. - Decyzje biznesowe spółki wynikają ze szczegółowych analiz, które poprzedzają ostateczny wybór określonego sposobu działania, szczególnie w części morskiej. W przypadku zagospodarowania złoża B8 spółka Lotos Petrobaltic jest w trakcie analiz technicznych dotyczących zakresu modernizacji platformy "Petrobaltic". Wynika to w głównej mierze z dostosowania projektu do obecnej sytuacji na rynku, na którą istotny wpływ ma spadek cen ropy naftowej. Sytuacja makroekonomiczna jest szczegółowo monitorowana w celu zapewnienia efektywności ekonomicznej projektu. Wstępne wyniki ww. analiz wskazują, że jeżeli ceny ropy nie będą podlegały dalszemu obniżeniu, opracowane optymalizacje zakresu prac powinny także pozwolić zachować podstawowy harmonogram prac stoczniowych - umowy zawarte ze spółkami Grupy MARS zostaną zrealizowane - a "pierwsza ropa" ze złoża B8 ma popłynąć na początku 2016 r.

Natomiast Grupa MARS zapewnia, że kontrakt dotyczący przebudowy platformy "Petrobaltic" jest aktualny.

- To bardzo ważna inwestycja, która jest elementem strategii państwa nakierowanej na wspieranie krajowych poszukiwań i wydobycia przez polskie firmy - mówił na temat umowy dotyczącej finansowania zagospodarowania złoża B8, w sierpniu 2014, Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.
- To bardzo ważna inwestycja, która jest elementem strategii państwa nakierowanej na wspieranie krajowych poszukiwań i wydobycia przez polskie firmy - mówił na temat umowy dotyczącej finansowania zagospodarowania złoża B8, w sierpniu 2014, Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa. fot.Wojtek Jakubowski
Przebudowa platformy "Petrobaltic" jest istotną częścią projektu zagospodarowania złoża B8 na Bałtyku, którego finansowanie - poza komercyjnymi bankami - zapewnia również rządowy program Inwestycje Polskie. Realizacja projektu ma wymagać inwestycji rzędu 1,8 mld zł do 2015 r. Potencjał wydobywczy złoża B8 został oszacowany na ok. 3,5 mln ton ropy naftowej, co stanowi ok. 14 proc. rocznego zapotrzebowania Polski. Przy rocznym wydobyciu na poziomie 250 tys. ton, ma to być trzecia pod względem wielkości kopalnia ropy naftowej w Polsce.

- To bardzo ważna inwestycja, która jest elementem strategii państwa nakierowanej na wspieranie krajowych poszukiwań i wydobycia przez polskie firmy - mówił w sierpniu 2014 r. Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa. - Ten projekt jest przykładem, że państwo może w aktywny sposób kreować politykę inwestycyjną, dbać o interes publiczny przy pełnym poszanowaniu zasad wolnego rynku.

- Segment wydobywczy jest priorytetem strategii Lotosu do 2015 roku oraz głównym kierunkiem rozwoju firmy do 2020 roku - podkreślał Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos. - Bazując na dostępnych szacunkach geologicznych potencjalne zasoby koncesji spółki na Bałtyku wynoszą blisko 30 mln ton ropy naftowej.

Teraz te ambitne plany mogą się radykalnie zmienić, a wydobycie ropy ze złóż na Bałtyku mogą zdominować firmy zagraniczne. Tym bardziej, że Ministerstwo Zasobów Naturalnych Federacji Rosyjskiej przygotowało już projekt ustawy, która ma dopuścić zagraniczne spółki do poszukiwań gazu i ropy naftowej na Morzu Bałtyckim, a od 2008 prace na Bałtyku prowadzi już Lukoil.

Na platformie "Lotos Petrobaltic" prace częściowo ukończone

W listopadzie 2014 do Stoczni Remontowej Nauta wpłynęła druga platforma należąca do Grupy Lotos - "Lotos Petrobaltic". Platforma "Lotos Petrobaltic" to nowy nabytek Lotosu. Do Gdańska trafiła pod koniec lutego 2014 r., kosztowała 300 mln zł. To platforma typu "jack-up" (samopodnośna), zbudowana w 1989 r. w stoczni w Singapurze, wcześniej nosiła nazwę "GSF Monitor". Jej poprzednim właścicielem była firma Transocean Offshore Gulf. Stocznia Nauta miała przeprowadzić jej remont klasowy, w ramach którego miał odbyć się m.in. przegląd kadłuba, naprawy nóg i zbiorników, konserwacja poszycia, czyszczenie i malowanie dna oraz rufy, przegląd rurociągów oraz wymiana instalacji elektrycznej. Koszt prac wyceniono na ponad 3,3 mln zł.

Prace na platformie jednak przerwano. Dlaczego? - Przegląd klasowy platformy "Lotos Petrobaltic" został ukończony w zakresie dotyczącym części nawodnej. Obecnie platforma czeka na warunki pogodowe i zostanie przeholowana na pole B3, gdzie przeprowadzi rekonstrukcję odwiertu B3-5. Po powrocie do stoczni przegląd zostanie dokończony - tłumaczy Zachowicz.

Jednak według przedstawicieli Grupy MARS remont na platformie cały czas trwa. - Na platformie "Lotos Petrobaltic" prowadzone są prace remontowe, zgodnie z kontraktem. Prace prowadzone są pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego American Bureau of Shipping. 20 lutego wieża będzie dokowana w doku SD II - twierdzi Natalia Soldecka z MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, który zarządza funduszem MARS.


Platforma "Lotos Petrobaltic" wpłynęła do gdyńskiego portu.

Platforma "Petrobaltic" będzie przebudowana.

Opinie (148)

 • A kogo to obchodzi..? tam praca jest dziedziczna!!! Kupimy ropę od arabów... i taniej! (17)

  • 71 38

  • A co z programem +10??? Koń by sie uśmiał!

   • 29 3

  • (15)

   Taaa, wysłałem tam CV, uprawnienia miałem na żurawie i inny sprzęt, doświadczenie na żurawiach, suwnicach, wózkach podnośnikowych, ciągnikach, wozach jezdniowych i inne badziewia, badania wszystko miałem, nie posiadałem tylko tego ich przeszkolenia morskiego i co?
   Nawet nie raczyli odpisać, niech się gonią, a ta platforma na którą dzień w dzień patrze z pracy może dla mnie zatonąć pierwszego dnia, byle nie było na niej uczciwych ludzi tego dnia.

   • 17 29

   • Zapewne ci nie odpowiedzieli...bo podanie nie bylo napisane po czesku,japonsku etc!

    Bo kwalifikacje masz wysokie! Pewnie posadka czeka na pociotka?

    • 14 11

   • (1)

    Nie masz kursow offshore'owych = nie pracujesz w tej branzy. Proste.

    • 30 8

    • Pracownikow LOTOSU Ktorzy maja dożywotnio zapewniona swietnie platna prace uprasza sie o niezabieranie glosu w dyskusji!

     • 7 6

   • (7)

    Jakies ladowe uprawnienia nic nie znacza na morzu. Bedziesz mial norweski G5 albo Sparrows Stage 3 ukonczony np. w Aberdeen oraz udokumentowane doswiadczenie (godziny w log-booku) to beda do Ciebie dzwonic z ofertami pracy. Na statku offshore jako crane operator - knuckle boom 120t, oczywiscie z angielskim na takim poziomie, zeby sie dogadac na radiu z sepleniacym szkotem placa 19000 dolarow miesiecznie.

    • 15 3

    • Za tyle to ja d*py nie ruszam z chałupy

     • 12 4

    • (2)

     Ja mam na najnizsej polce "offshorowej" 2000 funta robota za coxa na ERRV

     • 3 1

     • (1)

      to malo jak za tak ciezka prace.

      • 4 1

      • Ciezka praca na errv? Ciezkie to jedynie jest to ciagle bujanie. Prze***ane.

       • 7 0

    • Bujaj, bujaj.... (2)

     19000 , kloca zielka za crane opertora, chlopie tyle nawet nie ma Norek w norweskiej strefie, niezly bajkopisarz z Ciebie Janku

     • 6 8

     • (1)

      To zaplac za dostep do portalu morskiego i sledz oferty niedowiarku. V-Ships szukal crane opa ze sparrowsem 3 na Burbon Peridota. Rejon: Afryka, konkretniej Angola. 19500 usd.

      • 4 2

      • Nie musze wlasnie jestem w Angoli.
       Burbonki nas obsluguja, nawet niedawno rozmawialem z jednym crop, to nie jest pensja on/off wiec szalu nie ma.
       Portal Morski to piekielko, same przechwalki kto i ile nie oto chodzi, wiec luzuj troche.

