Fakty i opinie

stat

Oksywie: blok wyremontowany, ale tylko w połowie

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa budowa mieszkań komunalnych na Oksywiu

- Mieszkamy w niszczejącym bloku, który jest zabytkiem, a władze Gdyni stać było jedynie na odnowienie frontowej elewacji. Jednak na swojej oficjalnej stronie miasto chwali się, że nasz budynek odzyskał blask - pisze pani Justyna, mieszkanka bloku przy ul. Arciszewskich 23 zobacz na mapie Gdyni w Gdyni.Przypomnijmy:

  1. W maju pisaliśmy o odpadających kawałkach elewacji budynku przy ul. Arciszewskich 23.
  2. Po zdarzeniu odpowiedzialna za stan kamienicy Administracja Budynków Komunalnych nr 3 w oficjalnym piśmie do lokatorów zakazała wychodzenia balkony, a teren pod nimi został ogrodzony.
  3. Wyremontowano frontową elewację od strony ul. Arciszewskich.

Pani Justyna nie kryje rozgoryczenia zakresem prac. Oto jej uwagi:

W jakim stanie jest budynek, w którym mieszkasz?

bardzo dobrym, nie mam na co narzekać 43%
dobrym, choć przydałyby się małe modernizacje 39%
kiepskim, czekam na remont 9%
fatalnym, tylko kapitalny remont go uratuje 9%
zakończona Łącznie głosów: 1116
Mieszkam w bloku przy ulicy Arciszewskich 23 w Gdyni, aczkolwiek wydaje mi się, że niedługo bardziej do tego miejsca pasować będzie określenie: rudery. Jesteśmy na dobrej drodze!

Pisałam w maju w sprawie odpadających kawałków balkonów, które stanowiły zagrożenie dla przechodniów. Interwencja i wsparcie ze strony mediów wywarły wpływ na Administrację Budynków Komunalnych do tego stopnia, że otrzymaliśmy ogrodzenie pod balkonami, które nie wiadomo po co jest tam do teraz.

Odnowiona została również przednia część bloku. Jednak pozostała część nadal jest w opłakanym stanie.

Rozumiem, że nie każdy jest właścicielem mieszkania, ale błagam, czy to jest argument, żeby pozostawić nas w niszczejącym, zapleśniałym bloku? W zimnych mieszkaniach, obskurnych klatkach i z podwórkiem, które zagraża zdrowiu bawiących się tam dzieci?

Chcielibyśmy funkcjonować jak w XXI wiekuObecność pleśni tłumaczona złym wietrzeniem to ulubiony argument administracji. Jak mam wietrzyć w mieszkaniu, gdy jesienią i zimą, kiedy wilgoć jest największa, mam czasem zimniej niż na podwórku? Ogrzewamy się piecami kaflowymi!

Blok "umiera" i to widać na każdym kroku. Jego fragment został odmalowany, ale nie został ocieplony. Niszczeje mimo licznych prób odnawiania od wewnątrz. Brakujące cegły w elewacji widoczne na zdjęciach zostały zgłoszone, jak wszystko inne. I cisza.

Budynek przy ul. Arciszewskich 23 to zabytek. Mieszkają tu ludzie, między innymi osoby, które mimo podeszłego wieku muszą wnosić opał na swoje piętra. Tu mieszkańcy, tak jak wszędzie, chcieliby funkcjonować, jak przystało na XXI wiek.

Niedawno były wybory. Postulaty brzmiały rewelacyjnie! Gdynia przyjazna dla mieszkańców; Gdynia rozwija się bardzo szybko; kierujemy się dobrem mieszkańca; mieszkaniec jest najważniejszy. Niestety, to wszystko tylko hasła.

Miasto chwali się remontemWiecie państwo, co smuci najbardziej?

Na stronie Gdynia.pl, w artykule zatytułowanym: "Dbamy o gdyńskie zabytki", można odnaleźć ciekawe podsumowanie prac konserwatorskich na terenie Gdyni. Pozwolę sobie zacytować: "W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane otrzymało 18 gdyńskich budynków wpisanych do rejestru zabytków. Swój blask odzyskały:(...) budynek mieszkalny Arciszewskich 23."

Pozostawiam to bez komentarza.

Odpowiada Izabela Erecińska, dyrektor Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych:

Budynek przy ul. Arciszewskich 23 został przejęty w 1 września 2006 roku od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Gdyni. Nieruchomość wybudowana w 1930 roku przejęta została w stanie technicznym wymagającym remontu wszystkich elementów budynku - dachu, kominów, blacharki, balkonów, elewacji, stolarki okiennej oraz drzwiowej części wspólnych, remontu klatek schodowych, instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, izolacji ścian fundamentowych. Była administracja ABK3 rozpoczęła planowanie i wykonywanie remontów zgodnie z przyznawanymi środkami finansowymi przez Gminę Gdynia.

Począwszy od 2007 roku przeprowadzono między innymi remont dachu, kominów, blacharki, przestawianie pieców w lokalach mieszkalnych, naprawy instalacji wodociągowej, usuwanie na bieżąco awarii. Dalsze planowane prace przez Gminę zostały wstrzymane ze względu na zmianę statusu prawnego nieruchomości - wykup pierwszego lokalu w 2012 roku i powstanie Wspólnoty Mieszkaniowej.

Wspólnota Mieszkaniowa uchwaliła fundusz remontowy i postanowiła kontynuować dalsze prowadzenie remontów. Dokonano wymiany stolarki drzwiowej do klatek schodowych wraz z zainstalowaniem domofonów, przygotowano dokumentację techniczną dot. remontu elewacji i balkonów. W 2017 r przy wsparciu Miejskiego Konserwatora Zabytków wykonano remont balkonów i elewacji frontowej budynku. Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na ocieplanie ściany frontowej. Dalsze prace planowane są w zależności od możliwości finansowej wspólnoty.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (188) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.