• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okręt ORP 'Sokół' zakończył służbę

Patryk Szczerba
9 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Zobacz uroczystość pożegnania okrętu ORP "Sokół"

Okręt podwodny ORP Sokół przez 16 lat służby, w ramach ćwiczeń i operacji morskich, przebył prawie 26 tys. mil morskich, wykonując 174 zanurzenia. W piątek na jednostce uroczyście opuszczono banderę. Jako obiekt muzealny został przekazany Muzeum Marynarki Wojennej.



Interesujesz się podwodnymi okrętami?

ORP "Sokół" to druga z czterech jednostek typu Kobben, wycofywana ze służby w Marynarce Wojennej w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku służbę zakończył ORP "Kondor".

Czytaj też: Okręt podwodny ORP "Kondor" został wycofany ze służby

ORP "Sokół": z Portu Wojennego do Muzeum Marynarki Wojennej



ORP "Sokół" został oficjalnie pożegnany w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele dowództwa 3. Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Zgodnie z ceremoniałem, bandera opuszczona przez dowódcę okrętu została przekazana do Muzeum Marynarki Wojennej. Teraz ORP "Sokół" stanie się obiektem muzealnym. Zgodę na to wydało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na razie nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie eksponowana będzie jednostka.

- Przygotowanie jednostki do nowej roli i miejsca, w którym miałaby zostać wyeksponowana, może zająć nawet 2-3 lata. Trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania - mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zostają ORP "Bielik", ORP "Sęp" i ORP "Orzeł"



Naturalnym miejscem dla "Sokoła" byłoby Molo Południowe, gdzie znajduje się "Dar Pomorza" i okręt "Błyskawica", ale wiążące decyzje jeszcze nie zapadły.

W służbie, prawdopodobnie jeszcze przez kilkanaście miesięcy, pozostaną dwa okręty typu Kobben - ORP "Bielik" i ORP "Sęp". Najmłodszy polski okręt podwodny ORP "Orzeł" od czterech lat jest w remoncie. We wrześniu doszło na nim do pożaru. Według wojskowej komisji badającej jego przyczyny, doszło do niego bez udziału załogi.

Czytaj również: ORP "Jastrząb": pchali jednostkę przez miasto

Jak zapewniali przedstawiciele Marynarki Wojennej, jednostka nie jest znacząco uszkodzona i będzie mogła wrócić do służby. Powinna pozostać na wyposażeniu marynarki do 2022 roku.

ORP "Sokół": historia



Okręt podwodny ORP Sokół wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Jednostkę zwodowano 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej Norwegii został przekazany polskim siłom zbrojnym.

Po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 294 biało-czerwoną banderę podniesiono 4 czerwca 2002 roku. Uroczyste nadanie imienia i chrzest okrętu odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni, a matką chrzestną jednostki została Grażyna Zemke.

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą OPR Sokół uczestniczył w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m. in. Crown Eagle, Playex, Danex, Passex, Steadfast Jazz oraz w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. Pięciokrotnie brał udział w ćwiczeniach Baltops. W okresie od 27 grudnia 2006 do 30 marca 2007 roku, w ramach PKW Kondor, część załogi ORP Sokół brała udział w NATO-wskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym.

Okręty typu Kobben, w latach świetności, były jednym z najlepszych środków do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych. Sama obecność jednostek tego typu w rejonie prowadzenia operacji wymusza zaangażowanie wielokrotnie większych sił przeciwnika. Jednostki te są trudno wykrywalne i posiadają możliwość przenoszenia różnego typu uzbrojenia.

Mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych (blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi), w operacjach ochrony szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Pełną, kompleksową modernizację do najnowszych standardów światowych przeszły w latach 1990-1992.

Zobacz jak wyglądało pożegnanie okrętu ORP "Kondor"


Zobacz transport okrętu ORP "Jastrząb"

Miejsca

Opinie (164) 2 zablokowane

  • ok 10 zanurzeń na rok.... no nie szacun

    • 4 0

  • Polska jest bez sprawnej armi bezbronna. (1)

    Kacapy zabrały pierw Królewiec, potem Krym, Polska też bez problemu jest na dzień dzisiejszy jest w ich zasięgu. W Gdańsku mieliśmy sporą armię, z tym samym sprzętem którym dysponujemy w kraju obecnie. No cóż całe szczęście że nie zaorali nam Pruszcza, bo Marynarka prawie już nie istnieje. A mieliśmy, oj mieliśmy Polskie Marins, dywizje pancerne, altylerię i wiele innych, no ale PIS-iory wolały rozbroić kraj.

    • 5 4

    • jak tam trolu Putinowski to ile juz rubli zarobiłes dzisiaj?Kilkadziesiat razy dziennie codziennie publikujesz swoje brednie

      nikt nanie nie zwraca uwagi,ale ty z uporem maniaka wypisujesz brednie codziennie.

      • 0 2

  • Rozumiem... (3)

    Rozumiem sentyment do MW,ale tak naprawde ta cala marynarka wojenna na takim morzu jakim jest Baltyk jest potrzebna jak swini siodlo..Jej role z powodzeniem moze zastapic dywizjon rakietowy i lotnictwo..oczywiscie tradycje narodowe nakazuja,ale czy to ma sens..rownie dobrze mozna utrzymywac pulk ulanow.Ciesza oko ale czy ma to sens?Przeciez w przypadku konfliktu pojda na dno nim do Helu doplyna,zatopione przez lotnictwo..

    • 2 8

    • Idio.... a czy tylko działania odbywają sie na Bałtyku. Poza tym uwłaczasz wszystkim Marynarzą bez wyjątku. (2)

      Do dzisiejszego dnia wiadomo że Orzeł w swojej najleprzej kondycji jak schował się na ćwiczeniach, to nikt go nie znalazł. Był lepszy niż nie jeden okręt atomowy. Doradzam trochę wiedzy, a później wypowiedzi.

      • 4 1

      • Dno (1)

        Przestań siać głupoty. Dlaczego uważasz że polska to usa i potrzebuje marynarki wojennej. Zyjemy w innych czasach niż kiedyś. Nikt dzisiaj nie zaryzykuje wojny totalnej. Dzisiaj liczy się hajs. Zlikwidować twór marynarki bo po prostu nas nie stać. Naszum piorytetem powinno być stworzenie broni nuklearnej. To jest rzecz która powstrzyma każdego agresora. A nie statki na wodzie czy parę czołgów. Nikt nie zaatakuje panstwa nuklearnego.

        • 1 3

        • Parę lat temu pytano czemu NATO istnieje skoro Rosja to nasi przyjaciele

          PO agresji an Gruzję mówiono że to takie tam przejściowe. Teraz kiedy Krym i Donbas zostały zajęte wszyscy myślą "kto następny"...

          Samoloty i rakiety to za mało. Niestety, ale na radarze nie widać okrętów podwodnych, a śmigłowiec z sonarem nie wystartuje przy sztormie 10 Boforta. I nie będzie tygodniami patrolował akwenu, będzie tam tylko kilka-kilkanaście godzin.
          Poza tym, nasza flota handlowa pływa po Świecie, kto wie czy ktoś nie będzie musiał jej eskorotować...

          • 0 1

  • Dobra sokół poszedł a gdzie nowy ????czeka nas nic

    • 6 0

  • Panie Putler Antoni melduje wykonanie zadania (1)

    • 9 2

    • Macierewicz to najlepszy MON do tej pory

      Oto lista sukcesów:
      - sfinalizowanie "Kraba"
      - zakup pocisków OPL Piorun (ulepszony Grom, program Wisła)
      - zakup Patriotów
      - zakończenie i zakup pilotażowej partii MSBS Grot
      - stały pobyt jednostek NATO w PL, przy czym te jednostki znajdują się nie tylko przy granicy z Niemcami, ale i w północno-wschodniej części kraju
      - przesunięcie czołgów Leopard poza linię Wisły na wschód (czołgi nie pływają, w przypadku agresji Rosji na PL Leosy nie miałyby szans na obronę wschodniej PL
      - utrzymanie dyżuru 4 potem 2 śmigłowców SAR (za PO był JEDEN)
      - rezygnacja z zakupu nieudanych Caracali dla wojska (nawet armia francuska nie ma ich dużo bo tylko 21 sztuk, a ostanio wyszło że ich remonty są zbyt drogie nawet dla bogatych Francuzuów...)
      - utworzenie WOT - wreszcie PL ma swoją Gwardię Narodową, tak jak inne kraje Europy czy Ameryki...

      • 2 4

  • Polska armia jest tak ten okret ,ale pamietajmy ze to zaniedbania z spowodowane przez 20 lat Z tego połowa dzieki PO

    • 1 5

  • Jeden Polski okręt kosztuje więcej niż lotniskowiec atomowy armii USA.

    Dzieląc całkowite koszty które kosztuje nas posiadanie "floty wojennej", przez ilość oraz możliwości bojowe okrętów, oraz porównując to samo z finansami floty USA, okazuje się że płacimy za nasze okręty więcej niż amerykanie

    • 1 4

  • 16 lat i 174 zanurzenia... Kurka, zanurzenie to jakieś święto na okręcie podwodnym.

    • 4 1

  • Flota podwodna RP

    A nie można na jakiś czas wypożyczyć z innych krajów NATO chociaż kilku okrętów podwodnych?
    Chiny np.mają na sprzedaż mało używane okręty podwodne projektu 877E (tej klasy co ORP Orzeł/291/ i z Indii można nabyć dość dużo okrętów proj.641 d. ORP. Dzik i ORP.Wilk/do 2003r./
    A może Amerykanie coś nam podarują ?
    Po co ta rozpacz ? Martwić się to trzeba Iskanderami (S-400) w Obwodzie Kaliningradzkim-szybkie to, ma płaski tor lotu więc trudne do zestrzelenia, a Patrioty dopiero co zamówione...

    • 1 3

  • Dziękujemy Antoniemu, nie musimy w razie czemu szykować jednostek do zwalczania okrętów podwodnych, a to trudne zajęcie na Bałtyku. Rozwalił polską armię i nawet nie musieliśmy mu płacić! Agent Legenda!!!

    • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane