• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Oceniamy wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności

Katarzyna Moritz
4 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Ponad 2 tys. uczniów uczestniczyło we wrześniu w programach edukacyjnych i warsztatach. Wszystkich gości było już 80 tys. Ponad 2 tys. uczniów uczestniczyło we wrześniu w programach edukacyjnych i warsztatach. Wszystkich gości było już 80 tys.

W ciągu miesiąca od otwarcia ECS wystawę zwiedziło 80 tys. osób. W październiku może być podobnie, bo o miesiąc przedłużono darmowe zwiedzanie placówki. Mimo pewnych niedociągnięć, wystawa może się podobać zwiedzającym.Czy byłeś na wystawie w ECS?

Miesiąc po otwarciu budynek ECS tętni życiem od rana do wieczora, zwłaszcza w weekendy. Od 30 sierpnia odwiedziło go już 80 tys. zwiedzających. To zarówno turyści zagraniczni, indywidualni, grupy zorganizowane, jak i - bardzo często - całe rodziny z dziećmi. Odrębną grupę stanowią uczniowie, których było tu już około 2 tysięcy.

Na zwiedzenie wystawy stałej trzeba przeznaczyć przynajmniej od 1,5 do 2 godzin. W sześciu salach, które opowiadają historię Solidarności, są zarówno niezwykłe (stoczniowa suwnica, milicyjny radiowóz), jak i klasyczne (witryny z archiwaliami) eksponaty przeniesione żywcem z czasów PRL.

Z multimediów najbardziej cieszą się najmłodsi, których nie można oderwać od aktywnych ekranów.

Jeszcze w połowie września można było mieć zastrzeżenia, że wiele multimedialnych eksponatów zwyczajnie nie działa. Monitory wyświetlały ekran kontrolny, słuchawki przy eksponatach były głuche, niektóre instalacje w ogóle były wyłączone. Dziś także nie wszystkie stanowiska działają, ale trzeba przyznać, że usterki są systematycznie usuwane.

Wciąż nierozwiązanym problemem jest brak wyraźnego oznakowania, jak poruszać się po wystawie. Brakuje też wielokrotnie zapowiadanej kolejki w sklepie mięsnym. Okazało się, że wykonawca postaci w skali 1:1 nie stanął na wysokości zadania i musi wykonać je jeszcze raz.

Czy to właśnie z powodu tych niedociągnięć, kolejny miesiąc można do ECS wybrać się za darmo?

- Jest kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na przedłużenie okresu bezpłatnego zwiedzania wystawy. Cały czas jest to dla nas okres testów, zarówno urządzeń multimedialnych, jak i sposobu poruszania się zwiedzających po wystawie. Dzięki obserwacji ich zachowań wiemy, gdzie spędzają więcej czasu i gdzie warto postawić dodatkową ławkę. Październik to czas na testy urządzeń multimedialnych. Wnioski i opinie zbierane od odwiedzających pomogą jeszcze bardziej przystosować wystawę do ich oczekiwań - wyjaśnia Basil Kerski, dyrektor ECS.

Dyrektor przyznaje też, że wystawa stała nie jest dziełem zamkniętym, chociażby z tego powodu, że nieustająco zgłaszają się ludzie i instytucje przynoszący kolejne dokumenty czy pamiątki.

- Wiele rzeczy mi się podoba, choć brakuje mi podpowiedzi, w jakiej kolejności co zwiedzać. Duże wrażenie zrobiła na mnie sala, w której stoi milicyjna ciężarówka do przewożenia zatrzymanych. Obok stoją tarcze zomowców, a z głośników słychać okrzyki demonstrantów. To miejsce budzi we mnie dreszcze - przyznaje pan Władysław, którego spotkaliśmy na wystawie w piątek.

Ciekawe są też inne wędrówki w czasie. Jest pokój przesłuchań z niewygodnym krzesłem i lampą na biurku przesłuchującego. Być może warto by do stojącej tu szafy archiwalnej wstawić dawne akta? Można zobaczyć pokój z typowego bloku, urządzony meblami z czasów PRL. Niestety: próba obejrzenia butelki po oranżadzie kończy się ściągnięciem ze stołu całej serwety, ponieważ butelka jest do niej przyklejona. Z kolei do celi więziennej można zajrzeć tylko przez wizjer. Dlaczego?

- Bardzo wiele eksponatów zostało już poniszczonych, lub po prostu ukradzionych przez zwiedzających. Musimy się przed tym bronić - mówi nam nieoficjalnie pracownik ECS, proszący o zachowanie jego anonimowości.

Przy niektórych eksponatach trzeba się wykazać sprytem. Żeby np. uruchomić przeglądanie zdjęć na małych ekranach w ścianie, najpierw trzeba wcisnąć przycisk migawki w stojących obok aparatach fotograficznych.

- Sala, w której odbywały się obrady okrągłego stołu, została ciekawie zrekonstruowana. Podoba mi się, że nie jest to do końca wierne jej otworzenie. Fajnym pomysłem jest kopia dywanu na podłodze i kryształowych żyrandoli na suficie. Zrobiłam sobie pamiątkowe zdjęcie przy stojących tam starych kamerach, w których są ekrany gdzie widać oryginalne obrady - opowiada pani Maria, jedna ze zwiedzających.

Od jakiegoś czasu odwiedzający mają do dyspozycji audioprzewodnik dostępny w wersji polskiej i angielskiej, a także zestawy słuchawkowe dla grup zorganizowanych z przewodnikiem. Od 1 października za te urządzenia jest pobierana opłata 5 zł za sztukę. Wkrótce dojadą kolejne wersje językowe przewodników: niemiecka, francuska, rosyjska, hiszpańska, a także specjalnie przygotowana opowieść dla dzieci.

Wciąż jeszcze nie otwarto kawiarni i restauracji, a nie ma też dystrybutorów z wodą, więc lepiej zaopatrzyć się we własne napoje. Punkty gastronomiczne pojawią się pod koniec października, gdy przejdą odbiory Sanepidu.

Wielu mieszkańców Trójmiasta zastanawia się, dlaczego na budynku nie ma szyldu mówiącego, co się w nim mieści. Taki napis pojawi się na fasadzie od strony wejścia, widocznej przede wszystkim z terenu dawnej stoczni.

Do ECS ma się jeszcze w tym roku przenieść ze swoim biurem Lech Wałęsa, niewykluczone, że powstanie tu także krajowe biuro przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska.

6 grudnia ma też zostać otwarta wystawę dla dzieci Wydział Zabaw, a z początkiem przyszłego roku ruszy biblioteka, czytelnia archiwum oraz mediateka. Wiosną będzie można też skorzystać z tarasu na ECS, gdzie już teraz nasadzono dużo zieleni.

Od listopada bilet normalny do ECS będzie kosztował 17 zł.

Relacja z otwarcie ECS 30 sierpnia

Miejsca

Opinie (185) 10 zablokowanych

 • (16)

  Otwórzcie lepiej drzwi od strony Placu Solidarności, a nie jak za komuny zamknięte, bo sprzątaczkom nie chce się zmywać podłogi. Ludzie szukają wejścia przez fontannę, a potem po schodach i z powrotem do góry. Piękny tor przeszkód dla osób starszych i niepełnosprawnych.

  PS: miejsce, z którego wykonano ostatnie zdjęcie jest na co dzień niedostępne (zagrodzone profesjonalnie taśmą).

  • 201 16

  • Wejście jest od dobrej strony (7)

   Ludzie powinni przechodzić przez stoczniową bramę, aby poczuli klimat tamtych lat, część z nich aby sobie przypomniała jak to było.
   Po drugie dzięki temu wymusza się spojrzenie a nawet odwiedzenie pomnika Trzech Krzyży. A przejście przez fontannę jest świetne dla dzieci, ale także i dorosłych.
   Jedyne co to tylko brakuje strzałek. Byłem 2 razy i każdemu to przejście się właśnie podobało.

   • 21 31

   • Błąd architektoniczny poprawiany na wejściu taśmą. (5)

    Ludzie nie bydło żeby mu strzałki rysować.
    To miało być muzeum ku czci wolności a nie bubel ze strzałkami i taśmami .

    • 32 11

    • To jest jeszcze bardziej debilnie zorganizowane. (1)

     W czasie otwarcia wyjście przez te drzwi żeby zaczerpnąć oddechu na schodach nad fontanną z widokiem na plac solidarności eliminowało możliwość powrotu do budynku, jeśli napatoczył się akurat kretyn ochroniarz w okolicy takich drzwi. W żadnym miejscu nie było oczywiście takiej adnotacji - "wychodzisz, już nie wejdziesz z powrotem" ;-) Procedury jak w czasach przaśnego PRL-u, ale czego spodziewać się po betonie, który tym zarządza. Zresztą te niedorobione wystawy ze smrodem farby wszędzie i brakoróbstwem widocznym na każdym kroku i tak nie zasługują na ponowne odwiedziny nawet za darmo.

     • 20 5

     • relikt PRL-u

      Rzeczywiscie jest tam jak w PRL-u. Bo jego symbolem byla BYLEJAKOSC, co w ECS-ie widac na kazdym kroku. Nawet w miesiac po otwarciu pelno tam niedorobek i przejawow bezmyslnosci. Brak podstawowych informacji, zwlaszcza o wejsciu. WSTYD!!!

      • 1 1

    • Przykro mi ale ludzie to bydło, którym trzeba kierować (2)

     Jeżeli uważasz inaczej, to spójrz na parkingi, bo każdy skrawek powierzchni zużyją, a najlepiej to zaparkować przed wejściem. A Wejście z tej strony miałoby być otwarte czemu? Bo jak zwykle bliżej, następnym razem wjedź do środka autem to będziesz miał jeszcze bliżej.

     Rozumiem, że otwarcie dodatkowych drzwi będzie ku czci wolności bardziej.
     Wtedy pewnie trzeba by kolejnych ochroniarzy, bo by ludzi trzeba ścicigać, co bez biletu poszliby do góry. Ot Polskość.

     • 9 18

     • pierdu pierdu. Sb-cy i KC twierdzili tak samo, że "ludzie to bydło, którym trzeba kierować" (1)

      Brawo, kolego ;-/

      • 7 4

      • Należy mądrze kierować społeczeństwem

       Tak aby mu się zdawało że jest demokratyczne.Gdyż to bydło mogłoby domagać się wycofania obcych wojsk z kraju.

       • 1 1

   • klimat tamtych laty? chłopie, nie bajduż

    albo się naćpałeś

    • 11 5

  • szukając wejścia

   idąc od strony parkingu (..a to osobny temat rzeka) intuicyjnie kierujesz się do fontanny.. a tam zonk!

   brak info gdzie dokładnie jest wejście.

   Tego brakuje.

   Szczególnie to utrudnia osobom z małymi dziećmi (np.w wózku) no i niepełnosprawnym

   • 30 5

  • Wysłałeś im maila, czy tak tylko sobie narzekasz? (2)

   • 7 12

   • moglby wyslac (1)

    choc powinni sami wpasc na to, lub czytac takie komentarze w internecie.

    • 8 1

    • a dlaczego ktokolwiek z ECS miałby siedzieć na anonimowym hejtforum, służącym głównie frustratom?

     • 3 4

  • a co chcesz oglądac

   upadek państwa, z bolkiem...........

   • 12 7

  • Pełna zgoda. Podobne kuriozum dzieje się w Bibliotece Głównej UG.

   • 5 2

  • Nie wierz telewizji i polityką PO i PIS - zdradzili nas i dziś pławią się w szmalu

   jeszcze raz wyjdziemy na ulice pod sztandarem Solidarności i zmieciemy was za pyche, nepotyzm i zdrade ideałów. Co każdy z was zrobił dla drugiego kolegi ze styropianu poza zapeklowaniem własnej kanapy szmalem ? pytam się co ? NIC bo liczy się tylko moje aby więcej bo 8 mieszkań w 15 lat to już za mało.

   • 7 3

  • info o wejściu

   Przerobiłem dokładnie taką samą trasę. Fajnie sie poruszac po fontannach, ciekawie wejśc na te schody ale rzeczywiście info gdzie wejście by sie badzo przydało.

   • 6 0

 • Kiedy strona ECS (7)

  w języku angielskim?

  • 32 37

  • Czekamy na wersję rosyjską

   • 22 5

  • a moze, k..a esperante

   tak po zydowsku

   • 9 8

  • A moze , japonski

   • 6 3

  • A ja chcę w suahili.

   • 4 2

  • Never.

   My tu nie understand.

   • 0 0

  • Czekamy na ostateczną wersję historii

   skakał czy dowieźli motorówką itp szczegóły

   Dwa razy nie będziemy tłumaczyć bo za drogo wyjdzie

   • 10 3

  • ale o co kaman

   dżapanis

   • 5 1

 • (6)

  Również wpisałem się na karteczce.
  "Nocna Zmiana" - Pamiętamy

  • 101 30

  • (3)

   Ja napisałem Bielawski i Budyń won do Tczewa.

   • 45 21

   • no i tyle waszej "wolności" (1)

    • 19 7

    • Mamy PRL-bis

     Za komuny też było tylko tyle tej NASZEJ wolności. ONI są pewni siebie, ale nawet jeśli nie poniosą politycznej klęski to jest jeszcze Sąd Boży.

     • 5 6

   • ja chciałem napisać, ale nie mieli długopisów

    • 19 4

  • historia należy do wygranych (1)

   PO rządzi, pisze historię oby ludzie wiedzieli prawdę

   • 9 5

   • Mamy PRL-bis

    Póki co, to smutna to jest "prawda" - przez gadzinówki i polityków "polskość to nienormalność" ukazywana.

    • 11 5

 • wystawa bezpłciowa (2)

  a na dodatek wypełnione atrapą i papierowymi rekwizytami. Kolejka? To co, ścigamy się z FCS-em co jest 5 metrów dalej? Bieda intelektualna typu wykorzystanie pracy Nieznalskiej. Jasełka od początku do końca.

  • 109 30

  • Więcej tam pamięci o pałowaniu

   Niż o wolności prawdziwej

   • 24 5

  • zwykła tandeta

   czerwonych pająków

   • 26 8

 • (7)

  a może tak ekspozycję jak dzieci naprawdę tych osób co głowę nadstawiali teraz wyjeżdżają za chlebem i pracą a oni sami biedują i tak ich załatwiła solidarnść

  • 108 18

  • wyjeżdzają (3)

   Bo mogą , gdyby nie tamte przemiany siedział byś na d... i nie mógłbyś nigdzie wyjechać nie tylko za chlebem, ale nawet pozwiedzać, chyba że w partii byś był.

   • 18 28

   • co to za roznica jaki przymus

    policyjny czy ekonomiczny.

    • 27 5

   • a co pajacyku, kukiełko partyjna

    gdyby nie solidarnośc i bolek,

    • 3 11

   • Bajdy Adelajdy. Kto chciał to wyjeżdżał stąd w p...zdu

    Niektórzy nielegalnie, większość legalnie, bo odnajdywał się w historii familii dziadek z Wermachtu w Reichu czy inne cuda wianki pozwalające na legalną emigrację do szkoplandu. Na wczasy do demoludów jeździło się bez żadnej łaski - Złote Piaski, Adriatyk itp. i wcale nie trzeba było być partyjnym dygnitarzem.
    Te wymysły o tym, że dostaliśmy wolność polegającą na możliwości wyjazdów za granicę nieodmiennie mnie bawi.

    • 4 4

  • Gdyby wiedzieli o co walczą to by to olali

   Zamiast stoczni i pracy rudy klocek a wszystko rozpiepszone by mogły działać stocznie w Niemczech czy Francji, dzieci dalej uciekające za chlebem i banda dowódców która obecnie nawet nie kryje co nakradła i co sprzedała za grosze.

   • 42 5

  • Za to "resortowe" dzieci (1)

   mająsiędobrze....

   • 17 3

   • sitwa

    Widac to tez w ekipie ECS-u. Tam glownie krewni i znajomi krolika... Ludzi ktorzy byli w Solidarnosci tam sie nie dopuszcza. Bo znaja PRAWDE, i za duzo pamietaja.
    Dlatego rzadzi tam pani AMM, slynaca z nieuczciwosci, pazernosci i glupoty.

