Fakty i opinie

Nie ruszą Pomnika Harcerzy

Najnowszy artukuł na ten temat

Baltiq Plaza gotowa. W kwietniu otwarcie

Skwer Tajnego Hufca w Gdyni choć zostanie trochę "przycięty", na pewno nie zniknie.
Skwer Tajnego Hufca w Gdyni choć zostanie trochę "przycięty", na pewno nie zniknie.

Ogólnodostępna i zapewniająca widok na Kamienną Górę przestrzeń publiczna, centralne umieszczenie Pomnika Gdyńskich Harcerzy i współgrająca z nim kompozycja Skweru Tajnego Hufca w Gdyni - to tylko niektóre zapisy nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Śródmieścia Gdyni, w rejonie ul. Żwirki i Wigury, Świętojańskiej i Wybickiego.

Przypomnijmy, że poprzednie warunki przewidywały zmianę lokalizacji Pomnika Gdyńskich Harcerzy i gęstą zabudowę wzdłuż ul. Świętojańskiej. Wzbudziło to gwałtowny protest miłośników Gdyni, środowisk harcerskich i zwykłych mieszkańców, chcących ocalić od zabudowy jedyny, tak atrakcyjny prześwit na Kamienną Górę oraz historyczną lokalizację pomnika.

Fragment planu zagospodarowania przestrzennego okolic Pomnika Gdyńskich Harcerzy (objaśnienia - red.).
Fragment planu zagospodarowania przestrzennego okolic Pomnika Gdyńskich Harcerzy (objaśnienia - red.).
- Obecny plan zakłada przede wszystkim pozostawienie otwarcia na Kamienną Górę oraz poprzeczną w stosunku do ul. Świętojańskiej zabudowę zasłaniająca wnętrza podwórzowe - mówi Marek Karzyński, dyr. Biura Planowania Przestrzennego UM w Gdyni. - Plan zakłada również budowę podziemnego parkingu pod skwerem oraz przewiduje wewnętrzne uporządkowanie kwartału i ewentualną budowę pokrytych zielenią garażów na poziomie deptaku przy Kamiennej Górze.

Plan jednak satysfakcjonuje mieszkańców tylko częściowo. Według miłośników Gdyni warunki takie ograniczą perspektywę na Kamienną Górę z pozostałych miejsc. A co to oznacza dla inwestorów?

- Cały czas się zastanawiamy nad ewentualną zmianą projektu - mówi Dariusz Węglicki z Redevco Polska, która planowała wybudować wzdłuż ul. Świętojańskiej tzw. Pasaż Gdyński. - Ostateczną decyzję podejmiemy w przyszłym tygodniu.

Jednak jak nieoficjalnie dodają inwestorzy: "mało kto wyda miliony po to, by zasiać trawę."

To sukces władz miasta

Jacek Droszcz, architekt, członek Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Gdyni

To bardzo ważny fragment miasta, więc należy mu poświęcić szczególną uwagę. Cieszę się, że zmianie uległy poprzednie warunki. Uważam, że na obecną chwilę jest to najlepszy plan, uwzględniający tradycję miasta. W sposób jednoznaczny porządkuje kilka rzeczy. Po pierwsze sankcjonuje lokalizację Pomnika Gdyńskich Harcerzy, po drugie utrwala w krajobrazie perspektywę na Kamienną Górę, a po trzecie ogranicza zabudowę komercyjną. Zastrzeżenie mam jedynie, co do budowy obcych gdyńskim tradycjom arkad, które w przyszłości mogą być zabudowane oraz stosunkowo wąskiego, bo ok. 15-metrowego kadrowania perspektywy Kamiennej Góry. Jednak mimo wszystko, biorąc pod uwagę, że jest to teren prywatny, ustalenia te należy traktować jako duży sukces miasta.

Przestrzenie publiczne tworzą krwiobieg miasta, decydują o tym, że miasto żyje i świadczą o jego jakości. Jednak to, czy przyszli inwestorzy i architekci zafundują mieszkańcom przestrzeń wspólną zależy tylko od ich wrażliwości i szacunku dla tradycji.


Nie mam złudzeń

Sławomir Kitowski, grafik-projektant i badacz dziejów Gdyni

Uważam, że plan idzie w dobrym kierunku, lecz wymaga korekt. Nie mam złudzeń, co do poszanowania gdyńskiej tradycji przez inwestorów. Poprzedni dużo mówił o misji i szlachetnych intencjach firmy, a okazał się bezwzględnym kapitalistą, traktującym nas i to miejsce z lekceważeniem, chcąc zabudować tu każdy metr. Trzeba o tym pamiętać. Plan powinien zabezpieczyć szerszy widok na Kamienną Górę. Teraz projektant ograniczył perspektywę wyłącznie do poziomu chodnika ul. Świętojańskiej. Z osi ul. Obrońców Wybrzeża, gdzie dziś jeszcze widzimy Kamienną Górę, widok zieleni stracimy. W projekcie przejście miedzy planowanymi budynkami, a wiec perspektywa widokowa, są stanowczo za wąskie, jak też skwerek przed pomnikiem. W tym miejscu nie powinno być też agresywnych reklam, bo architektura to nie słup ogłoszeniowy, jakim stał się np. DH Batory. Liczę tu na wybitną architekturę, korespondującą z gdyńskim modernizmem.


Oceń sam

Plan do końca sierpnia będzie wyłożony do publicznego wglądu. Ocenić go można wchodząc na stronę internetową Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni lub odwiedzając biuro w godz. od 8 do 16.

Opinie (28) 1 zablokowana

 • Pomnik

  Myślę, iż miejsce pomnika Harcerzy powinno być bardziej reprezentacyjne niż obecnie. Pomnik ginie wśród stolików i parasoli pobliskich barów szybkiej obsługi, a skwerek nie zachęca gdyż zapachy z knajpek, śmieci oraz obdrapane elewacje nie są najlepszym miejscem do zadumy nad czynami Gdyńskich Harcerzy. Pomnik powinien być np. na ul. Żwirki i Wigury.

  • 0 0

 • mysle ze to wlasnie oblesne budki z kebabami powinny zniknac z tego skweru. a plan budowy budynku w poprzek a nie wzdluz swietojanskiej wydaje mi sie rewelacyjnym pomyslem. szczegolnie podziemny parkin pod skwerem, w tym rejonie zawsze ciezko o miejsca do zaparkowania wozu.

  • 0 1

 • :)

  powini tam wybudowac jakis kontrowersyjny budynek typu zarowiasy xD

  • 0 0

 • plan zagospodarowania

  po pierwsze: budując cokolwiek muszą idealnie wpisać się w stylistykę ulicy Świętojańskiej, czyli postawić szary klocek;
  po drugie: budując pod ziemią niech biorą pod uwagę drożne studzienki, bo często Gdynię zalewa podczas większych opadów i szkoda by było pozostawionych tam samochodów;
  po trzecie i ostatnie: nawiązując do niedawnego artykułu na stronie trójmiasta - władze Gdyni powinny pomyśleć o koncesjach na rodzaje sklepów na tej reprezentacyjnej ulicy (banki i second-handy)

  • 0 0

 • próba połączenia ognia z wodą - moze się udać ?

  trudno powiedzieć bo:
  od razu wkurza mnie narzucanie zmianą planu formy zabudowy prywatnej działki ! mogli w planie zaznaczyć że ma tam powstać np. pastwisko dla krów bo będzie to świadczyć o ekologicznosci Gdyni.
  takie podejście do tematu moze spowodować że po prostu nikt nie będzie chciał tam nic wybudować i zamiast czegoś konstruktywnego dalej to miejsce będzie wrzodem z budami. no ale pewnie pan Kitowski uważa że to piekne miejsce...
  Z drugiej strony ustawienie budynków poprzecznie jest dobrym pomysłem - zostanie widok na Kamienną a właściciel bedzie mógł coś sensownego wybudowac

  • 0 0

 • bez koncesji

  Pomysł na koncesje w handlu, to jakis upiór socjalistycznej epoki! Handel sterowany zza biurka urzednika. I do tego moze jeszcze system kartkowy?!!Człowieku, zlituj sie nad nami, klientami. I pomysl troche zanim coś wystukasz na kompie.

  • 0 0

 • czytając miedzy wierszami

  bo Magdalena Szałachowska autorka
  artykułu tak go zredagowała by nie
  wynikało z niego jasno ,że skwer
  Pomnika Harcerzy zostanie o ponad 80 %
  okrojony

  możemy sie domyśleć ,że powstaną
  wokół kolejne punkty handlowe
  bo "mało kto wyda miliony
  by posiać trawę"-wg inwestorów!

  To niech władze się nie zgadzają
  by inwestowano w tym miejscu miliony!!!

  Na otarcie łez został TYTUŁ ARTYKUŁU
  "Nie zabiorą nam pomnika harcerzy.

  Ale zabiorą do KU...Y nędzy
  kolejne zielone obszary centrum Gdyni

  Korupcja w Urzędzie miasta ?
  Urząd antykorupcyjny zajęty Lepperem??

  • 1 0

 • Kuroniowi się nie udało

  nikt inny tylko niejaki sławny Kuroń zamiast harcerstwa chciał wprowadzić pionierów na wzór z ZSRR. Celem jego było też wprowadzenie czerwonych chust, na wzór pionierów z ZSRR.
  Obecni reformatorzy troszkę zdemenciali wprowadzić pragną nazwę skaut dla naszego pięknego harcerstwa.

  • 0 0

 • idiotyzm

  te wszystkie ograniczenia robią z miasta skansen. Skoro miasto chce byc nowoczesne, powinno zabudowywać się w nowoczesnym stylu. Poza tym do cholery te syfiaste baraczki z zapiekankami i hot dogami uroku nie dodają. Czy nie można wymóc postawienia tam jednakowych pawilonów nie szpecących widoków? To samo tyczy się Skweru Kościuszki.

  • 0 0

 • i po co pokazują plan? pokazać projekt

  bo wtedy zobaczymy, czybędzie SYF (jak poprzednio), czy coś ciekawego

  a w budowaniu SYFÓW mamy bardzo dużo doświadczenia w Gdyni - patrz choćby centrum kwiatkowskiego

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.