Fakty i opinie

Organizacja meczu: SKM nie zawiodła, korki we Wrzeszczu

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zostałem 'niewolnikiem' UEFA

Kibice Hiszpani i Irlandii wspólnie dotarli na mecz
Kibice Hiszpani i Irlandii wspólnie dotarli na mecz fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl

Za nami drugi mecz na gdańskiej arenie w czasie mistrzostw Europy. SKM-ka znów przewiozła ponad 20 tys. kibiców. Co dokuczało mieszkańcom? Ogromne perturbacje komunikacyjne we Wrzeszczu po wyłączeniu z ruchu części ul. Słowackiego i brak sprawnej nocnej komunikacji.Zobacz, jak organizatorzy Euro zamykali drogi do i wokół stadionu.
Zobacz, jak organizatorzy Euro zamykali drogi do i wokół stadionu. graf. Trojmiasto.pl
W czwartek na arenie w Letnicy zobacz na mapie Gdańska odbył się drugi spośród czterech meczów zaplanowanych w ramach mistrzostw Europy w Gdańsku. Grała Irlandia z Hiszpanią. Na stadionie zasiadło ok. 39,1 tys. kibiców. Pokusiliśmy się o podsumowanie ich dojazdu z i do stadionu, a także przejazdów mieszkańców i kierowców przez miasto?

Organizatorzy Euro dążą do perfekcji. Po niedzielnym - pierwszym - meczu władze Gdańska wystawili sobie cztery z plusem za przygotowania dojazdu dla kibiców. Na jaką ocenę zasłużyli po czwartkowym meczu? - Jest coraz lepiej. Zbliżamy się się do mocnej piątki. Jednak po czwartkowym meczu wystawiamy sobie piątkę z minusem - mówi Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska.

Czy przedmeczowe korki w czwartek były dla ciebie dokuczliwe?

nie, umiejętnie omijałe(a)m wszelkie zatory 28%
nie, wyjechałe(a)m wcześniej daleko za miasto, miałe(a)m spokój 7%
nie, ale wiem, że był ciasno na drogach 20%
tak, ale trwała przecież fiesta, korki były wpisane w jej scenariusz 20%
tak, korki były tego dnia bardzo mi przeszkadzały 25%
zakończona Łącznie głosów: 620
Swoją pracę zachwalają też władze SKM (Szybka Kolej Miejska obsługuje połączenia zorganizowane specjalnie na mistrzostwa przez gdański ZTM) - Do stadionu dowieźliśmy 12,7 tys. kibiców. Po meczu zabraliśmy ok. 11,9 tys. pasażerów. Wszystko odbyło się bez zakłóceń - mówi Marcin Głuszek, mówi Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM.

Gorzej według naszych czytelników wyglądała sytuacja na drogach, po których poruszali się głównie mieszkańcy. 45 minut wcześniej niż zakładano zamknięto ul. Kościuszki zobacz na mapie Gdańska. Nasz czytelnik nie mógł na czas dojechać z ul. Fredry zobacz na mapie Gdańska. Dodatkowo wprowadzenie drogi dedykowanej, czyli trasy dla oficjeli i kibiców, w ciągu ul. Słowackiego, wywołało potężne korki w całym Wrzeszczu.

Trudno było przejechać w obu kierunkach ulicami: Miszewskiego, Wyspiańskiego, al. Legionów i al. Rzeczypospolitej. Kierowcy w ścisku jeździli jedną nitką ul. Słowackiego do Niedźwiednika. Zakorkowała się także al. Grunwaldzka do skrzyżowania z ul. Słowackiego od strony centrum Gdańska i Sopotu. Na przejazd przez Wrzeszcz kierowcy musieli dołożyć do podróży co najmniej 45 minut, a to dopiero był początek szczytu drogowego.

Co na to władze Gdańska? - Ja naprawdę nie widzę tutaj nic nadzwyczajnego. Korki we Wrzeszczu były zjawiskiem normalnym, jeżeli popatrzymy na to, że jeden lub dwa wypadki w centrum potrafią wykonać taką samą niechlubną pracę dla ruchu drogowego - mówi Bojanowski.

Część naszych czytelników liczy, że władze miasta zdecydują się na zniesie opłat w dni meczowe za podróż tramwajem lub autobusem miejskim, by zachęcić kierowców do podróży komunikacją zbiorową i tym samym odciążyć ruch samochodowy na drogach. Wystarczyłoby mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Podobna akcja prowadzona jest i to z powodzeniem co roku podczas Dnia Bez Samochodu. A może po prostu tego dnia kontrolerzy Renomy powinni wziąć sobie wolne?

- Wszelkie ulgi dla kierowców uchwala Rada Miasta. Prezydent nic nie może w tej sprawie zrobić. To po pierwsze. Po drugie nie będziemy nikogo nakłaniali do nieprzestrzegania prawa - tłumaczy Bojanowski

Część kibiców i mieszkańców dzielnic Niedźwiednika i Matarni, którzy byli na meczu w Letnicy, wrócili do domów później niż zakładali. - Pojechałem zgodnie ze wskazówkami po meczu SKM-ką do centrum Gdańska, a stamtąd, też SKM-ką, do Wrzeszcza. Gdy chciałem przesiąść się na autobus linii 110 w kierunku Matarni, okazało się że nie ma żadnego autobusu po godz. 23. Musiałem wyczekiwać autobusu nocnego, który jedzie ok. godz. 1. Straciłem dwie godziny, a w tym czasie oglądałem paradę kilkunastu autobusów linii C2 do lotniska, których kierowcy nie mogli się zatrzymywać na przystankach pośrednich, w tym przy Galerii Bałtyckiej - mówi pan Grzegorz.

Może warto rozważyć zatrzymywanie się autobusu na przystankach pośrednich? - Nie otrzymywaliśmy takich sygnałów w miejskim sztabie operacyjnym. Ja korzystam z komunikacji i wydaje mi się, że ona działa dobrze. Jeśli są takie kłopoty należy informować sztab operacyjny Euro 2012 bądź Zarząd Transportu Miejskiego - tłumaczy zastępca prezydenta.

Jednymautem.pl

Przypominamy, że jednym ze sposobów zapobiegania tworzeniu się coraz większych korków są wspólne podróże. Od września 2011 r. Trojmiasto.pl wraz z kilkunastoma firmami z Gdańska, Sopotu i Gdyni propaguje ideę carpoolingu, czyli przejazdów okazyjnych praktykowanych z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i w wielu miastach europejskich.

Akcja pod hasłem Jednym autem zachęca do zapełniania pustych miejsc w samochodach i służy lokalnej społeczności dzięki specjalnemu serwisowi www.jednymautem.pl, z którego korzystają mieszkańcy, ale też turyści. Dzięki darmowym ogłoszeniom można nawiązać kontakt z osobą, która dysponuje wolnym miejscem w samochodzie i zmierza w tym samym kierunku.

Wystarczy tylko zalogować się na stronie. W serwisie dostępne są dwie kategorie ogłoszeń: "Chętnie podwiozę" lub "chętnie się zabiorę" - dla osób poszukujących transportu, jak i tych, które oferują podwiezienie. Podróże jednym autem mogą być alternatywą zwłaszcza w dni meczów rozgrywanych w Gdańsku, kiedy natężenie ruchu jest większe, a część ulic pozamykana.


Bawić się można także po przegranym meczu.Ten film jest już znany w całej Polsce. Tuż obok siebie jadą Hiszpanie i Irlandczycy i wszyscy bawią się doskonale.

Opinie (146) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.