• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Operacje robotem da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha

30 czerwca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 

Zobacz, jak przebiegała pierwsza operacja z wykorzystaniem robota da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, która odbyła się 29 września 2020 r.

Najnowocześniejsza, małoinwazyjna technologia operacyjna, dzięki której możliwa jest większa precyzja wykonywanych zabiegów oraz szybszy powrót do zdrowia, od września ub. roku dostępna jest w Gdańsku. Szpital św. WojciechaMapka, zarządzany przez Spółkę Copernicus, dzięki współpracy ze Szpitalem Mazovia z Warszawy przeprowadza komercyjne zabiegi urologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Dotychczas przeprowadzono na Zaspie 43 takie zabiegi. Wszystkie ze znakomitym skutkiem.Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego jest drugim najczęstszym nowotworem u mężczyzn w Polsce i trzecim, jeśli chodzi o przyczynę zgonów u panów. Jest wyjątkowo niebezpieczny, bo we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w momencie pojawienia się przerzutów.

Aktualnie na 100 tys. mieszańców przypada 76,37 zachorowań i 26,1 zgonów. Najczęściej ofiarą tego nowotworu padają mężczyźni po 65. roku życia, choć zdarzają się również panowie 40-letni. Prognozuje się, że liczba chorych na raka stercza będzie w najbliższym czasie rosła, dlatego tak istotne jest działanie zwiększające wykrywalność i efektywność leczenia tej choroby.

 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Pierwsza operacja z wykorzystaniem robota da Vinci w Szpitalu im. św. Wojciecha w Gdańsku. 29.09.2020
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha
 • Robot da vinci w Szpitalu św. Wojciecha

Jedyny robot chirurgiczny na PomorzuPierwszy i jak do tej pory jedyny na Pomorzu robot chirurgiczny da Vinci został zainstalowany i uruchomiony w Szpitalu Św. Wojciecha 29 września 2020 r. Wtedy też odbyła się tam pierwsza operacja przeprowadzona z jego wykorzystaniem. Dotychczas odbyły się 43 takie operacje - 15 w roku ubiegłym, 28 w bieżącym.

- To bardzo dobry wynik, mając na uwadze fakt, że Spółka Copernicus PL prowadziła szpital tymczasowy, w którym leczono chorych na COVID-19 - podkreśla prof. Igal Mor - urolog, dyrektor Szpitala Mazovia. W praktyce oznaczało to, że szpital na Zaspie dysponował mniejszymi zasobami kadrowymi, bo część lekarzy została oddelegowana do placówki tymczasowej.
- Głównie dotyczyło to anestezjologów, bez których żadna z naszych operacji nie może się odbyć. Niemniej daliśmy radę i wynik 43 operacji prostaty, jakie przeprowadziliśmy z wykorzystaniem robota da Vinci od chwili jego inauguracji, uważam za bardziej niż satysfakcjonujący - dodaje Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologicznego w Szpitalu św. Wojciecha. - Możemy się też pochwalić, że każda z tych operacji się udała - pacjenci zostali po kilku dniach wypisani do domu, bez cewnika, udało się też zachować funkcje sensualne. Podobne rezultaty byłyby niemożliwe do uzyskania, gdybyśmy zdecydowali się operować tradycyjną, inwazyjną metodą.
Jak dokładnie przebiega operacja z wykorzystaniem robota da Vinci?

- Laparoskopia polega na tym, że przez kilka otworów w ciele wprowadza się narzędzia i podczepia się rękojeści, które znajdują się na zewnątrz i którymi steruje chirurg. Przy operacji z użyciu robota chirurgicznego da Vinci narzędzia są podpięte do ramion robota - tłumaczy prof. Igal Mor. - Chirurg siedzący za konsolą zarządza pracą tych ramion, a one z kolei obsługują narzędzia wprowadzone do ciała przez otwory. Dokładność poruszania się narzędzia w przypadku tego robota wynosi 0,2 mm. Dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu obrazu pracujemy jak przy mikroskopie, z niesamowitą precyzją. I proszę pamiętać, że to nie robot operuje, tylko chirurg. Ramiona robota są przedłużeniem jego rąk.
Po zabiegu z użyciem robota chirurgicznego da Vinci pacjent może opuścić szpital już w trzeciej dobie. Bez cewnika, który nosiłby przynajmniej przez trzy tygodnie, gdyby był operowany tradycyjną metodą. Po zabiegu z użyciem robota chirurgicznego da Vinci pacjent może opuścić szpital już w trzeciej dobie. Bez cewnika, który nosiłby przynajmniej przez trzy tygodnie, gdyby był operowany tradycyjną metodą.

Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego da VinciWczesne wykrycie nowotworu prostaty umożliwia szybsze wdrożenie leczenia, a to z kolei daje większą szansę na pokonanie choroby. Do zabiegów najbardziej rekomendowanych w przypadku leczenia nowotworu prostaty należy prostatektomia radykalna, którą w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku wykonuje się w asyście robota chirurgicznego da Vinci.

- Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego da Vinci charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne, w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm - mówi dr hab. med. Igal Mor. - Operacje przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań, poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz krótszym okresem rekonwalescencji. Robot chirurgiczny da Vinci wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewnione są natomiast nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.
Zabiegi z udziałem robota chirurgicznego da Vinci w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku są wykonywane przez certyfikowanych operatorów, specjalistów urologii, którzy dysponują doświadczeniem kilkuset takich zabiegów w Szpitalu Mazovia w Warszawie. Certyfikaty uzyskiwane są w najlepszych ośrodkach chirurgii robotowej w Europie.

Operacji przeprowadzanych z wykorzystaniem robota da Vinci nie ma na liście zabiegów refundowanych przez NFZ, dlatego Szpital św. Wojciecha przeprowadza je wyłącznie komercyjnie. Koszt takiej operacji to 43 tys. zł.

Więcej informacji na temat zabiegu udzielą:
 • dr n. med. Wojciech Narożański - wnarozanski@coperncius.gda.pl
 • sekcja komercji: tel. 506 843 029, adres e-mail: komercja@copernicus.gda.pl


Precyzja robota da Vinci pomaga zachować sprawność seksualnąPrzez prostatę przebiega cewka moczowa - rozrost gruczołu, spowodowany głównie zaburzeniami równowagi hormonalnej u mężczyzn po 45. roku życia - może powodować jej ucisk i nieprzyjemne objawy, takie jak: problemy z oddawaniem moczu, problemy z życiem seksualnym, dolegliwości bólowe, krwiomocz.

- Prostata to gruczoł, w którym produkowana jest wydzielina wchodząca w skład nasienia. Wraz z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny dochodzi do spadku stężenia hormonów, głównie testosteronu, gruczoł ten może się powiększać i prowadzić do ucisku cewki moczowej. Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha oferujemy najnowocześniejszą diagnostykę i małoinwazyjne leczenie prostaty u mężczyzn w każdym wieku - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes Spółki Copernicus.
Precyzja, jaką zapewnia robot chirurgiczny da Vinci, sprawia, że w większości przypadków udaje się zachować funkcje seksualne. Jest to niezwykle istotna informacja, ponieważ na nowotwór prostaty zapadają coraz częściej mężczyźni poniżej 50. r.ż., którzy niejednokrotnie nie podejmują leczenia właśnie w obawie przed impotencją.

Chirurg steruje ramionami robota da Vinci oraz podpiętymi do nich narzędziami za pomocą konsoli chirurgicznej. Chirurg steruje ramionami robota da Vinci oraz podpiętymi do nich narzędziami za pomocą konsoli chirurgicznej.

Profilaktyka chorób prostatyW większości przypadków u mężczyzn wstępuje tzw. łagodny rozrost prostaty, który po odpowiedniej terapii nie jest groźny dla zdrowia. Takie same objawy we wczesnych stadiach może jednak dawać także nowotwór prostaty, który jest wyleczalny, jeśli wykryje się go wystarczająco szybko. Dlatego kontrola tego gruczołu przez mężczyzn po 45. roku życia jest koniecznością.

Każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien zgłaszać się do urologa co najmniej raz w roku. Specjalista będzie mógł przeprowadzić badanie profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych oraz diagnostykę układu moczowo-płciowego. W przypadku niepokojących objawów konieczna może być diagnostyka rozszerzona.

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu: raka prostaty - prostatektomia radykalna metodą klasyczną i laparoskopową, raka pęcherza moczowego - operacje przezcewkowe i radykalne wycięcie pęcherza z rekonstrukcją dróg moczowych m.in. za pomocą zastępczych pęcherzy jelitowych, rak nerki - operacje radykalne i oszczędzające miąższ nerki wykonywane laparoskopowo i klasycznie oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów, kamicy moczowej, łagodnego przerostu prostaty, zwężenia cewki moczowej, wykonuje także operacje w obrębie moszny, prącia, laparaskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego, biopsje gruczołu krokowego.

Szpital Mazovia specjalizuje się w innowacyjnym leczeniu schorzeń urologicznych. Placówka działa od 2009 roku i oferuje pełen zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego z zakresu urologii, a także schorzeń ginekologicznych. Szpital koncentruje się na pogłębianiu doświadczenia specjalistów, którzy biorą udział w europejskich i światowych kongresach medycznych. Placówka na bieżąco wprowadza nowoczesne technologie medyczne. Organizuje również warsztaty medyczne dla lekarzy specjalistów z całego kraju. Certyfikowani operatorzy robota chirurgicznego da Vinci wykonali do tej pory ponad 500 zabiegów w asyście robota da Vinci. Dyrektor szpitala dr hab. n. med. Igal Mor jest przewodniczącym sekcji urologii robotowej Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Specjaliści urolodzy ze Szpitala Mazovia konsultują oraz operują pacjentów również w kilku szpitalach w kraju.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Najczęściej czytane