    • 0 0

 • To troche niedorzeczne ! Co komu po wystawie '' Solidarnosci '' skoro nigdy nie zrealizowano postulatow Solidarnosci. (14)

  Polacy upajaja sie jakimis wystawami a zapominaja ze aby moc sie chwalic tzw. '' Solidarnoscia '' nalezalo zrealizowac jej Postulaty. Przeciez ludzie Solidarnosci absolutnie stworzyli wrecz cos odmiennego niz to o czym marzyli wiec ta wystawa to pokaz nonsensu. Ludzie Solidarnosci po dojsciu do wladzy byli zainteresowani wylacznie chyba wtedy urzadzaniem swiata lecz dla siebie i po latach stworzyli raczej '' PZPR bis '' czyli twor przeciw ktoremu walczyli !.Wiec to nonsens !.......Mial byc zdrowy kapitalizm i wolnosc gospodarcza a powstal jakis twor '' Socjalno Socjalistyczny z patologia ZUS '' wiec po co ta wystawa ?.....Solidarnosc miala cos realizowac a nie tworzyc wystawy !.

  • 153 22

  • a jakie postulaty Solidarności chciałbyś obecnie realizować ? Np. kartki na mięso ??? (6)

   • 9 35

   • Posulat chyba 8 czy 13 ----- wiek emertalny miano obnizyc dla kobiet na 50 lat a mezczyzn na 55 !!! (1)

    taki tam chyba byl tez postulat. Oraz powolywanie na stanowiska ludzi wedlug kwalifikacji a nie przynaleznosci partyjnej. Oraz zniesienie przywilejow pracownikom bylego SB, MO , PZPR ..............jakos przywileje sobie Solidarnosc zaczela nadawac wieksze niz mialo PZPR wiec ?.

    • 42 9

    • zlikwidowac przymusowe ubezieczenia emerytalne

     i mozesz sobie przejsc na emeryture w wieku 15 lat, jesli odlozyles na taka emeryture.

     Pieniadze na emeryturynie biora sie znikad. Pracujacy ludzie sie musza na nie zrzucac. Wiekszosc problemow, o ktorych mowicie rozwiazuje przekazanie ludziom odpowiedzialnosci za swoje zycie, a nie tworzenie chorych ustaw jeszcze bardziej zniewalajacych narod.

     • 14 0

   • (3)

    No zobacz minusują, bo chcieliby kartki na mięso i pewnie do tego za darmo.Czytam te wypociny tych ciągle skomlących nieudaczników i nic mi ich nie żal,wzbudzają tylko mój śmiech.

    • 7 13

    • Ty sobie przeczytaj wszystkie postulaty i zamilcz prostytutko propagandowa. (2)

     • 11 7

     • wlasnie sobie przeczytalem (1)

      powiedzialbym raczej - wprowadzic sprawne panstwo z niewielkimi organami opresji podatkowej

      Ludzi uczciwie pracujacych bedzie na to stac. Takie prawa jak tam to jedna wielka sciema i populizm.

      • 8 3

      • Czyli powinno zakazać się kultywowania idei Solidarności, bo była błędna i szkodliwa?

       Skoro postulaty - najważniejszy "dokument" Solidaruchów uważasz za populizm i ściemę należałoby nazwać rzeczy po imieniu, a nie kasę na tym zbijać jak skrajnie liberalni złodziejscy POpaprańcy.
       Nie wierzą i gardzą, a to co im wygodne na dany moment propagandowo wykorzystują dla partykularnych celów politycznych oraz zapewniania stołków znajomym królika.

       • 3 3

  • Po co ? (3)

   Właśnie po to aby ludzie dowiedzieli się jak było kiedyś, bo obecnie jest straszne kolorowanie przeszłości. A tak na prawdę wielu nie pamięta jak było na prawdę.

   • 10 14

   • wiemy jaki byl '' syf '' kiedys wiec nie pisz ze nikt nie wie bo zaledwie 25 lat temu. (2)

    Lecz nadal relikty PRL maja sie dobrze zamiast byc zlikwidowane jak ZUS . Mial byc likwidowany nadmiar socjalu a sie ludziom rozdaje pieniadze bezsensownie , Biurokracja miala byz zlikwidowana a jest dzis gorsza niz w PRL ,utrzednikow mialo byc mniej a jest wiecej. Mialo byc latwiejsze prowadzenie firm a jest gorsze etc etc . Sluzba zdrowia miala zarabiac wiecej a pensje stoja od lat na niskim poziomie . Rolnicy nie placa podatku dochodowego a pol Polski do nich wiecznie doplaca i ma non stop z tego powodu podnoszony ZUS ................To Solidarnosc po dojsciu do wladzy stworzyla biurokracje , obciazenia fiskalne i oplaty dodatkowe i zarznela przedsiebiorczosc .................Wiec nadal jedna noga stimy w PRL a mialy byc dwie nogi w kapitalizmie i mielismy budowac '' Amerykanski Sen '' i w latach 90 zaczala POlska sie dynamicznie rozwoijac lecz chyba to Solidarnosci zaczelo przeszkadzac bo zaraz chciala zeby przedsiebiorcy miliony oplat placili i skladek , skladeczek i za wszystko etc .No i Rozwoj sie zatrzymal ale dzis latwo mowic ze to robil '' Ktos lub jacys Oni czy jacys Inni '' albo UFO...

    • 25 1

    • Ty chyba jednak jesteś młody (1)

     Poczytaj postulaty solidarności i gwarantuje Tobie, a znajdziesz tam tego co mówisz. To się pojawiło dopiero w latach 90. Najwidoczniej nie masz pojęcia jak było za komuny, a co Amerykańskiego snu, to sami Amerykanie już przestali o nim śnić. Wbrew pozorom nie jest on taki bajeczny jakby człowiek chciał.

     • 8 4

     • W chwili obecnej życie jest skrajnie niebezpieczne, a nie bajeczne ;-)

      Wystarczy, że podwinie ci się noga albo dopadnie choroba i jesteś na dnie.

      Służba zdrowia nie istnieje i każdy kto musiał mieć z nią do czynienia w ostatnim czasie to potwierdzi. Średnia oczekiwania do dowolnego specjalisty to 6 miesięcy, do hematologa w UCK nie ma zapisów, bo pozapisywali pacjentów do połowy 2016 roku.

      Na każdym kroku legalne instytucje - ubezpieczyciele, banki, s****ki itp. oraz "nielegalni" oszuści próbują cię naciągnąć i wyłudzić od ciebie resztki oszczędności, o ile w ogóle je masz - polisolokaty, lokaty ze strukturami. Wszędzie sytuacja zero-jedynkowa. Oni win ty lose. Z drugiej strony tysiące poubieranych naiwniaków w kredyty bez jakiegokolwiek wyjścia.

      Po ulicach strach chodzić, bo żebrak żebraka żebrakiem pogania i nagabują ile wlezie. Przestępczość wszelaka kwitnie, bo policja nie panuje nad własnymi systemami informatycznymi.

      O umowach śmieciowych, trującym żarciu w sklepach, ciągłych podwyżkach opłat i podatków już nawet nie warto pisać, bo tylko debil może tego nie widzieć.

      • 6 2

  • (1)

   Postulaty Solidarności, to było żądanie jeszcze większego skrętu w lewo.
   Fakt, że Solidarność po latach została utożsamiona z wywalczeniem wolności i wolnego rynku jest pewnego rodzaju chichotem historii. Wystarczy poczytać 21 postulatów. Wolność to jest ostatnie czego chcieli, chcieli by państwo "opiekowało" się ludźmi jeszcze bardziej.

   • 21 5

   • Masz rację. A dobrą ilustracją do tego był napis na dachu budynku stoczniowego, widoczny od strony kolei jeszcze przed dwutysięcznym rokiem, o treści "Socjalizm Tak, wypaczenia Nie!". Przypuszczam, że zdjęcia tego napisu nie uświadczy się w ECS-ie.

    • 11 2

  • na wystawie widać że dla roboli zostało to samo co za PRL-u paczka popularnych bez filtra bo na to tylko nas stać ,a z postulatów gwarantowane tysiąc złoty bo tyle dają zarobić nie o take POLSKE walczyliśmy

   • 1 2

 • Co ciekawe nikt z opozycji nie kytykował ECS (1)

  Politycy są dobrymi aktorami przed kamerami i dziennikarzami grają swoje role w które się wcielają a za kulisami wspólnie nie zależy od partii razem biesiadują.

  • 79 5

  • aż szkoda historii na czerwonych

   • 4 2

 • dobra ekspozycja

  Nigdy nie jest tak, że wszyscy będą usatysfakcjonowani. Szczególnie uczestnicy wydarzeń. Każdy ma indywidualne podejście, indywidualne przeżycia i emocje. W związku z tym praktycznie nie jest możliwe pogodzenie wszystkich oraz zaspokojenie wszystkich indywidualnych odczuć.

  • 22 57

 • Jak się nie podoba (14)

  To nie musisz tu przychodzić i wygłaszać "swojej prawdy" nt solidarności, komuny i obecnego stanu. Po prostu jak się nie podoba tp niech idzie gdzie indziej. Jak czytam wasze wpisy ze teraz jest źle bp ludzie wyjeżdżają za chlebem to mi się nóż w kieszeni otwiera. Przecież po to była m.in. Walka z komuną i wejście do UE by móc jeździć i pracować gdzie się chce. Cały świat tak robi od 60 lat. Tylko mali zacietrzewieni nie mający pojęcia o świecie i historii narzekacie na to co mamy dziś. To co dziś mamy to 30 lat temu nikomu w Polsce się to nie śniło nawet. Więc zanim ktoś z was napisze kolejny koment z d...y wzięty to niech pomyśli nad tym co się zmieniło i co ma dziś a czego nie miał. Co do wystawy są tam niedociągnięcia ale to tylko kwestia czasu aż będzie dobrze funkcjonować.

  • 65 109

  • Wielu z nich nie obchodzi to co teraz ma a wtedy nie miał (2)

   Ważniejsze dla nich to, że sąsiad też nie miał a teraz ma więcej niż oni

   • 14 10

   • I to jest (1)

    Właśnie Polska zawiść o buractwo i z tym trzeba walczyć...

    • 12 5

    • Po to właśnie propaganda robi takie muzea

     Żeby polaków jeszcze bardziej skłócić

     • 11 10

  • Nie masz racji ! mimo ze wydaje sie tobie iz masz. (3)

   Wolnosc mozna urzadzic dobrze lub zle a dzis tzw. Wolnosc jest zle zagospodarowana. Oczywiscie ze to dobrze iz kazdy moze wyjechac i pracowac gdzie chce ! zgadzam sie ! lecz zapomniales ze dzis wyjazdy za chlebem z pOlski sa jakim wynikiem czegos i tego nie chcesz zobaczyc. Emigracja dzis to wynik zlych rzadow od 89 roku . Co stoi na przeszkodzie aby uproscic prawo gospodarcze i podatkowe w Polsce ?... a moze tego ktos nie chce swiadomie bo i tak moze byc . W Polsce nie ma '' wolnosci gospodarczej '' a jest jakas gra lobby urzedniczego i rozne rozgrywki kolesi w ukladzie zamknietym ktorzy by na wolnym rynku nie dali sobie rady wiec tworza biurokracje i patologie prawna aby eliminowac konkurencje bo tylko tak moga miec dobrze. Co to za wielka sztuka wiecznie zabierac ludziom polowe pensji w postaci skladki ZUS i dodatkowo podatki etc etc i mowic ze wiecznie brak i firmy upadaja ? to jakas sztuka czy raczej obraz tego ze z pozornej wolnosci powstaje jakies niewolnictwo i zaleznosc od jakich chorych patologi biurokratycznych ktore doprowadzaja do braku rozwoju !. Pamietaj ze Wolnosc moze byc normalna lub nie i jest jednak roznica .

   • 22 4

   • (2)

    Dzis nie mamy wolnosci tylko jej fasade. Podobnie zreszta jak z mediami, wolnoscia gospodarcza, wyborammi itp.

    • 12 9

    • A czym jest wolność (1)

     Nigdy nie będzie wolności.
     Bo wolność to mit, a może być tylko wolność części społeczeństwa, reszta zawsze będzie zniewolona, a pytanie brzmi tylko jak bardzo.

     • 0 6

     • Wy wszyscy nadajecie się do pewnego szpitala we Wrzeszczu

      Dno

      • 2 1

  • Jesli mi sie nie podoba to czemu to bedzie do konca zycia finansowane (1)

   z moich podatków?

   • 24 4

   • fakt, krew mnie zalewa, jak słyszę o kosztach z kosmosu, które pochłania utrzymanie co m-c tego badziewia

    • 20 5

  • chodzą głównie szkoły więc czy ktoś chce czy nie, nie ma znaczenia

   • 15 4

  • w 'tamtych czasach" można było łatwo wyjechac, najpierw do Niemiec (1)

   dokładnie połowa ( 14 osób) mojej klasy z LO III Gdańsk, zamieszkała po 1986 ( po maturze) za zachodnią granicą,

   potem niektóre osoby pojechały do Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, USA

   • 12 6

   • Po 86, czyli?

    Kiedy komuna padała, a Twoi znajomi to pewnie uciekli do NRD.
    Bo rozmawiamy o wcześniejszym okresie, a nie upadku komuny, bo pisanie po 86 to jest już przegięcie. Do tego tak masz racje Polacy wyjeżdżali tak ale nie legalnie i mieszkali w nowych krajach też nie legalnie. Też mam rodzinę w USA, która do niedawna mimo, że dobrze żyła, to w ciągłym niepokoju, bo żyli bez wizy, mimo, że byli tam naprawdę długo.

    • 8 1

  • Jak się nie podoba bis

   W pełni Cię popieram ,tylko nie widzę sensu pisania i mówienia do ślepych i głuchych.

   • 5 0

  • Naprawdę, za dużo oglądasz tv, weź lepiej książkę.

   • 3 1

 • Byłem (3)

  Byłem i tak: co mi się podoba, przestrzeń
  co mi się nie podoba:
  mało rekwizytów z epoki na tak wielkiej powierzchni, za dużo multimedialności w stosunku do czasów o których mówimy
  Sala "Jana Pawła II" moim zdaniem to hasło mogło być na głównym placu, a tak "zmarnowano ze 100m2 na jedno hasło i pusty biały pokój, ala kościół
  Wejście do budynku od tyłu, po torze przeszkód.

  • 101 6

  • Nic nie zmieniać nic nie podopowiadać

   Bubel to całe ECS bubel za grubą kasę.

   • 26 7

  • Nic znaczącego nie ma w tym ala muzeum

   Bo nie chodziło o zebranie pamiątek po tamtych czasach i pokazanie następnemu pokoleniu co i jak sie działo tylko zagospodarowanie kolejnych miejsc "pracy"🙈🙉🙊 za grube tysiące z naszych podatków ja tez zapraszam do swoiego muzeum gdzie wszystkiego dowiesz sie z internetu a mi podatnicy bedą płacić 1oo tys za wielkie nic. Zapraszam do muzeum w Malborku i wtedy zrozumiecie na czym opiera sie nazwa Muzeum. Złodzieje wolnej wyzwolonej Polski d*pa Jasiu karuzela zmienił sie król i ustrój lecz zlodziejstwo na narodzie sie tylko spotęgowało bo nagle wszystko bez kontroli zaczęło należeć do nowych złodziei !

   • 23 8

  • jesli chodzi o wejscie, to moze warto pamietac, jak ma wygladac nowa dzielnica

   Mlode Miasto wraz z deptakiem "Droga do wolnosci".

   Wlasnie do tego deptaka "przodem" skierowany jest budynek.

   Choc tez poczatkowo sie zdziwilem, jak chcialem wejsc, to uwazam, ze przyszlosciowo nie jest zle i moze sie wtedy (za 10 lat) wydawac to dosyc naturalne.

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane