• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oferta pomocy dla 24-latki, która żyła z córką w namiocie

Szymon Zięba
25 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (547)
24-latka żyła w namiocie z dwuletnią córką. Kobieta powiedziała dziennikarzom, że straciła dach nad głową po tym, jak odeszła od partnera. 24-latka żyła w namiocie z dwuletnią córką. Kobieta powiedziała dziennikarzom, że straciła dach nad głową po tym, jak odeszła od partnera.

24-letnia kobieta, która mieszkała z dwuletnią córką w namiocie w Gdańsku, nie zostanie aresztowana - zadecydował sąd, nie zgadzając się z wnioskiem prokuratury. 24-latka trafiła do schroniska dla bezdomnych kobiet. Wiceprezydent Gdańska Monika Chabior zapewnia, że młodej matce przedstawiono oferty pomocy, w tym m.in. wsparcia psychologicznego czy prawnego.



Jak oceniasz działania służb i urzędników w tej sprawie?

Wydarzenia, o których dziś mówi cała Polska, na jaw wyszły 21 listopada 2022 r. Tego dnia dyżurny jednostki policji otrzymał zgłoszenie od pracownika socjalnego. Wynikało z niego, że w lasku, nieopodal al. Jana Pawła II, rozstawiony jest namiot, w którym prawdopodobnie przebywa dziecko, a trzy osoby dorosłe, które tam mieszkają, nie chcą zgłaszającej oraz strażnika miejskiego wpuścić do środka.

Oficer dyżurny we wskazane miejsce skierował policjantów, którzy podczas interwencji potwierdzili te informacje. Policjanci wylegitymowali mężczyznę i dwie kobiety, w tym 24-letnią matkę dziecka.

- Dwulatka wyglądała na wyziębioną i miała na sobie koszulkę z krótkim rękawkiem. Funkcjonariusze natychmiast okryli dziecko kocami i folią termiczną oraz wezwali karetkę. Po wstępnym badaniu dziewczynki lekarz stwierdził, że dziecko jest wychłodzone, głodne i ma infekcję górnych dróg oddechowych. Dziecko zostało przewiezione do szpitala na dalsze badania. 24-letnia matka dwulatki została zatrzymana - informowali wówczas policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Niedługo później prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, przekazała, że 24-latka usłyszała zarzut dotyczący nienależytej opieki nad dzieckiem (z art. 160 par. 1 i 2 Kodeksu karnego), do czego kobieta się nie przyznała i złożyła wyjaśnienia. Według niej sprawowała opiekę w prawidłowy sposób.

Obozowisko w środku lasku na Zaspie odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej i pracownicy socjalni. Obozowisko w środku lasku na Zaspie odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej i pracownicy socjalni.
Mimo to śledczy podjęli decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie 24-latki.

- Kobieta nie ma stałego miejsca pobytu i zamieszkania, zachodzi więc obawa jej ukrycia się, jak również wpływa to w negatywny sposób na tok postępowania - podkreślała prok. Wawryniuk.

Sąd nie aresztował młodej matki. "Nie ma obaw, że ucieknie"



Sąd jednak stanowiska śledczych nie podzielił. Jak poinformował sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, wobec młodej kobiety zastosowano dozór policji. Sąd zobowiązał ją do zgłaszania się do wskazanego w postanowieniu komisariatu dwa razy w tygodniu.

- Brak jest obawy matactwa z uwagi na przesłuchanie samej podejrzanej oraz świadków - osób, które jej towarzyszyły. Obawa ucieczki i ukrywania się nie została uzasadniona - znana jest tożsamość podejrzanej. Tymczasowe aresztowanie nie może być w tym przypadku uzasadnione grożącą podejrzanej surową karą, ponieważ czyn jej zarzucony jest zagrożony karą niższą niż 8 lat pozbawienia wolności, jak tego wymaga art. 258 paragraf 2 kodeksu karnego. Tymczasowe aresztowanie może być uzasadnione grożącą podejrzanemu surową karą, jeżeli oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat - tłumaczy sędzia Tomasz Adamski.

Postanowienie sądu nieprawomocne. Prokuratura może je zaskarżyć



Rzecznik "okręgówki" dodaje, że zdaniem sądu rozpoznającego wniosek dla zabezpieczenia toku postępowania wystarczający będzie tzw. wolnościowy środek zapobiegawczy.

Postanowienie nie jest prawomocne. Prokurator może wnieść zażalenie do Sądu Okręgowego w Gdańsku, co - jak poinformowała prok. Wawryniuk - się stanie.

24-latka chciała odłożyć pieniądze na wynajęcie mieszkania



Dlaczego jednak 24-latka i jej córka w ogóle znalazły się bez dachu nad głową? Więcej światła na wydarzenia rzucają ustalenia dziennikarzy portalu Fakt, którzy rozmawiali z kobietą.

Z relacji 24-latki wynika, że nie pochodzi ona z Gdańska, a do Trójmiasta przyjechała z okolic Lublina.

Młoda kobieta sama utrzymywała rodzinę, nie mając wsparcia od swojego partnera. Rok temu - tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia - postanowiła od niego odejść. 24-latka po pomoc zgłosiła się do znajomych. Z Lublina przeniosła się do Łobza (miejscowość w woj. zachodniopomorskim), ale po kilku miesiącach i oni stracili wynajmowane mieszkanie.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na szukanie pracy w Gdańsku. W międzyczasie prosiłam o pomoc męża, ale nie reagował na wiadomości. Miałam nadzieję, że przeczekamy chwilę w namiocie i w tym czasie odłożę pieniądze na wynajęcie czegoś. Pracowałam, gdzie się dało, także jako sprzątaczka. Pomóc miał nam mediator, ale mąż się na to nie zgodził. Kiedyś w ósmym miesiącu ciąży obudził mnie o 5:30 i kazał iść do pracy, za niego, bo jemu się nie chciało, osiem i pół godziny byłam tam na nogach - podkreśla w rozmowie z dziennikarzami Faktu 24-latka.

Urzędnicy z Gdańska chcą pomóc młodej matce



W sprawie głos zabrała również wiceprezydent Gdańska Monika Chabior. Z jej relacji wynika, że w namiocie na Zaspie, jeszcze zanim zamieszkała tam 24-latka, od dłuższego czasu żyły dwie inne, dorosłe osoby.

Choć kontaktowali się z nimi streetworkerzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, nie chciały one skorzystać z propozycji przeniesienia do schroniska.

Urzędniczka potwierdza, że w ostatnich dniach z województwa lubelskiego do Gdańska przybyła matka z dzieckiem. Kobieta - wynika z relacji wiceprezydent Chabior - tułała się po mieście i nie zgłosiła się do służb. Schronienie zaoferowały jej natomiast osoby, które mieszkały we wspomnianym wcześniej namiocie na Zaspie.

Co teraz dzieje się z 24-latką i jej córką?



Wiceprezydent Chabior tłumaczy, że matka dwulatki otrzymała teraz dwie oferty schronienia: chodzi o pobyt w ośrodku interwencji kryzysowej lub w schronisku dla kobiet. Ponowiono także takie propozycje dla pozostałych mieszkańców namiotu.

Dwulatka wyglądała na wyziębioną i miała na sobie koszulkę z krótkim rękawkiem. Funkcjonariusze natychmiast okryli dziecko kocami i folią termiczną oraz wezwali karetkę. Dwulatka wyglądała na wyziębioną i miała na sobie koszulkę z krótkim rękawkiem. Funkcjonariusze natychmiast okryli dziecko kocami i folią termiczną oraz wezwali karetkę.
- Wczoraj wszystkie osoby dorosłe zadecydowały o przyjęciu oferty - mówi wiceprezydent Chabior.
Zostaną im także przedstawione propozycje podjęcia pracy socjalnej (należy zaznaczyć, że wbrew pozorom nie chodzi o zatrudnienie. Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym), aktywizacji, wsparcia psychologicznego oraz prawnego.

Z kolei dwuletnia córka 24-latki nadal przebywa w szpitalu.

- Sąd zadecydował o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej wskazanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku - mówi sędzia Adamski.
Na koniec należy zaznaczyć, że MOPR może współpracować wyłącznie z osobami, które wyrażają zgodę na otrzymanie pomocy.

Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:



  • MOPR w Gdańsku ul. K. Leczkowa 1A, tel. 58 342 31 50 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny jest w godz. od 7:30 do 15:30, w środy w godz. od 8 do 17, w piątki w godz. od 7:30 do 14:30.),
  • Towarzystwo pomocy św. Brata Alberta ul. Floriańska 3 tel. 58 343 28 37 (poniedziałek - piątek w godz. 07:00-15:00),
  • Straż Miejska w Gdańsku, tel. alarmowy 986, Policja, tel.112.


Dodatkowo informację o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels.

Miejsca

  • MOPR Gdańsk, Konrada Leczkowa 1A

Opinie (547) ponad 50 zablokowanych

  • Chętnie Pani pomogę, w miarę możliwości

    • 5 7

  • Nie odzyska dziecka jak nie ogarnie pracy mieszkania i alimentów na dziecko. Dziecko będzie w pieczy zastępczej do tego czasu

    A sprawa w sądzie będzie 2 lata trwała. Masakra.

    • 12 1

  • Dziękuję

    Ważne, że dla braci że wschodu jest wszystko.

    • 16 6

  • jak zwykle braki w ankiecie
    4. jestem zszokowany że potencjalna przestępczyni nadal będzie sprawować opiekę nad dzieckiem które potem wyrośnie na kolejnego inteligentnego inaczej.
    gdyby matka miała rozum w głowie nie mieszkała by w namiocie w środku zimy a poszła by do schroniska proste nie poszła? pijana. nie pijana? udowodnij

    • 17 6

  • Eskimosi mieszkają zimą w igloo, odżywiają się niedźwiedzim mięsem i nikt im dzieci nie zabiera (1)

    • 10 7

    • Ale ona nie miała iglo

      • 2 0

  • A ile innych dzieci

    potrzebuje pomocy. Zaniedbywanych, prześladowanych, nad którymi znęcają się rodzice psychicznie i fizycznie. Żyjące w domach z przemocą i alkoholem.

    • 13 0

  • Wynajem (4)

    Niestety u nas będzie to czestsze bo wlasciciele mieszkań powariowali jak nie zabojcza kaucja to wynajem " okazjonalny " to "castingi " na wynajmujacego
    . To jest wstretne potrzebujesz wynajac mieszkanie ,nie wynajmiesz bo "nie podobasz " sie wlascicielowi , albo masz zwierzęta i musisz sie pozbyć ukochanego zwierzaka . To jest chore ,albo ci nikt nie wynajmie bo jestem niepełnosprawna chociaż pracuje albo ze nie jestem studentką

    • 12 7

    • (2)

      Trzeba brać wysoka kaucję. Przynajmniej się wie, że osoba jest wypłacalna. Wynajęłam kiedyś mieszkanie chłopakowi, który chciał rozłożenia kaucji na raty. Okradł mnie, zniszczył mieszkanie. Nie zapłacił ostatnich rachunków. Mieszkał tylko 3 miesiące.

      • 2 1

      • Nie każdy ma na kaucję. (1)

        Skąd ludzie, którzy zarabiają najniższą krajową mają mieć na kaucję, albo jeszcze lepiej, podwójną czy potrójną kaucję? Mają nie jeść parę miesięcy czy jak? Pożyczyć od kogoś? Z czego oddadzą? Ludzie zejdźcie wreszcie na ziemię i zacznijcie innych ludzi traktować z szacunkiem i ze zrozumieniem. To, że jedna osoba okazała się nieuczciwa, nie znaczy, że inni też tacy są. Ludzie z reguły chcą coś wynająć i spokojnie sobie mieszkać.

        • 2 1

        • Jak ktos nie ma na kaucję to na 95% beda problemy z płaceniem czynszu. To jest jedna z selekcji.

          • 7 1

    • Jeszcze bardziej problematyczne jest wynajęcie jakiegokolwiek mieszkania przez rodzinę z małymi dziećmi. O tym nie mówi się wcale. Ceny z kosmosu, podwójne i potrójne kaucje, a do tego na potencjalnych najemców M-3 typowani są ,,single" i bezdzietne pary. Ciekawe, co z nimi, jak ,,zaciążą"? M-4 ciężko znaleźć, bo takie mieszkania wynajmuje się studentom, albo firmom. Jak tak dalej pójdzie, to normalne rodziny, które nie uległy modzie na kredyty mieszkaniowe (zwłaszcza w Gdańsku, gdzie ceny najmu przerosły już stawki Warszawy i Krakowa), czeka koczowanie w podobnych namiotach! Tak, tak... pani D. Hipermarkety rosną jak grzyby po deszczu, a dla bloków mieszkalnych, w ramach programów pomocy rządowej, latami nie da się znaleźć odpowiedniej lokalizacji???

      • 2 2

  • Winszuję bystrości stawiającym zarzuty.

    Zamiast uprawiać szermierkę paragrafami, należy pomóc tej kobiecie i jej dziecku. Jest w społeczeństwie odsetek osób nieporadnych. W tej sytuacji bardziej niż kary z paragrafoteki, przydatna jest poradnia i szeroka pomoc tej młodej kobiecie, aby wychowała córeczkę. Byli tacy, co dostali pomoc, a tu grożą paragrafem. No, ciekawe ...

    • 11 2

  • Nareszcie można się było czegoś dokładniej dowiedzieć z tego artykułu.

    • 5 0

  • Dac matce

    Mieszkanie socjalne i prace. Dla Ukr jest wszystko, a dla Polskiej mamy i dziecka nie ma?

    • 18 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane