• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe spichlerze i miejsca dla łódek na Wyspie Spichrzów. Nowa Motława, druga Aura i trzeci Chmielna Park

Ewa Budnik
18 czerwca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
  • Nowe budynki w kształcie spichlerzy nad Motławą, tym razem budowane przez firmę Dekpol, będą kontynuacją ciągu istniejącej zabudowy osiedla Aura Island.
  • Elewacje budynków Nowej Motławy wykończone będą płytami ceramicznymi. Oznacza to wyższą jakość i trwałość takiej elewacji.
  • Sąsiedztwo Motławy to wymarzone miejsce do zlokalizowania miejsc do cumowania jachtów. Dekpol prowadzi rozmowy z urzędami i deklaruje sfinansowanie ich budowy.
  • Wnętrze kompleksu Nowa Motława nie będzie dostępne dla osób postronnych, jednak pas pomiędzy zabudową a nabrzeżem będzie ogólnodostępnym deptakiem.
  • Pierzeja zabudowy od strony ulicy Jaglanej. To właśnie w tej części powstanie część z niewielkimi lokalami na wynajem.
  • Na działce pomiędzy istniejącym Aura Gdańsk a Nową Motławą niebawem rozpocznie się budowa drugiego etapu Aury - w stronę wody zwrócony będzie tylko jeden spichlerz.

Choć najwięcej mówi się o północnym cyplu Wyspy Spichrzów, to jednak więcej dzieje się na jej południowej części. Przez całe dziesięciolecia straszyły tu chaszcze i ruiny, ale teraz inwestorzy pokazują już nie tylko wizualizacje, ale i gotowe budynki.



Czy południowa część Wyspy Spichrzów ma szansę rozkwitnąć miejskim życiem?

Firma deweloperska Dekpol, która w styczniu zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych, kupiła działkę przy ul. Jaglanej zobacz na mapie Gdańska od warszawskiego dewelopera Eco Classic. Po uzyskaniu zamiennego pozwolenia na budowę wiadomo już, że wstępny projekt został nieznacznie zmieniony. W budynkach przy Jaglanej powstaną mieszkania oraz aparthotel.

Nowa Motława - mieszkania i hotel z apartamentami

Projekt architektoniczny kompleksu Nowa Motława przygotowany przez pracownię Kozikowski Design nawiązuje do historycznej zabudowy wyspy oraz jest kontynuacją ciągu "spichlerzy" Aura Gdańsk zapoczątkowanego przez dewelopera Mill-yon u zbiegu ulicy Toruńskiej i wód Motławy zobacz na mapie Gdańska. Architektura pięciu połączonych ze sobą ośmio- i siedmiokondygnacyjnych budynków inspirowana jest historyczną zabudową wyspy. Do znajdujących się w okolicy zabytkowych spichlerzy oraz tych, które powstały w ostatnich latach, nawiązują dwuspadowe dachy nowych budynków, ich pokryta jasnymi płytami cementowymi elewacja oraz drewniana stolarka okienna. Od strony Motławy odtwarzany jest zatem nawiązujący do historycznego ciąg budynków. Pod budynkami powstanie jednopoziomowa hala garażowa. Inwestor planuje także budowę miejsc do cumowania jachtów.

- Rozważamy budowę mariny przed budynkami. Prowadzimy na ten temat rozmowy z odpowiednimi urzędami - informuje Sebastian Barandziak, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Dekpol.

W budynkach z dwuspadowym dachem, bliżej wód rzeki Motławy (część balkonów wychodzących na wodę), powstanie 298 mieszkań o powierzchniach od 27 do 74 m kw. W znakomitej większości będą to lokale dwu- i trzypokojowe.

W części zlokalizowanej w północno-zachodnim skrzydle kompleksu (od strony ulicy Jaglanej) znajdą się jedno- i dwupokojowe apartamenty hotelowe sprzedawane w systemie condo (jest to zakup pokoju hotelowego, którego najmem zajmuje się profesjonalna firma). Powstaną 174 takie lokale o metrażach od 22 do 40 m kw., sprzedawane będą w pełni wykończone i wyposażone. Program zakupu lokalu z wykończeniem dostępny jest również dla mieszkań.

W kompleksie powstanie całodobowa recepcja, zaplecze gastronomiczne serwujące śniadania, zespół odnowy biologicznej o powierzchni ponad 450 m kw. z jacuzzi, saunami i wewnętrznym basenem o powierzchni 80 m kw. Budynek hotelowy zarządzany będzie przez system BMS (inteligentne sterowanie wszystkimi systemami), możliwe będzie m.in. samodzielne meldowanie się do pokoju.

Czytaj także: działka przy Chmielnej, naprzeciwko ZUS-u, ma nowego inwestora

Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. W ramach pierwszego powstaną 94 lokale mieszkalne i 174 jednostki hotelowe. Termin oddania do użytkowania zaplanowano na styczeń 2017 roku.

Drugi etap Aura Gdańsk

Budowa osiedla Aura Gdańsk rozpoczęła się w 2010 roku. Była to jedna z pierwszych jaskółek, które zapowiadały nowe życie tej części miasta. Sprzedaż w istniejącym obiekcie kończy się, więc inwestor niebawem rozpocznie drugi etap inwestycji - pomiędzy pierwszym etapem a zabudową Dekpolu. Powstaną w nim 123 mieszkania w układzie od jednego do trzech pokoi i metrażach od 28 do 63 m kw. Planowany jest także trzeci etap inwestycji.

  • Zabudowa drugiego etapu Aura Gdańsk nie będzie architektoniczną kontynuacją już powstałej zabudowy. Tym razem w stronę Motławy zwrócony będzie tylko jeden "spichlerz"
  • Bryła drugiego etapu Aury Gdańsk nawiązuje do etapu pierwszego, jednak płaszczyzny i kolorystyka obiektu są inne. Korzyść jest taka, że więcej przyszłych mieszkańców będzie mogło korzystać z własnego balkonu.
  • Budynek bliżej wnętrza wyspy będzie nawiązywał do powstającej tam zabudowy, która zwieńczona jest płaskimi dachami.
  • Schemat kolejnych etapów inwestycji Aura Gdańsk. Pierwszy etap oddano w 2013 roku, realizacja drugiego niebawem się rozpocznie, trzeci jest na etapie projektowania.
- W drugim etapie powstaną mniejsze, kompaktowe mieszkania, które bardzo dobrze nadają się na wynajem - mówi Milena Wiśniowolska z firmy Mill-yon, która jest deweloperem Aury. - W tej chwili czekamy na ostateczne pozwolenie na budowę, uruchomiliśmy już rezerwację lokali i możemy zadeklarować, że budowa zakończy się w ciągu dwóch lat.

Projekt, który powstał w sopockiej pracowni Architectonica zakłada, że "w stronę wody" zwrócony będzie jeden "spichlerz". Pozostała część zabudowy - odsunięta od nabrzeża - będzie miała dach płaski, który ma się komponować z zabudową powstającą od strony ul. Chmielnej.

Takie rozwiązanie zaburzy niestety rytm narzucany przez dwie pozostałe zabudowy, ale działka była zbyt mała, aby zmieściły się na niej dwa spichlerze. W zamian za to od strony rzeki powstanie zielony teren dostępny dla mieszkańców. Właściciele lokali na parterze będą mogli korzystać z własnych ogródków.

Chmielna Park

Pierwszy budynek osiedla Chmielna Park realizowanego przez Inpro został oddany do użytkowania od strony ulicy Toruńskiej w 2013 roku. W sprzedaży pozostały tam trzy mieszkania i dwa lokale użytkowe na parterze. W budowie jest drugi budynek z niebanalną w kształcie dominantą. Zakończenie jego budowy planowane jest na październik tego roku. W kwietniu w sprzedaży pojawiła się również oferta trzeciego - ostatniego budynku osiedla. Będzie on znajdował się najbliżej Nowej Motławy Dekpolu. Cała inwestycja ma być zakończona do końca października 2016 roku. Powierzchnia mieszkań w ramach osiedla Chmielna Park wynosi od 31 do 152 m kw.

  • Tak w przyszłości ma szansę wyglądać ulica Chmielna w południowej części Wyspy Spichrzów. Widok na osiedle Chmielna Park.
  • W drugim budynku kompleksu w oczy rzuca się dziewięciokondygnacyjna dominanta.
  • Gęsta zabudowa po obu stronach ulicy Chmielnej spowoduje, że teren ten po latach nabierze śródmiejskiego charakteru.
  • Wizualizacja wewnętrznego dziedzińca Chmielnej Park wyraża ideę architektów i inwestora, by miejsce to tętniło miejskim życiem.
  • Trzeci budynek Chmielnej Park. Widok od strony Jaglanej (ten budynek będzie sąsiadował z zabudową Dekpolu).
  • Schemat osiedla Chmielna Park. U dołu, poniżej budynku A w przyszłości stanie trzeci budynek kompleksu Aura Gdańsk.
Zabudowa nie przylega bezpośrednio do Motławy zobacz na mapie Gdańska, projekt nie nawiązuje do kształtu spichlerzy, ale jego forma nadaje charakter wewnętrznej części wyspy. Tarasowy układ wyższych kondygnacji budynków maksymalnie wykorzystuje walory widokowe mieszkań w kierunku Głównego Miasta. Lokale znajdujące się na parterze mają przynależne ogródki. Projekt inwestycji powstał w pracowni DOMUS Studio Projektowe S.C. Sieniawski & Sieniawski.

Apartamentowiec przy Chmielnej 64

Przesunął się w czasie start budowy i sprzedaży budynku przy ul. Chmielnej 64 zobacz na mapie Gdańska - naprzeciwko Chmielnej Park, na działce przylegającej do kanału Motławy. Część lokali, które tu powstaną przeznaczone będą dla inwestorów, którzy kupią je z zamiarem późniejszego wynajmu, część sprzedawana będzie jako mieszkania. Na parterze powstaną usługi, a ciekawostką będzie basen na parterze, z którego obserwować będzie można rzekę. Projekt inwestycji powstał w pracowni KD Kozikowski Design.

Waterlane Island komponuje się z sąsiadującymi zabytkowymi spichlerzami. Inwestor deklaruje, że budowa ruszy w tym roku, nieoficjalnie - w sierpniu. Waterlane Island komponuje się z sąsiadującymi zabytkowymi spichlerzami. Inwestor deklaruje, że budowa ruszy w tym roku, nieoficjalnie - w sierpniu.
Inwestorem tego budynku jest spółka AV Chmielna, powiązana z firmą Vitania, która zrealizowała budowę apartamentowców Waterlane przy ul. Szafarnia zobacz na mapie Gdańska. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, budowa ma zostać uruchomiona prawdopodobnie w sierpniu. Projekt ma prawomocne pozwolenie na budowę.

  • Nowy Spichlerz przy ul. Chmielnej. W projektowanym budynku zastosowano zasadę "brył spichlerzy", projektowane elewacje i rytm zabudowy w czytelny sposób nawiązują do historycznej parcelacji.
  • Nowy Spichlerz przy ul. Chmielnej. W projektowanym budynku zastosowano zasadę "brył spichlerzy", projektowane elewacje i rytm zabudowy w czytelny sposób nawiązują do historycznej parcelacji.

Nowy Spichlerz to zespół apartamentowo-biurowo-usługowy, który powstanie na działce o powierzchni 4850 m kw. przy ul. Chmielnej zobacz na mapie Gdańska.

Rozpoczęcie inwestycji poprzedzone zostało pracami archeologicznymi, w wyniku których do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku trafiły fragmenty tkanin, ceramiki i szkieł naczyniowych, zabytki drewniane, skórzane i metalowe.

Na parterze i pierwszym piętrze Nowego Spichlerza przewiduje się lokale handlowo-usługowe wraz z pasażem handlowo-usługowym łączącym ulicę Spichrzową i Żytnią. Na wyższych kondygnacjach od 3 do 6 zaprojektowano luksusowe apartamenty, uformowane w zamknięty, czworoboczny kwartał z wewnętrznym patio, usytuowanym na stropie I piętra. Całość zespołu podpiwniczona zostanie dwukondygnacyjnym parkingiem podziemnym z pomieszczeniami magazynowymi i komórkami lokatorskimi.

Od wschodniej strony parceli powstanie biurowiec ze szklaną elewacją połączoną z odrestaurowanymi ruinami historycznych spichlerzy. Na sześciu naziemnych kondygnacjach biurowca będzie blisko 8 tys. m kw. powierzchni biurowo-handlowej. Podjazd pod główne wejście biurowca zaprojektowano w specjalnym podcieniu od strony ul. Spichrzowej.

Strefa nieruchomości na wynajem

Niemal wszystkie wyżej opisywane inwestycje na Wyspie Spichrzów zawierają ofertę zakupu nieruchomości na wynajem. Mogą być to całe mieszkania bądź hotelowe apartamenty. Powstaje strefa miasta o dość specyficznym charakterze.

Decydując się na zakup nieruchomości na wynajem w Nowej Motławie, kupujący będzie miał gwarantowany czynsz w pierwszych pięciu latach funkcjonowania aparthotelu; ma on wynosić 33 proc. wartości netto inwestycji. Czynsz proporcjonalny w latach 6 - 15 wyniesie 50 proc. przychodu z usług noclegowych. Daje to średnioroczną stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 7 proc.

Deweloper osiedla Chmielna Park proponuje zakup apartamentu z możliwością wykończenia pod klucz i wynajęcia go za pośrednictwem firm, które specjalizują się w zarządzaniu luksusowymi nieruchomościami i najmem krótkoterminowym. Oferta Kup i Zarabiaj zapewnia kompleksową obsługę apartamentu i jego najemców.


Poznaj historię pechowej wyspy

Miejsca

Opinie (148) 1 zablokowana

  • Ta wyspa miała dużo szczęscia.... (1)

    Miała dużo szczęścia, bo powojenni planiści z lat 60-tych i 70-tych nie próbowali budować tam "nowocześnie i stylowo" - tzn. blokowisk z wielkiej płyty. Zostawili pusty plac, który teraz może być zabudowany w sposób nawiązujący do historii - "na bogato". Stare Przedmieście - jedna z gdańskich "starówek", która płynnie łączyła się przed wojną z Głównym Miastem, nie miała tyle szczęścia. Pobudowali najtańsze i najbrzydsze bloki, które nie trzymają średniowiecznej siatki ulic, bez usług na parterach, o tandetnej architekturze, która nie pasuje do gotyckich kościołów i muzeum narodowego.... Teren stracony po wsze czasy.

    • 16 1

    • miala szczescie gdyz nie zdazono zrealizowac planow.

      mam nadzieje, ze za kilka lat i stare przedmiescie da sie jakos ucywilizowac. zaczac trzeba od podwala przedmiejskiego.

      • 2 0

  • (1)

    Spichrze, nie spichlerze

    • 2 0

    • To synonimy.

      Ale jeśli znasz jakąs ukrytą różnicę między tymi słowami to podziel się.

      Samo wytykanie błedu jest zwykłym czepialstwem i oznaką małostkowości. Wytknięcie błędu i wyjaśnienie dlaczego jest błędem to już krytyka. Jeśli krytyk dodatkowo sugeruje jak można ów błąd poprawić, to już mamy do czynienia z konstruktywną krytyką.

      Krytykujmy się konstruktywnie!

      • 1 0

  • dalej nie wiem co to jest "condo" (1)

    "jest to zakup pokoju hotelowego, którego najmem zajmuje się profesjonalna firma"

    Z tego tłumaczenia wynika że system "condo" to to samo co zwykły "hotel".

    • 1 0

    • tłumaczę

      to samo co kondom tylko bez "m"

      • 3 0

  • Projekt Dekpolu (2)

    jest sensowny i spójny z sąsiadującymi budynkami Mill-yonu . Jednak kolorystyka ścian i dachów FATALNA !!!!! Gdańsk jest miastem ceglanym , jak wszystkie hanzeatyckie , położone na nizinach,gdzie nie było kamienia jako materiału budowlanego. Wciskanie na siłę białych fasad z obrzydliwymi szarymi dachami woła o pomstę do Nieba !

    • 12 1

    • Zawsze (1)

      musi wyskoczyć jakiś zgrzyt, zaznaczenie (jak pies obsikujący swój teren) innością, a wprowadzający niepotrzebny zgrzyt. Tak jest z teatrem wujka Wiliama S. A wystarczyła by ceglana elewacja, komponująca się z otoczeniem. Sarkofag.

      • 4 0

      • Tak to jest , gdy w odpowiedzialnym za to Biurze

        zatrudnia się po kumotersku paniusie umiejące tylko parzyć kawę (tego też nie jestem pewien) , a nie fachowców znających temat , historię REGIONU , język staroniemiecki i niderlandzki . Toż TO jest naszym zapleczem kulturowym , a nie budowanie klocków ,które można ustawić równie dobrze w Pcimiu Dolnym. Gdy w 1945 r. przyjechał do Gdańska Lech Kadłubowski,który wcześniej NIGDY w Gdańsku nie był , to obejmując urząd Naczelnego Architekta Odbudowy Miasta , w krótkim czasie stworzył architektoniczną perełkę,do której do dzisiaj przyjeżdżają zachwyceni turyści. Ale on znał j.niemiecki BIEGLE i nie bał się wziąć do rąk przedwojennych Akt Policji Budowlanej...Wątpię,czy kiedykolwiek turyści będą się w przyszłości zachwycać na nowo zbudowaną Wyspą Spichrzów.

        • 4 0

  • Mam nadzieję, że Dekpol pamięta, (1)

    że grodzenie linii brzegowej przy samym brzegu, jak to jest przy Aura Island, jest nielegalne.

    • 9 0

    • i będzie karane tak samo jak przy Aura Island

      faktycznie jest się czym przejmować

      • 0 0

  • 9- kondygnacyjny blok ze skośnym dachem? (1)

    "Waterlane Island komponuje się z sąsiadującymi zabytkowymi spichlerzami".

    Taki podpis jest pod wizualizacją, a której nowe budynki nie komponują się nijak z zabytkowymi pichlerzami. Proporcje bryły, wysokość, podziały. Nic tu nie pasuje. Rozumiem, że inwestor chciał jak najwięcej wycisnąć z gruntu, ale dodanie skośnych dachów nad dziewięciokonygnacyjnym punktowcem to jest żart z wpisania się w otoczenie.

    • 11 0

    • całkowita zgoda

      Niestety architektoniczna łatwizna, to znak czasu. Brak estetycznej fantazji. Duże pieniądze za powielanie prostoty. Skośny dach nie załatwia sprawy!!!

      • 2 0

  • tralalala

    Blokowiska odcinajace sie od reszty plotami. Szpetne za kilka lat jak zrobia sie szare niczym sie to nie bedzie roznic od komunistycz blokow.marina. Dobre. Aura park tez miala piekna marine na zdeciach. A zob terza plot odcinajacy. Lykacie co wam podsuna pod nos.

    • 8 1

  • To naeet nie przypomina spichlerzy

    Szczególnie te wysokosciowce po ponad 30 m

    • 5 1

  • Bardzo ładna architektura ! (1)

    • 3 5

    • idź do lekarza. Od oczu

      • 1 1

  • Pięknie

    Budynki piękne, ale mnie urzekły jachty cumujące przed nimi. Jak one tam wpłyną? Zielony, Krowia Kładka, Przedmiejski i Toruński na zawsze zablokowały ruch wodny w tym rejonie.

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane