• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nielegalna wycinka na działce Politechniki Gdańskiej. Ma tam powstać osiedle

Ewelina Oleksy
27 marca 2024, godz. 13:00 
Opinie (338)
 • Na działce PG nielegalnie wycięto 8 klonów.
 • Na działce PG nielegalnie wycięto 8 klonów.

Na zlecenie Politechniki Gdańskiej, która jest właścicielem działki między ul. Czubińskiego i SuwalskąMapka, wycięto drzewa. Głównie niewielkie drzewa owocowe, na których wycinkę zgody mieć nie trzeba, ale też osiem dorodniejszych klonów. A to zrobiono już nielegalnie, czyli bez pozwolenia. Będą konsekwencje. Na wspomnianej działce uczelnia planuje wybudować osiedle.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jaką karę powinni ponieść winni nielegalnej wycinki drzew na terenie PG?

Trwającą w ostatnim czasie wycinką drzew na działce między ul. Czubińskiego a Suwalską zainteresował się miejski radny KO Michał Hajduk i to on powiadomił Trojmiasto.pl o sprawie.

Skierował też interpelację do władz Gdańska, w której zapytał m.in. o to, kto złożył do miasta wniosek o pozwolenie na wycinkę i jakie było jego uzasadnienie. Zapytał też o to, czy cały proces odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Urząd Miejski wszczął postępowanie wyjaśniająceWiceprezydent Piotr Borawski odpowiedział radnemu, że właścicielem wspomnianej działki jest Politechnika Gdańska. Podkreślił też, że do urzędu nie wpłynął żaden wniosek ze strony uczelni o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów tam rosnących, miasto więc zgody na to nie dało.

- W związku z tym zostało wszczęte z Urzędu postępowanie administracyjne wobec właściciela nieruchomości, wyjaśniające ws. podejrzenia nielegalnego usunięcia zieleni rosnącej na tym terenie - poinformował Borawski.
 • Wycinka na działce PG - nie wszystkie drzewa usunięto legalnie.
 • Wycinka na działce PG - nie wszystkie drzewa usunięto legalnie.
 • Wycinka na działce PG - nie wszystkie drzewa usunięto legalnie.

Politechnika Gdańska przyznaje się do błędu i zapowiada karę dla wykonawcyZwróciliśmy się do PG z prośbą o wyjaśnienia. Przedstawiciele uczelni przyznali, że wynajęty przez nich wykonawca nieco się zagalopował i zamiast wyciąć tylko krzaki i niewielkie drzewa, na których wycięcie nie trzeba mieć pozwolenia, wyciął też niezgodnie z umową i prawem 8 klonów, które miały pozostać na miejscu.

Po tym, jak zainteresowaliśmy się sprawą, PG przeprowadziła na miejscu wycinki kontrolę z udziałem rzeczoznawcy.

- Uczelnia już od lat zapowiadała, że wobec trudności z dostępnością lokali mieszkalnych dla naszych doktorantów oraz naukowców spoza Trójmiasta nadrzędnym celem będzie uruchomienie na tym terenie inwestycji mieszkaniowej - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik PG. - W tym roku projekt nabrał rozpędu, stąd potrzebne było przygotowanie terenu i pozbycie się chaszczy, zarośli i dziko rosnących tzw. samosiejek - wskazuje.


Jak podkreśla Dzwonnik, zakres prac zleconych zewnętrznemu wykonawcy dotyczył drzewostanu, który można usunąć bez zezwolenia ze strony Urzędu Miejskiego, co określa ustawa o ochronie przyrody z dn. 16 kwietnia 2004 r.

- Mowa w niej o drzewostanie o odpowiednio wąskich obwodach pni czy określonych gatunkach, np. drzewkach owocowych. Właśnie takich jest na tym terenie zdecydowanie najwięcej. Prace rozpoczęły się zatem zgodnie z przepisami, jednakże nasza kontrola wykazała, że wśród prawidłowo wyciętego drzewostanu znalazło się również osiem klonów o pniach przekraczających normy określone ustawą. Ich wycięcie było nielegalne, za co będziemy dochodzić rekompensaty ze strony wykonawcy - podkreśla rzecznik PG.
 • Wycinka na działce PG - nie wszystkie drzewa usunięto legalnie.
 • Wycinka na działce PG - nie wszystkie drzewa usunięto legalnie.

Osiedle planowane od ponad dekady, ale konkretów nadal brakO planach budowy osiedla akademickiego na działce między ul. Czubińskiego i Suwalską Politechnika Gdańska informuje od 2012 r. Wtedy prowadzono prace nad planem zagospodarowania umożliwiającym tę inwestycję.

W 2014 r. uczelnia przeprowadziła nawet konkurs, w którym wyłoniła koncepcję zagospodarowania tego terenu.

O szczegółach wybranej koncepcji przeczytasz tu:

Politechnika chce wybudować osiedle mieszkaniowe Politechnika chce wybudować osiedle mieszkaniowe

Od tamtej pory inwestycja się jednak nie rozpoczęła i nadal nie wiadomo, kiedy się rozpocznie.
PG planuje ją wybudować w formule partnerstwa prywatno-publicznego, a więc chce znaleźć dewelopera, który pomoże zrealizować przedsięwzięcie. Nie ogłoszono jednak jeszcze konkursu.

Całe przedsięwzięcie, jak słyszymy od przedstawicieli PG, jest w przedwstępnej fazie.- Zdajemy sobie sprawę, że każda wycinka, również chaszczy i samosiejek, to przykry widok. Tym bardziej w miejscu, do którego mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić, a właściciel, czyli Politechnika Gdańska, przez lata ingerował w teren wyłącznie poprzez coroczne prace porządkowe i usuwanie śmieci. Trzeba jednak pamiętać, że wiele miejsc na tym obszarze było w złym stanie, regularnie je zaśmiecano i dewastowano. Nadrzędnym celem dla PG jest teraz utworzenie tam wielofunkcyjnego, przyjaznego osiedla akademickiego, w którym oprócz mieszkań i punktów usługowych znajdą się również odpowiednio zagospodarowane, atrakcyjne i estetyczne tereny zielone oraz wypoczynkowe - mówi Dzwonnik.
 • Jesienią na zlecenie PG sprzątano teren, na którym teraz wycięto drzewa.
 • Jesienią na zlecenie PG sprzątano teren, na którym teraz wycięto drzewa.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (338)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane