• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowa wizja zagospodarowania Westerplatte

Rafał Borowski
8 lipca 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki (pierwszy z prawej) oraz poseł Kazimierz Smoliński (drugi z prawej). Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki (pierwszy z prawej) oraz poseł Kazimierz Smoliński (drugi z prawej).

Odtworzenie ścieżek komunikacyjnych dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej i stworzenie przestrzeni wystawienniczej w zachowanych budynkach - to proponowane inwestycje. Natomiast przedmiotem debaty ma być odbudowa wybranych obiektów, które nie zostały zburzone w pierwszych dniach września 1939 roku. Kategorycznie wykluczono, by miały tu powstać całkowicie nowe gmachy, w tym pawilony. Tak wstępnie przedstawia się koncepcja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jego pierwsze elementy mają być widoczne za cztery lata.Jak oceniasz zaprezentowaną wizję zagospodarowania Westerplatte?

Przypomnijmy - w ubiegły czwartek sejm przyjął specustawę ws. zagospodarowania terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Zgodnie z jej założeniami, ma on zostać przejęty od miasta i przeznaczony pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ma ono zostać sfinansowane z budżetu państwa, a koszty zostały oszacowane na kwotę ok. 150 mln zł.

Specustawa wzbudziła stanowczy sprzeciw gdańskich samorządowców, którzy potraktowali ją jako próbę zawłaszczenia Westerplatte przez rząd. Wskazywali, że w tym trybie legislacyjnym możliwość konsultacji - np. z rodzinami westerplatczyków, historykami czy konserwatorami zabytków - jest ograniczona do minimum. Przekonywali również, że Muzeum Gdańska ma własną wizję zagospodarowania terenu dawnej składnicy, która niebawem zostanie wcielona w życie.

Czytaj więcej o konflikcie wokół Westerplatte

Przyjęta przez Sejm specustawa będzie już we wtorek procedowana w Senacie. Jej przyjęcie przez senatorów wydaje się formalnością. W związku z tym w poniedziałkowe przedpołudnie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona wizji zagospodarowania dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Jej założenia przedstawili Kazimierz Smoliński - poseł Prawa i Sprawiedliwości, jeden z inicjatorów specustawy - oraz Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ. Przypomnijmy, że planowane muzeum na Westerplatte ma być oddziałem wspomnianej placówki.

Co się zmieni na Westerplatte- Jutro odbędzie się posiedzenie komisji senackiej, na której będzie zgłoszonych kilka poprawek do ustawy. Nie są to jednak poprawki istotne. Z jednej strony usprawnią one proces inwestycyjny, z drugiej strony uregulują kwestię dróg, które maja powstać. Rezygnujemy z możliwości budowy dróg publicznych, będą tylko i wyłącznie drogi wewnętrzne. Będzie też poprawka związana z wojskiem, gdyż na półwyspie Westerplatte znajdują się tereny, których właścicielem jest wojsko. Jeżeli ustawa przejdzie w proponowanym kształcie, tereny te znajdą się w gestii muzeum - wyjaśnił na początku poseł Kazimierz Smoliński.
W największym skrócie, wizja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nie zakłada budowy na półwyspie nowego gmachu, ale odtworzenie - po konsultacjach w gronie specjalistów - pola walki na stan po ogłoszeniu kapitulacji przez polskich żołnierzy. Wizja zakłada możliwość odbudowy niektórych budynków dawnej składnicy, ale tylko tych, które nie zostały zniszczone podczas walk w pierwszych dniach września 1939 roku.

- Przede wszystkim chcemy przywrócić oryginalne ścieżki komunikacyjne Wojskowej Składnicy Tranzytowej. To umożliwi pokazanie zwiedzającym niemieckiego ataku i bohaterskiej, polskiej obrony. Dzisiaj ścieżki na Westerplatte nie opowiadają żadnej historii. Historię składnicy i jej obrony chcemy pokazać w zachowanych budynkach Elektrowni i Wartowni nr 4. W naszej koncepcji nie mieści się na dzień dzisiejszy wznoszenie nowych kubatur czy pawilonów, które znajdują się w propozycji miasta. Uznajemy, że mogłoby to zaburzyć krajobraz pola bitwy i przestrzeń historyczną. Dopuszczamy także możliwość - po dyskusjach z konserwatorami i architektami - odbudowy wybranych budynków. Wykluczamy natomiast odbudowę tych budynków, które stały się reliktami walki. Chcę wyraźnie podkreślić, że wbrew twierdzeniom byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Pawła Machcewicza, nie chcemy tu budować "Disneylandu". Nigdy nie mówiliśmy o tym, że chcemy odbudowywać wszystkie budynki na Westerplatte. Chcielibyśmy też wskazać miejsca śmierci polskich żołnierzy - wyjaśniał dyrektor Karol Nawrocki.

Rekonstrukcja pola bitwy zamiast parku- Chcemy przywrócić narrację, która prezentowała się w tym miejscu 7 września 1939 roku. Obecny stan nie ma z nią nic wspólnego. To jest dawne pole bitwy, a przeciętny odbiorca widzi natomiast założenie parkowe. Chcemy, by każdy zwiedzający miał pojęcie, jak ta bitwa wyglądała: gdzie był główny atak czy gdzie była pierwsza linia obrony. Na chwilę obecną tego nie widać - uzupełnił poseł Kazimierz Smoliński.
Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że twórcy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zapraszają do debaty nad jego ostatecznym kształtem wszystkie zainteresowane strony, szczególnie władze Gdańska i środowiska kombatanckie. Podczas opracowywania szczegółowej koncepcji zagospodarowania dawnej składnicy planuje się wziąć pod uwagę rady najsłynniejszych muzeów pól bitewnych na świecie, np. w Pearl Harbour.

- Wola współpracy była z naszej strony od samego początku. Natomiast wola współpracy ze strony miasta pojawiła się dopiero w momencie zapowiedzi specustawy. Wysłaliśmy ok. 20 pism, dotyczących naszej współpracy na Westerplatte. Wszystkie zostały odrzucone, nierozpatrzone albo rozpatrzone negatywnie. Wizja dialogu pojawiła się dopiero teraz, ale my z tego dialogu chcemy skorzystać. Chcemy debatować i dyskutować o tym w gronie specjalistów, jak ma wyglądać półwysep Westerplatte. To jest sprawa narodowa, a nawet międzynarodowa, więc chcemy, aby to miejsce było w sposób optymalny zagospodarowane. Apeluję, aby nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji, że Muzeum II Wojny Światowej nie miało swojej koncepcji zagospodarowania Westerplatte. Ta koncepcja została podjęta już w latach 2005-2007 i pracował nad nią obecny wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok. My natomiast przystosowaliśmy tę koncepcję do XXI wieku. W sieci mogą państwo znaleźć film, który jest naszą propozycją, naszą wizją Westerplatte - powiedział Karol Nawrocki.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 została zaplanowana na 1 września. Kamień zostanie wmurowany w budynku Elektrowni albo Wartowni nr 4. Ostateczna koncepcja prac budowlanych ma zostać wyłoniona w drodze międzynarodowego konkursu. Pierwsze efekty procedowanej właśnie specustawy mają być widoczne na terenie dawnej składnicy za cztery lata.

Miejsca

Opinie (584) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • i co taki Karol N może wiedzieć (31)

  jak jego wiedza oparta jest o pamiętnik jakiegoś partyzanta chlewikowego to znaczy żołnierza wyklętego

  • 201 346

  • Zobaczymy czy bedziesz wtedy taki mądry! (2)

   Uważaj cwaniaczku bo bokser z wałowej wyzwie cię na pojedynek na ringu.

   • 13 28

   • jakiegos wstrzasniecia nie doznal? bo to by wiele wyjasnialo

    • 1 3

   • ty żeś chyba nabrał za dużo na dekiel...

    tych ciosów na raz

    • 0 1

  • N?

   znam tylko podgolonego naziola

   • 20 14

  • a jak wielką wiedzę na ów temat ma Pani A D ? (3)

   czy przypadkiem jej rodzina nie przybyła na Pomorze dopiero po II wojnie światowej? i to z kierunku wschodniego ?

   proszę przestudiować jej życiorys i przodków - tam napisane

   • 41 34

   • rodzice pani AD działali przed 1980 w opozycji demokratycznej (2)

    i z pewnością 13 grudnia 1981 nie spali do południa.

    • 38 39

    • nie było żadnej opozycji !

     to wkrętka dla ciemnego luda, w latach komuny nikt ich nie nazywał opozacją

     • 29 16

    • Tak działali ale w kolekturach Lotto

     • 9 7

  • (5)

   Proponowany przez dyrektora sposób zagospodarowania Westerplatte to przecież wulgarna dekoracja dla zabaw grup rekonstrukcyjnych. Odtworzenie "pola bitwy" jest bardzo niesmacznym pomysłem. Pokazuje całkowity brak szacunku dla tego miejsca, dla współczesnej doktryny konserwatorskiej, dla nauki. Pan dyrektor chciałby sobie pobiegać z karabinem i podawać dzielnego żołnierza. Doprawdy, są inne miejsca dla budowy takich dekoracji.

   • 44 34

   • cóż, niektórzy nie wyrośli z podwórka i lubują się w przebierankach

    • 22 12

   • Czyli jak? (3)

    Gdy idziesz zwiedzać obóz w Sztutowie lub obóz Auschwitz, które mają zachowane wiele elementów z czasów swojego funkcjonowania, to znaczy że idziesz się bawić w więźnia, czy w nazistę?

    • 8 3

    • To dwie inne rzeczy.

     Odbudowywanie pola bitwy i udawanie żołnierzyków jest wychwalaniem wojny.

     Pokazywanie jak wyglądały obozy i do jakiego zezwierzęcenia jest w stanie człowiek dopuścić jest informacją dla przyszłych pokoleń do czego nie można dopuścić.

     • 3 3

    • Czyli tak: (1)

     Obozy koncentracyjne to miejsca śmierci i zagłady. Nie wydawałoby Ci się czymś bardzo niesmacznym, gdyby nagle w Gdańsku wybudowano "w celach edukacyjnych" makietę komory gazowej? Podobnie ma się rzecz z Westerplatte. Budowanie dekoracji dla zabaw w żołnierzy, to przejaw dramatycznego poziomu moralnego i intelektualnego pana dyrektora i reszty, co mu w tym pomyśle przyklaskuje.

     • 3 4

     • Kto się będzie bawił w tych żołnierzy?

      Komora gazowa może być elementem muzeum tam, gdzie była wzniesiona, a budowle Westerplatte mogą być odbudowane właśnie tam, gdzie się znajdowały.

      Dramatyczne to jest polemizowanie z własnymi mokrymi snami.

      • 1 0

  • Precz z faszystami z SLD (7)

   Co tacy mogą wiedzieć?
   Andrzej Pilecki - syn rotmistrza Pileckiego: Z jakichś powodów zamordowanie go (ojca Witolda Pileckiego) było potrzebne stalinowskiej Polsce. Byliśmy pod wpływem terroru. A on nie pasował do modelu, który był nam narzucony. Był poddawany strasznym torturom. Złamali mu oba obojczyki. Mama na spotkaniach z nim widziała, że ma porozrywane paznokcie. Tata mówił nawet, że "Auschwitz przy tym to była igraszka". Najbardziej go bolało, że w czasie niemieckich prześladowań czy podczas pobytu w obozie, wróg był widoczny. Była możliwość ucieczki. A tu nie było żadnej możliwości, żadnej nadziei. Był osaczony. Widział tę dysproporcję między tym, co doświadczył w walce z Niemcami a PRL-owską władzą.

   • 36 11

   • To jest temat o Westerplatte,nie uprawiaj taniej propagandy.

    • 5 11

   • (2)

    zakonczyles edukacje po trzech klasach podstawowki?

    • 3 6

    • PRL - zwyrodnialców sowietyzacja i zbrodnie (1)

     Polscy bohaterowie walczyli o Polskę wolną. A jak "po wojnie" było? Kiedy różne podstępne działania, takie jak "dobry" i "zły" esbek, albo polegające na próbie wzajemnego skłócania zatrzymanych osób nie dawały rezultatów, "bandytów" po prostu mordowali. Jedna z relacji: "(...) zabili ją w straszny sposób na Rakowieckiej. Rozbierali Trzcińską do naga i wkładali do koryta z wodą, do którego wpuszczali wygłodniałe szczury wodne, a te ją żywcem jadły. Tak zabili tę mężną kobietę."

     • 6 2

     • i szczury zdaly potem relacje z tego zdarzenia?

      • 1 5

   • kogo to obchodzi?

    to zupełnie bez znaczenia jest.

    • 0 3

   • Wiedza na temat bohatera narodowego (1)

    Witolda Pileckiego jest powszechna i niewatpliwa. Tak jak wiedza na temat zbrodni okresu stalinowskiego. Natomiast co to ma do westerplatte, sld i w ogole do obecnej sytuacji w PL? Nie da sie przykryc zbrodniami z lat 50tych afer i niekompetencji PIS.

    • 4 5

    • Za mało pijasz miodu i za mało masz oleju w głowie skoro nie zauważasz, że komentujemy post prowadzący, a nie treść artykułu

     Wiedza na temat bohatera narodowego Witolda Pileckiego nie jest powszechna. Tak jak wiedza na temat zbrodni okresu stalinowskiego - nie jest powszechna!

     Dlaczego POprzednicy dążyli do marginalizacji lekcji historii w szkołach?

     • 2 0

  • Jak tym dwóm ze zdjęcia kurdupel powie że leszek zatopił szlezwika to uwierzą

   • 21 25

  • Brak słów (4)

   Podłym człowiekiem jesteś kpiąc z walczących o niepodległą Polskę.

   • 21 11

   • (3)

    kto cie tak zmanipulowal?

    • 1 5

    • Niejeden sowiecki sługus, były klawisz, tak tutaj aktywny, pewnie te "radzieckie" metody zna (2)

     Znane są przypadki niezwykle okrutnych działań zwyrodnialców z SB - przykładowo w Wałbrzychu podłączano jądra działaczy opozycji do prądu.

     • 6 1

     • (1)

      znane są tez przypadki niezwykle okrutnych działań zwyrodnialców z inkwizycji ale jak to sie ma do artykulu powyzej

      • 0 4

      • Za mało pijasz miodu i za mało masz oleju w głowie skoro nie zauważasz, że komentujemy post prowadzący, a nie treść artykułu

       • 1 0

  • Nie obrazaj zolnierzy wyklętych .To sa bohaterzy narodowi komunisto.

   • 25 19

  • lepszy partyzant chlewikowy

   Niż ludzki odpad bez szkoły współpracujący z aparatem cep cepa cepem pogania :)

   • 4 2

  • Pan pewnie z tych "gdanszczan" przywiezionych na czołgach ze wschodu.

   • 2 0

 • A czy samorządowcy są uwłaszczeni na Westerplatte ? (29)

  • 163 61

  • Sellin w Muzeum Piaśnicy umieśćił swoją asystentkę na stanowisko dyrektora. (13)

   Czy na Westerplatte umieści swoją żonę?

   • 37 29

   • OK (10)

    Spróbujmy zapytać nowych "gdańszczan" pod blokiem w Szadółkach albo przy szklanym biurze w Oliwie: co to jest Piaśnica? Zapewniam, 99% nic by nie odpowiedziało. Przecież Piaśnica to nie 100cznia z hipsterskim żarciem. Tak więc ruchy kadrowe są konieczne.

    • 12 11

    • Za to (8)

     ci sami Gdańszczanie doskonale odpowiedzą Ci co to dług publiczny, inflacja i PKB. I tym się różnimy ty myślisz o historii ja o przyszłości.

     • 5 7

     • Brawo. Też tak uważam

      • 3 3

     • No to poczekajmy az miasto Gdańsk wyprzeda cały swój majątek (4)

      Gpec juz sprzedany,wodno-kanalizacyjne też,grunty sprzedawane non stop pod deweloperke i biura...zobaczymy za kilka latek a i jeszcze przybedzie trochę muzułmanów na socjal...będzie ciekawie.Jeszcze Westerplatte będzie jedyną ostoją wolności i normalności na terenie dzisiejszego Gdańska,nie wspomnę o polskości.

      • 8 10

      • Potrafisz napisać coś od siebie (2)

       zamiast powtarzanej wkołko propagandy strachu PiS dla ciemniaków?

       • 5 7

       • Potrafisz napisać coś od siebie

        zamiast powtarzanej wkoło propagandy o ciemniakach głosujących na PiS?

        • 2 3

       • Mieszkam tu od urodzenia i znam to miasto słoiku

        • 0 1

      • bla, bla, bla bla, bla, bla

       • 1 1

     • I że po co lotnisko w Polsce

      skoro w Niemczech już jest.

      • 3 0

     • Gdyby wiedzieli, co to dług publiczny, to kto inny byłby Prezydentem Gdańska. Ludzie, o których wspominacie raczej orientują się tylko, co do trendów w modzie, a pracę za 3500 zł w niemieckim korpo uważają za nobilitację i spełnienie marzeń.

      • 1 1

    • Za to kibic albo inny dresiarz prawacki nie odpowie ani co to Piasnica

     ani co to inflacja.

     • 4 7

   • No i ?. Adamowicz mianował asytenta Grzelaka na Wiceprezydenta, a wcześniej mianował Dulcenee na...

    A Adamowicz mianował asystenta Grzelaka na Wiceprezydenta, a wcześniej mianował Dulcynee najpierw do pracy w ECS-ie, potem ARGu a potem szybki awansik na Wiceprezydenta - widzisz jakieś różnice??

    • 9 8

   • Muzeum Bursztynu Gdańsk Katownia

    Renata Adamowicz - z-ca kierownika Muzeum - zbieg okoliczności czy nazwisk ....?

    • 5 2

  • Wester przejmie jakiś fan Przeklętych z IPN-u (8)

   Na bank jakiś miłośnik Łupaszki, Roja, Rajsa czy tam Ognia. Fan kolaborantów z Oplutej Świętokrzyskiej. Miłośnik płonących stodół, egzekucji na chłopach i 18-letnich milicjantach

   • 22 28

   • Na wojskowych Powązkach znajduje się symboliczny grób "Łupaszki". Czołem, Panie Majorze, pamiętamy! (7)

    W więzieniu mokotowskim ubecki oprawca zamordował - na podstawie "wyroku sądu" - jednego z najsłynniejszych żołnierzy wyklętych - mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". Pseudonim miał po bohaterze Samoobrony Wileńskiej z czasów wojny polsko-bolszewickiej płk. Jerzym Dąmbrowskim "Łupaszce", co czyniło go postacią symboliczną w walce z sowieckim komunizmem.

    Byli tacy, którzy mieli więcej podkomendnych i dłużej walczyli niż on, a jednak to przed nim "wiał czerwony cham" (cytat z hymnu 5. Wileńskiej Brygady AK) i na dźwięk jego imienia drżały "ubeckie mordy" (słowa sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki"). Urządzono mu pokazowy "proces" w Warszawie transmitowany przez radio na całą Polskę. Stosunek pepeerowców do majora był mieszaniną nienawiści i strachu. Był nieuchwytny. Jego żołnierze zwyciężali w potyczkach z KBW, UB i milicją albo wymykali się z obław. Przeprowadzili wiele brawurowych akcji, na przykład w maju 1946 r., gdy na Pomorzu Gdańskim w ciągu kilku godzin szwadron Zdzisława Badochy "Żelaznego" rozbroił placówkę UB i pięć posterunków milicji. Te akcje służyły podniesieniu ducha oporu oraz przygotowaniu społeczeństwa do wyborów 19 stycznia 1947 roku. Niestety, wybory zostały sfałszowane, "wygrali" kolaboranci Stalina.

    Stał się symbolem drugiej konspiracji niepodległościowej w Polsce, klasycznym żołnierzem "wyklętym", jak się dziś określa bohaterów tragicznej walki o suwerenny byt państwa polskiego od roku 1944.

    W roku 1993 Izba Wojskowa Sądu Najwyższego unieważniła wyrok śmierci na majora, uznając, że skazano go za walkę o niepodległy byt Polski. W Święto Niepodległości w 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Na wojskowych Powązkach znajduje się symboliczny grób "Łupaszki". Czołem, Panie Majorze, pamiętamy!

    • 18 7

    • Łupaszaka też walczył na Westerplatte? (1)

     nie przesadzaj

     • 12 16

     • Michnikowszczyzny motto - "kłamcie, a zawsze coś przylgnie" - "pożyteczni idioci" łykają wszystko

      No to jeszcze raz - odpowiadam prymitywowi, który powtarza za prymitywami brednie w stylu: "Miłośnik płonących stodół, egzekucji na chłopach i 18-letnich milicjantach".

      • 10 7

    • na stos z pamięcią po ludobójcach (4)

     do kąta z przygłupami wychwalającymi morderców

     • 5 6

     • PRL - zwyrodnialców sowietyzacja i zbrodnie (2)

      W jednym z opisów czytamy: "Czaszka, którą teraz znaleziono w jednej z jam grobowych, powinna być symbolem tego wszystkiego, co się wtedy tutaj działo. Jest ona zmasakrowana, rozbity nos, wybite zęby, żuchwa zdruzgotana. To symbol tortur, przez jakie ci ludzie przechodzili."

      • 5 1

      • (1)

       nie lekcewaz swojego stanu, udaj sie jak najszybciej do lekarza!

       • 0 4

       • Faszysta z SLD jak za dawnych sowieckich lat chce wroga ludu do lekarza specjalisty

        • 4 0

     • Z perspektywy sowieckiej pan tu pisze.

      • 2 1

  • Chętnie by się uwłaszczyli . i o to ten kwik !!! (5)

   zapewne któryś z kolaborujących deweloperów ostrzył sobie na to zęby .
   Jak by tak dobrze POgrzebać , to kto wie ...... Gdzieś trzeba wyprac te 250 mld.

   • 18 10

   • Deweloper z Nowogrodzkiej (2)

    komuś obiecał te tereny

    • 8 15

    • Lewak tradycyjnie "łapać złodzieja"

     • 10 6

    • Tak obiecał -muzeum

     • 4 1

   • No wlasnie, Szydlo juz znalazlas te 250 mld?

    • 6 7

   • Ta niepowtarzalna pogarda w wypowiedziach trolli PiSu.

    • 1 0

 • (12)

  Nic nie bylo robione tam przez lata ....zaniedbane miejsce :) czas odnowic !

  • 406 168

  • Placówka Fort - zalana i zasyfiona (1)

   Jest na terenie skarbu państwa. Słabo państwo dbało dotąd. Teraz nagle się obudziło...

   • 26 14

   • Przed wyborami

    • 15 10

  • kolejne kłamstwo (2)

   tak się składa, że do gminy nalezy ok 15% powierzchni półwyspu,
   a reszta "od zawsze" jest własnością skarbu państwa, wystarczy spojrzeć na mapę
   http://mapa.gdansk.gda.pl/ipg/app/index#
   działka nr 68 w obrębie nr 62,
   tak więc jeśli gdzies jest bałagan, to w 85% dotyczy to gruntu władanego przez państwo
   i całe tak teraz wynoszone pod niebiosa "pole bitwy"
   to obszar istniejącego parkingu i okolic, czyli tereny od zawsze państwowe,
   do gminy należy tylko skrawek z pomnikiem i budynkiem (ruiną) koszar,

   • 24 10

   • (1)

    Skoro tylko 15% a reszta SP to.co bijecie pianę że was wywłaszczają?

    • 0 1

    • A, bo Gdańsk jest właścicielem pomnika, napisu "Nigdy więcej wojny" i ruin koszar.

     Gdzie niczego nie da się zbudować. A więc chodzi o przejęcie pomnika. Proste.

     • 0 0

  • No właśnie (5)

   Jak to jest? Tyle lat zaniedbywane i cisza.Zero skarg do U.M. w sprawie stanu Westerplatte.A jak rząd R.P. chce zagospodarować to odrazu płacze i agresja.Moze najpierw zobaczmy co zrobią a pozniej wieszajmy ewentualnie psy.Jak narazie psy mozna wieszać na Adamowiczu za stan Westerplatte.

   • 11 15

   • No właśnie... nie na Adamowiczu (4)

    1) Po pierwsze to on zainicjował tradycję obchodów w tym miejscu.
    Wcześniej wszyscy "patrioci" byli cicho o dziwo.

    2) Nie przeczytałeś komentarzy przedmówców. Teren w większości należał do Skarbu Państwa. Przeznaczono na zagospodarowanie tego miejsca zero złotych i trudno, żeby poczynić jakiekolwiek inwestycje za nic.

    3) Do Gminy należał tylko kawałek z pomnikiem i kawałek jeszcze. No i o to PiS właśnie chodzi, bo chcą, ten najbardziej istotny, fragment z pomnikiem podlegał im, aby nikt nie mógł im więcej dyktować warunków. Będą mogli, pod pomnikiem, organizować co chcą i kiedy chcą...

    • 11 3

    • A to przepraszam nie wiedziałem tego

     • 2 1

    • (2)

     Gdyby nie PiS Dulkiewicz i spółka oddała by te tereny pod deweloperke. Rząd pokrzyzowal jej plany i o to tyle krzyku

     • 4 7

     • Nudzisz, gościu. Wszyscy wiedzą, że to bujda, więc szkoda Twojego czasu na jej powtarzanie.

      • 4 2

     • rozwoj twojej choroby niebezpiecznie przyspieszyl, nie zwlekaj, idz do lekarza

      • 1 2

  • Totalny najazd trolli z PiSu

   • 1 0

 • Takie owakie synki calkowicie (6)

  i bezpowrotnie zniszcza klimat tego miejsca

  • 146 194

  • Kibol z MIIWŚ (1)

   postawi pomnik Eichmanna

   • 9 8

   • albo dziadka z wehrmachtu

    • 7 5

  • Hehe (2)

   A jaki tam byl klimat ?

   • 10 7

   • Te he,he

    zabrzmialo bardzo inteligentnie....

    .

    • 8 4

   • Jak w grudniu i styczniu na PKP

    • 4 2

  • hahaahahahha

   Klimat tego miejsca /...zażulowizna ????? to masz na myśli??

   • 5 5

 • I bardzo dobrze (7)

  że ktoś tam nareszcie zrobi porządek. Nie jestem wyborcą pis, uczciwie stwierdzam tam jest brudno, śmierdzi moczem i to miejsce zasługuje na odpowiednie zagospodarowanie. Bulwers władz Gdańska jest zupełnie niezrozumiały, przez te wszystkie lata Adamowicz i spółka mogli coś z tym zrobić a nie zrobili nic.

  • 497 153

  • ten podcięty fan Konkwisty 88 i Screwdrivera (1)

   z Siedlec?

   • 12 19

   • !

    Jeden i**ota napisał bzdurę i kłamstwo, a kolejni idioci "plusują"

    • 11 22

  • Jak nie jesteś jak cytujesz słowa pisowców (2)

   I pewnie przybiegłes tu ze strony strefy prestiżu
   Tam i tu komentarze kopiuj wklej
   Gdzie wy ludzie chadzacie? Czołgasz się po ziemi? Fetyszystą sików jesteś?
   Tyle razy byłem na Westetplatte i nigdy nie czułem moczu.

   • 33 44

   • Gdyby władze miasta wcześniej wydały tam kasę to pierwszy by piszczał, że jest tyle innych potrzeb.

    • 20 11

   • Tzn. że nie byłeś.

    Chyba, że w 1939.

    • 10 3

  • W Gdańsku w tunelach i budynkach dworca tez smierdzi moczem tego nie czujesz??

   • 1 2

  • Uczciwie stwierdzam, że jesteś trollem, który za pieniądze rozpowszechnia fałszywe informacje i szkaluje ludzi

   • 1 0

 • (17)

  a teraz i Westerplatte chcą zagarnąć.

  • 147 276

  • Lechu Kaczyński który zaspałeś na wylot do Smoleńska stań do apelu...... (2)

   Tego typku kabaret będzie nam serwowany co rok 1 września.

   • 21 28

   • Nie słuchaj

    Gryzie co? Ruski ty jeden.

    • 9 9

   • sztyrlic

    Żeby ci tak rodzinka nie zginęła w jakimś wypadku, mamusia, tatuś, siostra, brat, oj nie życzę ci tego bo sąsiedzi będą mieli kabaret jak będziesz chodził na cmentarz odwiedzić ich groby.

    • 6 5

  • dopełnia się dziejowa klamra (6)

   po 80 latach Westerplatte znów przejmuje nazista

   • 14 14

   • Nie turbujcie się tak! (4)

    • 7 7

    • nie turbuję się, Rajs (1)

     mam rodzinę w Hamburgu

     • 4 4

     • A kogo to?

      • 0 1

    • (1)

     nie turbuje

     • 5 1