• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowy basen w Gdyni. Jeszcze nie olimpijski

Patryk Szczerba
19 marca 2024, godz. 15:30 
Opinie (140)
Przyszkolny basen będzie dostępny dla wszystkich po zakończeniu lekcji. Za dnia będą korzystali z niego uczniowie szkoły na Wiczlinie. Przyszkolny basen będzie dostępny dla wszystkich po zakończeniu lekcji. Za dnia będą korzystali z niego uczniowie szkoły na Wiczlinie.

Nowa pływalnia przy ul. WiczlińskiejMapka w Gdyni była zapowiadana od 2018 roku. Po latach rozpoczęło się poszukiwanie wykonawcy obiektu, który powstanie w formule zaprojektuj - wybuduj. Projekt ma powstać w rok, później obiekt będzie budowany. 30 mln zł dofinansowania inwestycji będzie pochodzić z Polskiego Ładu.
Czy często korzystasz z basenów?

Nowy basen na Wiczlinie: historia inwestycji:

Nowy basen w Gdyni w formule zaprojektuj i wybudujWe wtorek władze Gdyni zapowiedziały rozpoczęcie poszukiwania wykonawcy nowej pływalni, która będzie wykonana w formule zaprojektuj i wybuduj (ta sama firma będzie odpowiedzialna za projekt i budowę).

- Ta formuła jest formułą najbardziej realną, jeśli chodzi o koszty. Wykonawca projektu będzie też realizatorem zadania, więc będzie tak projektował, żeby się zmieścić w budżecie tego zadania i to też powoduje, że budżet będzie wiadomy od samego początku w momencie otrzymania oferty - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
W podobnej formule w Gdyni był realizowany m.in. węzeł Karwiny i hala przy ul. Morskiej, której budowa po pożarze została wznowiona.

Teren czeka na budowę, która rozpocznie się najwcześniej w 2025 roku. Teren czeka na budowę, która rozpocznie się najwcześniej w 2025 roku.

Basen na Wiczlinie - dane techniczne:


 • niecka ze stali zostanie podzielona na dwie części,
 • będzie osiem torów o długości 25 metrów,
 • przestrzeń głównej hali to ponad 1000 m kw.,
 • powstanie basen do nauki pływania dla najmłodszych o wymiarach 8x21 i głębokości 80 cm,
 • dla widzów zostaną zbudowane trybuny,
 • powstanie pełne zaplecze sanitarne i administracyjne.


Basen przy Wiczlińskiej nie tylko dla uczniów, ale też mieszkańcówPrace projektowe mają potrwać 12 miesięcy od podpisania umowy. Później rozpocznie się budowa obiektu. Czas realizacji będzie znany po otwarciu kopert z ofertami. Wtedy też będzie znany koszt budowy pływalni.

Wiadomo, że 30 mln zł będzie pochodziło ze środków z Polskiego Ładu.

- Basen jest przygotowany do tego, aby nie tylko uczniowie i najmłodsi mieszkańcy miasta mogli z niego korzystać, ale także wszyscy mieszkańcy w godzinach popołudniowych oraz w weekendy - dodaje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący rady miasta Gdyni.


Co z pływalnią olimpijską?Przy okazji prezydent Gdyni zapewnia, że nie został zarzucony pomysł budowy pływalni olimpijskiej.

Przypomnijmy, że w 2016 roku władze miasta zapowiadały budowę 50-metrowego obiektu. Miał powstać do 2019 roku, ale do dziś prace nie ruszyły. Gotowa jest dokumentacja za 800 tys. zł, tyle że projekt nie doczekał się finansowania z ministerialnego "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu".

Kiedy powstanie duża pływalnia przy Olimpijskiej? Kiedy powstanie duża pływalnia przy Olimpijskiej?

- Od początku przygotowywaliśmy go pod kątem współpracy z Ministerstwem Sportu. Czekamy na partnerstwo w tym zakresie. Mamy zaawansowany projekt i przekonanie, że 50-metrowa pływalnia przydałaby się nie tylko Gdyni, ale całemu regionowi. Przekazaliśmy nowemu ministrowi sportu nasz wniosek w tym zakresie - tłumaczy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Quiz Sportowe Trójmiasto Średni wynik 39%

Sportowe Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Miejsca

 • SP 48 Gdynia, Jowisza 60
 • SP 37 Gdynia, Wiczlińska 93

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (140)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane