Fakty i opinie

stat

Noworoczna zmiana warty powinna być huczna

Zmiana warty w wykonaniu trójmiejskich grup rekonstrukcyjnych, z udziałem gdańskiego kapra Krzysztofa Kucharskiego, wpisała się na stałe w kalendarz miejskich imprez.
Zmiana warty w wykonaniu trójmiejskich grup rekonstrukcyjnych, z udziałem gdańskiego kapra Krzysztofa Kucharskiego, wpisała się na stałe w kalendarz miejskich imprez. mat. prasowe

Jeżeli do godz. 15 odeśpicie szaleństwa sylwestrowej nocy, to warto udać się na plac pomiędzy Złotą Bramą a Wieżą Więzienną zobacz na mapie Gdańska, gdzie odbędzie się historyczna zmiana warty w wykonaniu miłośników rekonstrukcji historycznych. Organizatorzy zapowiadają głośne salwy i lekcję musztry dla chętnych.Czy kiedykolwiek uczestniczyłeś(łaś) w historycznej zmianie warty w Gdańsku?

tak, jestem na niej regularnie 8%
tak, zdarzyło mi się raz (kilka razy) 18%
nie, ale się wybiorę 40%
nie, i nie interesują mnie takie wydarzenia 34%
zakończona Łącznie głosów: 346
Jak przywitać Nowy Rok, to tylko hucznie. Z takiego założenia wyszli organizatorzy historycznej zmiany warty, która odbędzie się 1 stycznia, o godz. 15, na placu między Złotą Bramą a Wieżą Więzienną.

- Noworoczna zmiana warty będzie nieco inna niż te, które organizujemy co miesiąc. Pojawią się nowe grupy rekonstrukcyjne, ponieważ do udziału zaprosiliśmy rekonstruktorów 12 Pułku Xięstwa Warszawskiego z epoki napoleońskiej oraz GRH Biały Orzeł - mówi Krzysztof Kucharski z grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk. - Na pewno wykorzystamy fakt, że tego dnia będzie można strzelać w mieście, więc warta zakończy się salwą z karabinów. Będą więc nowe mundury i trochę huku.

Historyczna zmiana warty odbywa się centrum Gdańska od trzech lat.Podkreślmy, że wyłączność na strzelanie będą mieli członkowie grup rekonstrukcyjnych.

- Chętne dzieci nauczymy musztry, damy potrzymać karabin, żeby zobaczyły, jaki jest ciężki. Ale strzelać niestety będziemy mogli tylko my - mówi Krzysztof Kucharski.
Nowy Rok zapowiada się wyjątkowo mroźnie, rekonstruktorzy, jak na żołnierzy przystało, są i na takie okoliczności przygotowani.

- Nasze mundury są wykonane z wełny i podszyte lnianym suknem. Zimowa aura nam nie przeszkadza, znacznie gorzej jest latem - uśmiecha się Krzysztof Kucharski.

Zmiana warty w 2013 r.Historyczna zmiana warty.

Opinie (52) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.