       • 6 4

   • kogo to

    Obchodzi że masz uprawnienia. Widocznie są za małe albo nie potrafisz pisać CV.

    • 7 4

   • To nie jest platforma to jakies nieporozumienie
    w sekorze UK przepompownie bezobslugowe sa wieksze.
    A jezeli chcesz prace to idz na portal morski tam
    sie wszystkiego dowiesz jakie dokumenty sa wymagane.

    • 6 0

   • za cienki bolek jestes,

    • 5 3

   • Nie żałuj

    Przepracowałem na tej platformie 25 lat na żurawiu stracone lata , drugi raz bym się tej pracy nie podjął . Masz TYLKO uprawnienia a praktyka ? i co siadasz na dźwig i pracujesz tu się mylisz Na norweskich platformach przez dwa lata jesteś pomocnikiem dźwigowego i jak się wykażesz umiejętnościami do Cię dopuszczą do pracy . A tu co z marszu ? Szukaj pracy na lądzie schowaj twoje uprawnienia do szuflady i zapomnij . Tu nie ma opcji pomocnika dźwigowego .

    • 0 0

 • (10)

  Komuś (Anglii i Rosji) było nie po myśli, że Polska stanie się niezależna energetycznie? A to zaskoczenie.

  • 62 25

  • tak tak najlepiej jak będziemy niezależni (2)

   i będzie tak jak z górnikami.

   cena wydobycia z dna bałtyku koło 50 baksów za baryłke a cena rynkowa 45 i znowu ogólnokrajowa składka

   • 21 5

   • (1)

    Dzis cena rynkowa, dzis moj Ty "specjalisto". Nadto w kazdej chwili rzadzacy (ci autentyczni) moga zechciec ja podniesc do 100$, a jak zechca to podniosa i nawet taki geniusz jak Ty nic na to nie poradzi. Ale nie, ja wiem co wtedy zrobisz: wtedy zaczniesz plakac i wylewac zale, czemuz to Polska nie ma wlasnej ropy i wlasnego gazu, mimo ze na nich wrecz lezy. I wtedy takze nagle Ci z glowy wywietrzeja te Twoje yntelektualne poglady o "ekonomii i skladkach", te "madrosci" przekopiowane z mediow. Wrecz nie bedziesz pamietac co mowiles i pisales dzien wczesniej, co zreszta u roznych cwiercinetligentow norma jest z definicji.

    • 5 5

    • Masz rację! Już dziś przewalmy kasę za niepewne zyski nie wiadomo, kiedy...

     • 3 1

  • cos ty bral?

   • 9 3

  • winni są oni a najlepiej ruskie lub angole/badz szwaby

   nigdy my

   • 6 1

  • Bzdury. (4)

   Suche fakty.
   Norweski sektor, zwolnienie okolo1500 pracownikow sektoru offshore, Azja, wycofywanie Rigow, i odstawki ze szkieletowa zaloga, zachodnia Afryka w samej tylko Angoli 8 rigow w odstawce z, wycofanie sie Totala z wiercen.
   To nie Angole ani Rosjanie powoduja to, ze Lotos zawiesza remont. To karcenie Ruskich przez Stany i Arabowo, poprzez zwiekszone wydobycie i trzymanie ceny okolo 40 dolarow za barylke, co powoduje ze wydobycie ropy jest w tej chwili na granicy oplacalnosci. Skonczy sie cyrk na Ukrainie wszystko wroci do normy i wtedy Lotos wroci na wlasciwe tory.Poprostu ekonomia bierze gore.

   • 25 2

   • a to nie tusk? dewianci24.pl pisza ze to tusk

    • 6 3

   • Co do ekonomii, to dokładnie tak wygląda. Niekoniecznie jednak Arabii Saudyjskiej (która ma decydujący wpływ na kształtowanie kursu ropy) musi chodzić o Rosję - może też chodzić o Stany Zjednoczone, gdzie w ostatnich latach rozwija się wydobycie ropy z łupków. Niska cena ropy powoduje zahamowanie rozwoju tego typu wydobycia i przynajmniej odkłada w czasie przejęcie przez USA znacznej części światowego rynku ropy. Generalnie niskie ceny pomagają Saudyjczykom zachować wysoką pozycję wśród producentów ropy, bo mogą się oni poszczycić jednymi z najniższych kosztów wydobycia tego surowca.

    Tym niemniej nikt otwarcie nie powie, jakie motywy kierują producentami ropy. Może chodzić o Rosję, ale może też ona obrywać rykoszetem.

    • 4 0

   • (1)

    Piszesz o zupelnie roznych rzeczach. Spadek cen ropy jest oczywiscie powiazany z proba zniszczenia Putina, co oczywiscie g..o da - chrzanienie, ze jest to rynek zderegulowany, a to co sie dzieje jest efektem konkurencyjnosci, pozostawmy tepej gawiedzi przez telewizorami. Moja wczesniejsza wypowiedz natomiast dotyczy uniezaleznienia Polski od zewnetrznych surowcow - a tutaj wszelkie proby sa torpedowane w zarodku od kilkudzieiseciu lat. Kiedys ZSRR, dzis Angla/USA i Rosja jednoczesnie - calosc realizowana poprzez zdrajcow (tak: zdrajcow!) nazywajacych samych siebie Rzadem Polski. Obie powyzsze rzeczy nie maja ze sobia nic wspolnego - Putin to jedno, a Polska ropa naftowa i gaz lupkowy - jak i calkowite veto ze strony "zachodu" na ich wydobycie - to drugie.

    PS

    "poprostu ekonomia bierze gore." - nie badz ze smieszny. Tutaj nie ma nawet jednego grama ekonomii - jest wojsko i polityka, walka o wladze. Co do Ukrainy to ten "cyrk" - jak go nazywasz - nie skonczy sie, bo czemu mialby sie skonczyc. Putin ma zamiar zajac cala Ukraine i ja zajmie, w tym samym czasie UE sie rozleci. A to dopiero bedzie poczatek zmian. Chyba jestes slepy skoro nie widzisz do czego to wszystko prowadzi.

    • 4 12

    • .

     Polska nie posiada technologii pozwalającej pozyskać ropę z łupków.
     Ewentualne polskie złoża łupków zalegają na tyle głęboko, że przy obecnych cenach ropy jest to zwyczajnie nieopłacalne, nawet gdybyśmy taką technologię posiadali.
     W USA łupki są znacznie łatwiej dostępne z uwagi na rodzaj gleby w której zalegają (sypka).

     Poza tym gospodarka USA bije europejską w tym Polską na głowę z uwagi na koszty energii. W EU poprzez tysiące regulacji i limity CO2 koszt wytworzenia czegokolwiek jest z góry wyższy, w USA przedsiębiorstwa są wręcz dotowane a o czymś takim jak limity CO2 to nawet nie słyszeli.

     • 3 0

 • Jeżeli decyzje biznesowe spółki wynikają ze szczegółowych analiz, to nie ma nad czym dyskutować. (1)

  Ich analizy - ich decyzje!!!

  • 23 14

  • Ich decyzje? Nie badz smieszny.

   • 5 6

 • Dobrze, nie inwestować więcej w Lotos skoro i tak będzie sprzedany. (17)

  Niby sprywatyzowany ale wiadomo jak u nas wygląda prywatyzacja. Siii

  • 46 14

  • Niech zgadne (16)

   Złodziejskie skur****** z rządu, z krętaczką koparą na czele sprzedadzą Lotos ruskiemu Łuk Oil'owi, który kupi naszą spółkę na zasadzie wrogiego przejęcia i ją zniszczy.
   Tak Tuskov chciał sprzedać Azoty (potentata chemicznego) ruskiemu Acronowi, ale ABW narobiła za dużo hałasu i sprawa się odwlekła, co nie jest powiedziane że w tym roku kopara dokończy dzieło swego poprzednika i kontrakt z Acronem zostanie sfinalizowany.
   To samo dotyczy gazoportu w Świnoujściu, który buduje włoski Saipem, gdzie udziały mają ruscy, którzy specjalnie sabotowali budowe, przez co gazoport do tej pory nie działa (miał być oddany już prawie 2 lata temu).
   Niestety za gaz zakontraktowany u arabów musimy płacić i płacimy.
   To jawna zdrada stanu, bo te pieniądze które musimy za nic dać arabom (bo tak skonstruowaną umowe nasz rząd podpisał) to jest ponad 70 procent budżetu NFZ (!) i tak co roku.
   To jest zdrada stanu, za to powinna być kula w łeb.

   • 35 7

   • (9)

    jako dyzurny lekarz psychiatra tego portalu, chcialbym panu przepisac nowe leki i sprowac nowej terapii. kiedy sie mozemy zobaczyc?

    • 9 25

    • (8)

     Sam spadaj do psychuszki, ale najpierw do okulisty bo ślepy jesteś, albo czytać nie potrafisz.
     To co napisałem o Azotach i gazoporcie to sama prawda, może nie przeczytasz tego w Wybiórczej z której tylko i wyłącznie korzystasz, ale nawet na WP, a w większych szczegółach na przykład w internetowym wydania "Defence24pl", wystarczy wejść w kategorie bezpieczeństwo energetyczne i masz podane jak na talerzu.
     No ale taki pół analfabeta jak ty pewnie nawet nie zrozumie o co w tym chodzi, więc się nie kłopocz gimbusie i lepiej sprawdź ile masz znajomych i lajków na Facebooku.

     • 26 4

     • (7)

      aha defance24.pl to jest jedyna prawda objawiona. strona dla paranoikow, ktorzy wszedzie widza zlodziei, tuska i czerwonych sprzedawczykow. bez wchodzenia na ta strone, wiem ze jest tam teoria bomby atomowej na pokladzie tupolewa.

      jak bedziesz mial dowody ze tusk chcial sprzedac azoty ruskim, to je pokaz. twoje i twoich kolegow z defence24 urojenia mnie nie interesuja. rownie dobrze moge napisac ze "jestes alkoholikiem i pedofilem, a przeczytalem to na dewianci24.pl i jest to sama prawda"

      • 7 16

      • (1)

       Oczywiści bo w twojej wyborczej i w TVN jest sama prawda i tylko prawda.

       • 13 5

       • nie ogladam tvn, nie mam tv. nie czytam wyborczej. nie czytam tez wynurzen paranoikow na ich jedynie slusznych portalach gdzie calymi dniami tropia wyimaginowane spiski. pokaz jakies dowody na to co wypisujesz ty i twoi koledzy to bedziemy merytorycznie dyskutowac i publicznie cie przeprosze.

        • 5 12

      • (4)

       A nie jest tak- Wszędzie cwaniactwo i kombinatorstwo.
       Tuskowa klika i postkomuna i czerwone sprzedawczyki, to nie urojenia tylko fakty.
       Wyłącz TVN, spal wyborczą i włącz myślenie.

       • 14 4

       • nie mam nawet tv, ale daleki jestem od wierzenia w to co jakis paranoik umiescil na swojej stronie www. dowody, dowody, dowody, ale nie takie jak pekajace parowki itp.
        sam wlacz myslenie, bo zycie wg maksymy, ze ci ktorzy maja lepiej od ciebie to zlodzieje, doprowadzi cie najdalej do psychiatryka.

        • 3 11

       • ponoć w moskwie (2)

        rozdają samochody

        • 10 1

       • Tak

        Te same co w Doniecku i Ługańsku ukradli

        • 8 0

       • Nie samochody tylko rowery i nie rozdają tylko kradną.

        no ale coś jest na rzeczy

        • 3 0

   • (4)

    w większości masz rację, poza saipemem, bo ruscy się nie dogadali z włochami i saipem dalej włoski

    • 9 1

    • (2)

     Saipem został przekupiony kontraktami na Syberii i w Arktyce, 5 krotnie bardziej intratnymi niż nasz gazoport

     • 10 1

     • (1)

      link? ale nie dewianci24.pl

      • 3 4

      • dewianci24.pl

       Co to za strona ?
       Wchodzisz na nią ?
       Co tam piszą ?
       To pornografia, pedofilia, co tam jest ?

       • 6 3

    • nie do konca

     Saipem jest tylko częścią większego koncernu w którym Rosjanie mają udziały i tworzą z nim spółki celowe.

     • 6 0

   • luudzie pokaszmy nasze nie zadowolenie !!!!!

    robia co chca a potem zmykaja za granice i martwcie sie sami. tfuuuuuuu !!!!

    • 0 0

 • Kiedyś przedstawiciel z Lotosu powiedział z wyrzutem, że za dużo paliwa odebrałem w tym miesiącu. Tej firmie nie zależy na sprzedaży. Nie jest to dziwne?

  • 22 10

 • To jest sprawa dla prokuratury!!

  • 39 7

 • (1)

  Nie będzie wydobycia z dna Bałtyku bo pewnie Unia zakazała, bo zysków z tego by nie miała.

  • 30 13

  • gupi jesteś!

   bo koszt wydobycia jednej baryłki z bałtyku wynosi ponad 70 dolaów! a aktualna cena ropy to 50 dolaów!

   • 5 2

 • Polska rzeczywistość (4)

  Przebudowa platformy według LP:

  - podpisanie umowy z MARS
  - wejście do portu
  - demontaż sprawnych instalacji wiertniczych
  - wejście do stoczni
  - trzy miesiące bezczynności
  - demontaż sprawnej wieży
  - decyzja na temat sensu dalszej przebudowy tego co zostało z platformy
  - rezygnacja z przebudowy
  - pozostałości platformy trafiają na złom
  - ludzie trafiają na bruk

  Polska kraj wielkich możliwości.

  • 141 10

  • (3)

   Zarząd Petrobaltic powinien być już byłym zarządem Petrobaltic

   • 24 2

   • nie wiem co jest dziwnego w tej decyzji (2)

    to chyba normalne..skoro ceny ropy spadły do 50dolarow ze 100 to chyba na zdrowy rozum jest to decyzja właściwa.ceny pojda w gore to powrócą do tego projektu..wszedzie na świecie w firmach zwiazanych z wydobyciem dochodzi do redukcji etatów i szukania oszczędności.

    • 8 9

    • (1)

     Ta decyzja była idiotyczna od samego początku tj od zakupu trzeciej platformy Lotos Petrobaltic. jaki był sens kupować kolejna platformę poszukiwawczą i przerabiać istniejącą na wydobywczą zamiast kupić od razu wydobywczą? Ew sprzedać platformę Petrobaltic, a kupiec był. i kupić wydobywczą - cena była by porównywalna. Kolejną sprawą są ludzie, których firma będzie musiała zwolnić ponieważ jest ich zwyczajnie za dużo.

     • 12 2

     • sens był dla wybranych

      • 5 0

 • (8)

  Lepiej te 2 mld złotych zamiast na wiercenie dziury w ziemi zainwestować w dobre drogi rowerowe i transport publiczny a okaże się że ta ropa w ogóle nie jest potrzebna...

  • 22 89

  • (2)

   Można by jeszcze w uprawę ogórków i kukurydzy zainwestować.

   • 22 3

   • (1)

    No i w burdele na przyzwoitym poziomie tez by mozna

    • 25 0

    • cabula, a nie zadne ogorki

     • 9 0

  • (3)

   od 2016 drogi rowerowe mają być płatne na terenie trójmiasta

   • 17 2

   • Pedałujesz płacisz! To nowa kompania do walki z ksenofobiom..

    • 12 0

   • (1)

    ...dla parkujących tam samochodów? Super wiadomość!

    • 1 2

    • to w samochodznie można pedałować?

     • 0 0

  • Z czego chcesz napędzić ten transport publiczny? Jak ropa wg ciebie jest niepotrzebna.

   • 3 1

 • Gdańszczanin (5)

  Bo pieniądze poszły do górników.

  • 101 14

  • chyba coś jest na rzeczy (14nastka dla górnika)

   widać że te krzykliwe kopidoły są bardziej agresywne i wszawka znowu się obawia że najadą i spalą na ulicy trochę opon. utrzymanie górnictwa w polsce jest za drogie, skoro można za 1/3 kupić węgiel z drugiego końca swiata (australia itp).
   nie dość że wszystkie zakłady przemysłowe automotive są na śląsku to jeszcze teraz jeszcze dołożymy do bezsensownego kopania węgla (na hałdach są miliony ton, nawet ukraińcy nie kupują bo za drogo)

   • 21 3

  • marna prowokacja (1)

   ktos ci placi, ze probujesz sklocic narod?

   • 7 12

   • prezes. 5pln od wpisu mam.

    • 13 2

  • zazdroscisz to jedz na slask zatrudnij na gornika i tez bedziesz mial pieniadze ale do tego trza miec cochones

   • 3 6

  • ????

   jakich górników , 70% tam zatrudnionych to administracja i tym podobne darmozjady to dla nich ta kasa

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.