Fakty i opinie

stat

Odkopano pierwszą kazamatę Bastionu Wiebego

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Zmiana w organizacji ruchu w okolicy wiaduktu Biskupia Górka


To już pewne - na terenie budowy zobacz na mapie Gdańska nowego wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku odkryto relikty XVII-wiecznego Bastionu Wiebego, elementu nowożytnych fortyfikacji Gdańska. To murowana z cegły kazamata, w której wnętrzu kryją się tunele o długości kilkunastu metrów. Stan jej zachowania jest zaskakująco dobry. Wszystko wskazuje na to, że w toku prac budowlanych zostaną ujawnione kolejne tego rodzaju obiekty.

Czy interesujesz się odkryciami archeologicznymi w Trójmieście?

tak, śledzę na bieżąco doniesienia w tej kwestii 60%
tak, ale dość pobieżnie 27%
raczej nie, chociaż czasem przeczytam coś na ten temat 10%
nie, w ogóle mnie to nie interesuje 3%
zakończona Łącznie głosów: 1983
Aktualizacja, godz. 18:30 Jak poinformował nas właśnie rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, relikty Bastionu Wiebego na pewno zostaną zachowane.

- Kazamata jest w bardzo dobrym stanie, w przeciwieństwie do odkopanego jakiś czas temu "Kota". O wszystkich tego typu znaleziskach na terenie inwestycji nasz urząd będzie powiadamiany na bieżąco. Urzędowe "archeo" zapewnia, że kazamaty nie będą rozbierane, sposób postępowania ze znaleziskami będzie przedmiotem uzgodnień między WUOZ w Gdańsku a inwestorem - uzupełnia Tymiński.


Przypomnijmy: w ubiegły piątek, w artykule Archeologiczne odkrycie na terenie budowy wiaduktu Biskupia Górka, informowaliśmy o odkopaniu na terenie placu budowy u zbiegu ul. Okopowej i Traktu św. Wojciecha ogromnej, ceglanej ściany. Wszystko wskazywało na to, że to pozostałości Bastionu Wiebego, który został wniesiony w XVII wieku.

Obiekt miał formę ziemnego wału, w którego wnętrzach mieściły się murowane kazamaty. Był jednym z elementów pierścienia nowożytnych fortyfikacji, który przez kilka stuleci okalały Gdańsk i wyznaczał ich południowo-zachodni "narożnik". Podobnie jak większość gdańskich obwałowań został częściowo rozebrany na przełomie XIX i XX wieku.

W środę, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który sprawuje nadzór archeologiczny nad budową nowego wiaduktu między Śródmieściem a Orunią, potwierdzili, że odkryte obiekty to pozostałości Bastionu Wiebego.

- Możemy już oficjalnie powiedzieć: tak, na budowie odnaleziono kazamatę Bastionu Wiebego. Stan jej zachowania jest nadzwyczaj dobry. Można to zresztą zobaczyć na zdjęciach z wnętrza tuneli. Chciałbym przy okazji zaznaczyć, że odkrycie w żaden sposób nie wpływa na tempo prac prowadzonej inwestycji - zastrzega Marcin Tymiński, rzecznik WUOZ w Gdańsku.
Biorąc pod uwagę fakt, że prace ziemne przy budynkach Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego dopiero się rozpoczęły, podczas zdejmowania kolejnych warstw ziemi prawdopodobnie zostaną odsłonięte kolejne kazamaty Bastionu Wiebego. Jak wynika z zachowanych planów, obiekt był sporych rozmiarów, gdyż rozciągał się na długości kilkudziesięciu metrów.

Nadal nie wiadomo, jakie będą dalsze losy odkrytych reliktów dawnego Gdańska - czy zostaną wyburzone, czy zachowane dla kolejnych pokoleń. Za pierwszą opcją przemawia fakt, że kazamaty Bastionu Wiebego po prostu nie są wpisane do rejestru zabytków. Natomiast za drugą przemawia to, że inwestor od samego początku wiedział o tym, co może kryć się pod ziemią i mógł dostosować do tego plan wzniesienia nowej konstrukcji wiaduktu Biskupia Górka.

Opinie (185) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.