Fakty i opinie

stat

Oceniamy wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności

Najnowszy artukuł na ten temat

ECS nie zamierza oddać tablic z postulatami Sierpnia '80

Ponad 2 tys. uczniów uczestniczyło we wrześniu w programach edukacyjnych i warsztatach. Wszystkich gości było już 80 tys.
Ponad 2 tys. uczniów uczestniczyło we wrześniu w programach edukacyjnych i warsztatach. Wszystkich gości było już 80 tys. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W ciągu miesiąca od otwarcia ECS wystawę zwiedziło 80 tys. osób. W październiku może być podobnie, bo o miesiąc przedłużono darmowe zwiedzanie placówki. Mimo pewnych niedociągnięć, wystawa może się podobać zwiedzającym.Czy byłeś na wystawie w ECS?

tak, i wybiorę się jeszcze raz 29%
tak i raz mi wystarczy 20%
jeszcze nie, ale planuję 33%
nie i nie mam zamiaru 18%
zakończona Łącznie głosów: 1506
Miesiąc po otwarciu budynek ECS tętni życiem od rana do wieczora, zwłaszcza w weekendy. Od 30 sierpnia odwiedziło go już 80 tys. zwiedzających. To zarówno turyści zagraniczni, indywidualni, grupy zorganizowane, jak i - bardzo często - całe rodziny z dziećmi. Odrębną grupę stanowią uczniowie, których było tu już około 2 tysięcy.

Na zwiedzenie wystawy stałej trzeba przeznaczyć przynajmniej od 1,5 do 2 godzin. W sześciu salach, które opowiadają historię Solidarności, są zarówno niezwykłe (stoczniowa suwnica, milicyjny radiowóz), jak i klasyczne (witryny z archiwaliami) eksponaty przeniesione żywcem z czasów PRL.

Z multimediów najbardziej cieszą się najmłodsi, których nie można oderwać od aktywnych ekranów.

Jeszcze w połowie września można było mieć zastrzeżenia, że wiele multimedialnych eksponatów zwyczajnie nie działa. Monitory wyświetlały ekran kontrolny, słuchawki przy eksponatach były głuche, niektóre instalacje w ogóle były wyłączone. Dziś także nie wszystkie stanowiska działają, ale trzeba przyznać, że usterki są systematycznie usuwane.

Wciąż nierozwiązanym problemem jest brak wyraźnego oznakowania, jak poruszać się po wystawie. Brakuje też wielokrotnie zapowiadanej kolejki w sklepie mięsnym. Okazało się, że wykonawca postaci w skali 1:1 nie stanął na wysokości zadania i musi wykonać je jeszcze raz.

Czy to właśnie z powodu tych niedociągnięć, kolejny miesiąc można do ECS wybrać się za darmo?

- Jest kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na przedłużenie okresu bezpłatnego zwiedzania wystawy. Cały czas jest to dla nas okres testów, zarówno urządzeń multimedialnych, jak i sposobu poruszania się zwiedzających po wystawie. Dzięki obserwacji ich zachowań wiemy, gdzie spędzają więcej czasu i gdzie warto postawić dodatkową ławkę. Październik to czas na testy urządzeń multimedialnych. Wnioski i opinie zbierane od odwiedzających pomogą jeszcze bardziej przystosować wystawę do ich oczekiwań - wyjaśnia Basil Kerski, dyrektor ECS.

Dyrektor przyznaje też, że wystawa stała nie jest dziełem zamkniętym, chociażby z tego powodu, że nieustająco zgłaszają się ludzie i instytucje przynoszący kolejne dokumenty czy pamiątki.

- Wiele rzeczy mi się podoba, choć brakuje mi podpowiedzi, w jakiej kolejności co zwiedzać. Duże wrażenie zrobiła na mnie sala, w której stoi milicyjna ciężarówka do przewożenia zatrzymanych. Obok stoją tarcze zomowców, a z głośników słychać okrzyki demonstrantów. To miejsce budzi we mnie dreszcze - przyznaje pan Władysław, którego spotkaliśmy na wystawie w piątek.

Ciekawe są też inne wędrówki w czasie. Jest pokój przesłuchań z niewygodnym krzesłem i lampą na biurku przesłuchującego. Być może warto by do stojącej tu szafy archiwalnej wstawić dawne akta? Można zobaczyć pokój z typowego bloku, urządzony meblami z czasów PRL. Niestety: próba obejrzenia butelki po oranżadzie kończy się ściągnięciem ze stołu całej serwety, ponieważ butelka jest do niej przyklejona. Z kolei do celi więziennej można zajrzeć tylko przez wizjer. Dlaczego?

- Bardzo wiele eksponatów zostało już poniszczonych, lub po prostu ukradzionych przez zwiedzających. Musimy się przed tym bronić - mówi nam nieoficjalnie pracownik ECS, proszący o zachowanie jego anonimowości.

Przy niektórych eksponatach trzeba się wykazać sprytem. Żeby np. uruchomić przeglądanie zdjęć na małych ekranach w ścianie, najpierw trzeba wcisnąć przycisk migawki w stojących obok aparatach fotograficznych.

- Sala, w której odbywały się obrady okrągłego stołu, została ciekawie zrekonstruowana. Podoba mi się, że nie jest to do końca wierne jej otworzenie. Fajnym pomysłem jest kopia dywanu na podłodze i kryształowych żyrandoli na suficie. Zrobiłam sobie pamiątkowe zdjęcie przy stojących tam starych kamerach, w których są ekrany gdzie widać oryginalne obrady - opowiada pani Maria, jedna ze zwiedzających.

Od jakiegoś czasu odwiedzający mają do dyspozycji audioprzewodnik dostępny w wersji polskiej i angielskiej, a także zestawy słuchawkowe dla grup zorganizowanych z przewodnikiem. Od 1 października za te urządzenia jest pobierana opłata 5 zł za sztukę. Wkrótce dojadą kolejne wersje językowe przewodników: niemiecka, francuska, rosyjska, hiszpańska, a także specjalnie przygotowana opowieść dla dzieci.

Wciąż jeszcze nie otwarto kawiarni i restauracji, a nie ma też dystrybutorów z wodą, więc lepiej zaopatrzyć się we własne napoje. Punkty gastronomiczne pojawią się pod koniec października, gdy przejdą odbiory Sanepidu.

Wielu mieszkańców Trójmiasta zastanawia się, dlaczego na budynku nie ma szyldu mówiącego, co się w nim mieści. Taki napis pojawi się na fasadzie od strony wejścia, widocznej przede wszystkim z terenu dawnej stoczni.

Do ECS ma się jeszcze w tym roku przenieść ze swoim biurem Lech Wałęsa, niewykluczone, że powstanie tu także krajowe biuro przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska.

6 grudnia ma też zostać otwarta wystawę dla dzieci Wydział Zabaw, a z początkiem przyszłego roku ruszy biblioteka, czytelnia archiwum oraz mediateka. Wiosną będzie można też skorzystać z tarasu na ECS, gdzie już teraz nasadzono dużo zieleni.

Od listopada bilet normalny do ECS będzie kosztował 17 zł.

Relacja z otwarcie ECS 30 sierpnia

Opinie (185) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.